Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co zwiedzic na wyspie Hvar

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
fumarek
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 20.02.2008
Co zwiedzic na wyspie Hvar

Nieprzeczytany postnapisał(a) fumarek » 29.02.2008 13:42

W sierpniu będę na tej wyspie w miejscowości Vrboska.Ale chciałabym także pozwiedzac inne miejscowści.Poczytałam trochę na forum więc co nie co wiem.Ale z racji ograniczonej liczby dni (tylko 9) jakie tam spędzę wszytskiego nie dam rady robaczyc, więc muszę coś wybrac. Więc poradzcie co warto zobaczyc a co mozna sobie odpuści.
Dzięki[/code]
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 29.02.2008 15:58

1. Południowe wybrzeże wyspy
2. miasto Hvar
3. Szczyt Sv. Nikola
4. Jelsa (to masz po sąsiedzku)


ale Ci zazdroszczę, buuuuuuuuuuuuuuuu
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 29.02.2008 16:49

Przeklejam moją wypowiedź...

Na Hvarze naprawdę jest co oglądać
Wypunktuję (oczywiście pomijając
- Hvar,
- Stari Grad,
- Vrboską i
- Jelsę wraz z ich wszystkimi ciekawostakami które są oczywistymi i obowiąkowymi punktami "wycieczki" ; pominę i sławetny tunel "Pitve"
, który stali bywalcy Zavali i Ivan Dolca znają jak własną kieszeń) :

- przejazd starą drogą ze starego Gradu do Hvaru. Po drodze można obejrzeć typowe dla Hvaru stare osady: Selca, ukryte wśród lawendowych pól Brusje, odcięte od świata Velo i Malo Grablje. Warto poświęcić chwilkę, by zatrzymac się w tych wioskach.
Po drodze przepiękne widoki na Brač, Šoltę, Paklene Otoke, Vis, hvarski półwysep Kabal i oczywiście Sv. Nikolę...

-Sv. Nikola, jeśli piesza wycieczka - najlepiej ze wsi Sv. Nedjelja; najpierw dojdziecie do klasztoru w jaskini (Gospa Snježna - pozostałości po klasztorze augustiańskim z XV wieku), a potem na szczyt; szlak jest oznaczony, więc nie powinniście mieć problemu.

- Šćedro. Skoro już jesteśmy po południowej stronie wyspy, to polecam przepłynąć się na tę wysepkę Piękne plaże, ale i doskonale zachowane Kodunje gomile (Iliryjskie tulumusy) czyli kurhany, kopce być może spełniające funkcje grobowców w czasach starożytnych Ilirów. W zatoce Mostir ruiny klasztoru Dominikanów z XV wieku i starochrześcijańskiego kościoła sv. Marija od Milosrđa. W zatoce Rake fragmenty mozaiki rzymskiej letniej wiejskiej rezydencji. W sezonie nie powinno być problemu z przeprawą na wysepkę. Ja jeszcze niestety tam nie byłam, ale mam nadzieję już wkrótce sama to zobaczę.

- Wracamy na północną stronę wyspy i tu koniecznie trzeba zobaczyć moje ukochane, niesamowite Pitve (ze snobistycznym klubem - galerią słynnego hr fotografa Lupino- niestety nie wiem, czy jeszcze funkcjonuje).

- Vrisnik z przepięknie położonym na wzgórzu kościółkiem sv. Antuna Opata

Dalej okolice Jelsy:
- Humac - osada rybacka z XVII wieku- etnograficzny pomnik kultury 7 km na wschód od Jelsy

- Grapčeva špilja czyli jaskinia z okresu neolitu (5000 - 4000 lat przed Chrystusem) jedno z najstarszych nalazisk w rejonie Adriatyku

- Galešnik - średniowieczne miasto - twierdza i Tor grecko- iliryjska twierdza (wieża) z IV wieku przed Chrystusem połozone na 230 m n.p.m

- Purkin Kuk archeologiczny lokalitet na zachód od osady Dol, gdzie znajdują się tak zwane "cyklopowe mury" chroniące kiedyś ludność z pobliskich osad przed atakami najeźdźców z morza (piratów).

- wzgórze Hum (pomiędzy Dolem a Vrbanjem; 207 m.n.p.m ) - na jego szczycie znajdowała się niegdyś osada iliryjska (w czasach antyku); niestety nic właściwie po niej nie zostało (poza suhozidami); w pobliżu, na tym samym wzgórzu znajdują się ruiny wczesnoromańskiego kościółka (sv.Vid) z X/ Xi w.

- Glavica czyli punkt widokowy górujący na Starim Gradem (z niego piękny widok na Starigradski zaljev i antyczny ager

- przejazd drogą (nad klifami) sv.Nedjelja - Dubovica

To tak w telegraficznym skrócie.
Dorzucę jeszcze strony każdego z miasteczek:

http://www.tzhvar.hr/en/

http://www.hvar.hr/

http://www.stari-grad-faros.hr/index_en.html

http://www.tz-vrboska.hr/

http://www.jelsa-online.com/_en/default.asp

i stronka ogólna wyspy
http://www.island-hvar.info/otok_hvar.htm

wpisane na listę UNESCO Starogradsko polje (polecam lot widokowy)
http://starogradsko-polje.net/index.php?p=1

Pozdrawiam
P.S. Jeśli trzeba jeszcze badziej szczegółowych info, pomogę...Warto też "przekopać" forumową wyszukiwarkę, bo tematów o Hvarze jest bardzo dużo...
Ostatnio edytowano 13.01.2010 10:19 przez Katarzyna Głydziak Bojić, łącznie edytowano 2 razy
fumarek
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 20.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fumarek » 29.02.2008 18:46

Dziękuje za te wskazówki.Na pewno skorzystam.Już nie moge się doczekać tych widoków....oby tylko konflikt bałkański się nie rozrósł.
Szkoda że będziemy tam tylko 10 dni....
Borbaska
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Borbaska » 29.02.2008 18:59

A ja będę po sąsiedzku w Basinie :) Też w sierpniu ale tylko 7 dni :( No cóż... trzeba dobrze rozplanować zwiedzanie :)
Pozdrawiam :)
fumarek
Odkrywca
Posty: 105
Dołączył(a): 20.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fumarek » 29.02.2008 20:28

Mam nadzieje że w Vrbosce będzie można jakiś skuterek wypożyczyć na zwiedzanie.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.05.2008 08:57

czesc, dopiero teraz przypadkiem trafiłam na to pytanie... :?
Tak, w Vrboskiej można wypożyczyć skuterek; w marinie (czyli przy przystani jachtowej)
Pozdrawiam
James Bond
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 290
Dołączył(a): 15.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) James Bond » 30.05.2008 10:51

Dziękuję pani Katarzynie Głydziak Bojić za wszelkie informacje dotyczące Hvaru a szczególnie Starego Gradu.
Wszystkie informacje z różnych postów kopiuję i drukuję.
Powstanie mój prywatny przewodnik po wyspie.
Teraz szukam informacji dotyczących tajnych miejsc do plażowania w okolicy Starego Gradu.Zaznaczam ,że jestem "tekstylny" i nie interesują mnie miejsca dla "gołych".
Wiem ,że gdzieś czytałem na cro.pl o tajnych plażach ale gdzie to było ?
Jak już tu otrzymam info , to te plaże i miejsca nie będą tajne.
Jakoś się pomieścimy.

Pani Kasiu mam odrębne pytanie.
Chciałem ustalić strony świata.Chodzi konkretnie o hotel Arkada.
Mam zamiar rezerwować pokój od zacienionej strony ale mam trudności z ustaleniem kierunków świata.Geografia nie była moją mocną stroną.
W tym hotelu już byłem i wiem jak wygląda.
Stojąc na wprost hotelu od strony morza (morze za plecami) , to z lewej strony hotelu jaki jest kierunek świata ?
Niby jestem James Bond ale ogólnie to d... jeżeli chodzi o kierunki świata.
Byłem w tym hotelu 6 lat temu i chyba nie obrócił się ten hotel ? :-)
Czy w ciągu tych 6 lat ,z lewej strony hotelu coś wybudowano nowego ?
Dziękuję za wszelkie informacje i pozdrawiam !!
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.05.2008 14:11

Kiedy staniemy na przeciwko hotelu (mając morze za plecami), to z lewej strony będzie północ lub północny zachód; o ile dobrze kojarzę, to okna hotelowej restauracji wychodzą na zachód (północny lub południowy zachód; mniej więcej). w Arkadzie najlepsze są pokoje z widokiem na morze; te z balkonami na parking i dziedziniec hotelowy to nie najlepszy pomysł, bo tam powietrze "stoi"; nie ma przewiewu.
Z lewej strony (jesli morze mamy za plecami)nie dobudowano nic, jak był tak jest rt Baba (i tam bym się plażowała w okolicach hotelu, gdybym mieszkała w Arkadzie). A jeśli jesteście Państwo autkiem, to każdego dnia można na palżę w inne miejsce...
Pozdrawiam serdecznie
James Bond
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 290
Dołączył(a): 15.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) James Bond » 30.05.2008 16:05

"te z balkonami na parking i dziedziniec hotelowy to nie najlepszy pomysł, bo tam powietrze "stoi"; nie ma przewiewu. "
To poznałem 6 lat temu.Gorąco i do tego poranne przyjazdy do pracy pracowników na "bele czym".Strasznie głośno chodziły te ("mopliki" po sląsku) motorowery.Teraz wiem jak się ustawić do rezerwacji pokoju.
Z lewej strony (morze za plecami)
Dziekuję i oczekuję na informacje o tajnych miejscach w Starym Gradzie (plaże,zatoczki itp.).
Musze przyznac ,że trochę roboty ma Pani na tym portalu.
Wiele pytań a Pani zna odpowiedź na wszystkie.
Pozdrawiam
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.05.2008 16:08

James Bond napisał(a): "Dziekuję i oczekuję na informacje o tajnych miejscach w Starym Gradzie


Kopnij się do kiosku po Voyage; tam doczytasz..... 8)
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 30.05.2008 16:55

Zatoczki i plaże w pobliżu St.Gradu..
Hm... ja plażuję się w Žukovej, bo mieszkam w pobliżu (zatoczka z widokiem na Brač a konkretnie Bol ). Nalezy dojechać do wioski Vela Rudina czyli (za szeregiem pawilonów handlowych Kerum, Volat, Dalmadom, sklep mięsny) skręczany w ulicę Put Rudine i 2 km jedziemy w górę -po obu stronach gaje oliwne (uwaga - droga wąska, nie wszędzie mieszczą się dwa auta; ale dość często są poszerzenia, by można było się wyminąć). Na skrzyżowaniu (pomnik i krzyż) skęcamy w lewo i parkujemy autko. Tutaj znajduje się drewniany znak wskazujący drogę na Žukovą w lewo (asfaltowa droga "osiedlowa"; można też zapytać; mijamy dość charakterystyczny dom z ochydnymi krasnalami różnej maści po lewej stronie i schodzimy laskiem, miejscami wąwozem leśnym w dół - jakieś 10 min. spaceru). W zatoce szukamy miejsca dla siebie. Generalnie plaża to przede wszyskim półeczki skalne (zasada niepisana to: na lewno tekstynie - bo miejsca, gdzie ludzie przychodzą z dzieciarnią, a na prawo "wolna amerykanka")
wygląda to tak
http://picasaweb.google.com/kasiamarko/Ukova

Bardzo lubię też plaże Kabla od północnej strony. Rt Kabal to półwysep; z Rudiny jedziemy prosto.... dość szybko kończy się asfalt.
Tu plaże Kabla
http://picasaweb.google.com/kasiamarko/Kabal

Wielu tez uwielbia Milną, Zaraće i Dubovicę (to w stronę Hvaru); Dubovica to prawie zaraz za tunelem, potem Zaraće i Milna najbliżej Hvaru. Po południowej stronie za tunelem Pitve polecam Jagodną.

Całkiem niezła tez jest Baba (rt Baba) w pobliżu Arkady. W lasku, zatem o cień nie trudno...
W okolicach Vrboskiej uvala Maslinica i rt Soline ale od południa (północ FKK).
P.S. A tu foto - uzupełnienie listy "Co warto zobaczyć na Hvarze"
http://picasaweb.google.com/kasiamarko

Pozdrawiam
James Bond
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 290
Dołączył(a): 15.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) James Bond » 31.05.2008 19:31

Dziękuję i głębokie ukłony.
James Bond
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 290
Dołączył(a): 15.05.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) James Bond » 31.05.2008 19:31

FUX napisał(a):
James Bond napisał(a): "Dziekuję i oczekuję na informacje o tajnych miejscach w Starym Gradzie


Kopnij się do kiosku po Voyage; tam doczytasz..... 8)

Rzuciłem okiem ale nic ciekawego tam nie odkryłem.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 31.05.2008 19:44

fumarek napisał(a):W sierpniu będę na tej wyspie w miejscowości Vrboska.Ale chciałabym także pozwiedzac inne miejscowści.Poczytałam trochę na forum więc co nie co wiem.Ale z racji ograniczonej liczby dni (tylko 9) jakie tam spędzę wszytskiego nie dam rady robaczyc, więc muszę coś wybrac. Więc poradzcie co warto zobaczyc a co mozna sobie odpuści.
Dzięki[/code]

My jedziemy 18 czerwca :!: :!:
Do zobaczenia na Hvarze :!: :!:
Kasiu dzięki za cenne rady :D
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Co zwiedzic na wyspie Hvar
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone