Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ).

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005
Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ).

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 16.12.2007 17:37

Ten wątek został przeniesiony z działu FAQ. Pierwszy post (czyli to tu było wcześniej) skopiowałem do nowego wątku w FAQ i tamten post w FAQ będę aktualizował na bieżąco, a tu zostanie tylko dyskusja.

pozdrav K
Ostatnio edytowano 16.06.2010 15:24 przez MorskiPas, łącznie edytowano 13 razy
volare77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 24.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) volare77 » 17.12.2007 23:47

Ja w ramach mile widzianych poprawek.
Podane ceny są czysto teoratyczne - to nie znaczy że źle zacytowane
z przpisów. O co chodzi?
Ano jest tak. Np. łódka 5-6 m opłata 350 kun ale do tego opłata
administracyjna ( skąd my to znamy - nie?)+opłata za wydanie
winiety+chciał czy nie chciał spis świateł dla całego wybrzeża i
+ jakaś licha mapka + oprawka 70 kun + tam jeszcze coś i ......
płacisz 560 kun. Jak ma się wszystkie dokumenty z poprzedniej
winety i trafi na dobry humor kapitana to można dostać 10%
zniżki. Do tego przy większych jednostkach ( zwłaszcza kabinowych)
mogą wymagać świadectwa radiooperatora i legalizacji radiotelefonu.
A tak nawiasem to o łodziach i pływaniu gadamy w innym miejscu
na Forum -
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 02.01.2008 21:43

Krzysiu!
Podziwiam za dokladność!!!!


lista załogi i lista osób - dotyczy tylko łodzi i jachtów na których można mieszkać

Czy na pewno? Mi wpisali wszystkich członków zalogi oprócz syna poniżej 10 roku życia?!
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 02.01.2008 22:35

FUX napisał(a):Krzysiu!
Podziwiam za dokladność!!!!


lista załogi i lista osób - dotyczy tylko łodzi i jachtów na których można mieszkać

Czy na pewno? Mi wpisali wszystkich członków zalogi oprócz syna poniżej 10 roku życia?!


Trza się kłócić Andrzejku. Wiem, że w Twoim przypadku nie było o co bo i tak się zmieściłeś w limitach.

Ale prawda jest taka, że ci którzy Ci to wpisali nie znali prawa własnego kraju albo ja jestem za cienki w ichnim języku, albo ta poprawka weszła w życie później. Napisane jest tu:
http://www.mmtpr.hr/UserDocsImages/0506 ... aputku.pdf

1. Plovila koja nemaju mogućnost duljeg boravka ne moraju imati popis posade

co na mój chłopski rozum znaczy "dla łódek na których nie da się mieszkać nie jest wymagana lista załogi'

Jeśli źle tłumaczę to może Mirko albo Leon albo Kasia albo inni biegli w języku poprawią.

AUTOPOPRAWKA!
Bzdurę napisałem, pomyliłem listę załogi z listą osób. Lista załogi nie jest obowiązkowa na łodziach na których nie da się spać. Lista osób obowiązuje wszystkich.
Ostatnio edytowano 12.11.2009 19:54 przez MorskiPas, łącznie edytowano 3 razy
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 05.01.2008 19:44

MorskiPas napisał(a):
FUX napisał(a):Krzysiu!
Podziwiam za dokladność!!!!


lista załogi i lista osób - dotyczy tylko łodzi i jachtów na których można mieszkać

Czy na pewno? Mi wpisali wszystkich członków zalogi oprócz syna poniżej 10 roku życia?!


Trza się kłócić Andrzejku. Wiem, że w Twoim przypadku nie było o co bo i tak się zmieściłeś w limitach.

Ale prawda jest taka, że ci którzy Ci to wpisali nie znali prawa własnego kraju albo ja jestem za cienki w ichnim języku, albo ta poprawka weszła w życie później. Napisane jest tu:
http://www.mmtpr.hr/UserDocsImages/0506 ... aputku.pdf

1. Plovila koja nemaju mogućnost duljeg boravka ne moraju imati popis posade

co na mój chłopski rozum znaczy "dla łódek na których nie da się mieszkać nie jest wymagana lista załogi'

Jeśli źle tłumaczę to może Mirko albo Leon albo Kasia albo inni biegli w języku poprawią.


Śledzę wątek i jak narazie nie ma sporostowania (wyjaśnienia przepisu).
Reasumując: jak to faktycznie jest z tą listą: czy trzeba ją robić
w przypadku łodzi otkrytopokładpwej ?
Czy można przewieżć znajomych po morzu (niezarobkowo :-)
jeżeli nie sa ujęci na wpisie (łódka 8 osobowa - 6,3m dł. - bowrider)

pzdr. samart
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 05.01.2008 19:48

Niestety :evil: KAŻDA osoba na jednostce MUSI byc wpisana. W przypadku kontroli, może/raczej byc problem. Chorwaci nie znają pojęcia znajomy...... :roll:
samart
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 271
Dołączył(a): 02.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) samart » 05.01.2008 20:43

FUX napisał(a):Niestety :evil: KAŻDA osoba na jednostce MUSI byc wpisana. W przypadku kontroli, może/raczej byc problem. Chorwaci nie znają pojęcia znajomy...... :roll:


Tak się domyślałem, ale nie dokońca wiem jak to jest z tymi łodziami
"mieszkalnymi". Czy jest to jakas niespójność przepisów(tłumaczenia), czy też przepisy się zmieniły?
Czyli reasumując (aby nie śmiecić): listę KRI robimy dla każdej łódki - bez względu na to czy jest miszkalna, czy też sportowa z wyłączeniem małych pontonów +-3m o max. mocy silnika 5KW ?

No to już chyba mam jasność........

Dzięki za odp.
pzdr.samart
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 06.03.2008 21:41

Witam wszystkich! Wybieram się w tym roku w okolice Dubrownika na około miesiąc - kupiłem taką łódkę Obrazek do tego silnik mercury 90KM i bardzo był bym wdzięczny gdyby ktoś mi dokładnie wytłumaczył co dalej - łódkę zarejestruję w Polsce i ubezpieczę - jestem już zapisany na kurs sternika i teraz co dalej ? Przyjeżdżam na miejsce i co mam robić ? Chciałbym żeby mi ktoś krok po kroku wytłumaczył co mam dalej robić,żeby nie podpaść, jak to jest z winietami,gdzie to kupić ,co musi być na łódce i jak się takie sprawy załatwia - to moje pierwsze kroki więc jestem cienki jak dupa węża w tym temacie- wiem ,wiem -ktoś powie poczytaj forum - cały czas to robię ,ale chciałbym konkretną odpowiedź w moim przypadku - będę w miejscowości oddalonej od Dubrownika ok 10km .... Pozdrawiam !
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.03.2008 10:31

Patrz post pierwszy Morskiego pasa. jeżeli czegoś nie będziesz rozumiał, to pytaj. Chetnie pomożemy.

P.S. Pływałeś czymś przedtem? Adriatyk to nie jezioro, zwlaszcza ten, który nie jest oslonięty wyspami. Ile ta Twoja lódka mierzy, waży, etc.

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=938 ... wodniactwo

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=140 ... wodniactwo

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=146 ... wodniactwo
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 07.03.2008 11:45

Witam! Razem z silnikiem waży ok 600kg ,długość 5,2 szer 2,2 - nie chcę trawersować Adriatyku ,po prostu chcę z rodzinką tj. żona i syn 9lat popływać między wyspami, zwiedzić linię brzegową no i popłynąć do Dubrownika parę razy - w sumie nic wielkiego ,żadnych szaleństw typu "byle do przodu na ful otwartej przepustnicy" zależy mi żeby wszystko było zgodnie z prawem, nie chcę żeby mnie szarpali bo jadę odpocząć a nie wkurzać się i walczyć. Głównie chodzi o to czy mogę pływać taką łódką ,sprawa odpowiednich zezwoleń -gdzie kupić winietę -najlepiej w Dubrowniku i jakie dokumenty musze posiadać żeby było wszystko OK

Zdaję sobie sprawę że na otwartym morzu mogą mnie spotkać niemiłe niespodzianki ( widziałem filmiki z tego forum- przyjemne to na pewno nie jest) ,dlatego nie planuję strasznie długich rejsów - tak jak pisałem głównie pomiędzy wyspami ...
Chciałbym konkretnych odpowiedzi ,bo na forum jest tego mnóstwo a ja jak pisałem jestem w tym temacie cienki ...
Pozdrawiam !
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.03.2008 12:28

Troche Twoje zapały ostudzę...


Uprawnienia na poszczególne stopnie motorowodne


Patent Sternika Motorowodnego uprawnia do:
1. Prowadzenia jachtów motorowych z silnikiem o mocy do 60 kW po wodach śródlądowych.
2. Prowadzenia jachtów motorowych z silnikiem o mocy do 60 kW po wodach morskich w strefie do 2 MM od brzegu, w porze dziennej.

Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, realizują przyznane uprawnienia pod nadzorem osoby pełnoletniej.

Patent Starszego Sternika Motorowodnego uprawnia do:
1. Prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych.
2. Prowadzenia jachtów motorowych o długości całkowitej do 12 m po wodach morskich Morza Bałtyckiego i innych mórz zamkniętych.


Patent Morskiego Sternika Motorowodnego uprawnia do:
1. Prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych.
2. Prowadzenia jachtów motorowych o długości całkowitej do 18 m po wodach morskich.
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 07.03.2008 13:22

FUX napisał(a):Troche Twoje zapały ostudzę...


A ja dorzucę:

§ 4. Do uprawiania żeglarstwa motorowego w stopniu:
...
2) starszego sternika motorowodnego - jest uprawniona osoba, która:
a) ukończyła 18 rok życia,
b) odbyła co najmniej dwa rejsy pełnomorskie w czasie co najmniej 200 godzin żeglugi,
c) ukończyła szkolenie na stopień starszego sternika motorowodnego,
d) zdała egzamin na stopień starszego sternika motorowodnego;
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 07.03.2008 17:36

no dobra - wszystko rozumiem, a właściwie nie rozumiem - tu nie ma ani trochę odpowiedzi na moje pytania. Pisałem że chcę trochę popływac łódką i 2 MM to odległość w zupełności wystarczająca -jak pisałem chcę zwiedzić pobliskie wyspy i linię brzegową a trudno to robić z odległości 2 MM :D Jeśli chodzi o 60kW to nie pamietam jaki jest przelicznik do KM ale chyba z biedą się mieszczę a jak nie ? kto pozna że to np. jednostka o mocy np.70KM -te silniki w tym przedziale prawie się zewnętrznie nie różnią- zawsze mogę nakleić inną nalepkę :D
Chciałbym odpowiedzi na pytania ,które zawarłem w poprzednim poście

"Głównie chodzi o to czy mogę pływać taką łódką w chorwacji ,sprawa odpowiednich zezwoleń -gdzie kupić winietę -najlepiej w Dubrowniku i jakie dokumenty musze posiadać żeby było wszystko OK "
Pozdrawiam!

ps. w obydwu postach widzę granice wieku hehe - czy ja wyglądam na młodziana? haha bardzo bym chciał żeby tak było!
I wreszcie czy może ktoś odpowiedzieć konkretnie na moje pytania ? bo na razie jest to zwykłe młócenie słomy ... traktowanie mnie trochę protekcjonalnie - ciekawe czy Wy od razu byliście wtajemniczeni na maxa :D jak juz pisałem to pierwsze moje zetknięcie z własnym sprzętem -na razie malutkim ,ale niewykluczone że w przyszłości jeśli załapię bakcyla to porwę się na coś znacznie większego i nieporównywalnie droższego - myslę o jachcie motorowym mieszkalnym a nie małej łupince-więc zamiast protekcjonalnych pouczeń może jednak zechce mi ktoś pomóc - a może już wszystkie miejsca zajęte (tak jak w notariatach i radach adwokackich)? :lol:
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 07.03.2008 20:10

Jacek L napisał(a):no dobra - wszystko rozumiem, a właściwie nie rozumiem - tu nie ma ani trochę odpowiedzi na moje pytania.


Moim zdaniem dostałeś odpowiedzi na wszystkie pytania a nawet więcej. FUX Ci napisał żebyś przeczytał pierwszy post w tym temacie. Tam naprawdę są wszystkie odpowiedzi.

Jacek L napisał(a):kto pozna że to np. jednostka o mocy np.70KM -te silniki w tym przedziale prawie się zewnętrznie nie różnią- zawsze mogę nakleić inną nalepkę :D


No proszę Cię.

Pisałeś o 90KM teraz zrobiło się 70KM a to w przypadku uprawnień stanowi różnicę. Łudzisz się, że inspektor który zawodowo kontroluje łódki nabierze się na Twoją lewą naklejkę?

Jacek L napisał(a):Chciałbym odpowiedzi na pytania ,które zawarłem w poprzednim poście "Głównie chodzi o to czy mogę pływać taką łódką w chorwacji ,sprawa odpowiednich zezwoleń


Oczywiście, że możesz pływać nawet łodzią podwodną. A żeby pływać Twoją łódką potrzebujesz (cytat z pierwszego postu w tym wątku):
- dowód rejestracyjny (piszą, że powinno być świadectwo zdolności żeglugowej ale dla małych łódek i pontonów wystarczy jakakolwiek rejestracja),
- patent skipera (honorowane są patenty kraju bandery).


Jacek L napisał(a):-gdzie kupić winietę -najlepiej w Dubrowniku


Cytat z pierwszego postu w tym wątku:

"Winiety kupuje się w kapitanatach portów i ich filiach - czy jak tam je zwał - w każdym razie adresy i telefony są tu:
http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=475
http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=661

wystarczy, że klikniesz w ten pierwszy link i przeczytasz sobie wszystkie dane Kapitanatu Dubrovnik bo ja jestem zbyt leniwy, żeby je tu przepisywać.

Jacek L napisał(a):i jakie dokumenty musze posiadać żeby było wszystko OK


Jeszcze raz cytat z pierwszego postu:
- dowód rejestracyjny
- patent skipera
- ubezpieczenie OC.


Jacek L napisał(a):ps. w obydwu postach widzę granice wieku hehe - czy ja wyglądam na młodziana?


Tak zapisał ustawodawca a my nie wiemy jak Ty wyglądasz.

Jacek L napisał(a):I wreszcie czy może ktoś odpowiedzieć konkretnie na moje pytania ? bo na razie jest to zwykłe młócenie słomy ... traktowanie mnie trochę protekcjonalnie - ciekawe czy Wy od razu byliście wtajemniczeni na maxa


My zdobywaliśmy tę wiedzę samodzielnie bo nie było kogo zapytać.

Jacek L napisał(a): zamiast protekcjonalnych pouczeń może jednak zechce mi ktoś pomóc - a może już wszystkie miejsca zajęte (tak jak w notariatach i radach adwokackich)? :lol:


Jeśli tak nas będziesz traktował to nikt nie zechce Ci pomóc.

Jeszcze raz po kolei:
- robisz patent sternika
- rejestrujesz łódkę
- ubezpieczasz łódkę (przynajmniej OC)
- w Kapitanacie Portu pokazujesz wszystkie te papiery i kupujesz winietę.

stopy wody MP
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.03.2008 20:23

MorskiPas napisał(a):

stopy wody


W Chorwacji przydaje się więcej. Tam brakuje piasku...

:mrgreen:
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Wyjazd z własną łódką, pontonem... (przeniesione z FAQ).
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone