Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polak w chorwacji-jak żyć?

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.09.2008 20:38

ElzbietaM napisał(a):widze Jznuszu ze nalezysz do tych czepialskich - z zasady czy poprostu to lubisz


Popieram akcję BYKOM-STOP - poczytaj link to może zrozumiesz o co chodzi.

Nie jestem czepialski , tylko jako jeden z moderatorów tego forum mam prawo Tobie i innym zwracać uwagę m.in. na zasady regulaminu.
Nie mam prawa zmusić Cię do pisania z polskimi znakami, skoro nie chcesz - nie Ty pierwsza i ostatnia się do tego nie stosujesz.

Ja też czasem coś źle napiszę i nie ścigam za jednego czy dwa byki w jednym zdaniu.
Ale jak ktoś pisze dłuższy tekst z błędami w co drugim słowie i bez polskich liter , to zwracam uwagę.
Jesteśmy Polakami - piszmy więc po polsku.
Post to forma listu - czy w liście do kogoś też piszesz bez polskich literek.
:?:
ElzbietaM
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 19
Dołączył(a): 27.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) ElzbietaM » 01.10.2008 09:44

Aniu jesli mozesz odezwij sie do mnie adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

bez polskich znakow
Gandaliela
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 10.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gandaliela » 06.10.2008 12:38

Witaj Elzbieto. Naturallnie ze dam znac na maila.w chwili obecnej nie mam kompa w domu korzystam z kafejki w Trogir<e ale lada dzien sprzet powinien do mnie dotrzec to wtedy pogadamy.
Janusz nie czepiaj mi sie teraz znakow bo klawiatura chorwacka i nie ma na nie szans
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107682
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 06.10.2008 12:57

Gandaliela napisał(a):Witaj Elzbieto. Naturallnie ze dam znac na maila.w chwili obecnej nie mam kompa w domu korzystam z kafejki w Trogir<e ale lada dzien sprzet powinien do mnie dotrzec to wtedy pogadamy.
Janusz nie czepiaj mi sie teraz znakow bo klawiatura chorwacka i nie ma na nie szans


Pisząc z Cro - zgodnie z regulaminem jesteś usprawiedliwiona. :lol:

Pozdrav :papa:
dora40
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 13.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dora40 » 15.11.2008 20:30

Witam wszystkich.
Zajrzałam tu nie dawno i zainteresował mnie wątek zycia w Chorwacji. sama byłam tam dwa razy i bardzo mnie ten kraj zauroczył czekam na opis Gandalieli.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.11.2008 13:31

Gandaliela napisał(a):Witaj Elzbieto. Naturallnie ze dam znac na maila.w chwili obecnej nie mam kompa w domu korzystam z kafejki w Trogir<e ale lada dzien sprzet powinien do mnie dotrzec to wtedy pogadamy.
Janusz nie czepiaj mi sie teraz znakow bo klawiatura chorwacka i nie ma na nie szans


Januszu - nie daj się! Ja mam klawiaturę niemiecką i na każdej da się wpisać dowolną literę z niemal wszystkich języków za pomocą klawisza ALT i 3 cyfrowego kodu np ALT i 151 daje dużą literę Ś. mogę przesłać wszystkie kody.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.11.2008 16:02

MWN napisał(a):
Gandaliela napisał(a):Witaj Elzbieto. Naturallnie ze dam znac na maila.w chwili obecnej nie mam kompa w domu korzystam z kafejki w Trogir<e ale lada dzien sprzet powinien do mnie dotrzec to wtedy pogadamy.
Janusz nie czepiaj mi sie teraz znakow bo klawiatura chorwacka i nie ma na nie szans


Januszu - nie daj się! Ja mam klawiaturę niemiecką i na każdej da się wpisać dowolną literę z niemal wszystkich języków za pomocą klawisza ALT i 3 cyfrowego kodu np ALT i 151 daje dużą literę Ś. mogę przesłać wszystkie kody.

Potwierdzam. To żaden problem. Ja też mam hr klawiaturę i piszę z pl znakami. Aby uzyskać dokładnie pl układ klawiatury, wystaczy zmienić na dolnym pasku wersję językową klawiatury i już. Najwyżej, jeśli w "językach" na danym kompie nie ma wersji "język polski", należy po prostu ją dodać w panelu sterowania, w opcjach regionalnych i językowych (nie wymaga to żadnego dodatkowego oprogramowania, ani nic z tych rzeczy;standard Windowsa). Tylko chcieć. Żadna filozofia.
Pozdrawiam
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 16.11.2008 16:26

Dokładnie tak jak pisze Kasia, to nie jest żadna filozofia zmienić język na klawiaturze, po prostu - "Dla chcącego, nic trudnego" :wink:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.11.2008 16:59

Dodam, źe chorwackiego też to dotyczy....
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.11.2008 17:37

MWN napisał(a):Dodam, źe chorwackiego też to dotyczy....

Dokładnie i wtedy hr znaczki diakrytyczne znajdują się przy "enterze" odpowiednio do klawiszy pl klawiatury:
š= [
đ=]
pod spodem
č=;
ć='
ž=\
plus należy pamiętać, że hr klawiatura to QWERTZ, a nie QWERTY, na którym oparty jest pl układ.
Pozdrawiam
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.11.2008 18:01

Albo:
Đ - 272
đ - 273
ž - 381
ž - 382
Ć - 262
ć - 263
č - 269
Č - 268
Š - 352
š - 353

i polskie:
Ś - 151 Ź - 141 Ö - 153 ä - 132
Ą - 164 Ć - 143 Ü - 154 Ä - 142
Ę - 168 Ó - 224 ü - 129 ß - 225
Ż - 189 Ń - 227 ö - 148 § - 21
dora40
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 13.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dora40 » 16.11.2008 19:27

Witajcie.
Ciekawi mnie bardzo jaka jest pogoda w Chorwacji w listopadzie grudniu tzn w miesiącach zimowych.
Temperaturę to sobie obserwuję ale chodzi mi o to jak tam jest tak wogóle czy też są takie krótkie dni jak w Polsce ? Czy dni są pochmurne czy bardziej słonecznier itd.
Jeśli ktoś z Was może mnie oświecić to byłabym wdzięczna.
Pozdrawiam.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.11.2008 19:35

Zainstaluj sobie dodatek do Frefoxa o nazwie HR Weather. Dziś np. na Kvarze było 18 stopni, a morze miało 19st - o godz. 14.00. To daje mi pewność, że dla mnie byłaby to super pogoda do pływania.W połowie listopada - nieźle!

Dodam jeszcze, że mój znajomy z Orebica mówi, że śniegu u nich nie ma prawie wcale i temperatura rzadko jest niższa niż 10 st. a zero zupełnie wyjątkowo. Popatrz sobie na to przez rok, to będziesz miała jakiś pogląd.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 16.11.2008 20:08

dora40 napisał(a):Witajcie.
Ciekawi mnie bardzo jaka jest pogoda w Chorwacji w listopadzie grudniu tzn w miesiącach zimowych.
Temperaturę to sobie obserwuję ale chodzi mi o to jak tam jest tak wogóle czy też są takie krótkie dni jak w Polsce ? Czy dni są pochmurne czy bardziej słonecznier itd.
Jeśli ktoś z Was może mnie oświecić to byłabym wdzięczna.
Pozdrawiam.


W wielkim skrócie:
Na wybrzeżu zimą kiedy słonecznie, to przeważnie wietrznie i chłodno ze sporą amplitudą dobową temperatur. Kiedy deszcz jest buro, ale cieplej i amplituda dobowa nieznaczna. Wieją bardzo silne wiatry (zarówno bura jak i jugo). Gdy wieje bura, to odczuwalność temperatury nijak ma się do jej rzeczywistowych wartość i w związku z tym potrafi być zimno jak psi; np.: na termometrze 10 st. na plusie a wydaje się, że 0 st.... Choć słońce rzeczywiście potrafi bardzo ładnie grzać (i ugrzać powietrze nawet do 19 st. i to wcale nie rzadko)...Jugo najczęściej przynosi deszcz (choć nie zawsze), dużo wilgoci i fatalne warunki biometeorologiczne (nie tylko meteopaci czują się źle; fatalne samopoczucie dopada prawie wszystkich)...
Poza tym jest bardzo zielono (nieporównywalnie bardziej niż latem); na wyspie zawsze coś kwitnie (całą zimę rozmaryn i planika, która dodatkowo owocuje; plus zawsze jakieś kwiatki "polne"). Najzimniejsze miesiące (statystycznie):styczeń i luty.

Na tej stronce można porównać czas wschodów i zachodów słońca dla południa Hr i Warszawy.
Pozdrawiam
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 16.11.2008 21:39

Kasiu, kwiatki zimą??? A my musimy swoim panią kupować w kwiaciarni. Obrazek

Chorwacja zaskakuje o każdej porze roku. :wink: :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Polak w chorwacji-jak żyć? - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone