Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prośba o radę w sprawie urlopu na wyspie Hvar

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Eligiusz Przechodzki
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 14.08.2005
Prośba o radę w sprawie urlopu na wyspie Hvar

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eligiusz Przechodzki » 09.04.2007 20:20

Witam serdecznie,

We wrześniu, tradycyjnie, wybieram sie na urlop do Chorwacji. W tym roku wybór padł na Hvar. Przeczytałem wiele Waszych opisów dróg i miejscowości na tej wyspie, a mimo to proszę o informacje, rady i opinie. Po pierwsze, zamierzam jechać drogą Sucuraj-Jelsa, bo lubię nieco adrenaliny. Gorzej z żoną, która po naszej wyprawie samochodowej na sv. Jure oznajmiła, że nigdy, ale to nigdy więcej nie zgodzi się na jazdę po takiej drodze (ma lęk wysokości). Nie chcę jej psuć urlopu, proszę Was więc o odpowiedź, jak się ma droga Sucuraj -Jelsa do wjazdu na sv. Jure i - szerzej - których dróg na Hvarze unikać, żeby mi kobieta nie umarła.
Po drugie: chciałbym połączyć uroki plażowania z urokami zwiedzania. Uwielbiam chodzić po starówkach chorwackich miast, ale mieszkać chciałbym w spokojnej okolicy, nie za daleko od miasta, obowiązkowo w domu z tarasem wychodzącym na morze. Poradźcie więc, gdzie się zatrzymać ? Bardzo podoba mi się Hvar, ale też Stari Grad i Jelsa. Chciałbym także skoczyć na Brac i Pakleni Otoci. Może ktoś poleci jakiś fajny apartament dla 2 osób.
Będę wdzięczny za każdą podpowiedź i radę. Pozdrawiam
Eligiusz
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 10.04.2007 11:31

Witam.
Na Hvarze byłem w ubiegłym roku. Jechaliśmy trasą Sucuraj-Ivan Dolac przez tunel Pitve.
Droga na tym odcinku jest znacznie szersza niż podjazd na sv. Jure, dwa samochody mijają się bez problemu. Bardzo wąsko jest w samym tunelu, mijanka poza jednym szerszym miejscem w środku tunelu-nie ma szans,(w sezonie sygnalizacja świetlna).
Osobiście bardzo, bardzo polecam, Hvar jest piękny (szczególnie urokliwe miejsca - Zavala, Sveti Nedjelja, Ivan Dolac, Jagodna, Dubovica, zatoka Zarace, Hvar).
Mogę przesłać Ci kilka fotek i adres gdzie byłem (Ivan Dolac) tylko podaj maila.
Pozdrav
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 10.04.2007 11:38

Hvar--w ostatnich moich rozwazaniach na ten rok jest na 1-wszym miejscu, nie byłem tam jeszcze. Proszę o kilka fotek i ew jakieś dane apartamentów, z góry dziękuję.
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 10.04.2007 12:20

Droga z Sucuraju jest mocno demonizowana. Ja też mam lęk wysokości i do tego chorobę lokomocyjną, a przeżyłam bez większych schizów ;)
Są momenty, że tak powiem, ostre, ale bez przesady.

Wyspę Hvar polecam niezmiennie od lat.
Z miasteczek, które wymieniłeś, najbardziej oczarował mnie Stari Grad, ale tylko pozwiedzać i koniec. Tak samo Hvar (tłok ale ładne miasto- widok z twierdzy!) i Jelsa (ładne, przytulnie, ale plaża beznadziejna).
Dla mnie jednak ważna była czysta woda i ładna plaża.
Polecam południowy brzeg wyspy.
majeczka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3842
Dołączył(a): 04.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) majeczka » 10.04.2007 12:50

Do drogi można się przyzwyczaić, tylko pierwszy raz robi wrażenie. 8O 8O 8O Chociaż chwilami adrenalina może podskoczyć. Jak to w życiu bywa, zawsze jest coś za coś; skoro chce się podziwiać piękne widoki, to trzeba wykazać trochę wysiłku i wjechać wyżej. Tuż za tunelem Pitve, jadąc od strony Sucuraju jest serpentynka o kilku zakrętach - / samochód robi zwrot o co najmniej 180 stopni/. Turyści są rozważni, gorzej z miejscowymi. Też się bałam tej drogi, jednak jedziemy w tym roku tam po raz drugi. Aby dostać się na południowe wybrzeże wyspy, niestety trzeba tunel przejechać i pokonać ten trudniejszy odcinek drogi. Są tam takie miejscowości jak Zavala, Ivan Dolac, Bojanic Bad, Sv Nedelja, Jahodna które mają niepowtarzalny urok i klimat. Często wieczorami chodziliśmy pieszo z Bojanic Bad do Ivan Dolac, tylko dlatego, żeby podziwiać przepiękne widoki i krajobrazy /ok. 2 km/.Droga ciągnie się wzdłuż wybrzeża i jest stosunkowo wysoko położona, a widoki często zapierają dech w piersiach. Właśnie idę tą drogą na moim avatarze 8O :papa:
Eligiusz Przechodzki
Odkrywca
Posty: 60
Dołączył(a): 14.08.2005
Prośba o rady nt. pobytu na wyspie Hvar

Nieprzeczytany postnapisał(a) Eligiusz Przechodzki » 10.04.2007 18:36

Kochani, jak zwykle jesteście niezawodni !!!!! Nie spodziewałem sie aż tylu odpowiedzi i tak szybko wysłanych zważywszy na czas, kiedy zamieściłem mój post (2-gi dzień Swiąt). Oczywiście bedę bardzo wdzieczny za zdjęcia, przydatne adresy fajmych kwater oraz dalsze informacje.
Szczególnie dziękuję PANIOM za ich uwagi nt. tras na Hvarze, bo to właśnie ich głos najprędzej trafi do mojej żony.
Dla chcących napisać prywatnie - podaję mój mail: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Jeszcze raz piękne dzięki, pozdrav i - może do zobaczenia we wrześniu na Hvarze.
E.
goly
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 07.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) goly » 10.04.2007 19:10

Mariusz Gubernat czy mogłbys podesłac ten adres rowniez do mnie ?? :wink: i jezeli nie robi ci problemu top fotki z hvaru tez ? bede wdzieczny
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 10.04.2007 19:51

Eligiusz Przechodzki napisał(a):Nie chcę jej psuć urlopu, proszę Was więc o odpowiedź, jak się ma droga Sucuraj -Jelsa do wjazdu na sv. Jure


Jeśli zaliczyliście wjazd na Sv. Jure, to trasa Sucuraj-Hvar to małe miki :-)
Andrzej G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 203
Dołączył(a): 29.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej G » 10.04.2007 20:35

Eligiusz co poniżej napisała Majeczka to cała prawda

majeczka napisał(a):Do drogi można się przyzwyczaić, tylko pierwszy raz robi wrażenie. 8O 8O 8O Chociaż chwilami adrenalina może podskoczyć. Jak to w życiu bywa, zawsze jest coś za coś; skoro chce się podziwiać piękne widoki, to trzeba wykazać trochę wysiłku i wjechać wyżej. Tuż za tunelem Pitve, jadąc od strony Sucuraju jest serpentynka o kilku zakrętach - / samochód robi zwrot o co najmniej 180 stopni/. Turyści są rozważni, gorzej z miejscowymi. Też się bałam tej drogi, jednak jedziemy w tym roku tam po raz drugi. Aby dostać się na południowe wybrzeże wyspy, niestety trzeba tunel przejechać i pokonać ten trudniejszy odcinek drogi. Są tam takie miejscowości jak Zavala, Ivan Dolac, Bojanic Bad, Sv Nedelja, Jahodna które mają niepowtarzalny urok i klimat. Często wieczorami chodziliśmy pieszo z Bojanic Bad do Ivan Dolac, tylko dlatego, żeby podziwiać przepiękne widoki i krajobrazy /ok. 2 km/.Droga ciągnie się wzdłuż wybrzeża i jest stosunkowo wysoko położona, a widoki często zapierają dech w piersiach. Właśnie idę tą drogą na moim avatarze 8O :papa:


z mojej strony masz link do strony pensjonatu w Sveta Nedjelja
http://www.irming.hr/1site_POLJSKI.htm
fajna strona - pięknie promują Hvar za tunelem Plitve -kilka zdjęć które i tak nie oddają rzeczywistości
A co do dróg na Hvarze, powiem tylko nie pękajcie.Droga Sucuraj - Jelsa to bułka z masłem. Podobnie odcinek z Jelsy do Ivan Dolac.Tunel owszem wąski na jeden samochód ale jest sygnalizacja świetlna.Po trzecim razie nie robi wrażenia.Trzeba tylko bardzo uważać po przejechaniu na drugą stronę.Ale tylko dlatego że widok jaki się rozpościera może zabrać oddech.
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 11.04.2007 08:14

Do "goly" - podaj emaila.
Do "Andrzej G" - super stronka
Pozdrawiam
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 11.04.2007 08:32

majeczka napisał(a): Aby dostać się na południowe wybrzeże wyspy, niestety trzeba tunel przejechać i pokonać ten trudniejszy odcinek drogi. Są tam takie miejscowości jak Zavala, Ivan Dolac, Bojanic Bad, Sv Nedelja, Jahodna które mają niepowtarzalny urok i klimat.


Serpentyny za tunelem na południowym zboczu wyspy to kwintesencja dróg na Hvarze. Amatorom szczególnie mocnych wrażeń proponuję wjazd nimi we wrześniu o godz 4:15 w czasie ulewy z piorunami, załadowanym samochodem, na nie najnowszych oponach :twisted:, spiesząc sie do Stari Gradu na pierwszy prom - wóz idzie w pieknych poślizgach, godnych rajdu MC :wink: .

Pozdrawiam
Rafał
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 11.04.2007 09:41

Do "Eligiusz Przechodzki" i "maciek1956" - wysyłam to co chcieliści, gdyby coś było nie tak to napiszcie.
Pozdrav.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.04.2007 11:23

Hej tu nowy.
Przy okazji watku chcialby dolaczyc swoje pytania. Wybieram sie na wyspy 25VI, zaczynam od Lastova na Hvar dotre w drugim tygodniu.
Auto zostaje w Varazdinie pociagiem do Splitu i pozniej promy.

Do rzeczy: 1. Czy przez tunel mozna sie przedostac jakims lokalnym transportem? stopem? obejsc gora?(ciezkie plecaki)
2. Czy mozna na poczatku lipca w ciemno trafic tam dobra kwatere np w Ivan Dolac lub w Zawali? I za ile ( wzeszlym roku na Hvarze i Korczuli za sobe lu bidny apartman placilem ok 10euro za twarz)
3. Czy w ktorejs z osad za Pitve sa sklepy ogolnospozywcze, jak ceny i konoby?
4. Czy ktos sie orientuje jak kursuja autobusy na trasie Hvar Jelsa?

Potrzebuje sie co nieco dowiedziec - opcja Vela Luka i okolice Poplat, Sv, Petar ; ktos byl moze??????????
asikx
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 22.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) asikx » 11.04.2007 12:06

igggid napisał(a):Do rzeczy: 1. Czy przez tunel mozna sie przedostac jakims lokalnym transportem? stopem? obejsc gora?(ciezkie plecaki)


Można obejśc górą, ale chciałbym zobaczyć takiego wędrowniczka po drugiej stronie. Żywego w 40 st. upale.

igggid napisał(a):2. Czy mozna na poczatku lipca w ciemno trafic tam dobra kwatere np w Ivan Dolac lub w Zawali? I za ile ( wzeszlym roku na Hvarze i Korczuli za sobe lu bidny apartman placilem ok 10euro za twarz)



W granicach 13 - 15 EUR dostaniesz na pewno.

igggid napisał(a):3. Czy w ktorejs z osad za Pitve sa sklepy ogolnospozywcze, jak ceny i konoby?


W Zavali, w Ivanie są sklepiki i jakieś knajpki również.

igggid napisał(a):4. Czy ktos sie orientuje jak kursuja autobusy na trasie Hvar Jelsa?


Gdzieś w sieci był rozkład - problem w tym, ze nie wiem gdzie. Poszukaj może w google pod hasłem autobusni promet hvar lub autobusni kolodvor hvar.

Pozdrawiam
Rafał
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.04.2007 12:17

Dzieki to moje pierwsze konkretne info od Was!

Tunelu gora nie bede obchodzil (sam sie gorek nie obawiam ale kobiet na urlopie sie nie meczy), to jak na druga strone lustra?
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Prośba o radę w sprawie urlopu na wyspie Hvar
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone