Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Albania i okolice

Nazwa Albanii wywodzi się ze źródeł greckich i rzymskich, nawiązując do koloru białego. Sami Albańczycy używają nazwy Shqipëria, co oznacza Krainę Orłów. Albania jest niewielkim krajem - jej powierzchnia wynosi to niewiele mniej niż powierzchnia województwa wielkopolskiego.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 08.03.2007 22:40

Witaj, janniko , bardzo się cieszę, że ożywiasz wątek i dodajesz garść nowych informacji. Będzie nas już kilku pytających i albańskie wygi powinny ugiąć się pod presją tłumu :D
Albania nadal niepokoi resztę "mojej" grupy. Jednak ostatnie wydarzenia polityczne w Kosowie i udział polskich policjantów w tłumieniu rozruchów spowodowały, że ten wariant przejazdu z Grecji do Montenegro też stracił zwolenników.
Doszło do tego, że Albania wydaje sie przyjaźniejsza !
My jedziemy dopiero w sierpniu. Może ktoś wybiera się tam wcześniej i podzieli się najnowszymi wiadomościami ?
pozdrawiam.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 09.03.2007 00:05

Dzięki za odzew.
Mam nadzieję, że do lata uspokoi się w Kosowie.
Na razie jesteśmy w fazie poważnego zainteresowania Albanią. Poza tym lubimy jechać "w nieznane".. tak właśnie pojechaliśmy kilka lat temu do Serbii, absolutnie nic nie wiedząc jak tam jest.
Chętnie dołączam do grona zainteresowanych i czekam na relacji albańskich "wygów".
Plavac. O co chodzi z tą "moją" grupą i przejazdem z Grecji do Monte i jak to się ma do Kosova? Przecież z Grecji do Monte nie musi być przez Kosovo, chyba, że ja czegoś nie kumam?
pozdrawiam
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 09.03.2007 19:25

Albanię chcemy ( z przyjaciółmi - stąd "moja" grupa ) potraktować w tym roku tranzytowo w drodze z Grecji do HercegNovi (MN) . Obawy dotyczące nieprzewidywalnośći tego kraju spowodowały szukanie innych wariantów tranzytu. Tak naprawdę zostaje tylko Kosowo - chyba, żeby sporo nadkładać drogi przez Serbię. Innej opcji nie widzę - prócz morskiej :wink:
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 09.03.2007 23:08

Czytam wiele różnych wypowiedzi i ze względu na ich różnorodność (od negatywnych do zachwytów) coraz bardziej mój smak na Albanię rośnie... chociaż nie ukrywam, że trochę obaw też mam.
Tym bardziej wyczekuję wypowiedzi "weteranów" ...
Racibor
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Racibor » 13.03.2007 08:29

janniko napisał(a):Więcej szczegółowych info. Ceny żywności. Zaopatrzenie w sklepach. Co warto brać ze sobą z jedzenia? itp. itd.


W Albanii można bez problemu kupić podstawowe artykuły spożywcze.
Jeżeli nie chcemy sami przygotowywać posiłków to na pewno znajdziemy wszędzie szybką przekąskę, jak na całych Bałkanach byrek ale częściej kiełbaski i mięsa opiekane na grillu.

Obrazek

Żadnych problemów nie ma z warzywami i owocami. Są wszędzie.
Obrazek

Nad morzem bez problemu kupimy świeże ryby.
Obrazek

Trochę trudno było nam zaakceptować sposób sprzedaży mięsa.
Obrazek
Szczególnie tego całkiem świeżego. My nie kupowaliśmy.
Zapewne trzeba być do tego przyzwyczajanym od dziecka.
Obrazek

Ceny są nie wyższe od polskich.
Chleb 30 - 60 leka,
owoce, warzywa 30 - 100 leka / kg,
kawa w kawiarni 30 leka (ale w Tiranie w obrotowej kawiarni na ostatnim piętrze najwyższego budynku - 300 leka) ,
coś do zjedzenia "na szybko" w barze lub na ulicy - 100 - 300 leka, byrek 30 -50 leka,
obiad dla dwóch osób w dobrej restauracji (dwie zupy, pól kilograma różnych mięs z grila, duża sałatka z serem - podobna do greckej, opiekany chleb, woda) - 1200 leka.

1$ = 100 leka,
1EUR =125 leka.

Warto zabrać słodycze, bo wybór miejscowych nie jest duży.
Jeżeli wybieracie się w góry, to trzeba mieć cały prowiant. W oddalonych wioskach każdy jest samowystarczalny i dlatego często nie ma sklepu. Ale tam, jeżeli tylko przystaniecie chwilę obok czyjegoś obejścia, na pewno zaproszą was na kawę i nie tylko.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 13.03.2007 17:41

Dzięki Racibor wielkie.
Otake ifnormacyję się właśnie rozchodziło.
A jeśliś taki uprzejmy, to może jeszcze powiesz jak jest z wynajmowaniem prywatnych kwater gdzieś nad morzem (ot tak na 7-10 dni)?
czy warto szukać privati kvateri (bo taniej)?
czy taka sama cena i comfort w hatelikach?
szukamy czegoś dzikiego (no może nie zupełnie), tak żeby było mało szalejących turisti ale żeby był sklep i WINOGRONA ... chyba że tam nie ma winogron w sierpniu...
wymagania mamy okropnie wygórowane:
1. jak najbliżej morza
2. piaszczysta plaża (ale ujdzie i kamienista), w miarę czysta i jeśli można z odrobinką cienia (tak jak w Montenegro)
3. czysta i ciepła woda w morzu
4. sympatyczny, nie złośliwy i nie pazerny gospodarz
5. oczywiście tanio (powiedzmy 20 euro za pokój dla 2+1, czyli my z synkiem, dziecko może być na dostawce własnej... naszej)
6. możliwość przyrządzania posiłków, czyli dostęp do kuchni
7. bieżąca woda do mycia i picia (do mycia może być nawet ciepła, ale nie musi)
8. sklep, żeby był w miarę blisko (powiedzmy do 10 km)
9. hm.. co by tu jeszcze ... ?

czekam na odpowiedź w miarę szczegółową , jeśli oczywiście zdobędzie się ktoś na uprzejmość...
pozdrawiam serdecznie..
Jan N.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 13.03.2007 21:02

A ja do ciebie Racibor mam nieco inną prośbę...
Głupio mi tak każdego z was namawiać żebyście te swoje relacje dokończyli, ale nic na to nie poradzę :-). W tym roku znów co najmniej raz Albania, a chętnie bym poczytał szczególnie o miejscach gdzie mnie nie było, czyli o trasie do Bajram Curri i Valbone.... W tym roku chcę od tamtej strony, podążając za zdjęciem, które mnie prześladuje od kilku dni.
No i chętnie zahaczyłbym też o prom... Z tego co pamiętam to jechałeś tamtędy. Jeśli nie masz czasu pisać całej relacji to napisz przynajmniej o tych miejscach.

A ja zawsze powtarzam, że jak się nie napisze relacji od razu (jak ja :-)) to potem się nieeee chceeee, nieeee ma czaaaasuuuu itd itp....

Liczę na pozytywne rozpatrzenie swojej prośby :-)
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 13.03.2007 22:17

Typ'ie!
Cudne to zdjęcie!
A gdzie konkretnie to jest? Rozumiem, że gdzieś w Albanii.
niesamowite! czegoś takiego na żywo jeszcze nie widziałem, chociaż byłem tu i ówdzie; np. w latach 70-tych udało mi się odwiedzić soviecki Pamir, a dokładniej Tjańszań... kilkadziesiąt km od miasteczka Osz i niedaleko Frundze.. ale tam to były jeszcze inne klimaty, no i było to okropnie dawno i "na hippisa"...
pozdro
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 14.03.2007 09:02

To są Albańskie Alpy (Bjeshket e Nemuna). Zdjęcie zrobione w okolicach Bajram Curri. W tych górach było kilku z cro-forumowców, ja również, w tym roku wybieram się właśnie od tej strony od której zrobione było zdjęcie....
Jeśli nie czytałeś relacji kolegów z cro-forum to w wolnym czasie pogrzeb sobie w moich linkach.
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 14.03.2007 16:41

typ napisał(a):Jeśli nie czytałeś relacji kolegów z cro-forum to w wolnym czasie pogrzeb sobie w moich linkach.

Dzięki Typ'ie
chyba juz kiedyś tę stronkę widziałem (nie jestem pewien), ale ją "zgubiłem" przy formacie dysku
Dzięki wielkie; będę miał co postudiować.
Piękne widoki.
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 23.08.2007 12:15

Witam,

Czy ktoś już może wrócił z tegorocznej wyprawy do AL? ... jakieś uwagi, obserwacje, rady ... pleeeeease :) ...

Pozdrawiam,

PAP
Racibor
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 08.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Racibor » 23.08.2007 20:40

Dawno mnie tu nie było.
Czy ktoś już może wrócił z tegorocznej wyprawy do AL? ... jakieś uwagi, obserwacje, rady ... pleeeeease

Na pisanie relacji, którą obiecałem dawno, dawno temu nie mam na razie czasu, za co przepraszam wszystkich tych którzy na nią liczyli.

W Albanii w tym roku nie byłem, chociaż dzieliło mnie od granicy kilkaset metrów. Ścieżką prowadzącą w jej kierunku przechadzało się jednak dwóch panów w mundurach. Pertraktacje z nimi nie powiodły się i bliżej podejść się nie dało.

Obrazek
W wielu miejscach powiewały jednak znajome czerwone flagi z czarnym dwugłowym orłem.

Coś jeszcze pamiętam z zeszłego roku, więc jeżeli zadasz konkretne pytanie, postaram się odpowiedzieć.
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 26.08.2007 18:51

PAP napisał(a):Witam,

Czy ktoś już może wrócił z tegorocznej wyprawy do AL? ... jakieś uwagi, obserwacje, rady ... pleeeeease :) ...

Pozdrawiam,

PAP


Byłem też w tym roku, relacja "kończy się pisać" :-)
Rady: JECHAĆ
Jesli chcesz wiedziec cos konkretnego - pytaj, ale raczej do wyjazdu nad morze z rodzinką cię nie zachęcę :-)
W góry za to - koniecznie!
typ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 933
Dołączył(a): 27.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) typ » 26.08.2007 18:52

Racibor napisał(a):Dawno mnie tu nie było. (...)
Na pisanie relacji, którą obiecałem dawno, dawno temu nie mam na razie czasu, za co przepraszam wszystkich tych którzy na nią liczyli.


...
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 26.08.2007 20:45

Do typ ...

To napisz proszę coś więcej o tym morzu i czemu byś nie zachęcał :) ...

My planujemy z CG do Tirany (nocleg), potem przez Dures i Berat do Vlora (pod Vlora nocleg), i potem wzdłuż morza przez przełęcz Llogara do Sarandy i tam 3 dni pobytu ...

Pozdrawiam,

PAP
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Albania - Shqipëria


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Albania i okolice - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone