Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wróciłem z Puli, podziele się wiadomościami

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Grzegorz1891
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2006
Wróciłem z Puli, podziele się wiadomościami

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz1891 » 20.08.2006 23:13

Jak w temacie możecie pytać o co tylko chcecie , a ja spróbuje wam udzielić odpowiedzi :-)

Od razu napiszę, że Chorwacja jest fantastyczna. Gorzej z drogami na Istrii ale ogólnie jest super zaczynając od jedzenia (wspaniała Pljeskavica i lipinji), a kończywszy na klimacie.
dagarts
Croentuzjasta
Posty: 248
Dołączył(a): 17.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagarts » 21.08.2006 09:57

Czy był to Twój pierwszy wyjazd do Chorwacji, jesli nie to jak wypada Istria do Dalmacji? Pogoda dopisała?
Alek70
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 438
Dołączył(a): 18.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alek70 » 21.08.2006 10:03

Napisz gdzie byliście, co zwiedzaliście i czy wybraliście sie na półwysep Kamenjak.
przecinekgt
Turysta
Avatar użytkownika
Posty: 11
Dołączył(a): 10.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) przecinekgt » 21.08.2006 12:04

Witam!
Mam pytanie skąd jechales jaką droga i ile czasu zajmuje przejazd do Puli od granicy chorwackiej.
Grzegorz1891
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz1891 » 21.08.2006 12:38

Dagarts byłem pierwszy raz na Chorwacji dlatego nie mogę porównać Istrii z Dalmacją ponieważ w tym drugim regionie nie byłem. Pojechałem jednak z żoną i moimi rodzicami. Rodzice byli drugi raz w Chorwacji (wcześniej właśnie w Dalmacji i na jakiś wyspach). Mój ojciec mówił, że osobiście woli Dalmacje ponieważ jest ładniejsza, nie ma korków takich jak na Istrii i ogólnie bardziej mu odpowiadała pogoda w Dalmacji. Tak jak wcześniej napisałem nie ejst to moja opinia więc się nie podpisuje pod tym :-)
Grzegorz1891
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz1891 » 21.08.2006 12:59

Alek 70 piszesz "Napisz gdzie byliście, co zwiedzaliście i czy wybraliście sie na półwysep Kamenjak." No więc na półwyspie Kamenjak nie byłem, a co do Istrii to odwiedziliśmy Rovinj, Medulin no i oczywiście Pule. W Porecu nie byliśmy. Zacznę od tego, że najpiękniejszym miejscem jaki widziałem na Istrii to było miasteczko Rovinj. Fantastyczne, w stylu Wenecji (jeśli ktoś kocha Wenecja jak ja to polubi Rovinj). Widziałem tam stare miasto oraz kościół na wzgórzu, który jest jednak mało ciekawy, ale warto tam pójść ze względu na wspaniałe widoki (morze, statki itp.).
Medulin to typowe miasteczko w stylu całej wyspy. Warto zobaczyć, ale Medulin nie jest miasteczkiem rzucającym na kolana.
No i wreszcie Pula w której mieszkałem na obrzeżach miasta tuż przy stadionie NK Pula. Właśnie podczas mojego pobytu grali ligowy mecz z mistrzem Chorwacji Dynamem Zagrzeb, który to mecz osobiście widziałem (0-2 :D ). Co do samego miasta to ma przepiękną głóną ulicę na której widać wpływy starożytnych rzymian. Wspaniale zachował się zwłaszcza łuk z czasów rzymskich. Właściwie był w nienaruszonym stanie. Druga warta zobaczenia rzecz to amfiteatr rónież rzymski. Jest to wierna kopia rzymskiego Koloseum tylko w mniejszym wydaniu. Za to amfiteatr w Puli jest podobno najlepiej zachowaną budowlą tego typu na świecie. Coś wspaniałego zwłaszcza gdy jest oświetlone w nocy. Byliśmy również w mikroskopijnym muzeum w centrum gdzie znajdowały się figurki i kawałki rzeźb z czasów rzymskich. Pięknie wygląda kawałek popiersia legionisty rzymskiego (tak mi się po tym kawałku wydaje, że to legionista).
Pod drodze widzieliśmy jeszcze Zagrzeb ale tylko z samochodu bo tak obskurnej stolicy to nie widziałem nigdy. Totalna beznadzieja. Dlatego nie wysiadaliśmy z auta tylko przejechaliśmy przez centrum. W Rijece rónież nie wysiadaliśmy z auta ponieważ Rijeka to przemysłowo-portowe miasto, które również jest niewarte zobaczenia.

Na koniec napiszę odbiegając od Chorwacji, że z Istrii blisko jest do Włoch, a konkretnie do Triestu. Co prawda nie są to 100% Włochy jak Sycylia, Rzym czy Neapol ale też jest urokliwie i warto tam pojechać.
Pozdrawiam.
Grzegorz1891
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 20.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz1891 » 21.08.2006 13:15

Przecinekgt jestem z Rzeszowa i jechałem przez przejście w Barwinku. Dalej przez Miskolc. Później Budapeszt. Następnie przekraczałęm granicę węgiersko-chorwacką w miejscowości hmmmm nie pamiętam tej nazwy :D zwłaszcza po węgiersku :D. Z granicy było około 450 km do Puli. Jechaliśmy przez Zagrzeb następnie Rijeke. W Rijece były straszne korki i w pierwszą drogę jak i w drogę powrotną. Mnóstwo Włochów i stąd te korki. Później w Puli rónież mieliśmy korki, ale tam są non stop (przynajmniej podczas całego naszego pobytu) więc dało się do tego przywyknąć. Dla przykłądu powiem, że w drodze powrotnej kilka kilometrów przez Pule jechaliśmy 50 minut. Co najbardziej rzuciło mi się w oczy na Istrii to to, że dużo tam Policji. Łapią wszystkich jak leci czy to Chorwat czy turysta i chętnie wręczają mandaty. A i jeszcze jedno jeśli wybierasz się tam to bezwzględnie płać za każde miejsca parkingowe w automatach i nie stawaj na zakazach bo w przeciągu kilku minut albo założą Ci blokade na koła lub ściągną na lawecie na policyjny parking. Sam byłem świadkiem wielu takich sytuacji.
Pozdrawiam.
Bahama
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1045
Dołączył(a): 29.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bahama » 21.08.2006 18:54

[quote="Grzegorz1891"]Alek 70 piszesz " W Rijece rónież nie wysiadaliśmy z auta ponieważ Rijeka to przemysłowo-portowe miasto, które również jest niewarte zobaczenia.
quote]

No i tutaj się zupełnie nie zgadzam... Rijeka zrobiła na mnie i rodzince wielkie wrażenie. To prawda że ruch samochodowy wali prawie przez samo centrum. Auto zostawiłem na parkingu na wysokości portu promowego. Sercem miasta jest Korzo deptak pełen kawiarni, barów, restauracji i sklepów. W Rijece warto zobaczyć kościół Kapucynów, cerkiew św. Mikołaja, łuk rzymski, katedrę św. Wita oraz twierdzę Trstat.
Byłem jeden dzień i to jedno z ładniejszych większych miast jakie widziałem :-)
Oczywiście nie jest to miasto do zamieszkania na wczasy... ale zobaczyć warto.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
zzzzzzz
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 20
Dołączył(a): 13.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) zzzzzzz » 22.08.2006 16:16

dagarts napisał(a):Czy był to Twój pierwszy wyjazd do Chorwacji, jesli nie to jak wypada Istria do Dalmacji? Pogoda dopisała?


mi, jak i całej rodzinie bardziej podobała się Dalmacja
mniej ludzi, taniej, ale przede wszystkim większe wrażenie wywarły na nas krajobrazy (góry "sąsiadują" z morzem). Inny jest też klimat, przez co jest mniej zieleni

na Istrze oczywiście też można znaleźć tak samo piękne miejsca jak w Dalmacji, ale wydaje mi się, ze jest ich mniej

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Wróciłem z Puli, podziele się wiadomościami
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone