Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Naklejka PL i nowe tablice rejestracyjne

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ArekOpole@30
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 63
Dołączył(a): 14.05.2006
Naklejka PL i nowe tablice rejestracyjne

Nieprzeczytany postnapisał(a) ArekOpole@30 » 09.06.2006 12:58

Mam krótkie pytanie (znając forum odpowiedź taka nie będzie he he he) - czy mając auto z nowymi tablicami (najnowszymi - gwiazdki EU i napis PL) muszę mieć dodatkowo naklejkę PL ??
Arek
anulina
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 29.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) anulina » 09.06.2006 13:00

NIE
Ballah
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 83
Dołączył(a): 20.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ballah » 09.06.2006 13:06

Potwierdzam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.06.2006 13:24

A jednak,było krótko! :lol:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 09.06.2006 13:42

Info z PZMotu--na terenie UE nie potrzeba, w innych krajach tak.
Czyli do CRO lepiej przykleić, to tylko ok 2 zł. Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 09.06.2006 13:54 przez Dziadek Maciek, łącznie edytowano 1 raz
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 09.06.2006 13:47

A od kiedy na polskich blachach mamy gwiazdki? Nic mi o tym nie wiadomo a akurat mam nową bryczkę...

Jakieś 7 lat temu na przejściu granicznym Berg/Bratislava austriacki wopista nie chciał mnie przepuścić przez granicę (co ciekawe w drodze powrotnej) i kazał kupić PL-kę, wskazując na kiosk obok. Faktem jest że byłem wtedy na czarnych blachach ale byłem tak wk... tą sytuacją że powidziałem mu (akurat znam biegle niemiecki) że to się fahowo nazywa korupcja (zapytałem ile ma prowizji od sztuki) i rządam natychmiastowego kontaktu z polską ambasadą w Wiedniu (podałem adres bo mieszkałem kiedyś w pobliżu). Usłyszałem zdrową wiąchę w języku Goethego, po czym gościu się zapowietrzył, wyszedł do kanciapy gdzie zaczął machać ręcami do swoich ziomali, po czym wyszedł jego kumpel, oddał nam dokumenty i powiedział "Aufwiedersehen". Krótko mówiąc nie dajmy się zwariować. Na samochód dzieci przykleiły karego konika i nic więcej przyklejać nie zamierzam
rich72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2213
Dołączył(a): 27.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) rich72 » 09.06.2006 13:58

A od kiedy na polskich blachach mamy gwiazdki? Nic mi o tym nie wiadomo a akurat mam nową bryczkę...
ja mam od 2 tygodni gwiazdki na tabliczkach ale ponoć jeszcze gdzieniegdzie dzielą starymi ze starych zapasów z pl i naszą flagą
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 09.06.2006 14:23

rich72 napisał(a):
A od kiedy na polskich blachach mamy gwiazdki? Nic mi o tym nie wiadomo a akurat mam nową bryczkę...
ja mam od 2 tygodni gwiazdki na tabliczkach ale ponoć jeszcze gdzieniegdzie dzielą starymi ze starych zapasów z pl i naszą flagą


Ja mam naszą flagę na niebieskim tle, zero gwiazdek, blachy z listopada
piotr gd
Globtroter
Posty: 36
Dołączył(a): 26.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr gd » 09.06.2006 14:36

Tablice z gwiazdkami wydawane są od 2 maja 2006 r. Wydziały Komunikacji od tego dnia nie powinny już (i chyba tego nie robią) wydawać tablic z flagą.
Ballah
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 83
Dołączył(a): 20.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ballah » 09.06.2006 17:14

Ale po co mi naklejka PL, skoro na tablicy (z gwiazdkami) jak wół stoi: PL
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 09.06.2006 17:53

Ballah napisał(a):Ale po co mi naklejka PL, skoro na tablicy (z gwiazdkami) jak wół stoi: PL



Po co ? Masz rację, ale przepisy są "jakieś tam" i raczej za 2 zł warto mieć spokój na granicy. Wiem, że kontrole są symoboliczne, ale ....Też kiedyś Austriak czepiał się mnie za brak PL-ki, nie zanam niemieckiego i nie mogłem z nim dyskutować, naklejkę wująłem z atlasu i na oczach trochę wściekłego wopisty nakleiłem. Ale stres graniczny był.
karol 11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 151
Dołączył(a): 15.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) karol 11 » 09.06.2006 17:55

Przekraczałem wczoraj granicę słowacka- słowa polskiego wopika - jak masz białe tablice to w uni nie potreba pl-ki
AgaBor
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 190
Dołączył(a): 18.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) AgaBor » 09.06.2006 18:15

Hej.
Ja mam blachy białe,ale bez gwiazdek,pytałam się znajomego policjanta i powiedział,że mam przykleić.Po której to ma być stronie-wydaje mi się,że po lewej,nie jestem jednak pewna.Czy ktoś mnie oświeci?
jurekg
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 21.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) jurekg » 09.06.2006 18:50

Witam Wszystkich!!!
Po przystąpieniu Polski do UE na jej terytorium kto posiada „blachy” białe nie potrzeba przyklejać do samochodów znaku przynależności PL. Natomiast kto ma „stare czarne blachy” należy mieć obowiązkowo znak przynależności państwowej PL, dotyczy to samo jadąc przez państwa nie należące do UE (Chorwacja, Bośnia, Czarnogóra itp.). Regulują to przepisy Konwencji Wiedeńskiej „Konwencja ta została sporządzona 8 listopada 1968 r. w Wiedniu. Rada Państwa, PRL, ratyfikowała tę konwencję 24 lutego 1988 r. Konwencja ta została opublikowana w Dz. U. 1988 nr 5 poz. 44, pod nazwą: "Konwencja o ruchu drogowym sporządzona w Wiedniu". Zaznaczam jest to czysto prawna wypowiedź, a różnie respektowana przez niektóre państwa. Ryzyko co do posiadania przyklejonej przynależności państwowej samochodu należy do każdego indywidualnie. Tak samo jak z DMC samochodu i przyczepy.
Pozdrawiam JurekG
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 09.06.2006 20:39

A zatem zreasumujmy;
1) Są 4 rodzaje blach: białe z gwiazdkami, białe z flagą, czarne i skorodowane
2) Są 2 rodzaje krajów; unijne i nieunijne
3) jest także konwencja wiedeńska ratyfikowana przez część krajów
4) naklejka jeśli jest potrzebna może być przyklejona: u góry po prawej, u góry po lewej, u dołu po prawej i u dołu po lewej
5) Naklejki bywają różnych rozmiarów
W/w (należy przemnożyć możliwości wszystkich punktów) daje niemal nieskończoną liczbę rozwiązań, co oznacza że problem naklejki jest w swej istocie nierozwiązywalny...

Wnioski:
Przed wyjazdem do Chorwacji należy zapoznać się z tekstem ujednoliconym konwencji Wiedeńskiej, przy czym dla bezpieczeństwa należy to uczynić w dniu wyjazdu bo nigdy nie wiadomo czy akurat się nie zmieni. Optymalnie jest zabrać ze sobą laptopa z dostępem do internetu i na każdej granicy sprawdzać aktualny tekst w/w konwencji bo ryzyko posiadania vel nieposiadania naklejki obciąża turystę. Osobom o słabszych nerwach zaleca się zostać w domu (na CRO.PL) :lol:
Następna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Naklejka PL i nowe tablice rejestracyjne
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone