Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pomysł na obiadek w Chorwacji.

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 06.11.2009 12:49

JacYamaha napisał(a):




Przygotowanie
Ziemniaki zetrzeć na tarce
Obrazek







Wszystko piękne i smaczne, ale czy wyobrażacie sobie skrobanie i pieczenie placków na obiad w Cro, a temat jest "Pomysł na obiadek w Cro". Wiem, wiem, sam kilka razy pokazywałem jedzonko trudne lub niewygodne do zrobienia w Cro, tak więc uwaga dotyczy także mnie. Może jednak warto wrócić do właściwego tematu :?:

Np. kalmary z rusztu--kupujesz u rybaka, na bazarze, ew jak masz możliwość płyniesz samemu na połów, koniecznie pod wieczór
Obrazek
Obrazek
Połów może być większy, mniejszy, nie zawsze to zależy tylko od nas, ale łowiąc samemu mamy gwarancję, ze "towar" jest świeży.
Kalmary czyścimy wyjmują "zub" i "atramentowe" wnętrzności. Niektórzy grillują kalmary ze wszystkim, czyszczą dopiero na talerzu, ale wg mnie jest to mniej apetyczny sposób. Do polewania kalmarów robię polewę na bazie oliwy domowej, natki i czosnku.
Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy lubią kalmary, na grilla można położyć cevapcici (jak to się pisze ?), cukinię...
Obrazek
Po wielu pobytach w Cro wiem, że mam zbyt mały piec do pieczenia smakołyków, chociaż mój do niewielkich nie należy i dodatkowo połączony jest z wędzarnią.
Obrazek
Wracamy do Cro

Obrazek




Obrazek
Kalmary jemy w zależności od upodobań, głodu, ilości kalmarów z ziemniakami, świeżą bułką, popijamy najczęściej białym winem.

Ps dzisiaj po pracy, wieczorem, robimy placki ziemniaczane :D :D
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 06.11.2009 13:09

maciek1956 napisał(a):Wszystko piękne i smaczne, ale czy wyobrażacie sobie skrobanie i pieczenie placków na obiad w Cro, a temat jest "Pomysł na obiadek w Cro". Wiem, wiem, sam kilka razy pokazywałem jedzonko trudne lub niewygodne do zrobienia w Cro, tak więc uwaga dotyczy także mnie. Może jednak warto wrócić do właściwego tematu :?:(...)
Ps dzisiaj po pracy, wieczorem, robimy placki ziemniaczane :D :D


Wiesz Maćku, ja też mam dylematy, jak tu zaglądam i myślę czy mogę napisać to czy tamto. Wprawdzie moim zdaniem jestem królową OT, ale staram sie pilnować :lol:
Tu się zrobił bardzo sympatyczny wątek kulinarny i chyba jest za późno, żeby wydzielać z niego to, co niewykonalne w Chorwacji.
Hmmm... Może spróbować zacząć nowy temat, a tu zrobić czystkę, ale ja tam ortodoksem tematycznym nie jestem.

Tak tylko myślę z perspektywy kogoś, kto tu wchodzi pierwszy raz :D

U mnie placków nie będzie, bo mi się nie chce robić, no i pazurków żal (żart, żart, żart!!! :lool: )

Taką profanacjo-fantazję brokułową zrobię - to moje "brokuły chaotyczne", które uwielbiam :D

- gotujemy brokuły
- na patelni rumienimy płatki migdałów
- trzemy trochę żółtego sera

Gorące brokuły posypujemy serem i migdałami.

Było mi mało to jeszcze:
- na górę położyłam ćwiartki jajek na twardo
- i polałam sosem: jogurt naturalny, trochę majonezu, zmiażdżony :D ząbek czosnku, pietruszka i co kto woli.

Nie uznaję prawie żadnych konwenansów kulinarnych i może to co napisałam dziwne, ale dla mnie było przepyszne :lol:

Smacznego!
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 06.11.2009 13:15

maciek1956 napisał(a):Wszystko piękne i smaczne, ale czy wyobrażacie sobie skrobanie i pieczenie placków na obiad w Cro



Byli tacy, co ziemniaki w workach do Chorwacji wozili - widać stanowiły one podstawę wyżywienia urlopowego. I tylko od inwencji kulinarnej zależało w jakiej formie je konsumowali, być może nawet w formie placków ;)
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 06.11.2009 13:34

shtriga napisał(a):


U mnie placków nie będzie, bo mi się nie chce robić, no i pazurków żal (żart, żart, żart!!! :lool: )
!



Na pazurki moja żona ma sposób, od wielu lat trzemy ziemniaki w maszynce do mięsa, ot wszystko. Może też być maszynka do tarcia warzyw. :D

Ps ja też się nie upieram z wydzieleniem tematu obiadowego, tak tylko wspomniałem :D
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 06.11.2009 13:41

maciek1956 napisał(a):Na pazurki moja żona ma sposób, od wielu lat trzemy ziemniaki w maszynce do mięsa, ot wszystko. Może też być maszynka do tarcia warzyw. :D


Znam takich, co to w sokowirówce też praktykują :lol: Mówisz maszynka do mięsa... Muszę zaeksperymentować, ale najpierw pójdę na siłownię, bo mam taką ręczną i nie wiem czy tu nie będzie potrzebna forma eNRDowskiej pływaczki :D A może dam radę :wink: :D

Dzięki!
Ula
sroczka66
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2566
Dołączył(a): 25.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sroczka66 » 06.11.2009 16:03

shtriga napisał(a):
Mówisz maszynka do mięsa... Muszę zaeksperymentować, ale najpierw pójdę na siłownię, bo mam taką ręczną i nie wiem czy tu nie będzie potrzebna forma eNRDowskiej pływaczki :D A może dam radę :wink: :D

Dzięki!
Ula


Wbrew pozorom, mielenie ziemniaków ręczną maszynką nie wymaga wielkiej siły. Za to "idzie" migusiem. :D

Pozdrawiam :papa:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.11.2009 17:18

To ja tu zdradzam najskrytsze, rodzinne sekrety a tu taka wdzięczność... :wink:
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 06.11.2009 17:57

mutiaq napisał(a):Smakowicie wygląda, chyba zrobię dzisiaj na obiad :D
Pozdrówka!

He, he..
No i zrobiłam, z dokładnie taką samą sałatką z pomodorów, jajek i cebulki :) :D
Pojadłam, ide poleżeć ;)
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 18.11.2009 15:34

Gdzieś na forum czytałam o daniu z ziemniakami i szpinakiem, jak się to robi, czym przyprawia..., nie mogę tego odszukać, może mi ktoś pomóc?
:roll:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.11.2009 17:03

mutiaq napisał(a):Gdzieś na forum czytałam o daniu z ziemniakami i szpinakiem, jak się to robi, czym przyprawia..., nie mogę tego odszukać, może mi ktoś pomóc?
:roll:

Do tego smażona świeża dorada podana z ziemniakami ze szpinakiem i świetnym sosem z oliwy, pietruszki i czosnku, który ukoronował całe to danie i po prostu nadał mu błysk.
forum/viewtopic.php?p=280821#280821
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 18.11.2009 17:58

Zdjęcie chyba tam jest, ale mi sie nie chce pokazać..
Ok, dzięki ;)
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 18.11.2009 21:51

Jadam wiele różnych potraw, ale ziemniaki ze szpinakiem nigdy. Tzn, jadłem, ale szpinak był dodatkiem do mięsa, do zapiekanek rybnych, sam szpinak też (uwielbiam). Teraz szpinak to prostota, kupujesz mrożonkę, odgrzewasz i po problemie. Dawniej, w starych "dobrych czasach", szpinak czasami udawało się upolować na bazarze, oczywiście w liściach. Dokładne wypłukanie z piasku, graniczyło z cudem. Trzeba go było lekko zaparzyć, potem pokroić/posiekać i gotować dodając mleko i przyprawy, głównie sól i czosnek. Zawsze do rondelka ze szpinakiem dodawaliśmy całą cebulę, po ugotowaniu była ona wyjmowana.
Pisałem "teraz mrożony", tak, jest taki, staramy się jednak, kupować w liściach, jest, wg nas lepszy.
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 18.11.2009 22:26

O takie coś mi chodzi, czy ja to mam poprostu zmieszać z ziemniakami?
Nie robiłam nigdy szpinaku, bo go nienawidziłam (dlatego dziękuję za przepis na niego), ale jak mi podali w Tovarnele z kalmarami i oliwą to...
LOS ORGAZMOS GIGANTOS ;) :roll: :twisted:
Obrazek
Tak, spotkałam się z mrożonym szpinakiem, taka "deska" z hortexu ;)
A w liściach też gdzieś widziałam, jak sezon na niego był..

Pozdrawiam i idę coś do jedzenia zrobić bo..... :roll: :wink:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 18.11.2009 22:32

JacYamaha napisał(a):
mutiaq napisał(a):Gdzieś na forum czytałam o daniu z ziemniakami i szpinakiem, jak się to robi, czym przyprawia..., nie mogę tego odszukać, może mi ktoś pomóc?
:roll:

Do tego smażona świeża dorada podana z ziemniakami ze szpinakiem i świetnym sosem z oliwy, pietruszki i czosnku, który ukoronował całe to danie i po prostu nadał mu błysk.
forum/viewtopic.php?p=280821#280821


Szpinak, o którym piszesz, co to podany był z ziemniakami, szpinakiem nie był (jestem o tym przekonana na 99, 99%); jeśli przyrządzał(a) to Chorwat(ka) była to blitva...
Pozdrawiam
mutiaq
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1892
Dołączył(a): 19.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mutiaq » 18.11.2009 22:40

Czyli to u mnie na zdjęciu to nie szpinak? :roll: :(
a gdzie taką blitve dostanę?
Pewnie tylko w Chorwacji :cry: :evil:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Pomysł na obiadek w Chorwacji. - strona 61
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone