Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Paszport...

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dayana
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 62
Dołączył(a): 01.05.2011
Paszport...

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dayana » 15.07.2011 09:32

Witam.
Kieruję to pytanie do osób, które już były w Chorwacji, lub wiedzą coś na temat paszportów. Otóż mój mąż dowiedział się, że do Chorwacji można jechać na dowód. Zadowolony nie zrobił sobie paszportu. Ostatnio ktoś przekazał mu informację, że bez paszportu do Chorwacji nie wjedzie i w razie jakiegoś przykrego wypadku (wypluć!) nie będzie przyjęty do szpitala. Ile jest w tym prawdy? Czy to prawda, że bez paszportu się nie wjedzie do Chorwacji, a o leczeniu w razie potrzeby nie będzie mowy?
Dudek2222
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5318
Dołączył(a): 02.09.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dudek2222 » 15.07.2011 09:34

Poszukaj na forum, są tysiące postów.

Temat do zamknięcia.
binkowskig
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 315
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) binkowskig » 15.07.2011 09:45

Dayana napisał(a):Witam.
Kieruję to pytanie do osób, które już były w Chorwacji, lub wiedzą coś na temat paszportów. Otóż mój mąż dowiedział się, że do Chorwacji można jechać na dowód. Zadowolony nie zrobił sobie paszportu. Ostatnio ktoś przekazał mu informację, że bez paszportu do Chorwacji nie wjedzie i w razie jakiegoś przykrego wypadku (wypluć!) nie będzie przyjęty do szpitala. Ile jest w tym prawdy? Czy to prawda, że bez paszportu się nie wjedzie do Chorwacji, a o leczeniu w razie potrzeby nie będzie mowy?


Nie ma problemu do Chorwacji spokojnie wjedzie na dowód...ale w przypadku komplikacji zdrowotnych lepiej będzie jak zaopatrzy się w dodatkowe ubezpieczenie na wypadek choroby , wypadku i odpukac innych przykrych zdarzeń.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.07.2011 10:14

wjechałem na dowód 8) nie masz ochoty to nie odpowiada na pytanie :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.07.2011 10:16

Dudek2222 napisał(a):Poszukaj na forum, są tysiące postów.

Temat do zamknięcia.
JackDaniels;) napisał(a):wjechałem na dowód 8) nie masz ochoty to nie odpowiada na pytanie :lol:
ale do służb medycznych potrzebny będzie tylko paszport
annia.m
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) annia.m » 15.07.2011 15:50

Nie prawda. Tydzień temu w ambulatorium szpitalnym w Makarskiej udzielono mi pomocy właśnie na podstawie dowodu, oczywiście bezpłatnej pomocy. Było to bardzo silne uczulenie i dostałam zastrzyk odczulający. Dr powiedział, że wymagany jest paszport lub dowód osobisty. Dodam, że opieka super i nikt nie miał focha, że pacjent śmiał przyjść do lekarza:)
binkowskig
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 315
Dołączył(a): 16.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) binkowskig » 15.07.2011 15:56

annia.m napisał(a):Nie prawda. Tydzień temu w ambulatorium szpitalnym w Makarskiej udzielono mi pomocy właśnie na podstawie dowodu, oczywiście bezpłatnej pomocy. Było to bardzo silne uczulenie i dostałam zastrzyk odczulający. Dr powiedział, że wymagany jest paszport lub dowód osobisty. Dodam, że opieka super i nikt nie miał focha, że pacjent śmiał przyjść do lekarza:)


Witam, dobrze znać stronę praktyczną ze spotkania z opieką medyczną w Chorwacji.
annia.m
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 15.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) annia.m » 15.07.2011 18:26

Specjalnie dlatego zarejestrowałam się, skoro mogę pomóc:) W Chorwacji byliśmy pierwszy raz, a dużo w przygotowaniach dowiedziałam się oczywiście z tego forum.
Mieliśmy wykupione dodatkowe ubezpieczenie z PZU i ubezpieczenie to wzięliśmy do szpitala, ale nikt nie chciał na nie patrzeć, bo właśnie sam dowód wystarczył, a dane spisywał zarówno lekarz, jak i pielęgniarka w zabiegowym, więc to informacja niejako z dwóch źródeł
Kiniek
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 03.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiniek » 04.06.2012 18:46

Wiem, że wiele tematów jest o tym czy można na dowód czy nie.
Jest ogólnie info, że można.
Rok temu mojego kuzyna nie wpuścili! Musieli jechać na inny przejazd, tam też były problemy. Dopiero jak celniczki zobaczyły, że jadą z małym dzieckiem, to ich puściły.

Dlatego ponieważ nie mogłam tu znaleźć który chorwacki przepis stanowi o tym, czy można na dowód czy nu postanowiłam zapytać w Polskiej ambasadzie w Chorwacji, a poniżej odpowiedź:

"...odpowiadając na Pani zapytanie z dnia dzisiejszego Referat ds. Konsularnych Ambasady RP w Zagrzebiu uprzejmie informuje, że dowód osobisty (niezależnie od wieku jego właściciela) jest wystarczającym dokumentem podróży w Chorwacji i można na jego podstawie przekraczać granice i przebywać na terenie Chorwacji do 90 dni w półroczu.



Odpowiednie przepisy chorwackie oraz polskie obowiązują od ponad dwóch lat i przekraczanie granicy Chorwacji na podstawie polskiego dowodu osobistego nie napotyka na żadne trudności ze strony chorwackiej policji granicznej. W przypadku wątpliwości organów służby zdrowia dotyczących warunków udzielenia pomocy medycznej w nagłym przypadku na podstawie dowodu osobistego, proszę o telefon do Ambasady, będziemy interweniować. Obywatele polscy w nagłych przypadkach powinni być traktowani tak samo, jak obywatele Chorwacji, tzn. powinni zapłacić tylko tzw. partycypację w wys. 1 do 5% właściwej ceny usługi medycznej.

Powyższe jest możliwe na podstawie ogólnych przepisów chorwackich tj. art. 154 Ustawy o cudzoziemcach (Zakon o strancima, Narodne novine br.: 130 z 16.11.2011 r.) oraz art. 3 Rozporządzenia o systemie wizowym (Uredba o viznom sustavu, Narodne novine br.: 54 z 14.05.2012 r.), w świetle których obywatele wszystkich państw Europejskiego Obszaru Ekonomicznego mogą wjeżdżać do i przebywać na terytorium Republiki Chorwacji do 90 dni na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.

Nie dysponujemy tłumaczeniami ww. aktów prawnych na język polski. Oryginalne, chorwackie dostępne są na oficjalnej stronie internetowej chorwackiego dziennika ustaw, Narodne novine http://narodne-novine.nn.hr/default.aspx. Wystarczy w zakładce „wyszukiwanie” (pretraživanje) wpisać w rubryce „pojęcie” (pojam) poszukiwany akt prawny...."

Może się komuś przyda, ja jadę o tę wiedzę spokojniejsza.
pozdrawiam
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 04.06.2012 20:19

Ja tak tylko w woli uzupełnienia...

Co roku jest podpisywane porozumienie i co roku chyba od kwietnia do listopada można przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie to chyba każdy normalny turysta ubezpiecza się w firmie ubezpieczeniowej. Są to naprawdę nieduże koszty, a w razie czego mamy ubezpieczenie zazwyczaj na 10'000-15'000 Euro. IMO europejska karta zdrowia wydawana przez NFZ jest ..... warta ponieważ jej zasięg to tylko UE i nie jest ważna w przypadku wyjazdu turystycznego lub do pracy!
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.06.2012 20:25

ziemniak napisał(a):IMO europejska karta zdrowia wydawana przez NFZ jest ..... warta ponieważ jej zasięg to tylko UE i nie jest ważna w przypadku wyjazdu turystycznego lub do pracy!

W niektórych krajach Europy bez niej nic nie załatwisz. Jest tak...we Włoszech.
W lutym tego roku byłam zmuszona skorzystać z pomocy włoskiej służby zdrowia. W szpitalu w Brunico (Dolomity) od razu zapytali mnie o tę kartę. Na jej podstawie zostałam przyjęta i potraktowana jak obywatelka Włoch.

Ubezpieczenie dodatkowe też się przydało - zwrócono nam koszty tej wizyty (15 euro - normalny koszt wizyty w szpitalu dla wszystkich Włochów) plus wykupionych lekarstw.

I również potraktowano mnie bardzo dobrze, czego niestety nie można powiedzieć o polskiej służbie zdrowia...
sheryll
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) sheryll » 04.06.2012 21:15

a czy do Chorwacji potrzebna jest ta karta NFZ?
jezeli tak to gdzie ja wyrobic i ile to kosztuje oraz ile sie czeka?
Baklej
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 04.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Baklej » 04.06.2012 21:33

Kartę NFZ odbiera się w oddziale miejscowego NFZ. Wydawana jest od ręki za okazaniem dowodu ubezpieczenia. Polecam wrazie "w" dodatkowe ubezpieczenie (30dniowe dla 2 osób w TUW Concordia dla krajów UE oraz pozostałych cena ok 70 zł)
ziemniak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 17.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ziemniak » 04.06.2012 23:09

maslinka napisał(a):
ziemniak napisał(a):IMO europejska karta zdrowia wydawana przez NFZ jest ..... warta ponieważ jej zasięg to tylko UE i nie jest ważna w przypadku wyjazdu turystycznego lub do pracy!

W niektórych krajach Europy bez niej nic nie załatwisz. Jest tak...we Włoszech.
W lutym tego roku byłam zmuszona skorzystać z pomocy włoskiej służby zdrowia. W szpitalu w Brunico (Dolomity) od razu zapytali mnie o tę kartę. Na jej podstawie zostałam przyjęta i potraktowana jak obywatelka Włoch.

Ubezpieczenie dodatkowe też się przydało - zwrócono nam koszty tej wizyty (15 euro - normalny koszt wizyty w szpitalu dla wszystkich Włochów) plus wykupionych lekarstw.

I również potraktowano mnie bardzo dobrze, czego niestety nie można powiedzieć o polskiej służbie zdrowia...


Czyli jednak warto wyrobić. Tym bardziej, że kosztuje to nas jedynie trochę formalności.
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone