Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Longtomem po kraju: 25. Między Śremem a Przemyślem.

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 11.05.2012 18:45

Franz napisał(a):Pamiętaj - pod wiatr!

Pamiętam.
Ewentualnie bajdewindem.

dangol napisał(a):Czyżby następne safari :idea: "na lwy by! :wink: :?: "

Obawiam się, że grzy by bardziej realne. :D

pzdr :wink: :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.05.2012 18:49

longtom napisał(a):Ewentualnie bajdewindem.

Rufki, przypadkiem, nie zrób ;)

longtom napisał(a):Obawiam się, że grzy by bardziej realne. :D

Chyba wolałbyś spotkanie z żubrem, niż z grzybami przeze mnie zebranymi ;)

:D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.05.2012 12:30

weldon napisał(a):Chyba wolałbyś spotkanie z żubrem, niż z grzybami przeze mnie zebranymi ;)

:D


Jak się dobrze wygotuje to prawie wszystkie są jadalne. :P

pzdr :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.05.2012 12:59

jan_s1 napisał(a):A powiedz tak szczerze: nie miałeś małego pietra? Bo to one niby roślinożerne, ale teraz świat na głowie stoi i kto wie?...

:sm:


Główna emocja była aby nie uciekły. Ale przez krótki moment była taka refleksja:
Jak ruszą pędem na nas to się za drzewa schowamy. :)

pzdr :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 12.05.2012 16:24

longtom napisał(a):Były chwile zwątpienia, ale się udało.

Świetnie zresztą ! 8)

... warto było czekać i powalczyć ze zwątpieniem ! :)

Pozdrawiam.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 12.05.2012 19:28

longtom napisał(a):
jan_s1 napisał(a):A powiedz tak szczerze: nie miałeś małego pietra? Bo to one niby roślinożerne, ale teraz świat na głowie stoi i kto wie?...

:sm:


Główna emocja była aby nie uciekły. Ale przez krótki moment była taka refleksja:
Jak ruszą pędem na nas to się za drzewa schowamy. :)

pzdr :wink:


Żubry to nie misie na drzewa nie wejdą. Trzeba na drzewa uciekać :wink:
To musiało być bardzo ekscytujące że się udało tak blisko podejść i jeszcze całkiem ładne nie poruszone zdjęcia zrobić. Widać nerwy nie puściły. :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.05.2012 20:34

longtom napisał(a):
Jak się dobrze wygotuje to prawie wszystkie są jadalne. :P


Pełna zgoda , ale koniecznie z małą adnotacją , że niektóre będą ostatnim posiłkiem :wink:

Żubry wspaniałe i zazdroszczę Ci tych zdjęć , bo z tymi pięknymi zwierzętami miałem okazję spotkać się kilka razy , ale żadnej fotki nie zrobiłem :?

Pozdrawiam
Piotr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 14.05.2012 11:20

mariusz-w napisał(a):
... warto było czekać i powalczyć ze zwątpieniem ! :)


Pomysł był mój, ale determinacja u żony większa. Tak więc to Jej zasługa.

Lidia K napisał(a):Widać nerwy nie puściły. :D


Czułem oddech żony na plecach, więc było mi łatwiej. :D

piotrf napisał(a):
Żubry wspaniałe i zazdroszczę Ci tych zdjęć , bo z tymi pięknymi zwierzętami miałem okazję spotkać się kilka razy , ale żadnej fotki nie zrobiłem :?


W Twoich rejonach wiem, że na Bukowym Berdzie były. Nie wiem czy jeszcze są. My widzieliśmy tam tylko tropy. Ale to w zeszłym tysiącleciu 8O było.

pzdr :wink: :wink: :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 16.05.2012 13:58

longtom napisał(a):
Obrazek

Cudne zdjęcie :!: :D

Fajnie tak sobie podglądać żubrze życie zza krzaków i drzew ;)
Może zrobię takie dyktando :idea: :lol:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 16.05.2012 14:05

maslinka napisał(a):Może zrobię takie dyktando :idea: :lol:


Nie bądź taka.
Odpuść dzieciakom. :D

pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.05.2012 14:23

maslinka napisał(a):... żubrze życie zza krzaków i drzew ;)
Może zrobię takie dyktando :idea: :lol:

Zamiast tego odpal im google, wpisz w wyszukiwarkę: "zerg rush" i niech walczą, żeby zergi ci strony nie zżarły ;)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.05.2012 18:13

15. Fort Zoo

Korzystając z okazji, że Piotrek ugrzązł na pograniczu polsko-niemieckim, a z drugiej strony zainspirowani jego eksploracyjnymi wyprawami do Modlina, postanowiliśmy wybrać się do poznańskiego zoo. 8O

I to bynajmniej nie po to, aby przypomnieć sobie jak wygląda świnia wisajska albo świnia zwisłobrzucha.
Postanowiliśmy zwiedzić fort nr III.
Jeden z 18 fortów artyleryjskich dawnej Festung Posen.

Obrazek

Twierdza Poznań (niem. Festung Posen) zbiór fortyfikacji zbudowanych na terenie miasta Poznań w XIX i na początku XX w., jeden z największych tego typu systemów w Europie. W skład twierdzy wchodziły dwa rejony: twierdza poligonalna (rozciągająca się wzdłuż ścisłego centrum miasta) oraz twierdza fortowa; 18 fortów + szereg obiektów wspomagających umieszczonych w pierścieniu o średnicy 9,5 km oraz obwodzie 30 km. Fortyfikacje twierdzy poligonalnej zostały rozebrane w XIX w., natomiast twierdza fortowa jest w większości zachowana.
wikipedia

Pomysł utworzenia z Poznania twierdzy poligonalnej pojawił się pojawił się w pruskim ministerstwie Wojny (!) około 1815 roku, a pierwsze prace budowlane rozpoczęto w 1827 roku. Prace rozpoczęto na północy i zachodzie miasta, a pierwszy etap budowy zakończono po 10 latach. Całość prac zakończono w 1864 roku kwalifikując ją jako twierdzę I klasy.

Oblężenie Sewastopola w 1855 roku podczas wojny krymskiej oraz Dybbol podczas wojny duńskiej w 1864 roku ukazało, że koncepcja twierdzy poligonalnej jest przeżytkiem. Podczas oblężenia Sewastopola okazało się, że zmasowany ogień artylerii jest w stanie łatwo przełamać obronę liniowych umocnień, zaś do ostrzału Dybbolu użyto gwintowanych dział i wydłużonych pocisków które zastąpiły gładkolufowe armaty strzelające kulami. Nowa broń wykazała się znaczną donośnością i celnością. Również rozwój kolei wymusił zmiany koncepcji twierdz. Linie kolejowe przecinając fortyfikacje poligonalne znacząco je osłabiały.

Obrazek

Analiza tych elementów sprawiła, że Komitet Inżynieryjny Głównego Inspektoratu Twierdz w latach 60. XIX wieku rozważał możliwości modernizacji istniejących twierdz. Ostatecznie wypracowano ogólny model, który zakładał dodanie do istniejących fortyfikacji pierścienia fortów artyleryjskich rozstawionych co 2-6 km i odległych o 6 km od dotychczasowych twierdz poligonalnych, które miały być poddane modernizacji.

wikipedia

Obrazek

Zachowany na terenie zoo fort III zbudowany został w latach 1877-1881.
Jest jednym z 18 fortów artyleryjskich wchodzących w skład twierdzy Poznań. Otoczony jest suchą fosą o długości prawie kilometra, głębokości 5,5 m i szerokości 9 m. Dostępu do niej strzeże 5 kaponier: dwie barkowe, czołowa, i dwie bojowe izby wewnątrz koszar. Jako darmowa siła robocza wykorzystywani byli francuscy jeńcy wojenni.

Obrazek

Forty główne rozmieszczono w pierścieniu o średnicy 9,5 km w regularnych odstępach 3-4 km tworzące linię obrony o długości około 30 km odległej od twierdzy poligonalnej o 2,0-4,5 km. Luki w pierścieniu wywołane dolinami Bogdanki i Warty uzupełniono fortami pośrednimi (Forty IVa i IXa w dolinie Warty i VIa między Bogdanką a Wierzbakiem). W celu wzmocnienia Fortu III, który był najbardziej wysuniętym na wschód elementem twierdzy, położonym w sporej odległości od pozostałych fortów, zaprojektowane trzy stałe ziemne baterie artyleryjskie. Wszystkie forty miała połączyć sieć dróg fortecznych
wikipedia

Obrazek

Fort nr III położony jest blisko bramy głównej zoo. Przez wiele lat wykorzystywany był jako pomieszczenia gospodarcze zoo. W jego ukrytych pod ziemią pomieszczeniach doskonale przechowywały się warzywa wykorzystywane jako karma dla zwierząt. Właśnie jako taki podziemny "zieleniak" zapamiętałem to miejsce po mojej pierwszej tam wycieczce. Obecny, umożliwiający zwiedzanie, stan zawdzięczamy grupce, pracujących społecznie pasjonatów.

Zapraszam więc was na zwiedzanie. Zachowujcie się spokojnie, i proszę nie drażnić przewodnika głupimi pytaniami, albowiem

Obrazek

cdn :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 18.05.2012 19:06

longtom napisał(a):Zapraszam więc was na zwiedzanie.

No to idziemy ! ... tym bardziej, że robi się cieplej. 8)


longtom napisał(a):... albowiem

... choć ryzyko jest ! ;)

pozdrawiam.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.05.2012 19:14

Zaraz tam utknął ;)

Chociaż fakt, że znalazłem dziś nieobrobione zdjęcia z cmentarza fortecznego, na których wyraźnie ... leży śnieg :D

Obrazek
Jako awatar można by to sobie wsadzić ;)


:D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 19.05.2012 10:24

Albo wstawić do tematu: do admina i/lub modów ... przynajmniej czasami :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Z Longtomem po kraju: 25. Między Śremem a Przemyślem. - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone