Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 08.03.2012 20:02

Pięknie :D
Chętnie bym zamienił siedzenie w domu w stanie zasmarkanym , na te widoki i trasę po górach , no , może bez tej rozbijd... na drodze :wink:


Pozdrawiam
Piotr
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.03.2012 20:47

Piękna wycieczka, Wojtku :) Ale nachodziłeś się sporo - Czantoria, Soszów, Stożek, Kubalonka. W dodatku zimą 8O

Franz napisał(a):Obrazek

Rozbawiło mnie to zdjęcie :lol:

Na Soszowie lubią się chwalić, że mają 2 metry śniegu na trasach... Teraz pewnie piszą, że ponad 6 ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.03.2012 21:07

Trzeba było już się gdzieś z domu ruszyć. ;)
Czuję to dziś w nogach - kondycja pod zdechłym Azorkiem.

Pozdrawiam,
Wojtek
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 09.03.2012 00:48

Ja już nie mogę doczekać się na inaugurację sezonu, która tradycyjnie, jak co roku nastąpi na Błatniej. A później, w miarę rozwoju kondycji coraz dalej, coraz dalej...

Bo ja z tych letnich wędrowców. Śnieg napawa mnie obrzydzeniem i nic na to nie poradzę :D

Pozdrawiam
Jacek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.03.2012 00:52

greenrs napisał(a):Bo ja z tych letnich wędrowców. Śnieg napawa mnie obrzydzeniem i nic na to nie poradzę :D

Też nie cierpię tego białego g... :lol:
Tyle tylko, że tęsknota za górami większa od niecierpności. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.04.2012 13:17

28 kwietnia (sobota) - Po czeskiej stronie Beskidów - Moravka

Ponieważ w ten długi weekend, a właściwie tydzień ;) nie wyjeżdżamy nigdzie na dłużej, pozostaje nam się cieszyć krótkimi wypadami. W sobotę byliśmy w malowniczej miejscowości Moravka, koło Frydka-Mistka, a że to też Beskidy, tyle, że czeskie, pasuje tu jak ulał :D

Pobyt był typowo rekreacyjny - opalanie, grillowanie, odpoczywanie, bo przecież kiedyś trzeba odpocząć ;) Jako że moi rodzice akurat tam przebywali, a właściwie nadal przebywają, pojechaliśmy ich odwiedzić. W końcu od tylu lat mówią nam, jak tam jest pięknie.

I okazuje się, że mieli rację :P Teraz ja Wam krótko przedstawię tę malowniczą czeską miejscowość i okolice.

Wieś Moravka położona jest na wysokości 520 m n.p.m. w Beskidzie Śląsko-Morawskim i zamieszkała przez 1057 mieszkańców, w tym przez podgrupę górali śląskich.

Dwie ciekawostki dotyczące tych terenów:
:arrow: Z Morawki pochodzi 85-letni świerk, mierzący ponad 25 m, który stanął w okresie Bożego Narodzenia na Placu Św. Piotra w Watykanie.
:arrow: 6 maja 2000 roku na ziemie należące do gminy spadł meteoryt.

8O 8O 8O

Miejscowość Moravka jest malowniczo położona w dolinie rzeki o tej samej nazwie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako, że upał dokuczał, obowiązkowe było przynajmniej zamoczenie stóp:

Obrazek

Na więcej się nie odważyłam 8) Woda lodowata!

W 1967 roku stworzono sztuczny zbiornik wodny Morávka na rzece Moravka:

Obrazek

Stanowi on źródło wody pitej dla okolic. Wstęp na zaporę i nad wodę jest więc zabroniony, a teren ogrodzono. Cóż, szkoda, bo kolor wody prawie jak w Cro ;)

Zwiedzamy okolicę, spacerując to tu, to tam. Gdzieś na szlaku:

Obrazek

Te tereny to raj dla rowerzystów - bardzo dużo dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych. Dla łazików górskich jakby mniej, bo szczyty niezbyt wysokie i trasy niewymagające, ale połazić też jest gdzie. My jednak, tak jak pisałam, rekreacyjnie i rodzinnie.

Np. piwko w knajpce nad rzeką :D:

Obrazek

Rybářská Bašta jeszcze nieotwarta, ale trwają przygotowania do sezonu:

Obrazek

Trochę mały to "zbiornik" do hodowli ryb :? Chyba, że łapią pstrągi w potoku, a tu tylko wrzucają "na chwilę", zanim się znajdą na patelni. Innego zbiornika nie widać, a nazwa Rybářská Bašta (oznaczająca łowisko i restaurację) zobowiązuje ;)

Na koniec dnia (kiedy upał już nieco odpuszcza) idziemy na spacer wzdłuż potoku:

Obrazek

Dochodzimy do przełęczy, na której stoi dawny Hotel Panorama, który jest w remoncie i ma otrzymać nową nazwę - Horsky Hotel Lipovy:

Obrazek

Pohled na hory ;):

Obrazek

Ciekawa przyczepa campingowa zaparkowała przy basenie przeciwpożarowym:

Obrazek

I to by było na tyle, jeśli chodzi o atrakcje Moravki, jakie zdążyliśmy zobaczyć w ciągu jednego dnia. Ale okolica jest przepiękna i na pewno warto poświęcić trochę czasu, żeby poznać ją dokładniej.

A że uważam się za Czechofila ;), podobało mi się tam bardzo :D Zwłaszcza piwo z pianką, bo takie dobre i tak nalane można wypić tylko w Czechach :D

Mam nadzieję, że mimo "długiego weekendu" ktoś tu zagląda ;)
Niedługo powinnam wrzucić coś z naszych Beskidów, jeśli oczywiście wycieczka dojdzie do skutku :)

Pozdrawiam :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 01.05.2012 07:17

A gdzie ten meteoryt?;)
Jakas dziura w ziemi chyba po nim jest:)
Czechofilu- ja dzis po skalkach do Kutnej, baw sie dobrze w Beskidach
(a wczoraj byl Adrspach-bosko!)
Pozdrav
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.05.2012 09:28

Miałem wczoraj napisać...zagląda, zagląda...ale dziś proszę o usprawiedliwienie psze Pani bo kilka dni mnie nie będzie...

:wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18304
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.05.2012 11:02

Zagląda się i śledzi wątki na Cro.pli 8)

Dobrej zabawy życzę

My zmykamy na Słowację - tarnina kwitnie aż miło :D

:papa:


Pozdrawiam
Piotr
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 01.05.2012 13:54

maslinka napisał(a):28 kwietnia (sobota) - Po czeskiej stronie Beskidów - Moravka

Ponieważ w ten długi weekend, a właściwie tydzień ;) nie wyjeżdżamy nigdzie na dłużej, pozostaje nam się cieszyć krótkimi wypadami. W sobotę byliśmy w malowniczej miejscowości Moravka, koło Frydka-Mistka, a że to też Beskidy, tyle, że czeskie, pasuje tu jak ulał :D

Mam nadzieję, że mimo "długiego weekendu" ktoś tu zagląda ;)

Jeszcze by nie!
Ja mam tak samo niestety... może wrócą czasy, gdy na majowy weekend się jechało nawet do Słowenii czy gdzieś tam.
Równo 12 lat temu wyrwałem się nawet do CRO! Też takie upały w kraju były...

Niedługo powinnam wrzucić coś z naszych Beskidów, jeśli oczywiście wycieczka dojdzie do skutku :)

Pozdrawiam :papa:


A kaj sie wybierocie???
Bo mie tyż tam wyniesie chyba...

Pozdrav.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.05.2012 10:32

tony montana napisał(a):A gdzie ten meteoryt?;)
Jakas dziura w ziemi chyba po nim jest:)

Chyba jest, nie szukaliśmy (:oops:), nie hledaliśmy :lol:

tony montana napisał(a):Czechofilu- ja dzis po skalkach do Kutnej, baw sie dobrze w Beskidach
(a wczoraj byl Adrspach-bosko!)

W Ardspachu jeszcze nie byliśmy - trzeba będzie nadrobić. Ciekawa jestem, jak się Wam podobała Kutna Hora :)


Jacek S napisał(a):Miałem wczoraj napisać...zagląda, zagląda...ale dziś proszę o usprawiedliwienie psze Pani bo kilka dni mnie nie będzie...

:wink:

Nieobecność usprawiedliwiona :lol:

Baw się dobrze, Jacku :)


piotrf napisał(a):My zmykamy na Słowację - tarnina kwitnie aż miło :D

Ale fajnie! Miłego wyjazdu :)


Fatamorgana napisał(a):A kaj sie wybierocie???
Bo mie tyż tam wyniesie chyba...

Byliśmy w Brennej, wyjazd towarzyski - ze znajomymi i ich dwoma małymi córeczkami, więc ambitnie po górach nie chodziliśmy. Przeszliśmy się tylko na Karkoszczonkę. Wracając, złapała nas burza 8O Przed deszczem uciekliśmy... pod Świniorkę :lol: Bo tam nigdy deszcz nie pada ;)

Wrzucę zaraz kilka zdjęć :papa:
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 02.05.2012 10:37

chyba się do tej Moravki w jakiś majowy weekend wybiorę z rowerkami :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 02.05.2012 11:00

-Yaro- napisał(a):chyba się do tej Moravki w jakiś majowy weekend wybiorę z rowerkami :wink:

Na rowerki, jak najbardziej, super tereny :D


1 maja 2012: Brenna - Karkoszczonka

Tak jak pisałam, wyjazd było rodzinno-towarzyski i jak przeglądnęłam zdjęcia, to niewiele z nich się nadaje do publikacji ;) :lol: Nie będę wrzucać zdjęć ze znajomymi i ich dziećmi, bo nie mam na to pozwolenia.

Jadąc w jakieś popularne miejsce 1 maja, w dodatku przy takiej pięknej pogodzie, należy się liczyć z korkami na drogach. Ale to, co działo się wczoraj na Wiślance, to jakiś koszmar był :evil: Do tego ja - świeży jeszcze kierowca, za kierownicą :roll: Niezła szkoła jazdy, takie podjeżdżanie w korkach. Minę po dojechaniu na miejsce miałam taką :lol::

Obrazek

Na szczęście wybraliśmy Brenną, a nie Wisłę, bo byłoby jeszcze gorzej...

Czekamy na znajomych, oni tez jechali w tym samym korku, mniej więcej jakieś 2 km za nami. Na początek robimy sobie piknik nad rzeką w możliwie najbardziej odludnym miejscu. Smak piwa po takiej podróży (w samochodzie bez klimy) - bezcenny :lol:

Potem spacer na Karkoszczonkę:

Obrazek

Ludzi trochę jest, ale bez przesady, spodziewałam się większych tłumów. Idziemy oczywiście do Chaty Wuja Toma na małe co nieco :D

Obrazek

Leniuchujemy i podziwiamy przyrodę, np. jaszczurki :):

Obrazek

Przeganiają nas pierwsze, duże krople deszczu. Gdy schodzimy, już przed samą Brenną, łapie nas prawdziwie letnia burza. Deszcz jest ciepły i w zasadzie przyjemny, ale chowamy się przed nim, a później uciekamy do Doliny Leśnicy, w której w ogóle dzisiaj nie padało i spędzamy w tamtejszej restauracji oraz w jej pobliżu kilka miłych chwil :D

Wracamy do domu wieczorem, zostawiając za sobą piękne krajobrazy:

Obrazek

Na pewno wkrótce tu wrócimy :)

Taki to był wyjazd rodzinno-towarzysko-rekreacyjny. Taka jest zresztą nasza tegoroczna "majówka" :D

:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.05.2012 15:28

Witam.

Poniżej kilka zdjęć z Beskidu, którego w tytule tematu brak (rozszerzę w wolnej chwili). Nie będę Go nadto reklamował, bo dziesięciokilometrowy przejazd rowerem w kompletnej ciszy poza kojącymi dźwiękami przyrody i bez turystów może się już nie powtórzyć.
Pozdrawiam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 28.05.2012 21:03 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.05.2012 15:35

Jeszcze kwitnąca tarnina.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 28
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone