Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Góra Klek - czy ktos wchodzil?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
agata22051979
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 08.11.2011
Góra Klek - czy ktos wchodzil?

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata22051979 » 17.03.2012 02:32

Jak w temacie
Jaki czas wspinaczki?
Jaki stopień trudności?
Czy na szczycie jest jakieś schronisko itp?
W jakim czasie najlepiej się wybrać? Co zabrać?
consett0805
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1489
Dołączył(a): 18.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) consett0805 » 17.03.2012 09:54

Zdradzę Tobie coś takiego. Byłem 5 razy w Cro a 4 razy wspinałem się na różne "szczyty" I to nie z góry coś wybrane tylko na miejscu wybierałem sobie cel. Mam taki pomysł na spędzenie dnia tylko dla siebie podczas rodzinnych wakacji.
Nie jestem żadnym himalaistą dla jasności. Nie posiadam żadnego sprzętu a drogę do zdobycia "szczytu" najpierw wybieram patrząc z dołu a następnie już podczas walki :D Moje jedyne narzędzia to ręce i nogi, ale jeszcze mi się nie zdarzyło zrezygnować czy to na około czy prościej lub trudniej zdobywam cel :lol: z jednym małym wyjątkiem
Takim ostatnim był kawałek góry w Breli i nie ukrywam najcięższy z dotychczasowych a drogę w górę wytyczyły mi słupy wysokiego napięcia, które dojrzałem z tarasu.
Reasumując wybieram tylko cele z którymi wiem że dam sobie radę. chyba że nagle stanę przed pionową ścianą, wtedy niema rady tak jak się to okazało w Breli, ale i tak wysoko byłem.
Co zabieram? Rękawiczki bezpalcowe, bejsbolówka, około litra napoju tu najlepiej sprawdza się Jamnica mmmm :) telefon i dobre buty. Jeśli nie straszne Tobie zadrapania-otarcia to maszeruj jak na wakacjach. Jeśli jest inaczej długie spodnie, na drodze spotkasz mnóstwo ciernistych krzewów.
Dla mnie najtrudniejsze jest schodzenie hhhhhee
Powodzenia
Ps. Nigdy nie zajęło mi to więcej niż 8 godzin
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.03.2012 12:32

agata22051979 napisał(a):Jak w temacie
Jaki czas wspinaczki?
Jaki stopień trudności?
Czy na szczycie jest jakieś schronisko itp?
W jakim czasie najlepiej się wybrać? Co zabrać?


Jeśli to ta góra, to schroniska na szczycie nie ma (ale mogą być czarownice) :wink:

Obrazek
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 17.03.2012 14:01

Jesli móiwmy o górze Klek ( w V. Kapeli), to schronisko jak najbardziej jest..
klik, klik, klik
Pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.03.2012 14:06

agata22051979
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 08.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata22051979 » 18.03.2012 03:21

dzięki za różnorakie odpowiedzi ;) zwłaszcza stronki chorwackie (bo to chyba był język chorwacki skoro o górce chorwackiej;)???) dużo mi mówią ;)) ....myślę, że z dzieckiem na plecach jednak nie da rady ;)
agata22051979
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 08.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata22051979 » 18.03.2012 03:33

czy mozna tam gdzies po temu chorwackiemu wyczytac, czy kiedykolwiek w jakichkolwiek godzinach zacny przybytek rzeczonego schroniska jest w ogole albo szczegole otwarty?
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 18.03.2012 10:33

A juści, napisano kiedy otwarte... że w weekendy (soboty, niedziele i święta).. Myślałam, że to akurat nie takie trudne do zrozumienia (nawet kiedy nasmarowane "po chorwackiemu"). Są i namiary, można napisać, zadzownić....
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 18.03.2012 12:48

agata22051979 napisał(a):dzięki za różnorakie odpowiedzi ;) zwłaszcza stronki chorwackie (bo to chyba był język chorwacki skoro o górce chorwackiej;)???) dużo mi mówią ;)) ....myślę, że z dzieckiem na plecach jednak nie da rady ;)


Góra jest w Chorwacji - to w jakim języku chciałaś mieć stronkę. :?:
I pytanie drugie - byłaś kiedyś w Chorwacji i skąd wiedziałaś, że ze jest tam góra o nazwie Klek ?
agata22051979
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 08.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata22051979 » 20.03.2012 12:23

o dzięki Wam!
Kasiu, pewnie u mnie z percepcją nie bardzo skoro tego nie doczytałam :( Moze bedzie latwiej, gdy wiecej bede miala do czynienia z Chorwacją i chorwackim jako takim - a moja przygoda dopiero sie zaczna....
Janusz, w Chorwacji nie bylam, ale mam zamiar byc tego lata 16.06-06.07. Planujemy z mezem i coreczka (2 lata) objazd po niej i zastanawiamy sie, co zobaczyć, aby miec w miare calosciowy, a roznorodny oglad na temat chorwacji. Oczywiscie zdajemy sobie sprawę, ze to bedzie zaledwie namiastka, ale chcemy zobaczyć te miejsca, ktore trzeba koniecznie. O górce dowiedziałam się z przewodników, w końcu Klek to oficjalny symbol Chorwackiego Towarzystwa Wysokogórskiego, widoczny na ich etykiecie. Kultowa sprawa! W tym tonie naczytałam się o Kleku, wiec mozesz sobie wyobrazić jakiez było moje zdziwienie, gdy na forum wpisałam szukaj "Klek", a tu same info o miejscowosci nadmorskiej! :) Szok! Po prostu w 99% ludzie jadą lezeć na plazy i potem dziwią się, że wiedziałam cos o gorce Klek ;)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 20.03.2012 12:43

Dziękuję za wyjaśnienie Agatko :lol:

Nie znalazłaś na forum info górze Klek, bo oprócz relacji Kulków :wink: nie ma o niej nic.

Większość forumowiczów jedzie do Chorwacji na wakacje po kąpiele słoneczne i morskie.

W góry jadą pozytywnie zakręceni górołazi :wink: :lol: :idea:
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 20.03.2012 13:32

Agato, moim zdaniem percepcja nie ma tu nic do rzeczy. To kwestia chęci dotarcia do informacji. Drugi link, który podałam.. pod namiarami na opiekunów schroniska.... informacja, że obiekt..."otvoren vikendom (subota, nedjelja ) i praznikom". To chyba jednak można zrozumieć (chorwacki to w końcu język słowiański). Skoro nie jesteś typem turysty plażowicza, tylko masz ochotę "wycisnać z Chorwacji coś więcej" niż przeciętny Kowalski, wioskuję, że cechuje Cię łatwość odnajdowania się w różnych sytuacjach a i że cieszy Cię eksplorowanie i odkrywanie na własną rękę. Czemu więc od razu dajesz za wygraną widząc chorwackojęzyczną stronę www? Nie bój się, dasz radę.

Ci, którzy wybierą lato jako czas na ulop w Chorwacji, to rzeczywiście przeważnie po to, by plażować... nie bez powodu.. a ze względu na klimat i dość wysokie temperatury (nie tylko na wybrzeżu) w tym okresie, które nie bardzo sprzyjają górskim wędrówkom...Żeby pochodzić (powspinać się) i pozwiedzać należałoby wybrać inna porę roku (okres od kwietnia do maja lub przełom września i października).
Poza tym Klek to nie Kilimandżaro ....
Pozdrawiam
agata22051979
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 08.11.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata22051979 » 20.03.2012 15:11

Kasiu, masz oczywiście rację, ale jakby to delikatnie ując... nie do końca

Po pierwsze chec dotarcia do info jest, ale sa ograniczenia zewnetrzne, np. czas, ktory powoduje, ze staramy sie wybrac najprostsza droge do uzyskania najbardziej pewnej i sprawdzonej info z mozliwych (tak aby nie wchodzily w gre inne mozliwosci interpretacji, np. ze nie zrozumialo sie jezyka); choc z natury swej relacje innych sa subiektywne, to - zwlaszcza jesli powtarzane przez kilka osob, albo osoby miejscowe i w zrozumiałym narzeczu :) - sa jednak najbardziej wiarygodne lub bardziej wiarygodne niz zapis w niezrozumialym jezyku.
Po drugie mowisz, ze mozna łatwo zrozumiec zapis o godzinach otwarcia i mialbyś rację, gdyby to było napisane tak: >Schronisko jest otwarte "otvoren vikendom (subota, nedjelja ) i praznikom"<; natomiast jesli napisano cyt."Udruga se brine za Planinarski dom na Kleku (1000 m n/v) koji je otvoren vikendom (subota, nedjelja ) i praznikom", to wowczas kontekst nie jest jednoznaczny i pozostawia pole do interpretacji i tym samym pojawia sie kwestia faktyczngo zrozumienia komunikatu. Tym samym wracamy do punktu wyjscia, ze taka informacja nie jest jednoznaczna, pewna, wiec lepiej skierowac sie do osob mogacych doradzic... a ktoz jest lepszy niz Wy, "starzy wyjadacze" (przepraszam za slowo starzy, odnosi sie tu ono jedynie do doswiadczenia). Chcialabym rowniez uniknac niepotrzebnych nieporozumien w kwestiach oraganizacji wyjazdu ze wzgledu na dziecko, ja z mezem mozemy wiele, we trojke - mniej, a i cierpliwosc mamy inną.
Sprawa trzecia - "Klek to nie Kilimandzaro". No nie, ale jesli bylaby to gorka strikte do wspinaczki z osprzetem, to nawet gdyby miala tylko 50 m, podejrzewam, ze Kilimandzaro mogloby byc latwiejsze... wszak nie liczy sie dlugosc, tylko jakosc ;) przepraszam za te puente, nie moglam sie powstrzymac.
A tak na zakonczenie pseudowywodu - dziekuje za wszelkie informacje! jesteście nieocenieni! :)
Monika_02
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 20.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monika_02 » 20.03.2012 18:59

Na tej górze nigdy nie byłam, ale weszliśmy dwa lata temu na Górę Sv. Ilija w Orebiću i było fantastycznie! Z "dołu "wyglądało, że będzie ciężko, ale trasa była idealna dla każdego. Ze szczytu (961 m n.p.m.) rozciąga się fantastyczny widok na Wyspę Korćula, Półwysep Peljesać, Wyspę Hvar, Lastovo, Mljet, a z drugiej strony na ląd. Wędrówki po chorwackich górach są świetną alternatywą dla kąpieli w morzu i wszystkim je polecam:))
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.03.2012 19:23

Monika_02 napisał(a):Na tej górze nigdy nie byłam, ale weszliśmy dwa lata temu na Górę Sv. Ilija w Orebiću

Peljesac i sv Ilija to jednak trochę co innego niż Klek :wink: .
W sensie atrakcyjności rzecz jasna, pojętej w kategoriach widokowych...
Poza tym na szczycie Kleka stoją sobie antenki co też urody temu miejscu nie dodaje, pamiętam też wielki wybetonowany plac o nieznanym nam przeznaczeniu :? .

Owszem, zapisało się to miejsce w historii chorwackiego alpinizmu i z pewnością dla ludzi gór w CRO jest czymś wyjątkowym...
Nie żebym zniechęcał, ale tak patrząc z boku w Chorwacji jest trochę fajniejszych górskich miejsc :roll:

Kilka zdjęć w naszej relacji do której link Janusz podał wyżej.

Z autostrady natomiast góra całkiem ładnie się prezentuje:

Obrazek

Pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Góra Klek - czy ktos wchodzil?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone