Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Powrót po latach do Chorwacji

Apartament czy hotel? Ile to kosztuje, co warto wybrać, na co zwracać uwagę. Jeżeli szukasz odpowiedniego miejsca noclegowego, pisz tutaj. [Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Regulamin działu
Prosimy nie umieszczać w tym dziale żadnych postów zawierających treści, które mogą zostać uznane za reklamę. Moderatorzy zastrzegają sobie prawo do usunięcia postów w tym dziale bez podania przyczyn - proszę nie wysyłać następnych postów z pytaniem "co się stało z moim wątkiem". Nieprzestrzeganie powyższych postanowień grozi banem.

[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 16.03.2012 23:07

boro2511 napisał(a):I finalnie wylądowaliśmy w Duce koło Omisu. Klamka zapadła. Dziękuję wszystkim tym, którzy chcieli pomóc i...do spotkania moze na drodze... :)
pozdrawiam


Pochwal się od razu w jakim terminie.

PS.
Ponoć tam zimniejsza woda w Jadranie :wink:
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 16.03.2012 23:36

Podobno zimniejsza woda jest tylko w Omiszu blisko ujścia Cetiny...
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 16.03.2012 23:43

ania77 napisał(a):Podobno zimniejsza woda jest tylko w Omiszu blisko ujścia Cetiny...

To właśnie o tym mówię. Duce jest zaraz koło Omisu - tak mi się kojarzy.
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 16.03.2012 23:52

Parę postów wyżej napisałam , że byłam w Duce, więc mimo, iż jestem blondynką, wiem jaka jest odległość z Duce do Omiszu, ale jest różnica między plażą w Omiszu przy ujściu Cetiny, czy choćby przy campingu, a w Duce.
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 16.03.2012 23:57

ania77 napisał(a):Parę postów wyżej napisałam , że byłam w Duce, więc mimo, iż jestem blondynką, wiem jaka jest odległość z Duce do Omiszu, ale jest różnica między plażą w Omiszu przy ujściu Cetiny, czy choćby przy campingu, a w Duce.


OK. Może mam złe informacje. Jedno pytanie - czy tam jest przypadkiem piaszczysta plaża?
boro2511
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): 25.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) boro2511 » 17.03.2012 00:11

PETERENZO napisał(a):Pochwal się od razu w jakim terminie.

22.07.2012-04.08.2012
Tak w zasadzie nawigacja nawigacją, ale ile realnie z Wrocławia będzie trwać jazda samochodem? Pytam dlatego,że nie wiem czy startować 0 20 czy północy, zakwaterowanie jest w południe... 8O
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 17.03.2012 00:12

Plaża piaszczysta jest, ale nie licz na piaseczek bałtycki. Chodziłam po niej na bosaka, ale nie powiem, żeby nie było takich miejsc, gdzie zaciskałam zęby :wink: Jej minusem w miejscu, gdzie mieszkaliśmy (chyba Golubinka III, ale ręki sobie obciąć nie dam, zwłaszcza, że tych Golubinek kilka chyba jest) było to, że zaraz obok biegła Jadranka, domy były tylko na "lądowym brzegu" Jadranki:). Było to w 2005 roku, autostrada - tylko do Dugopolje i dalej większość ruchu w kierunku Dubrovnika tamtędy (choć można też było przez Sestanovac, tam był mniejszy ruch), więc trochę samochodów tamtędy jeździło, ale pamiętam, że były tam takie miejsca, gdzie między Jadranką a Jadranem były domy, więc w tych miejscach ulica nie będzie tuż przy plaży.
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 17.03.2012 00:47

boro2511 napisał(a):22.07.2012-04.08.2012
Tak w zasadzie nawigacja nawigacją, ale ile realnie z Wrocławia będzie trwać jazda samochodem? Pytam dlatego,że nie wiem czy startować 0 20 czy północy, zakwaterowanie jest w południe... 8O


Nie chcę Cię wprowadzić w błąd (każdy jeździ inaczej) dlatego opowiem Ci o tym jak mnie przebiegł przejazd. Nie wiem też którędy będziesz jechał.
Ja jadąc z dwójką dzieci, spokojnie zajechałem w 12 godzin z Katowic. Średnia prędkość na trasie wyszła ponad 100km/h. Dzieciaki spały cały czas. Postoje tylko na tankowanie i "siku" - sporadycznie. Ja wyjeżdżałem o 19.00 i byłem na miejscu o 7.00. Nie miałem wyznaczonej godziny bo kwatera była pusta. Ale to nic nie przeszkadza. Zawsze wolałbym postawić auto na parkingu i odpocząć na plaży na miejscu niż czekać na wyjazd do północy.
Weź jeszcze pod uwagę, że im wcześniej wyjedziesz tym masz więcej czasu na niespodziewane postoje. To trochę kilometrów i wszystko może się wydarzyć.
Pozdrawiam i życzę udanych wakacji...
boro2511
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 122
Dołączył(a): 25.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) boro2511 » 17.03.2012 11:56

PETERENZO napisał(a):Zawsze wolałbym postawić auto na parkingu i odpocząć na plaży na miejscu niż czekać na wyjazd do północy.
Weź jeszcze pod uwagę, że im wcześniej wyjedziesz tym masz więcej czasu na niespodziewane postoje. To trochę kilometrów i wszystko może się wydarzyć.

Masz PETERENZO całkowitą rację, do tego doszłoby jeszcze wsadzanie i rozbudzanie dzieci o północy a tak najwyżej przekimam (lub nie :lol: ) na plaży, jakieś śniadanko ewentualnie do tego...
A kiedy Ty jedziesz dokładnie do Mimic?
I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Opłaca się w Polsce i czy dla wygody warto zaopatrzyć się wcześniej w winiety Czech, Ausrtii i Słoweni żeby potem mieć to z głowy?Można ponoć kupić w PZMocie czy gdzieś.
Jak wygląda sprawa autostrad w Chorwacji? ponoć płaci się na bramkach. Czy trzeba mieć koniecznie gotówę czy można płacić tam kartą? Jaki jest koszt takiego przejazdu w obie strony?
pozdrawiam
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 17.03.2012 13:58

Daj sobie spokój z kupowaniem winiet wcześniej, przynajmniej na Austrię, chyba, że chcesz sobie sprawić koszulkę z napisem "Sponsoruję PZMot":). Nie wiem, jak masz zamiar jechać, ale jeżeli przez Brno, Mikulov, to winietę nawet w nocy kupowało się bez problemu (zazwyczaj byłam tam koło północy). Nie pamiętam tylko, czy to jest jakaś "buda", czy mała stacja BP czy Shell, wiem, że gdzieś przy granicy stoi po prawej coś chyba parterowego i zawsze jest wystawiona reklama winiet. Słowenia - nie wiem, ja z tych co do zasady bojkotujących ich winiety. W Cro na autostradach co nie musisz mieć kun, może być karta, może być jewro. Zdarza się, że wydają w kunach. Niektórzy twierdzą, że kurs wychodzi do bani, oczywiście z naszego punktu widzenia:), ale nam się to zdarzyło chyba raz, a bywało tak, że specjalnie dawaliśmy wyższy nominał, żeby od ręki mieć kuny, bo nie chciało nam się na dzień dobry szukać kantoru.
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 17.03.2012 14:01

Aha, zapomniałam o Czechach:) Nie wiem, jak wygląda wjazd do Czech od strony Wrocławia, ale tam chyba nie masz na dzień dobry żadnej drogi co najmniej szybkiego ruchu o autostradzie nie wspominając, więc nie potrzebujesz winiety od razu, a po drodze bez problemu kupisz ją na jakiejś stacji.
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 17.03.2012 14:29

Jeśli mogę się wtrącić w kwestii płacenia na bramkach w Chorwacji , to ja radziłabym zabrać ze sobą kuny,lub mieć drobne euro. Raz nam się zdarzyło ,że daliśmy euro , gość wydał w kunach i naciął nas na niezłą kasę .Zanim przeliczysz ,to jesteś już ho,ho do przodu i sponsorujesz panu cwaniakowi np.obiad. Chyba że umiesz super szybko liczyć....My po tym incydencie wozimy już ze sobą kuny,albo euro w małych nominałach.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 17.03.2012 14:48

ania77 napisał(a):Aha, zapomniałam o Czechach:) Nie wiem, jak wygląda wjazd do Czech od strony Wrocławia.

Od strony Wrocławia to wjazd jest w Chałupkach-Bohuminie.
Shell zaraz za granicą po prawej. Miła obsługa.
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 17.03.2012 18:13

Iwona75 napisał(a):Jeśli mogę się wtrącić w kwestii płacenia na bramkach w Chorwacji , to ja radziłabym zabrać ze sobą kuny,lub mieć drobne euro. Raz nam się zdarzyło ,że daliśmy euro , gość wydał w kunach i naciął nas na niezłą kasę .Zanim przeliczysz ,to jesteś już ho,ho do przodu i sponsorujesz panu cwaniakowi np.obiad. Chyba że umiesz super szybko liczyć....My po tym incydencie wozimy już ze sobą kuny,albo euro w małych nominałach.


No to jeszcze są karty.
Na kursie nacięliśmy się tylko raz (nie, że nas nacięli, tylko kurs był niekorzystny) gdzieś na odcinku Zagrzeb - Varazdin, więc to nie trasa Boro. Orżnąć na reszcie można niezależnie od tego, czy płacisz w euro, czy jakiejkolwiek innej walucie. Tak jak pisałam wyżej, nam autostrada służyła czasem za kantor i celowo dawaliśmy większe nominały, co nie budziło zachwytu kasjerów, ale co mieli zrobić. Rzeczywiście, przyznaję, staramy się szybko liczyć, ile tej reszty ma być. Mniej więcej da się to w głowie policzyć stojąc na bramce, a jak orżnie o 5 kun, to chyba nie powód do zawału, choć nam się wszystko zgadzało. Poza tym przez neta można wcześniej posprawdzać, ile kosztują poszczególne odcinki i sobie poprzeliczać, jak już ktoś tak bardzo obawia się kantów na cenach.


Tutaj Boro masz stawki opłat na odcinku Macelj - Zagrzeb i Zagrzeb - Vrgorac

zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
zaloguj się na cro.pl, aby zobaczyć link
PETERENZO
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4042
Dołączył(a): 30.01.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PETERENZO » 17.03.2012 23:41

Sorry, że długo nie odpisywałem. Ale siedziałem tu do drugiej w nocy, a w weekend trochę czasu trzeba poświęcić rodzince - nie tylko kropelka... :wink:
boro2511 napisał(a):Masz PETERENZO całkowitą rację, do tego doszłoby jeszcze wsadzanie i rozbudzanie dzieci o północy a tak najwyżej przekimam (lub nie :lol: ) na plaży, jakieś śniadanko ewentualnie do tego...

I właśnie o to chodzi! Jak wyjedziesz koło 19-20 to dzieciaki się znużą podróżą zanim wskoczysz na dobrą autostradę. A potem już błysk i jesteś w CRO. Ja akurat jestem takim typem, który uwielbia jeździć w samotności. Jak wszyscy śpią to ja mam raj. Miły pomruk mojego dieselka, autostrada, kawka, trochę słodyczy i mogę na koniec świata... Dość - mógłbym tak długo...
A rano, będąc na miejscu w CRO w życiu nie pomyślałbym o spaniu :D
boro2511 napisał(a):A kiedy Ty jedziesz dokładnie do Mimic?

My wyjeżdżamy 14.07 - w sobotę na noc. Jak dojadę to napiszę stamtąd jak wyglądała droga.
boro2511 napisał(a):I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Opłaca się w Polsce i czy dla wygody warto zaopatrzyć się wcześniej w winiety Czech, Ausrtii i Słoweni żeby potem mieć to z głowy?Można ponoć kupić w PZMocie czy gdzieś.

Powiem tak, znam osoby z najbliższego otoczenia, które kupują winiety w PZMot. Kwestia priorytetów i podejścia do finansów. PZMot jako chyba jedyna instytucja na świecie sprzedaje te winiety po cenach większych niż nominalne, wynikające z przepisów danego kraju. To nie są duże kwoty, ale przypuszczam, że na komplecie winiet tam i powrót mogą z Ciebie ściągnąć nawet około 100zł więcej. Jeżeli cenisz sobie wygodę i nie chcesz w nocy zatrzymywać się aby je kupić, a koszty nie grają roli to jest to najpewniejszy sposób zakupu winiet w Polsce.
Ja zawsze kupuję winiety w drodze. Na Słowację i Austrię (bo tamtędy jeżdżę) kupuję na starym przejściu granicznym CZE - SVK. Bardzo miła Pani zawsze mi tam poleca apteczkę - szczególnie wyposażoną na potrzeby tego kraju. To miłe. Zawsze od niej można się również dowiedzieć czy w danym dniu na odcinku do Cadcy nie krąży jakiś patrol. Poza tym nigdy nikt mnie tam nie naciągnął, gotówka wydana co do centa. Na Słowenię winietę kupuję w Austrii przy okazji tankowania. Myślę, że na każdej taką dostaniesz. Nigdy tego nie sprawdzałem, ale zawsze kiedy jej potrzebowałem na każdej stacji w Austrii była.
Przyda się małe podsumowanie. Jeżeli chcesz mieć z głowy problem winiet to kup wcześniej, ale musisz się liczyć z większym kosztem. Jeżeli jednak poświęcisz 5 minut to kupisz na trasie w cenie nominalnej bez problemu.
Uprzedzając kolejne pytanie - co zrobić z bilonami Euro, które dostaniesz jako resztę - kupując winiety? Wydasz je w licznych kramach w CRO bez problemu.
boro2511 napisał(a):Jak wygląda sprawa autostrad w Chorwacji? ponoć płaci się na bramkach. Czy trzeba mieć koniecznie gotówę czy można płacić tam kartą? Jaki jest koszt takiego przejazdu w obie strony?
pozdrawiam

Autostrady w CRO są bajeczne - tak na wstępie. Równiusieńkie jak stół. Opłaty dokonuje się na bramkach. Można płacić gotówką (Kuny, Euro) oraz kartami. Ten drugi sposób szczególnie polecam. Przede wszystkim do bramki tak oznaczonej zawsze jest mniejsza kolejka. Transakcja odbywa się w ułamku sekundy i nie jest autoryzowana nawet PIN-em. Koszty na koncie przeliczane zwykle po kursie średnim, jednak zależy to od banku, w którym masz konto. Ja na tym zawsze wychodziłem lepiej niż na opłacie gotówką. Odpada Ci również stres, że ktoś może cię oszukać. Wiele osób tutaj tak pisze, ale ja uważam, że Chorwaci to uczciwi ludzie.
WAŻNE! Wjazdy na autostradę to stanowisko bezobsługowe. Nie zapomnij zabrać biletu! Czasami trzeba trochę poczekać aż się wydrukuje. Na bramce, na której dokonuje się opłaty bez tego biletu będzie niezły ZONK.
Koszty autostrady (dla osobówek I grupa):
Od granicy za Słowenią do Zagrzebia = 39 Kun
Zagrzeb - Sestanovac - 171 Kun

Chyba, że zechcesz zjechać wcześniej z autostrady, na wysokości Splitu:
Zagrzeb - Vučevica (do Splitu) 151 Kun

PS.
Co do oszustw w CRO. Ja się z tym nie spotkałem. Innym zwyczajnie nie wierzę. Takie sytuacje zdarzają się wszędzie i nie zawsze z chęci oszukania kogoś, ale często również ze zwykłej pomyłki. Ci ludzie też mają własną walutę i szybkie przeliczenie kursu, kiedy jakiś gośćpłaci Euro może zwyczajnie być problematyczne. Widzisz, że niektórzy sami się tu przyznają, że nie liczą tak szybko, więc dlaczego oczekują tego od osoby w "budce". Warto wiedzieć ile trzeba zapłacić i kontrolować co się dzieje. Nic innego niż podczas każdych zakupów w kraju.

PS2.
Zwykle Chorwaci w mniejszych sklepach nie wydają reszty w Lipach. Lub dają jej tylko część np. 50 Lipa zamiast 89 Lipa. To standard. Jeżeli ktokolwiek w sklepie zwróci uwagę, że ni dostał wszystkiego to na bank będzie to nasz Rodak. Smutne...
Ostatnio edytowano 17.03.2012 23:56 przez PETERENZO, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Apartamenty, hotele, pokoje



cron
Powrót po latach do Chorwacji - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone