Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.02.2012 07:36

Ten bunkier nad samą wodą to zdaje się dość współczesne umocnienie?
Rero
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 630
Dołączył(a): 14.10.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rero » 17.02.2012 09:14

Super relacja - Franz. Korsyka jest jednym z najpiękniejszych miejsc. Byłam, i chcę ponownie.....Najwięcej dni byliśmy w Porto ... Pojechaliśmy trasę - jak w filmie poniżej .....

Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.02.2012 11:48

mariusz-w napisał(a):Wybrzeże i jego "zagospodarowanie" nieustająco robi wrażenie ! 8)

Wszystko to na długim cyplu o szerokości między 200 a 300m. 8)

weldon napisał(a):Ten bunkier nad samą wodą to zdaje się dość współczesne umocnienie?

Twierdza w Bonifacio była używana bardzo długo, więc i umocnienia podlegały stałym udoskonaleniom. Jeszcze niedawno urzędowała tam Legia Cudzoziemska.

Rero napisał(a):Super relacja - Franz. Korsyka jest jednym z najpiękniejszych miejsc. Byłam, i chcę ponownie.....Najwięcej dni byliśmy w Porto ... Pojechaliśmy trasę - jak w filmie poniżej .....


Witaj ponownie, Renatko. :)

Świetny jest ten film - z lotu ptaka wszystko wygląda jeszcze piękniej.
Osobiście, żałuję tylko, że nie udało mi się dotrzeć do rezerwatu Scandola.

Też chciałbym kiedyś wrócić na Korsykę...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.02.2012 16:15

Czy ktoś lepiej ode mnie obznajomiony z morzem i jego sprawami może rzucić jakieś światło na ten podwójny prysznic na ostatnich fotkach?

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.02.2012 16:38

Pewnie chłopaki znad morza powiedzą więcej, ale mz jest to tradycyjny sposób witania, czy oddawania hołdu jakiejś jednostce wchodzącej, czy wychodzącej z portu, przez jednostkę straży pożarnej.

Widziałem takie coś na zdjęciach z powitania MS Batorego, w jego dziewiczym rejsie przez Atlantyk, do Stanów na przykład.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.02.2012 16:53

Też stawiam na morską straż pożarniczo-ratowniczą !
Kilka razy udało mi się takie coś widzieć. 8)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.02.2012 17:05

Franz, bo tak tą Korsykę zaczynamy rozważać. Termin lipcowy, podobnie jak Wy byliście.
Przybliż proszę jakieś ceny i miejsca noclegów.
Potrzebuję czegoś do spania dla 4 os.
Może z tydzień na Korsyce drugi gdzieś indziej.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.02.2012 17:41

weldon napisał(a):Pewnie chłopaki znad morza powiedzą więcej, ale mz jest to tradycyjny sposób witania, czy oddawania hołdu jakiejś jednostce wchodzącej, czy wychodzącej z portu, przez jednostkę straży pożarnej.

mariusz-w napisał(a):Też stawiam na morską straż pożarniczo-ratowniczą !
Kilka razy udało mi się takie coś widzieć. 8)

Dzięki, Chłopaki. Ja się z tym pierwszy raz spotkałem. Bardziej mi się to z dyngusem kojarzyło, niż z pozdrowieniem. ;)

FUX napisał(a):Przybliż proszę jakieś ceny i miejsca noclegów.
Potrzebuję czegoś do spania dla 4 os.

Ja tylko w dwóch miejscach skorzystałem z kempingu, reszta na dziko. Ceny kempingów oraz wyżywienia podobne jak we Francji (w normalnej Francji, nie na Lazurowym Wybrzeżu). Paliwo - o ile dobrze pamiętam - nieco tańsze.

FUX napisał(a):Może z tydzień na Korsyce drugi gdzieś indziej.

Stamtąd masz rzut beretem na Sardynię. Gorąco polecam.

Pozdrawiam,
Wojtek
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 19.02.2012 17:49

Dzięki. W takim razie zabieram sie za szukanie noclegów.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4868
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 19.02.2012 22:29

Witaj Wojtku!Dziś po raz pierwszy przeglądałem "Jak nie "Chorwacja to..." Patrzę,a tu relacja z Korsyki(pierwszej na mojej liście w Euro po Hvarze),tylko miałem zerknąć dla rozpoznania,a zatrzymałooo mnie na trzy godziny.Powiem krótko BESTSELER!!! Dzięki za fantastyczne wrażenia,i kopalnie informacji.Cieszę się że jeszcze sporo Waszych relacji mam do przeczytania. :lol: :lol: :lol: Pozdrawiam Robert.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.02.2012 09:13

FUX napisał(a):Dzięki. W takim razie zabieram sie za szukanie noclegów.

W lecie zwykle nocuję na dziko, a jeśli zdarzy mi się korzystać z"cywilizowanych" noclegów, to znajduję je ad hoc na trasie.

Teraz w lutym byłem na wyjeździe innego rodzaju i rezerwowałem noclegi przez stronę booking.com. Nie zawiodłem się.

CROberto napisał(a):Witaj Wojtku!Dziś po raz pierwszy przeglądałem "Jak nie "Chorwacja to..." Patrzę,a tu relacja z Korsyki(pierwszej na mojej liście w Euro po Hvarze),tylko miałem zerknąć dla rozpoznania,a zatrzymałooo mnie na trzy godziny.Powiem krótko BESTSELER!!! Dzięki za fantastyczne wrażenia,i kopalnie informacji.Cieszę się że jeszcze sporo Waszych relacji mam do przeczytania. :lol: :lol: :lol:

Cieszę się, że zaniosło Cię do jednej z moich relacji, a jeszcze bardziej, że Ci się spodobało. :P

Życzę wytrwałości w przebijaniu się również przez inne tematy. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 20.02.2012 09:22

weldon napisał(a):Pewnie chłopaki znad morza powiedzą więcej, ale mz jest to tradycyjny sposób witania, czy oddawania hołdu jakiejś jednostce wchodzącej, czy wychodzącej z portu, przez jednostkę straży pożarnej.

Widziałem takie coś na zdjęciach z powitania MS Batorego, w jego dziewiczym rejsie przez Atlantyk, do Stanów na przykład.


Co tu więcej dopisywać - taki "bajer" oprócz tradycyjnej gali banderowej z okazji jakiegoś święta, zlotu, jubileuszu, imprezy...ostatnio podczas zlotu żaglowców w Gdyni (prezentacji).


Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.02.2012 14:59

Jacek S napisał(a):Co tu więcej dopisywać - taki "bajer" oprócz tradycyjnej gali banderowej z okazji jakiegoś święta, zlotu, jubileuszu, imprezy...ostatnio podczas zlotu żaglowców w Gdyni (prezentacji).

Nie znałem. Znowu się czegoś nowego dowiedziałem. :)

Pozdrfawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.02.2012 14:51

Rzut oka na mapę, chwila zastanowienia - nie możemy się zanadto oddalać, gdyż czasu nie zostało wiele - i wybieramy sobie pobliski cel. Na mapie zaznaczone jest na czerwono (a właściwie na różowo) Ancient Ermitage de la Trinite - dawna pustelnia św. Trójcy.
OK, jest dojazd, ruszamy. Kilka kilometrów szosą N196, następnie zjazd w wąską dróżkę, którą pośród zarośli makii w górę. Widać krzyż na Mont de la Trinite.

Obrazek

Obrazek

Nie trwa długo i dojeżdżamy na miejsce. Pustelnia stanęła tutaj od razu w pierwszych latach zaprowadzania na Korsyce chrześcijaństwa, ale obecnie stojący budynek jest znacznie młodszy. Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku żyjący tu eremici oferowali gościnę dla bezdomnych. Skorzystało z niej również wielu przybywających nielegalnie z sąsiedniej Sardynii.

Obrazek

Obrazek

Wysoko ponad zamkniętym kościółkiem piętrzy się skała z widocznym krzyżem. Może byśmy tak podeszli bliżej?
Ruszamy wygodnym chodniczkiem, mijając skalnego żółwia, przechodząc przez naturalne wrota i docieramy do miejsca, gdzie ścieżka się kończy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.02.2012 14:52

Nie widać w miarę wygodnego dalszego jej ciągu. Dopiero poźniej, już w domu doczytam, że wspinaczka na wierzchołek jest w ogóle zabroniona. Miejsce święte. Nie tyle z uwagi na chrześcijański krzyż - archeolodzy odkrywają tam ślady prehistorycznego ośrodka kultu religijnego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozglądamy się dookoła. Blisko nas widać wąską zatoczkę Cala Paraguano, w dali wiszące nad urwiskiem Bonifacio, a na horyzoncie majaczą brzegi Sardynii, do której dotrzemy już za kilka godzin.

To nasze pożegnanie z Korsyką...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone