Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 22.12.2011 09:41

Jacek S napisał(a):
weldon napisał(a):Koło mostu drogowego przy Cytadeli, takie coś z wody wylazło...


A co to takiego? Pocisk?

Chyba tak. Ale przypuszczamy, że sama skorupa wrzucona dla umocnienia przyczółka mostowego.

Jak do dziś nie pierdyknęło, to może już nie pierdyknie :D

Wiesz, Wisła nie Ren - Panie, ona byle rozpylacza się nie boi ;)

mariusz-w napisał(a):A most Kierbedzia ... to był jednak MOST ... super wyglądał :!:
Szkoda tej kratownicy. :?

Szkoda, nie szkoda ... To nie był szczęśliwy most dla Warszawy.

Dobrze jest, jak jest, a Gdański to jeden z najładniejszych mostów w Polsce, a może i dalej.

W każdym razie dla fotografów, sądząc po ich ilości, jaka możesz tam spotkać o każdej porze dnia i nocy i w każdej porze roku.

Poza tym, z części górnej, samochodowej, można zrobić najładniejsze zdjęcia Starówki.

Z Kierbedzia by to nie poszło. Zresztą on się nawet Mostem Kierbedzia nie nazywał :lol:

Pozdrawiam
mariusz-w napisał(a):Obejrzałem ...


Czekamy na ciebie ...

Sprawdziło się.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.12.2011 09:20

Krótkie podsumowanie mijającego roku ...


W podsumowaniu, jak to w podsumowaniu, wspomnę o miejscach, które, mimo, że odwiedziłem, to jakoś nie było okazji pokazać.

Pewnie do nich wrócę w roku nadchodzącym, więc nie są to miejsca "stracone".
A może wrócę o innej porze roku, a może te same miejsca będę oglądał z innej perspektywy, wzbogacony o jakieś informacje,
których nie posiadałem wcześniej?
Zobaczy się ... :?

W każdym razie nie zabrałem was do Twierdzy Modlin

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie pokazałem wam Warszawy egzotycznej, gdzie po trawniku na placu Zamkowym biegał ... Kret ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie pisałem nic o spacerze po Parku Bielańskim, gdzie, pomiędzy cywilizowanymi alejkami i dzikimi ostępami płynie jedna z niewielu zachowanych prastarych, warszawskich, rzek - Rudawka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie zabrałem was na spacer, który odbyłem przy okazji urodzin jednego z najładniejszych, nadal, pomimo, że wiele osób, chyba z zazdrości, próbuje go zdyskredytować, placów warszawskich, plac Wilsona - Wilsona przez Wu, chciałbym przypomnieć ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chyba natchniony obrazkami Dolomitów poszedłem sprawdzić, co na Cmentarzu Żołnierzy Włoskich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W czasie kolejnego spaceru po Lesie Bielańskim poszukiwałem pozostałości istniejącego tu niegdyś Fortu Bielany

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie zabrałem tez was na poszukiwanie jesieni miasta, czyli jesiennego poszukiwania tego, co odchodzi ... na Marywilskiej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kurcze, mam wrażenie, że więcej rzeczy nie pokazałem, niż pokazałem i jakoś mi się post zagęszcza :roll:

Chyba podzielę podsumowanie na kilka części, bo jeszcze do połowy nie dotarłem :lol:

A więc ... cd(podsumowania)n ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.12.2011 10:29

weldon napisał(a):Pewnie do nich wrócę w roku nadchodzącym, więc nie są to miejsca "stracone".

Czyli można być spokojnym, że wiele jeszcze przed nami. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 30.12.2011 10:33

Franz napisał(a):Czyli można być spokojnym, że wiele jeszcze przed nami. :)

... i bardzo dobrze ! :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.12.2011 11:29

W ramach któregoś ze spacerów powróciłem do AWF-u.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie bez powodu tu dotarłem, a mianowicie w lesie, Parku Bielańskim zresztą, za AWF-em, w końcu, udało mi się zlokalizować małą mogiłkę, miejsce pamięci, jakich wiele ginie i w lesie i w ludzkiej pamięci, a których poszukiwania i i odkrywanie tajemnic jest motorem napędowym moich spacerów


Obrazek

Obrazek

Myślę, że jeszcze wspomnę coś na ten temat ...
Tym bardziej, że kolejne spacery, mimo niesprzyjającej aury, poświeciłem na przejście się ścieżkami Kampinosu na Łuże i w Dziekanowie Leśnym, gdzie szukałem pozostałości dawnych, ewangelickich, cmentarzy zagubionych gdzieś w tym rejonie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem wróciłem, wszak przy poprzedniej wizycie zatrzymało mnie Muzeum X Pawilonu, a więc wróciłem, kolejny raz zresztą, do Cytadeli Aleksandryjskiej, o czym ... nic nie wspomniałem :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę głupio, ale samo wspomnienie o tym miejscu, zaznaczone już, w ramach odwiedzin Muzeum, zajęło by sporo czasu.

Niedawno, również w pobliżu, oglądałem miejsce pierwszych walk powstańczych, na Krajewskiego, gdzie kilkunastu powstańców, uzbrojonych w kilka pistoletów, granatów i ... drabiny, rzuciło się do szturmu na Twierdze bronioną przez, bodajże dwustuosobową kompanię ciężkich karabinów maszynowych, doskonale wyposażoną, doskonale wyszkoloną do walk obronnych, ufortyfikowaną ...

Twierdzy nie zdobyto, ale Niemcy na długo zamknęli się w środku, wzywając na pomoc posiłki.

Przed drabinami i gołymi pięściami się zamknęli ... He ... :roll:

A może o komunistycznych terrorystach, Hibnerze, Kniewskim, Rutkowskim, którzy, wysadzając prochownię na Cytadeli spowodowali śmierć 28 osób, a ranili 89, za co im komuniści mauzoleum w pobliżu próbowali postawić należałoby wspomnieć?

Oj, dużo ominąłem ...

Jeszcze, tylko z ostatnich spacerów, wspomniałbym niezliczone wizyty w Warszawie, odwiedziny Pałacu Kultury, skąd oglądałem panoramę Warszawy, poszukiwanie śladów Warszawskich Termopil na Placówce i Wawrzyszewie, poszukiwanie śladów kolejki do Palmir w Łomiankach, odwiedziny na palmirskim cmentarzu, na pobliskiej Ćwikowej Górze, odkręcanie historii podchorążego Orlika, asa polskiej broni pancernej z '39 roku, spacery szlakami Strzelców Kaniowskich, szlakami największej ułańskiej szarży ostatniej wojny, przeprowadzonej przez Ułanów Jazłowieckich, odwiedziny w forcie Czerniakowskim, gdzie, mało kto o tym wie, Warszawy bronił i ranny był zamordowany w Palmirach Kusociński.

I szlakiem generała Bołtucia, przedzierającego się do Warszawy we wrześniu '39, znaczonym grobami ułanów, które to ślady najdalej w Młocinach, tuż u progu miasta, w postaci mogił pozostawili.

Gdzieś wspominałem, ale chyba nie pisałem za dużo o pobycie w przepięknej, dawnej, stolicy mazowieckich ziem - w Płocku, o zamku książąt mazowieckich w Czersku, o Liwiu, na równinie mazowieckiej, nad rzeką Liwiec, będącą granicą pomiędzy Mazowszem i Podlasiem położonym.

W końcu a Zamku Królewskim nie wspomniałem za dużo, o Arkadach Kubickiego i królewskich ogrodach u stóp zamku położonych nie wspominałem, nie pisałem o Mazowieckiej, ulicy, od dawnego wojewody mazowieckiego swa nazwę wywodzącej, o placu Defilad i parkach warszawskich, Saskim, Ogrodzie Krasińskich zdaje się nie wspominałem ...

Mało po Pradze się poruszałem, nie pokazując Ząbkowskiej i zabytkowych zabudowań Konesera tam się znajdujących, ale obiecałem, że położoną tuż obok Kawęczyńską z Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego pokażę, więc pewnie będzie jeszcze okazja.

W końcu, oprócz krótkiego spaceru po murach Starówki, mało co wspominałem o samej Starówce - nawet ostatnio, w poszukiwaniu "tego, z czym będziemy obcować na warszawskim Starym Mieście" odbyłem tam długi spacer i mnóstwo zdjęć z mnóstwem mniej lub bardziej ważnych miejsc zrobiłem, ale przyjdzie jeszcze, mam nadzieję, na to czas.

Zresztą, i tak, pobieżnie to wszytko opisuje i pokazuję, licząc, że może się ktoś, kiedyś, przekona, przyjedzie, będzie wiedział gdzie i co warto zobaczyć, a jak co zobaczy to coś tam sobie z tych wypocin wspomni ;)

Wszystkiego Najlepszego życząc w nadchodzącym roku, dla Wszystkich zaglądających jak również omijających ;),
z nadzieją, że za rok w tym samym, a co najwyżej powiększonym składzie się spotkamy, ten sylwestrowy post , długi, bo i roku, jak widać zabrakło, żeby to wszystko opisać, kończę ...


Do Siego Roku :lol:



PS spoko chłopaki - w zasadzie to o trzech, czterech dzielnicach coś tam wspomniałem, więc zostało mi ich jeszcze ... czternaście :lol:

A propos, nie wspomniałem tez o wycieczkach do Rembertowa, na Ochotę, na Wolę, Mokotów czy Bemowo, które również mi się w tym, mijającym roku przydarzyły ... Tak mi się przypomniało ;)

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.01.2012 12:06

Fotografie z Powstania

Te czarno-białe fotografie,
jak czarno-biały tamten czas,
mówią: przegraliśmy Powstanie,
kolejny niepotrzebny raz!
Głupio na pewno niepotrzebnie..
Wylały rzeki polskiej krwi,
dziś ludzie są mądrzejsi pewnie,
gdy godzą się w niewoli żyć!

Te fotografie oddychają!
Biegnie Powstaniec wprost ku śmierci;
dziewczęta włosy zaplatają,
wstążki w warkoczach, ku pamięci...
W radio wciąż słychać wiadomości,
na starym mieście zakwitł grób,
i fotografia jest miłości,
i ksiądz na gruzach daje ślub!

Zdjęcia, to ukradzione chwile,
jak krople rosy zamarznięte,
jak zatrzymany lot w bursztynie,
jak nie spełnione szczęście..
Ta śmierć na zdjęciach nas dotyka,
bo wciąż otwiera wspomnień wrota...


/..../
L. Ogińska

Taki film ...

Jeżeli się Wam spodoba, to zagłosujcie na autora

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.01.2012 12:17

weldon napisał(a):Wszystkiego Najlepszego życząc w nadchodzącym roku, dla Wszystkich zaglądających jak również omijających ;),
z nadzieją, że za rok w tym samym, a co najwyżej powiększonym składzie się spotkamy, ten sylwestrowy post , długi, bo i roku, jak widać zabrakło, żeby to wszystko opisać, kończę ...

No i spotkaliśmy się. 8)

weldon napisał(a):Do Siego Roku :lol:

A dziś, to już Do Tego Roku :P

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.01.2012 12:40

Franz napisał(a):A dziś, to już Do Tego Roku :P


Jak pisze prof. Jan Miodek, "Kurier Litewski" z 11 stycznia 1818 r. zamieścił na łamach historię nadobnej dziewicy,
krakowianki Doroty Trajtlesówny, której zdrowie i dostatki nie opuszczały do późnego wieku.

Kiedy w końcu zmarła (było to w Wigilię Bożego Narodzenia), wieść szybko rozeszła się pod Wawelem,
a ktoś powiedział przy łamaniu się opłatkiem: "Daj nam, Panie Boże, dożyć Dosiego roku!". ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.01.2012 12:43

weldon napisał(a):ktoś powiedział przy łamaniu się opłatkiem: "Daj nam, Panie Boże, dożyć Dosiego roku!". ;)

:D

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.01.2012 13:20

Koniec roku zmógł mnie jakimś kaszlem i osłabieniem, w związku z czym marnie mi przyszło dokumentowanie Sylwestrów i tym podobnych ...

No ale zaczęło mnie nosić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sęk w tym, że małżonka zaplanowała rozbieranie choinki, a ja zaprotestowałem, ponieważ czułem się osłabiony chorobą, w związku z czym, nie widziałem siebie łażącego po drabinie.

No niby nic nadzwyczajnego, gdyby nagle nie pokazało się słońce ...

Obrazek
Dla ciebie coupe ... Dlatego tyle toitojek postawili pewnie :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyszło słońce, wyszli ludzie ... Nie było siły. Wylazłem i ja :roll:

Obrazek

Nawet nieźle trafiłem, bo jeszcze za dużo ludzi nie było. Dopiero zaczynały się przygotowania ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przygotowania do biegu, przede wszystkim.
Bieg przeciw cukrzycy, czy jakoś tak ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pogoda zaczęła się psuć, ale warszawiacy dopisywali. Sporo osób szykowało się do biegu, sporo osób angażowało się w okoliczne atrakcje i akcje.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zarządzono rozgrzewkę ...

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.01.2012 13:39

Rozgrzaliśmy się ... ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po rozgrzewce nastąpiła długa, pełna napięcia chwila oczekiwania na start ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Swoje przygotowania do Euro, na estradzie, zaprezentowała ... orkiestra policyjna ;)

Obrazek

Obrazek

Ładnie grali.Niektórzy się zasłuchali ...

Obrazek

Zacząłem się przemieszczać po placu, w kierunku linii startu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gra orkiestra, gra ... policyjna orkiestra, grają warszawiacy :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na starcie już pełna gotowość.

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.01.2012 14:03

Ostatnie chwile i ....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pooooszli ....


Jako pierwszy Superman

Obrazek

a zaraz za nim Spartanie ...

Obrazek

A kto tam dalej nie leciał :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tłum biegaczy, wózkarzy, rolkarzy, rowerzystów, piesków ... kto mógł, na czy mógł, biegł, szedł, toczył się ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to wszytko przez media ;)

Pewnie kilka osób biegało w kółko, zmieniając środki lokomocji :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Malkontentów nie widziałem ...

Obrazek

Pewnie weterani Pokojowego Patrolu ich wystraszyli :)

Obrazek

Pokazali się policjanci z nowym sprzętem

Obrazek

Tak się zastanawiałem, jak wyglądają te nowe Yamahy kupione policjantom.

Teraz już wiem ;)

Obrazek

Coś mocno dupnęło na scenie ... Nazwy zespołu nie pamiętam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wrócimy tu wieczorkiem, żeby Światełko do nieba zobaczyć.

W międzyczasie, jeszcze zanim wystartowali do biegu, zrobiłem sobie małą wycieczkę wysokościową, skuszony nazwiskiem da Vinci'egi.

Obrazek

Lubie da Vinci'ego ...

cdn.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 09.01.2012 14:12

... a ci Spartanie to nie złapali od inspektorów kary za zakrywanie twarzy ... :?: :twisted:
janniko
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3195
Dołączył(a): 08.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) janniko » 09.01.2012 14:25

Oj Weldonie!
Jak ja lubię twoje fotki..

i chyba jesteś jednym z najpracowitszych fotografików na tym forum :)

gratki

W twoich rękach HS to super-maszyna..

pzodro
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.01.2012 14:41

Crayfish napisał(a):... a ci Spartanie to nie złapali od inspektorów kary za zakrywanie twarzy ... :?: :twisted:

I jeszcze uzbrojeni biegali ... :roll:

:D

janniko napisał(a):Jak ja lubię twoje fotki..


Dzięki :D


janniko napisał(a):W twoich rękach HS to super-maszyna..

Tylko , że to nie HS :D

Z HS'a będą nocne ...


Jeżeli będą ;)

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 61
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone