Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.11.2011 21:29

Skały w tak delikatnym écru, że aż niewiarygodne ! :roll: :)


Bea też ryzyko lubi :roll: ... ale widzę, że Tobie ... jak to zobaczyłeś fryzura się podniosła ! ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 23:26

Crayfish napisał(a):Ale fajnie oberwane !

Na początku pobytu na Korsyce wędrowaliśmy czerwonymi klifami. Na koniec zostały nam białe.

weldon napisał(a):No właśnie wychodzi na to, że jest fałszywa :(

Chodzi o tą nieprzekraczalną prędkość światła? Zawsze wierzyłem, że to jest możliwe. I nawet, jeśli tym razem podważą jednak te najnowsze obserwacje, to i tak będę wierzył, że kiedyś człowiek odkryje możliwość przemieszczania się w czasie.

weldon napisał(a):Słyszałeś o tym?

Przepraszam za OT, ale się strasznie cieszę :D

Dzięki - nie miałem o tym pojęcia, a to ważne odkrycie! :)

mariusz-w napisał(a):Skały w tak delikatnym écru, że aż niewiarygodne ! :roll: :)

No dobra. Nie białe, tylko ecru. ;)

mariusz-w napisał(a):Bea też ryzyko lubi :roll: ... ale widzę, że Tobie ... jak to zobaczyłeś fryzura się podniosła ! ;)

No cóż, stanęły. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.11.2011 17:23

weldon napisał(a):A propos kopania. Słyszałeś o tym?

A orientujesz się może, co się stało z tym, co im się udało wywieźć? Postawili u siebie kopię zamku? :roll:

Przepraszam za kontynuację OT. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.11.2011 20:06

Franz napisał(a):A orientujesz się może, co się stało z tym, co im się udało wywieźć? Postawili u siebie kopię zamku? :roll:

Zamku to może nie, ale największe zbiory skarbów polskiej kultury narodowej, można pooglądać właśnie w szwedzkich muzeach i to nie tylko z Zamku, ale z całej Polski.

Swego czasu nawet planowaliśmy z dzieckiem taka wyprawę śladami Poloniców w Szwecji, no ale nic z tego nie wyszło.

Sporo, w dość zwięzłej formie, o tych zagrabionych łupach? trofeach? jest tutaj.

Natomiast co do grabieży Zamku, to wiem tylko tyle, że:

"Wiosną 1656 roku administracja szwedzka rozpoczęła planową grabież i dewastację. Wywożono wszystkie cenne rzeczy - obrazy, rzeźby, meble także marmurowe posadzki, kominki i fontanny ogrodowe. Wnętrza zamkowe używane jako lazarety i stajnie zostały kompletnie zdewastowane."

Pewnie, tak jak pozostałe zagrabione rzeczy, poustawiane są w ichniejszych rezydencjach :D

Swoją drogą, teraz tego nie znajdę, ale swego czasu w tych Zwojach, czytałem świetny artykuł na temat pochówków starożytnych mieszkańców Skandynawii, na cmentarzach w kształcie łodzi.

W kraju wikingów to jest zdawałoby się oczywiste, tyle, że wykopaliska dowiodły, że ten sposób chowania był popularny wśród ... Słowian zamieszkujących tereny dzisiejszej Szwecji i bardzo prawdopodobne, że to, co uważa się za kulturę wikingów, swoje początki miało wśród naszych przodków :D

Ale, to takie tam pisanie w periodyku internetowym.

Nie wiem, na ile można w to wierzyć ;)

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.11.2011 10:26

weldon napisał(a):Swego czasu nawet planowaliśmy z dzieckiem taka wyprawę śladami Poloniców w Szwecji, no ale nic z tego nie wyszło.

Dzięki.

Dawno temu jadąc do Norwegii, przejechałem całą Szwecję z południa na północ, zatrzymując się tylko na moment w Sztokholmie i Upsali, więc na razie jest u mnie na liście krajów do zobaczenia.

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.11.2011 14:07

Joanka23 napisał(a):
Jacek S napisał(a):W dawnych czasach Korsykę łączył z Sardynią wąski skrawek lądu. Dziś pozostały z niego rozsiane wysepki...


Ale mądrze napisałem, fiu-fiu...







:lool: :wink:


Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.11.2011 18:54

Jacek S napisał(a):Ale mądrze napisałem, fiu-fiu...

:lool: :wink:

Sam bym tego lepiej nie wyraził. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.11.2011 10:40

Jeszcze kilka fotek ze spaceru klifami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2011 22:30

Kończymy nasz spacer po klifach. Oczywiście, jest jeszcze powieszone na skałach Bonifacio, ale to już zostawiamy na dzień następny, który będzie naszym ostatnim dniem na Korsyce.
Wracamy do samochodu i przejeżdżamy w pobliże miejsca, które nam się przedtem tak spodobało - Golfe de Sperono.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spacerujemy po wybrzeżu, wyszukując przy okazji odpowiednie miejsce na nocleg. Poza bliskim wysepkami Lavezzi, widać w dali Archipelag Magdaleny, zlewający się z brzegami Sardynii.

Jednak trudno tu o intymne miejsce. Zatem wracamy do wozu, przejeżdżamy ponownie w kierunku Bonifacio, po czym kierujemy się na północny wschód nad Golfu di Sant'Amanza. Parkujemy za wioską Gurgazu i znów udajemy się na spacer.
Słońce z wolna chyli się ku zachodowi, a my tym razem bez problemu znajdujemy sobie miejsce tuż koło drogi. Jesteśmy od niej oddzieleni tylko przez wał ziemno-piaszczysty, który porastają rzadkie osty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.12.2011 22:31

Czas na kolacyjkę, piwko, relaks. Nasz ostatni wieczór. Pierwsze podsumowania. Trochę żal wyjeżdżać z Korsyki - tak tu pięknie. Zostało nam jeszcze tyle miejsc, do których nie było już szans zajrzeć i do których nie zajrzymy. Przynajmniej podczas tego wyjazdu. Cóż, wszystko ma swój kres...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 10.12.2011 16:19

Franz napisał(a):
Jacek S napisał(a):Ale mądrze napisałem, fiu-fiu...
:lool: :wink:

Sam bym tego lepiej nie wyraził. ;)


Jacek, Franz - przepraszam! Staram się pilnować przy tym cytowaniu, ale tym razem nie wyszło... :oops: Obiecuję poprawę! :lol:



Piękne te klify... 8) i melduję, że cały czas wyglądam tego Bonifacio! :D

Pozdrawiam!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.12.2011 12:51

Joanka23 napisał(a):Piękne te klify... 8) i melduję, że cały czas wyglądam tego Bonifacio! :D

Cieszę się, że Ci się podobają. Nas zachwycały.
A Bonifacio - jak tylko wstaniemy. Wiem, że przypadnie Ci do gustu. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.12.2011 19:03

Jeszcze kilka fotek z naszego ostatniego wieczoru na Korsyce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 13.12.2011 22:19

Franz napisał(a):Jeszcze kilka fotek ze spaceru klifami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wooojtek... Ale daleś czadu teraz 8O 8O 8O No zachwycające są te białe klify! Matko jedyna, co za widok :roll:
Już Ci kiedyś mówiłam, że ograbiłam Twoją Korsykę z paru fotek? A teraz jeszcze te klify...

Pozdrawiam,
Anka
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 14.12.2011 07:59

Joanka23 napisał(a):
Franz napisał(a):
Jacek S napisał(a):Ale mądrze napisałem, fiu-fiu...
:lool: :wink:

Sam bym tego lepiej nie wyraził. ;)


Jacek, Franz - przepraszam! Staram się pilnować przy tym cytowaniu, ale tym razem nie wyszło... :oops: Obiecuję poprawę! :lol:


Ja tam się nie gniewam a Ty Wojtku?



:oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France

cron
Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality - strona 34
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone