Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.11.2011 17:44

weldon napisał(a):Jasne. Jeśli nie liczyć tego dwudniowego zarostu ;)

Abstrahując od pozostałych 33 lat i kilku miesięcy. ;)

weldon napisał(a):Po polskiemu to się mówi zwis męski ozdobny

Mnie utkwił w pamięci, jako zwis męski elegancki. Ale kilka dni temu w trójce przypominali niektóre sformułowania z tamtych czasów i wyrazili się: zwis męski przedni.

Też ładnie :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 15:52

Wracamy kilka kilometrów do miejsca, które zauważyliśmy, jadąc w tę stronę. Szosa zbliża się tu najbardziej do wybrzeża. Zostawiamy wóz na szerokim poboczu i zmierzamy na sam skraj.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To kilkukilometrowy pas klifów, ciągnących się od Bonifacio do Capo Pertusato. Kredowe ściany, podmywane przez morskie fale, przyjmują miejscami wklęsłe kształty. To, co morze już zdobyło, tworzy rumowisko wzdłuż linii brzegowej.
W kierunku południowo-zachodnim widać zawieszone na klifach budynki - to już Bonifacio. My zaś powoli przemieszczamy się w drugą stronę, do cypla Pertusato.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 15:53

Mijamy pozostałości po wojskowych koszarach; tu i ówdzie zachowały się resztki bunkrów - nawet na położonych tuż nad wodą, kredowych łapach. Tam nie próbujemy schodzić, ale czasami przychodzi nam skakać po murkach nad samym urwiskiem.
Trochę wiało - zresztą, to jest tu częste zjawisko. Cieśnina - Bouches de Bonifacio - słynie z silnych wiatrów, mających negatywny wpływ na roślinność południowo-wschodniej Korsyki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W dawnych czasach Korsykę łączył z Sardynią wąski skrawek lądu. Dziś pozostały z niego rozsiane wysepki - z tych w pobliżu Korsyki dwie największe, to Cavallo oraz Lavezzi. Na tej ostatniej znajdują się mogiły ofiar katastrofy morskiej z 1885r. Zginęło ponad 700 osób - głównie francuskich żołmierzy, którzy mieli wziąć udział w Wojnie Krymskiej.

W dali, za latarnią morską na Capo Pertusato, widać już wybrzeża Sardynii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.11.2011 16:03

Na tym przedostatnim zdjęciu to pewnie bunkier?

Podobno Sardynia i Korsyka poryta jest korytarzami i tunelami pamiętającymi jeszcze rzymian, nie mówiąc o bardziej nam współczesnych czasach Cosa Nostry i drugiej wojny światowej.


Ciebie nie korci czar podziemnych korytarzy? :D


Przypomniały mi się, zdaje się, Dolomity, które pokazujecie z Mariuszem, również poprzecinane tunelami w skałach.

Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 23.11.2011 17:29

Ale tam wiało...

:wink:
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 23.11.2011 19:03

Jacek S napisał(a):Ale tam wiało...

:wink:


Jak to się Franz wyraził? A! trochę wiało... :wink:
W każdym razie nie jest tak źle, bo równowagę utrzymują... :lol:

Franz napisał(a):W dawnych czasach Korsykę łączył z Sardynią wąski skrawek lądu. Dziś pozostały z niego rozsiane wysepki...


I pomyśleć, że kto wie czy w przyszłości tego samego nie doświadczy nasza Mierzeja Helska ... :(

Nesamowite są te kredowe klify smagane wiatrem i wodą, :D ale największe wrażenie zrobiły na mnie te zawieszone na nich domki. 8O


Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano 10.12.2011 16:20 przez Joanka23, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.11.2011 19:28

Joanka23 napisał(a):I pomyśleć, że kto wie czy w przyszłości tego samego nie doświadczy nasza Mierzeja Helska ... :(


Chyba jak przekopiemy :D

Swoją drogą, to są takie plany - o ile dobrze pamiętam, to w czasie obrony Helu w '39, coś takiego zrealizowali - i to chyba byłby do powrót do przeszłości, bo początkowo to właśnie ciąg wysepek morskie prądy usypały, zanim połączyły się w mierzeję?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 19:41

weldon napisał(a):Na tym przedostatnim zdjęciu to pewnie bunkier?

Ano. Chociaż obawiam się, że w czasie sztormu to już bunkier dla nurków. ;)

weldon napisał(a):Ciebie nie korci czar podziemnych korytarzy? :D

Za mało w nich przestrzeni, błękitu nieba, zieleni traw...

Chociaż czasami zdarza mi się zagłębić pod ziemię.

weldon napisał(a):Przypomniały mi się, zdaje się, Dolomity, które pokazujecie z Mariuszem, również poprzecinane tunelami w skałach.

Zgadza się. W Skalnych Twierdzach już tunelami wędrowaliśmy. I jeszcze powędrujemy. Fajnie jest, gdy nie trzeba wracać tą samą drogą. Głównie takie tunele, bądź jaskinie wybieram.

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 23.11.2011 19:41

weldon napisał(a):... i to chyba byłby do powrót do przeszłości, bo początkowo to właśnie ciąg wysepek morskie prądy usypały, zanim połączyły się w mierzeję?


To chyba nie wiadomo tak na pewno jak to było... tak jak i nie wiadomo jak się ta nieustanna walka z wodą i wiatrem dla niej kiedyś skończy...

Ale, że są plany przekopu to nie słyszałam? 8O
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.11.2011 19:51

Joanka23 napisał(a):To chyba nie wiadomo tak na pewno jak to było...

Coś mi się kojarzy, że tak przedstawiali proces tworzenia kosy helskiej na tablicach, które mi na geografii w szkole pokazywali.

No, ale kilka rzeczy mogło się zmienić od tego czasu.
Na przykład okazało się, że Einstein się pomylił ze swoją teorią względności ;)

Joanka23 napisał(a):Ale, że są plany przekopu to nie słyszałam? 8O

Na pewno Wiślaną, natomiast o przekopywaniu Helskiej to kojarzy mi się, że to jakaś akcja ekologów, żeby wymiana wody w zatoce była większa.
No, ale z nimi nic pewnego. Sporo krzyczą :)
Franz napisał(a):Za mało w nich przestrzeni, błękitu nieba, zieleni traw...

Nie no, pewnie, za to z historia, z przeszłością, dużo łatwiej się spotkać.

Niestety, ale to najciekawsze, najczęściej, głęboko schowane :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 20:01

Jacek S napisał(a):Ale tam wiało...

:wink:

Joanka23 napisał(a):Jak to się Franz wyraził? A! trochę wiało... :wink:
W każdym razie nie jest tak źle, bo równowagę utrzymują... :lol:

Mówisz, że równowagę utrzymują...
Bea właśnie zrywa się do lotu. Ja czekam na właściwy podmuch - włosy już startują. :lol:

Joanka23 napisał(a):Nesamowite są te kredowe klify smagane wiatrem i wodą, :D ale największe wrażenie zrobiły na mnie te zawieszone na nich domki. 8O

Tym domkom przyjrzymy się jeszcze znacznie dokładniej. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 23.11.2011 20:39

weldon napisał(a):Coś mi się kojarzy, że tak przedstawiali proces tworzenia kosy helskiej na tablicach, które mi na geografii w szkole pokazywali.


Mnie też coś o wyspie Hel świta :lol: ale powiem Ci, że z ciekawości zapytałam się dziecka jak im to tłumaczą i mówi, że pod wpływem prądów morskich stworzył się na załamaniu linii brzegowej wał i ulegał stopniowemu wydłużeniu. Co by się o tyle zgadzało, że niby dalej się wydłuża... a jak będzie... czy stworzy zatokę, jezioro przybrzeżne czy porozrywa na wyspy... kto wie..
Niemniej jednak i tak jest to miejsce nad naszym morzem, które mnie osobiście najczęściej przywoływało do siebie :D

weldon napisał(a):Na pewno Wiślaną, natomiast o przekopywaniu Helskiej to kojarzy mi się, że to jakaś akcja ekologów, żeby wymiana wody w zatoce była większa.
No, ale z nimi nic pewnego. Sporo krzyczą :)

Ciekawe... muszę sobie poczytać na ten temat. :D

Ale żeśmy zboczyli z tematu, mam nadzieję, że Franz wybaczysz... :oops:

Franz napisał(a):Bea właśnie zrywa się do lotu. Ja czekam na właściwy podmuch - włosy już startują. :lol:


:lol:

A to dobrze, że wieje w takim razie, bo podobno start z klifu bez wiatru to niebezpieczny jest :lol: - ale nie wiem, nie próbowałam :lol:

Franz napisał(a):Tym domkom przyjrzymy się jeszcze znacznie dokładniej. 8)


Fajnie! Ale mimo, że wyjątkowo urokliwie to wygląda to jakoś mieszkać bym tam nie chciała :lol:

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 23.11.2011 23:25 przez Joanka23, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.11.2011 20:47

weldon napisał(a):Na przykład okazało się, że Einstein się pomylił ze swoją teorią względności ;)

Zaraz - pomylił. ;)

Tak jak teoria Newtona, czy szerzej - mechanika klasyczna - jest prawdziwa w pewnym zakresie, a teoria względności ją zawiera i rozszerza, tak pewnie i z nią samą jest. :roll:

weldon napisał(a):Nie no, pewnie, za to z historia, z przeszłością, dużo łatwiej się spotkać.

Niestety, ale to najciekawsze, najczęściej, głęboko schowane :)

Poczekam, aż tę historię odkopią i wyciągną na światło dzienne. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Ostatnio edytowano 23.11.2011 20:58 przez Franz, łącznie edytowano 1 raz
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 23.11.2011 20:53

Ale fajnie oberwane !
Mnie przypomina to dół z wapnem na budowie po szybkim wybraniu części wapna.

... tylko że już się takich nie kopie ... 8) ehh ... te metody gospodarcze ...

Wspaniałe kolorki.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.11.2011 21:07

Franz napisał(a):... jest prawdziwa w pewnym zakresie

No właśnie wychodzi na to, że jest fałszywa :(

Franz napisał(a):Poczekam, aż tę historię odkopią i wyciągną na światło dzienne. 8)

Ktoś musi kopać, żeby zobaczyć mógł ktoś ;)

A propos kopania. Słyszałeś o tym?

Akurat troszeczkę znam problemy, z jakimi spotkali się w czasie poszukiwań (np. Wisłą potrafi zmienić koryto o ładnych kilkadziesiąt, a nawet kilkaset metrów, w ciągu kilkudziesięciu lat, więc trudno opierać się na przekazach ustnych), ale, w końcu udało się :D

Przepraszam za OT, ale się strasznie cieszę :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone