Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 12:28

Szczerze mówiąc, to ten wasz zamek czyszczony był z nalotu ... miejskiego, natomiast większość fortyfikacji, które odwiedzam, swój wygląd zawdzięczają wpływowi ... piwa, więc teraz ... jest lepiej ;)


Mały akcencik chorwacki ...

Obrazek

... i mały kulturalny (?)

Obrazek

Nie wiem. Skądś znam faceta. Ot, fajnie wymalowane ;)

Tak swoją drogą, to fort miał być rozebrany w latach międzywojennych, ale jakoś wtopił się w park.
A co do renowacji, to, na szczęście, nie ma takich wątpliwości w stosunku do samego parku - ja dokładnie nie pamiętam, jak tu wyglądało wcześniej, bo, po prostu, baliśmy się tu wchodzić :D

A teraz ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Park założono w 1932 roku. Po wojnie zdziczał kompletnie i dopiero w 2005 roku został na powrót ogrodzony, wymieniono nawierzchnie alejek, wstawiono ławko, latarnie ...

Ogrodzenie, co prawda, nie spodobało się za bardzo, ale, no niestety, tak już jest, jak to widać z dyskusji prowadzonej w innym wątku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ park opiera się o wieżę bastionu - przerobioną właśnie na to centrum kulturalne - oraz otaczający ją szaniec, to stanowi idealne miejsce do zabawy dla dzieci. Niestety, obowiązuje tu zakaz jazdy na rowerach i wprowadzania psów (no, to akurat dobrze), biegania, jazdy na sankach ...

W zamian, w drugiej części parku (to, przy okazji) znajduje się wyśmienite miejsce do zabawy dla dzieci - pod stałą opieką ochrony, która niektórym, wyrośniętym ;) dzieciom zabrania wchodzić i bawić się na postawionych tam zabawkach ... :(

W parku, zaraz przy głównym wejściu, pomiędzy ukwieconymi dywanami, stoi też Alinka ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rzeźba Henryka Kuny z 1937 roku, dawniej znana jako Dziewczyna z dzbanem, podobno, tylko nie wiem kiedy,
stała się przedmiotem zaboru jakichś barbarzyńców i wylądowała na złomowisku, gdzie została odnaleziona przez Alinę Janowską - stąd Alinka - dziś, samozwańczy, symbol Żoliborza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomału zbieram się, bo zaczyna robić się późno, a chciałem jeszcze odwiedzić dziś Cytadelę.
Niedługo będzie okazja wrócić ...

Obrazek

Boję się tylko, że już pogoda nie dopisze taka ...

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59051
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.11.2011 12:56

weldon napisał(a):Mały akcencik chorwacki ...

Fani innych nacji też znajdą coś dla siebie. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 13:04

Ze szczególnym uwzględnieniem ...

Kto przypomni pierwsze słowa tej pieśni?

Pozdrawiam :D
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 09.11.2011 13:21

Nareszcie wiem co to za babeczka w twoim awatarku. Po prostu - Alinka.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 13:33

Hej :D

Żoliborska Alinka, a barwy złoto-czerwone. Warszawskie :)


Kiedyś hutnicy chcieli narzucić barwy pomarańczowo-czarne, ale jakoś się nie przyjęły ;)

Pozdrawiam :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.11.2011 19:57

To ostatnie zdjęcie i drzewo... jakby namalowane 8O
Super!
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 09.11.2011 20:11

Alinkę znamy ... z wypraw na plac zabaw, o którym wspomniałeś :D





A propos pomników i zdjęcia poniżej:
weldon napisał(a):...

Obrazek
...


... czterech śpiących ... tuż przed wczorajszym zniknięciem - udokumentowałeś?

wydawało mi się, że gdzieś TU ich już widziałam ...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 20:17

:oops: :oops: :oops: Samo się ...


Kompletnie nie znam się na krajobrazach i jakoś tak wyszło :D

Dzięki


A śpiących nie dokumentowałem, ale nic straconego ;)
Zapraszam do znajomych:

Jeszcze walczą

Czterej obudzeni

Stali na zdjęciu na tle takiego budynku z oknami przesłoniętymi na biało i czerwono.

Pozdrawiam
bielszczanka42
Croentuzjasta
Posty: 148
Dołączył(a): 28.12.2008
zaproszenie do Łowicza

Nieprzeczytany postnapisał(a) bielszczanka42 » 09.11.2011 22:33

A ja serdecznie zapraszam Miłośników Mazowsza do Łowicza:
"11 listopada - DZIEŃ OTWARTY w Muzeum Diecezjalnym w Łowiczu

W związku z zakończeniem projektu rewitalizacji Zespołu Katedralnego nowopowstałe Muzeum Diecezjalne organizuje Dzień Otwarty dla mieszkańców miasta i regionu. Serdecznie zapraszamy w dniu 11 listopada 2011 roku w godzinach od 13.00 do 17.00. "

więcej informacji:

http://www.diecezja.lowicz.pl/serwis/in ... 04&idd=395
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 09.11.2011 23:01

weldon napisał(a):Dziwna to dzielnica.
Alina Janowska, ...
Teatr Komedia.


Nie lubię Żoliborza, tak jak nie znoszę Aliny Janowskiej i Teatru Komedia :wink: Dzielnica jest moim zdaniem totalnie chaotycza i najwzyczajniej w świecie brzydka. Miłośnicy Żoliborza pewnie chętnie by mnie pokroili żywcem, ale, założę się, że na forum ich nie ma :lol:


Abstrahując jednak od moich upodobań - pominik Alinki jest uroczy :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2011 08:25

No, Kubuś Fatalista, z którą kojarzę Komedię i zajęcia plastyczne,
na których uczyli nas ... historii ;) zasługują na uznanie.

Janowska ...

Mimo wszystko, za: Czerwone jabłuszko, za Serbię, za szlak powstańczy, który przeszła od 1 sierpnia - szanuję ją.

A Żoliborz ... Śmiała teza :D

Zawsze słyszałem, że, przy szczątkowych pozostałościach osi stanisławowskiej i saskiej,
w tym uroczym chaosie, jaki tworzy Warszawa (zwłaszcza po komunistycznych przemeblowaniach :(),
właśnie Żoliborz, oparty na trójkącie trzech placów, z mocną osią dawnej Szosy Zakroczymskiej,
jest jedyną, tak sprawnie zaprojektowaną dzielnicą i to zaprojektowaną od podstaw.

To się nawet w Brazylii nie udało :)

Swoją drogą, Sady Żoliborskie Skibniewskiej są, chyba, jedynym, strawnym, wybudowanym za komuny blokowiskiem.

Za te herezje trzeba cię będzie przeciągnąć kiedyś przez aleje i place żoliborskiej republiki :lol:


11 i 12 listopada mam już zaplanowany :/
Mam w planach wycieczkę Leszno>Kampinos>Żelazowa Wola>Brochów>Maurzyce>Walewice>Łowicz właśnie i pewnie do tego muzeum bym zajrzał wtedy. Trochę mnie martwi ta konieczność uprzedniego uzgodnienia telefonicznego.

Ale dzięki za informacje.

Swoją drogą, od kilku miesięcy wybieram się do Muzeum Ordynariatu, które jest bliżej i ...

Już drugą tablicę dla nich robię, a nie mam kiedy tam zajrzeć :lol:


Pozdrawiam
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 10.11.2011 11:39

weldon napisał(a):
Janowska ...
za szlak powstańczy, który przeszła od 1 sierpnia - szanuję ją.

Szanować i ja szanuję, ale nie lubię :wink:


weldon napisał(a):..jest jedyną, tak sprawnie zaprojektowaną dzielnicą i to zaprojektowaną od podstaw


Piotrek, może i sprawnie, i z głową nawet, ale co z tego, jak to wszystko brzydkie jest bardzo? :wink: O mamo, jak by teraz czytał to mój znajomy z Żoliborza, dopiero miałabym shower... :lool:

weldon napisał(a):Swoją drogą, Sady Żoliborskie Skibniewskiej są, chyba, jedynym, strawnym, wybudowanym za komuny blokowiskiem.


Wyjątkowo paskudne okolice... :wink:

weldon napisał(a):Za te herezje trzeba cię będzie przeciągnąć kiedyś przez aleje i place żoliborskiej republiki :lol:


Podejmujesz się? :wink:

Pozdrawiam,
Anka
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2011 12:09

A czemu nie?

Teraz będzie spacer z przewodnikiem, ale pogoda będzie niewyjściowa, więc nie polecam.
Sam połażę, to opowiem :D

Nie podoba ci się dworkowa zabudowa Żoliborza Oficerskiego, kameralna Dziennikarskiego albo modernizm Spółdzielczego? :(

Szkoda.

Mam do pokazania zdjęcia z Gwiaździstej, z Kępy Potockiej, z Fosy ...
Z Fosy to dam kilka przy okazji Cytadeli. Kaskadę trochę za bardzo omijam, a tam sporo się pozmieniało i wracają do tradycji niegdysiejszych stawów, które w tym rejonie wiodły prym swego czasu.

Nad Wisłę też pomału wracamy.

Zobaczysz. Przekonasz się ;)

:D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.11.2011 12:31

Patriotycznie dziś się zrobi ...

Z Chmielną mi nie wyszło, w Parku chwile zabawiłem, to i późno się zrobiło, jak do Cytadeli dotarłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Próbowałem jeszcze chodzić trochę po terenie, wypatrując rzeźb tworzonych przy okazji wystaw, organizowanych przez mieszcząca się tu Europejską Akademię Sztuk, no i po pozostałościach dziedzińca, jaki tworzyły niegdyś w tym miejscu zabudowania X Pawilonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakimś tam miłośnikiem roślinek to ja nie jestem, ale wiek niektórych, rosnących tu, drzew wzbudza szacunek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tym bardziej, że dziedziniec, po którym spacerowałem (zresztą "trochę" zamknięty - znów wlazłem trochę "na lewo" ;)) , jako że był spacerniakiem, razem z tymi drzewami pamiętał wiele osób, swego czasu, osadzonych w więzieniu, jakie powstało właśnie w tym Pawilonie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Muzeum powstało w 1963 roku, na terenie wydzielonym z terenów wojska, które, jak przed wojną, przejęło całą Cytadelę (wynoszą się pomału - do niedawna było tu Dowództwo Wojsk Lądowych i Sił NATO czy jakoś tak, ale teraz szykują się do przeniesienia tu Muzeum wojska Polskiego - oglądałem projekty - zapowiada się ciekawie).

No, w każdym razie, w stulecie Powstania Styczniowego, otworzyli Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej - niegdyś z akcentami na postawionymi na Powstanie Styczniowe oraz ruch socjalistów, później (od 1990) jako filię Muzeum Niepodległości, a, w związku z tym, z lekko zmienioną ekspozycją.

Tak sobie pomyślałem, że odżałuję te 6 złotych (byłą sobota - w niedziele jest bezpłatnie :D) i sprawdzę, co się zmieniło przez ten okres, kiedy byłem tu ostatni raz.

Obrazek

Obrazek

Wlazłem ...

Obrazek

cdn. : )
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 10.11.2011 12:33

Przepiękne liściaste dywany ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 50
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone