Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.11.2011 20:09

weldon napisał(a):Prawdziwa i chyba zmierzająca w kierunku zimy ... :-/

Nic, zima też jest ładna :D

Wolałbym ją przespać do wiosny. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 06.11.2011 21:36

weldon napisał(a):
mahadarbi napisał(a):Bo w tym mieście nie da się żyć od dawna! :twisted: Też masz podobne odczucia? :?

Bywało gorzej ;)


Kiedy? W czasie wojny? :wink:
Nigdy nie było tak źle, jak jest teraz. W sensie wciąż przybywających aut, zakorkowanych ulic i korków bez względu na godzinię - to mam na myśli. Prognozy są zadowalające - będzie jeszcze gorzej :evil:

Staróweczka dziś :D
Fontanna (już nieczynna zapewne), której nie udało nam się w to lato zaliczyć, niestety. Odpoczywające dysze straszą teraz :wink:
I ludzie... to chyba temat najciekawszy... :wink:

A ja dziś Konstancin zdobywałam :D Piękny jest. Pokazywałeś go już kiedyś?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 06.11.2011 22:11

Franz napisał(a):
weldon napisał(a):Nic, zima też jest ładna :D

Wolałbym ją przespać do wiosny. :lol:

Za to kryje pod puchową pierzynką całą masę "niedoskonałości" ;)

No i, dzięki temu, ze nie ma liści, można dopiero w pełnej krasie obejrzeć całą masę do tej pory ukrytych detali i obiektów.

mahadarbi napisał(a):Kiedy? W czasie wojny? :wink:

W '70 roku zginęły, w wypadkach drogowych, w Warszawie, 154 osoby i zniszczono 3806 samochodów :D

Biorąc pod uwagę terytorium, ilość osób i ilość samochodów, to, nawet biorąc pod uwagę, że dziś robi się bardziej bezpieczne samochody, to te statystyki, chyba nie są aż tak złe :D

A w Konstancinie dawno nie byłem.

Robiłem kiedyś coś dla "Konstancji", bodajże tak się nazywało to osiedle, potem robiłem oznakowanie tej Amerykańskiej Szkoły, a ostatnio, ale to już ładnych kilka lat temu, wpadłem tam wracając z Czerska, jak otworzyli centrum handlowe w dawnej fabryce, czy młynach - nie pamiętam.

Wpadnę, jak poszerzą tam tę drogę dojazdową :D
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 06.11.2011 22:20

weldon napisał(a):... statystyki, chyba nie są aż tak złe :D


Jeśli chodzi o wypadki może i nie, ale o przepustowość, którą miałam na myśli, już tak. Tyle tylko, że w komunie nikt takich statystyk nie prowadził, bo po co? Dziś przyprawiają o zawrót głowy i pewnie, aby nie zniechęcać ludzi do tego miasta, też się ich nie podaje do wiadomości :wink:

weldon napisał(a):A w Konstancinie dawno nie byłem.


A ja odkryłam, póżno niestety, źródło zdrowia mego - tężnie! Co tydzień więc grzybek :lol:
Okolice uzdrowiska, stare secesyjne kamienice: te podupałe noszące ślady znakomitości i te odrestaurowane na wysoki połysk - bomba! Miałbyś co pstrykać!

Też robiłam sto lat temu coś dla Konstancji. Ale tej na terenie uzdrowiska :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 07.11.2011 09:49

Nr 6 ?
A nr 7 to?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 07.11.2011 10:23

Jacek S napisał(a):Nr 6 ?
A nr 7 to?

Trasa Toruńska i Elektrociepłownia Żerań,
7 to nieczynna fontanna w Parku Fontann, którą Smoki pokazywał czasami taka ładnie podświetloną.

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 06:37

W ramach suplementu do zdjęć Cobba, zapraszam do obejrzenia wywiadu z varsavianistą, Ryszardem Mączewskim,
z Fundacji warszawa1939.pl oraz do filmu, na którym pokazane są miejsca ze zdjęć sprzed 64 lat i obecnie.

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 09:49

Stary Żoliborz ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wstyd się przyznać, ale ... kurcze, do niedawna nie wiedziałem co to jest ten Stary Żoliborz :roll:

Te znaczki WSM to żoliborska tradycja, tak samo, jak patroni żoliborskich ulic, że choćby wieszczów naszych wymienię, no i najsłynniejsza, Stołeczka ulica, nie umniejszając nikomu, na Popiełuszki przemianowana :(

No ale, wróćmy do tego Starego ...

Tak mnie nagle naszło, zatrzymać się i sfotografować nowe graffiti na murze jednej z kamienic ...

Obrazek

... no i, przy okazji, zrobiłem sobie krótki spacer w okolicach wspomnianej Stoł... Popiełuszki ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziwna to dzielnica. Stara z nazwy, pomimo, że najstarsze budowane tu budynki (z małymi wyjątkami), nie mają jeszcze stu lat.

Dzielnica pomieszana i różnorodna, bo, z jednej strony stoją to domy w stylu dworkowym, budowane dla oficerów wojska polskiego, dla urzędników i dziennikarzy, a z drugiej budowane były osiedla robotnicze, osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która powstała z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej między innymi i w której zarządzie zasiadał jeden z pierwszych, mało chwalebnych lokatorów - Bierut.

Swoją drogą kluczy do mieszkania nie odebrał - wyręczył się żoną - gdyż, akurat, poszukiwany był przez policję za swoją działalność.

Mijam figurkę, rzecz dziwną w miejscu, rządzonym przez PPS-owców i wchodzę do:

Obrazek

Gwoli ścisłości - ja nie szukam takich miejsc. One, po prostu, są ...
Tutaj akurat stoi pomnik poświęcony Żołnierzom Żywiciela, żołnierzom, którzy rozpoczęli Powstanie Warszawskie, a potem, do ostatniego dnia, tworzyli Republikę Żoliborską:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dokładnie, to było tak, że, zamordowana przez ruskich dzielnica, pełna sadów, dworków, willi, wzgórz, strumyków szemrzących w głębokich wąwozach zbiegających do Wisły, jednym słowem Joli Bord - Piękny Brzeg,
wyjałowiona, wypalona, przekształcona w poligon i przedpole twierdzy, która za mordę miała trzymać całą Warszawę, odrodziła się w dwudziestoleciu międzywojennym.

Odrodziła, dołączona do Warszawy, ale też nigdy przez nią nie wchłonięta.
Odcięta od reszty miasta Cytadelą, linią kolei z Dworcem Gdańskim, zachowała samodzielność i niepowtarzalny klimat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klimat, zieleń i ... ludzie ...
Wajda, Alina Janowska, na cześć której najsłynniejsza rzeźba żoliborska nazywa się Alinka, Kuroń, Budrewicz ...

Mijam Teatr Komedia. Spacer jest chaotyczny i spontaniczny, więc będzie jeszcze czas powrócić do poszczególnych miejsc w tym kwartale ulic, więc teraz tylko tak, kilka szczegółów pokazałem.

Teatr, w skali innych, stojących na Żoliborzu budynków, jest całkowicie nowy - wybudowano go w 1952 roku, natomiast działalność rozpoczął od musicalu pt. "Kiss me Kate" Cola Portera w 1957 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żoliborz nie zawsze był Żoliborzem. Na początku była to wieś Polików, Polikowo, Pólków, na terenie której powstał folwark o wiele mówiącej o tych terenach nazwie Fawory

Gwoli ścisłości, to znane Bielany, które dziś są dzielnicą, wywodzą się od:
- białych piasków żoliborskich lub
- białych habitów krakowskich kamedułów, którzy za czasów Władysława IV osiedli na tych terenach,
to ci ostatni swój klasztor wybudowali na Polkowej Górze, natomiast część swych włości przekazując później królowi Janowi III, przyczynili się do powstania Marymontu, nazwanego tak od nazwy pałacyku który król postawił na wzgórzu nadwiślańskim dla swojej królowej, a który nazwany został Marie Mont.

Jakby nie patrzeć, wszystko zaczyna się od Żoliborza ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zielonego Żoliborza ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kończę pomału spacer. W zasadzie, to za wiele nie zobaczyłem, nie pokazałem, ale ...
Ale zacząłem, więc czemu nie kontynuować?

Obrazek

Obrazek

Ale to w następnym odcinku ... ;)

Jeszcze raz to, co, nie pochwalam, ale, w swej ulotności, przykuwa mój wzrok.
Nie wiem, sztuka to nie jest, ale jakaś taka "mowa ulicy" ...

Obrazek

Kto wie. Może to i ma jakiś sens? :D

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 10:35

Urodziny Placu Wilsona były ...
Tak, przy okazji, opowiem trochę o nich, jak zdjęcia przyszykuję, no więc, przy okazji otworzyli odrestaurowany Fort Sokolnickiego.

Wybrałem się tam typową dla Żoliborza Oficerskiego uliczką ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wrócę tu, na chwilę, do moich wcześniejszych przemyśleń: skąd się ten Stary Żoliborz wziął?

Odkąd pamiętam, Żoliborz dzielił się na Oficerski, Urzędniczy, Dziennikarski, Spółdzielczy, a więc ten od Bieruta, o który zaczepiłem poprzednio, no i jeszcze Centralny, Dolny i, taki niedorobiony, Przemysłowy z najsłynniejszym chyba Instytutem Chemicznym, który mocno dał się we znaki powstańcom w '44 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teraz, jak się okazuje, Żoliborz, mocno okrojony, gdyż kiedyś swym zasięgiem dochodził aż do aktualnych granic Warszawy, podzielony został na trzy części - właśnie ten Stary Żoliborz, obejmujący tereny wokół Cytadeli, Marymont i Sady Żoliborskie ... Ech, Sady ... tyle wspomnień ...

No dobra, niech będzie ...

Fort Sokolnickiego.

Otworzyli z hukiem, dosłownie, b oz armat walili, ale zaraz zamknęli. Ma tu być centrum sztuki, czy jakoś tak, ale jeszcze nikt przetargu nie wygrał.
Chętni są, ale ... Jeden, w tym miejscu, gdzie swego czasu był szpital powstańczy chciał otworzyć budkę z piwem i hot dogami, drugi, jak się okazało, przez przypadek ;), był kuzynem wiceburmistrza czy kogoś w tym stylu, trzeci, na którego wszyscy stawiali, wycofał się ...

Poczekamy ... Tyle lat czekaliśmy. Damy radę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiedyś był to jeden z fortów, konkretnie fort Siergieja, wzmacniający panowanie Rosjan na Warszawą. Po odzyskaniu niepodległości, przemianowany na Fort Sokolnickiego, generała walczącego w Insurekcji Kościuszkowskiej, żołnierza Legionów, żołnierza armii Księstwa Warszawskiego, Napoleona.

Co ciekawe, to, po śmierci, która poniósł w wypadku, pochowany został na ... Cmentarzu Świętokrzyskim na warszawskich Koszykach :D

Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale jak się słyszy Koszyki, to na pewno nie cmentarz przychodzi do głowy, a tam właśnie był jeden z najstarszych warszawskich miejsc pochówku. Skasowano go w 1936 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fortów dookoła Cytadeli było, bodajże, sześć. Wszystkie otrzymały polskie nazwy, natomiast Fort Sokolnickiego włączony został już przed wojną do Parku Żeromskiego.

Żeromskiego, ponieważ właśnie na Żoliborzu powstały pierwsze, a może i jedyne w Polsce, Szklane Domy zapowiedziane przez pisarza.

Zresztą imieniem Żeromskiego nazwany został jeden ze słynnych placów żoliborskich - obecny plac Wilsona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nazwa ta wróciła - i to w oryginalnej, zaakceptowanej prze Radę Języka polskiego formie - Wilsona przez "wu", po przerwie, kiedy komuniści przemianowali plac na, za przeproszeniem, tfu, Komuny ... I nie pomogło nawet dodanie, że Paryskiej.

Nie przyjęła się i już.

Za to Park zniszczyli :(

Okolica mocno wycierpiała w czasie wojny.

W parku stała chyba jedyna, broniąca Żoliborza we wrześniu '39 roku bateria przeciwlotnicza, w forcie chronili się mieszkańcy baraków znajdujących się na przedpolu Dworca Gdańskiego baraków, potem szpital powstańczy ...

Za komuny przekształcił się w melinę i ruinę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Park odtworzono. Nie raz tu jeszcze zajrzę, to będzie okazja coś dopowiedzieć, na razie tyle, że, mimo, że nie wszystko skończone, to, jakbyście byli w Warszawie, warto tu zajrzeć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze, taka nieudolna, panorama fortu i okolicy.

Te poprzednie zdjęcia były z września, ale mam też teraźniejsze, jesienne, więc będzie można porównać. Akurat, w drodze do Cytadeli, nie mogłem i nie odpuściłem sobie tego, żeby na chwile do parku nie zajrzeć.

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.11.2011 11:08

Fort i tereny dookoła ... ładne i zadbane ... super. 8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 11:13

Park jest strzeżony przez firmę ochroniarską, natomiast fort jeszcze, tak naprawdę, nie otworzony - nówka sztuka ;)

Zaczną smażyć i sprzedawać fryty z piwem, to i ściany się okopcą :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.11.2011 11:24

weldon napisał(a):Obrazek


Tak odnowione, że aż za bardzo.
Może herezje piszę, ale takie wymuskane te bastiony i bramy.
sorry :oops:

pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.11.2011 11:43

Wydaje mi się, że, w większości, to wynik wyczyszczenia i uzupełnienia ubytków.

One miały podobny wygląd jak były budowane, natomiast teraz trzeba będzie trochę poczekać na pokrycie się patyna czasu.
Niemniej, jeżeli chodzi ci o to, że zostały "odbudowane" i że jest to imitacja, to raczej nie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście wnętrza musiały być przebudowane, dziedziniec został przykryty dachem, ale ogólny widok został zachowany, łącznie z odtworzeniem kaponier czołowych.

Dojdę pomału do Fortu Legionów, który jest, ale to już prywatnie, odbudowywany w pobliżu, to też łatwiej będzie porównać.

Jak mi się uda, to w sobotę pozwiedzam wnętrza tamtego fortu, więc będę mógł pokazać, jak wyglądały pomieszczenia żołnierskie, nie przerobione na potrzeby cywilne.

Pozdrawiam :)


Zdjęcia z netu
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.11.2011 11:55

longtom napisał(a):
Tak odnowione, że aż za bardzo.

Wiesz .... do poznańskiego Zamku i Auli UAM po gumkowaniu, też nie mogłem się przyzwyczaić. 8)

Tak jakoś mi moją młodość wygumkowali ! ;) :lol:

Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.11.2011 11:59

weldon napisał(a): natomiast teraz trzeba będzie trochę poczekać na pokrycie się patyna czasu.

też tak myślę :!: :)

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 49
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone