Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2011 10:27

Tablica znajdująca się przy wejściu datuje powstanie cmentarza już za czasów napoleońskich, ale, na samym cmentarzu, nie znajdziemy, jak wspomniałem, śladów z tamtych pochówków.

Ponadto znajdują się tu wywietrzniki chodników minerskich i jakoś ciężko by mi było pojąć, po co kopać takie chodniki na cmentarzu?

Już prędzej, jak mi się wydaje, wykorzystano by istniejące doły jako zbiorowe mogiły,
a do tego akurat fortyfikacje by się nadawały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zrekonstruowany w latach 1995-97 cmentarz jest wpisany na listę zabytków.

Podzielono go na części wg których zrekonstruowano kwatery poległych w czasie wojny polsko-bolszewickiej, kwatery obrońców z '39 roku.

Spotykamy tu również mogiły żołnierzy, którzy zginęli w okresie 20-lecia międzywojennego, ale również cywili, prawdopodobnie rodziny żołnierzy stacjonujących w twierdzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szczególne miejsce zajmuje grób i krypta pierwszego polskiego komendanta twierdzy, płka Edward Malewicza,
"Komendanta obozu warownego Modlin i autora planów jego rozbudowy, obrońcy Modlina w walkach z bolszewikami w roku 1920".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mauzoleum to jego pierwotne miejsce pochówku. Początkowo była to krypta przykryta betonową płytą, w czterech rogach ustawione były armaty. Autorem projektu był kpt. Seweryn z 1 pułku saperów legionowych. Krypta powstała we wrześniu 1924 roku. W późniejszym okresie szczątki pułkownika zostały przeniesione do znajdującego się w pobliżu grobowca.

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2011 11:13

Teraz taka przykrzejsza część zwiedzania ...

W sumie to nie wiem, jak się zachować w takich miejscach i co tam oddać ...

To już nie pierwsze takie miejsce, jakie ostatnio przyszło mi odkryć i odwiedzić
i, na pewno, nie czuje się tam jako zwycięzca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W innym miejscu, na podobnych tablicach, nie można znaleźć, bo ktoś, litościwie, wydrapał, nazwisko Jürgena Stroop'a, Franza Kutschery, rosyjskobrzmiące nazwiska esesmanów z RONA ...

Tu, nie szukałem ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niemcy wykorzystywali ten cmentarz również w latach 1939 - 45, a kwatery widoczne na zdjęciach kryją w sobie, przede wszystkim, żołnierzy 3 Dywizji Pancernej SS Totenkopf oraz 5 Dywizji Pancernej SS Viking. W lipcu 1944 roku pokonali oni, pod Wołominem, sowiecki 3 Korpus Pancerny, a potem (Viking brali udział w stłumieniu Powstania Warszawskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przypomnę, że obie dywizje należały do Waffen SS - organizacji zbrodniczych, słynących z okrucieństwa i fanatyzmu.
Z tego, że popełnili wiele zbrodni wojennych.

Nie wszyscy o tym wiedzą, więc zdarza się, że ktoś tu lampkę postawi :(

Przepraszam ... :oops:

Już lepiej poszukać jakiegoś grobu tej nacji ale z bardziej słusznych lat ;)

Obrazek

Odfajkowane ... :)

Idziemy dalej :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A dalej znajdują się kwatery polskich żołnierzy, poległych w obronie Modlina w '39 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji wyjaśniło się, co mnie tak do Rogoznicy ciągnie ... ;)

Obrazek

Kurcze, jak długą, czasami, drogę musieli przybyć ci ludzie, żeby spocząć tu i nie tylko tu, nawet nie zobaczywszy miasta, do którego podążali.

Ja to winny im jestem, żeby ich pokazać, nie zapomnieć, no bo kto?

Często nawet najbliższa rodzina nie wie, że oni tak daleko doszli ...
A potrafili, naprawdę, daleko dojść.

Znam historię, interesuje się losem tych ziem, ale są takie miejsca, które mnie zaskakują.

Takie miejsce było właśnie tu:

Obrazek

Obrazek

Mała, enigmatyczna tabliczka. Chwile trwało, zanim się zorientowałem, że każda z nich określa innych ludzi.

Tu ... tysiąc, Tam ... tysiąc ... Jedna, druga, trzecia ... Więcej.

Obrazek

Obrazek

Pomniki, krzyże ...

Obrazek

Obrazek

O tym też wspominałem:

Obrazek

Obrazek

Kryzy kominów wentylacyjnych chodników minerskich, które, prawdopodobnie, wykorzystano jako krypty.

Dalej pomnik Żołnierzy Polskich 1920 i 1939 roku.

Obrazek

Tutaj właśnie spotykam panią, która zainteresowała się czy mam tu może kogoś bliskiego.

Nie zdziwiła się za bardzo, za to ucieszyła:
- Wie pan, ja to nie miałam pojęcia o tym. My, ze wsi, to nas nie uczyli o Katyniu, o Powstaniu. Nic nam nie mówili. Wie Pan, dużo jest takich, pan pisze ...

I jeszcze:

I pan napisze jeszcze o Nim - niedawno, w bunkrach, znaleźli.
Msza była, pochówek. On nieznany, nie wiadomo, skąd, gdzie rodzina.
Ja się Nim opiekuję, no bo kto?

Pan napisze, bo może, ktoś gdzieś, przeczyta i pomyśli, że to jego ojciec, czy dziadek się znalazł i niech wie, że ja się Nim opiekuję.

Że pamiętamy.


Obrazek

Pożegnaliśmy się.

Obrazek

Dotrzymałem obietnicy, więc, jakby ktoś, gdzieś, kiedyś spotkał te Panią, albo kogoś, kto szuka, to powiedzcie, że ...

Pamiętamy.


Znicze mi się skończyły ...

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2011 11:30

Dużo osób, oprócz mnie, chodzi po cmentarzu.

Rodziny z dziećmi, kilka osób porządkuje groby, zbiera liście.
Jest, co najmniej, jedna pani, która, podobnie jak ja, chodzi z aparatem, wczytuje się w nazwiska ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesteśmy w części, poświęconej żołnierzom 1920 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj też znajduje się pomnik żołnierzy, poległych w latach 1914 - 1920.

Obrazek

Obrazek

Po II wojnie światowej obiekty były ( i są nadal) wykorzystywane przez wojsko.
Niegdyś Ludowe, dziś ... normalne :)

Bliskość przebudowywanego właśnie na cywilne lotniska też zaowocowała kilkoma grobami lotników, którzy zginęli w nieszczęśliwych wypadkach(?)
oraz ich bliskich, cywilów, prawdopodobnie tak, jak przed wojną, z rodzin wojskowych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No ale jednak jest to cmentarz, przede wszystkim, wojenny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zresztą piękny. Jak park.

Obrazek

Gdybyście kiedyś tu zawędrowali, to nie pożałujecie.
Doskonałe miejsce na spacer, a pierwszy dzień listopada tego roku, pogoda tego dnia, sprzyjała takiemu spacerowi.

Obrazek

Obrazek

Żegnam się z cmentarzem, ale nie z Modlinem.

Prawie wiek panowania Rosjan na tym terenie tutaj w ogóle jest niezauważalny.

Idę szukać prawdziwego, fortecznego, cmentarza, założonego swego czasu przez Rosjan.

Ale o tym ...

cdn. ;)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 11:56

weldon napisał(a):Nie wszyscy o tym wiedzą, więc zdarza się, że ktoś tu lampkę postawi :(

A... bo niektórzy uważają, że po śmierci wszyscy sobie równi.
I oprawcy, i ofiary...

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2011 14:47

Franz napisał(a):A... bo niektórzy uważają, że po śmierci wszyscy sobie równi.
I oprawcy, i ofiary...

Tia ... :?

:)




Miejsce, gdzie Bugo-Narew z Wisła się łączy od dawna stanowiło ważny punkt komunikacyjny.

Tu, niedaleko, pod Czerwińskiem, Jagiełło z wojskami się przeprawiał przez Wisłę, pod Grunwald podążając, tu, podobno, już w latach 1655-56, oraz później, na początku XVIII wieku, Szwedzi coś kombinowali z umocnieniami (stąd Szwedzka Wyspa), ale jednak początki Twierdzy Modlińskiej nierozerwalnie wiążą się z Napoleonem, który, po rozbiciu wojsk pruskich i zajęciu Warszawy, podjął decyzję o budowie umocnień na praskim brzegu Wisły w Warszawie oraz o budowie przeprawy przez Bugo-Narew w Modlinie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"... ten, kto posiada Warszawę, Modlin i Serock włada całą Polską" oraz "... trudno jest mieć twierdzę szczęśliwiej położoną."
Tak, w swych pamiętnikach, zapisał słowa Cesarza Niemcewicz.

Ciekawostką jest, że napisał również:
"Prusacy przez 20 lat posiadania tej części Polski myśleli wprawdzie o tym, ale zwykłem niemieckim ociąganiem się, odkładali to od roku do roku."

I skąd u nich ten ordnung? :roll:

:D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Twierdza jest wielka. Zresztą nie tylko wielka, ale też w dość skomplikowany sposób zbudowana.

W pierwszej kolejności, 1 grudnia 1806 roku, którą to datę przyjmuje się za datę poczęcia Twierdzy, na bazie pozostałości okopów polskich i szwedzkich, siłami francuskich saperów, rozpoczęto wznoszenie umocnień przyczółka Kazuńskiego umocnień przedmościa nowodworskiego oraz twierdzy właściwej, spinając niby klamrą całe rozwidlenie łączących się tutaj rzek.

Teraz, korzystając z okazji, że odwiedzam ten najbardziej ode mnie oddalony skrawek całego kompleksu, spróbowałem odwiedzić pobliski, wybudowany już przez Rosjan, tak gdzieś w latach 1835-1840 Fort Księstwa Warszawskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do niedawna jeszcze wykorzystywany przez wojsko, dziś, równie niedostępny, służy całkiem przyziemnym celom.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Brama jest zamknięta, teren w większości ogrodzony, natomiast w fosie pojawia się wesołe, zaciekawione, stadko.

Nie miałem w planach wizyty tutaj, więc traktuję ten wypad jako rekonesans.
Zresztą, skoro już tu jestem, to postanawiam jeszcze dowiedzieć się czegoś więcej o położonym bliżej Wisły Forcie Schidlera.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z pewnością wizytę i dłuższy spacer po tych okolicach połączę razem z największym tutaj znajdującym się obiektem - Koroną Utracka i Redutą Napoleona, ale, skoro już tu jestem ... Zresztą tak ładnie jest :)

Obrazek

Obrazek

Zresztą spacer nie poszedł na marne. Do Fortu nie dojechałem (to znaczy dojechałem, ale, oddany pewnie w prywatne ręce, za solidną, zamkniętą, bramą się znajdował), za to znajduję w chaszczach coś podobnego do komina wentylacyjnego.

Obrazek

Obrazek

Dziura ma kilka metrów głębokości. Nie mam latarki, a lampa aparatu nie rozświetla dobrze czerni otworu.

Jadę dalej ...

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2011 15:11

Dalej, bo w innym, niż zwiedzanie umocnień, celu tu przyjechałem.

Obrazek

Trochę miałem kłopotów, żeby go znaleźć, no ale, w końcu ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Patrząc na napisy, dochodzę do wniosku, że jednak tutaj znajduje się prawdziwy, forteczny, cmentarz.
Zaniedbany, ale już ktoś był.

Pali się kilka lampek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu, gdzie trafiłem, kawałek jest lekko wykoszony, ale resztę cmentarza porastają dość gęste krzaki.
Mimo to znajduję kilka ścieżek prowadzących dalej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz tego, że mogę po obcować z prawdziwie carskimi czasami, zależy mi na znalezieniu kilku, najbardziej charakterystycznych, pomników.

Między innymi szesnastoletniej córki ostatniego rosyjskiego komendanta twierdzy, Mikołaja Bobyra - Nadieżdy Nikołajewny Bobyr.

Pomnik, podobno, jest piękny, pomimo, że mocno zdewastowany.

Niestety nie znajduję go. Możliwe, że jest dalej, ale kończą mi się ścieżki - dalej dość mocno zarasta las.

Za to znajduję ten:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Też zniszczony, niemniej można odczytać napisy. Inne nie miały już takiego szczęścia.

Obrazek

Wracam ta sama drogą. Niestety, nie znalazłem grobu dziewczyny, nie znalazłem grobów żołnierzy ani obelisku oficera poległego w 1863 roku.

Chyba będę musiał poczekać jak opadną liście, bo teraz nic nie widać przez zarośla.
No i sam, jakoś niepewnie się czuję.
Straszyli mnie, że tu jest siedlisko meneli ...

Może i jest, natomiast ślady takie mało do meneli podobne pozostawili ... :?

Obrazek

Obrazek

Chyba, żeby za menela i ostatnie skończone bydle uznać każdego, kto swoje śmieci w lesie wyrzuca?
W lesie, a tym bardziej na cmentarzu :/

Ech, wolę zapamiętać to miejsce tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No i wrócić koniecznie ... :)

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2011 16:26

Po przejechaniu przez most nad Bugo-Narwią, wracając do Warszawy, po lewej stronie, zaraz obok drogi widać intrygujący, okrągły, budynek.

Zatrzymałem się.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dojazd tam, przynajmniej od strony, która ja wybrałem, jest lekko utrudnimy, więc nie ma co się o tym rozpisywać, natomiast powiem tylko tyle, że zaraz obok są baseny portowe, nie jestem tego do końca pewien, ale chyba właśnie tu wybudowano dwa z naszych "ptaszków" - trałowców typu Jaskółka - Czajkę i Rybitwę które we wrześniu '39 roku broniły polskiego wybrzeża w składzie Dywizjonu Minowców.

Na razie, korzystając z okazji, że muszę przejść nadbrzeżem, mam okazję obejrzeć Twierdzę od jej nadrzecznej strony.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Most, z jakiegoś powodu, nie działa. To znaczy działa górą, a dołem pociągi nie jeżdżą. Można było przejść górą ... :/

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesteśmy na terenie tzw. "Przedmościa Nowodworskiego".

Przeprawa w tym miejscu broniona była przez właśnie tę okrągłą działobitnię, zwaną Basztą św. Michała lub Wieżą Michałowską.

Kiedyś całość tworzona była z grupy, na którą składały się z Fort Wisła, usytuowany nad brzegiem Wisły (brak jest śladów obiektu, nie znalazłem również żadnych zdjęć) oraz rzeczonej Działobitni Św. Michała wraz z podziemnymi koszarami.

Nie udaje mi się odcyfrować napisów nad wejściem. Obchodzę basztę dookoła i ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... i trafiam na drogę prowadzącą w kierunku podziemnych koszar.

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 03.11.2011 16:46

Zarówno koszary, jak i działobitnia otoczone są wysokim wałem ziemnym.
Mz to przesłaniał on widoczność oraz pole ostrzału działobitni, no ale, może z koszarami, z góry, ładnie wyglądał - jak strzałka ;)

Wchodzę ...

Obrazek

Obrazek

Za przedsionkiem otwiera się długa, pusta hala.

Obrazek

Na końcu i na początku znajdują się jakieś pomieszczenia. Wpada światło.

Obrazek

Obrazek

Szelest opadających liści brzmi echem w pustej przestrzeni.

Nie wiem, liście ... ludzie?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zewnątrz czuje się wyraźnie pewniej, ale nie ciągnie mnie w kierunku wyjść na końcu koszar. Z daleka tylko oglądam coś, wyglądającego, tak jak poprzednio, jak wentylatory chodników minerskich.

W tym miejscu to uzasadnione przypuszczenie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracam do wieży, gdzie, jak widzę, będzie okazja zajrzeć do środka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas dość brutalnie obszedł się z budynkiem. O ile się dobrze orientuję, to baszta powstała około 1834 roku, na podstawie projektu rozbudowy twierdzy, jaki utworzył gen. Dehn

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tym razem już omijam nasypy przyczółka mostowego, dzięki którym mam buty pełne jakiegoś żwiru i wracam przez tory ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rzut okiem na basztę w całej okazałości. Jeszcze panorama:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie zauważyłem, ale tory zagrodzone są bramką :/

Szkoda. Można było połazić też po moście.
Teraz już nie mam czasu, bo chciałem jeszcze na Ruską Kępę zajrzeć

Obrazek

cdn.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.11.2011 17:03

weldon napisał(a):"Prusacy przez 20 lat posiadania tej części Polski myśleli wprawdzie o tym, ale zwykłem niemieckim ociąganiem się, odkładali to od roku do roku."

I skąd u nich ten ordnung? :roll:

Może w składzie decyzyjnym był ktoś spoza Prus? Może się trafił jakiś Schlesier?.. :lol:

Stereotyp o uporządkowanym Niemcu przyszedł z Prus. To ślepe posłuszeństwo było zupełnie obce przeciętnej niemieckiej naturze.
Pamiętam, jak w Bawarii otworzono mi na to oczy. Oni tam mieli takie samo zdanie o Prusakach, jak i my. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 03.11.2011 18:11

weldon napisał(a):
Obrazek


Kiedyś byłem w Modlinie. Właśnie takie widoczki zapamiętałem.

pzdr :wink:
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 04.11.2011 00:19

weldon napisał(a):Obrazek


Ściska za gardło, łapie za serce... no comments...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.11.2011 09:14

Jak to cmentarze :)


Wojna jest straszna :/

A to taki dzień był ... No, nie Zaduszki, ale u nas i tak się na to nie zwraca uwagi ;)
Stąd też taka marszruta tego dnia.

Miałem jeszcze trochę czasu i chciałem skorzystać, zobaczyć, czy w końcu, może, bo jakoś nie miałem do tej pory szczęścia, znajdę jeszcze jeden, stary, olenderski cmentarzyk na Ruskiej Kępie, już po tej "mojej" stronie Wisły położony.

Trochę ponad rok temu miejsce to wyglądało tak:

Obrazek

Obrazek

A dziś ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziś pola, ale też - mapę dość niedokładną miałem - mocno zarośnięte chaszcze, a tych miałem już trochę dość.
Tym bardziej, że to lekko podmokły teren ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obszedłem co mogłem ale, jakoś nie mam szczęścia, bo ostatnie poszukiwania podobnego miejsca w Dziekanowie również spełzły na niczym, i tu również musiałem się poddać.

Ale nie żałuję ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo chmur pogoda sprzyjała spacerom. I temperatura była znośna ...

Obrazek

Obrazek

Oczywiście, że odwiedziłem jeszcze leżący po drodze Cmentarz w Palmirach.
Obiecane "Drzwi do lasu" ;):

Obrazek

Palmiry mają swój urok ...

Obrazek

Pozdrawiam :)
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 04.11.2011 09:25

W związku z tym, że cały czas Cię gonię ! :roll:

... tak szybko przybywają nowe posty.

... to napiszę tylko, że niesamowicie opowiadane i pokazane !

Pozostając pod nieustającym wrażeniem ! :roll:

Pozdrawiam Mariusz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.11.2011 10:10

weldon napisał(a):Obiecane "Drzwi do lasu" ;):

Ale za nimi zaczynają się schody...
;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.11.2011 10:19

mariusz-w napisał(a):W związku z tym, że cały czas Cię gonię ! :roll:

... tak szybko przybywają nowe posty.

... to napiszę tylko, że niesamowicie opowiadane i pokazane !

Pozostając pod nieustającym wrażeniem ! :roll:


Dziękuję :oops: :oops: :oops:

Franz napisał(a):
weldon napisał(a):Obiecane "Drzwi do lasu" ;):

Ale za nimi zaczynają się schody...
;)

Ale to są "Schody do nieba ... " : )

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 47
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone