Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2011 08:14

Gdzie "dotknąć" starej Warszawy?

Ot, choćby tutaj: Plac Grzybowski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wystarczy dać dwa kroki od Pałacu Kultury i trafiamy na trójkątny plac, który swój kształt zachowuje od połowy XVII wieku, kiedy to u zbiegu dróg ze Starego Miasta, Ujazdowa oraz Rakowca powstała jurydyka Grzybów, założona przez starostę warszawskiego Jana Grzybowskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tym właśnie placu, w niedzielę, 13 listopada 1904 roku na placu przed kościołem policja carska wespół z żandarmerią konną i wojskiem rozpędziła siłą demonstrację przeciwko mobilizacji Polaków do carskiej armii. Było mnóstwo zabitych i rannych.

Podobno to PPS zorganizował ... :/

Obrazek

Podczas powstania warszawskiego, uszkodzeniu uległ szereg kamienic oraz kościół Wszystkich Świętych, a już po zakończeniu walk Niemcy spalili zachodnią pierzeję placu.

Powojenne plany początkowo zakładały przywrócenie mu dawnego wyglądu, pomysły jednak wkrótce bardzo się zmieniły.

Odbudowano dwie klasycystyczne kamienice w zachodniej pierzei, pozostawiono pętlę tramwajową, a pośrodku placu urządzono pełen drzew skwer, który w założeniu miał być połączeniem między Parkiem Świętokrzyskim a Ogrodem Saskim. Dwie inne zachowane kamienice wyburzono jednak pod budowę teatru Żydowskiego.

Tyle przewodnikowo, natomiast tak, jak pamiętam, to tutaj, jak również na odchodzącej od placu Próżnej, w pawilonach (nieistniejących) przy Królewskiej i Marszałkowskiej zachował się niesamowity klimat przed- i powojennej Warszawy.

Stragany, sklepiki, knajpki z flakami, sznurki, umywalki, hydraulika, liny, naprawa zamków ... ufff ... Misz masz typowy dla powojennej, warszawskiej ulicy.

Tu był klimat.

A dziś ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zachowane i używane do lat 90. XX wieku, potem niszczejące, dawne tory tramwajowe postanowiono najpierw pozostawić, potem zastąpiono je imitacją z intarsji innego koloru w kamiennych płytach, które pokryły plac.

Na środku powstał "Dotleniacz", sympatyczne połączenie ławek, wody stojącej i płynącej -miłe, ale kompletnie obce temu miejscu.

Miejsce kramów i sklepików i usług, w rewitalizowanych budynkach, zajmują banki, na Próżnej, owszem, zachowując stare elewacje frontowe, szykuje się nowoczesne ... biura/ apartamenty? Nie wiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na Próbną jeszcze się przejdziemy (zresztą już byliśmy).

Teraz, póki jeszcze nie zabudowali tego do końca, bo są zakusy, żeby całkowicie zmienić układ placu przez budowę kolejnych pomników, możemy popatrzeć na nie zmieniony od wieków trójkątny kształt placu, wyobrażając sobie, jak tu, w 1787 roku, na skrzyżowaniu polnych dróg, budowano pomiędzy ubogimi domkami, dworkami oraz pałacem Gutakowskich, klasycystyczny ratusz jurydyki zaprojektowany przez Karola Bogumiła Schutza, a potem odwrócić się i popatrzeć na elewację kościoła Wszystkich Świętych:

Obrazek

do którego skierujemy się w następnym kroku naszego spaceru ...


cdn.
Ostatnio edytowano 20.02.2012 11:54 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2011 08:46

Kościół Wszystkich Świętych

Nazwiska, liczby ...:

Historia kościoła Wszystkich Świętych rozpoczyna się 7 lipca 1856 roku, kiedy to hrabina Gabriela z Gutakowskich Zabiełło przekazała na budowę świątyni plac po pałacu przy pl. Grzybowskim oraz fundusze pod postacią 12 tysięcy rubli.
Projekt świątyni, wzorowany na kościele św. Justyny w Padwie, przygotował Henryk Marconi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Taka ciekawostka: kościół jest największym kościołem w Warszawie.

Budowano go od 1881 roku.
Mimo, że budowę ukończono w 1893, pierwsza msza odbyła się już w 1886.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W czasie okupacji znalazł się w granicach getta, wtedy też służył jako kościół dla wyznawców katolicyzmu wśród Żydów, ale także punkt ucieczkowy dla mieszkańców getta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W czasie powstania warszawskiego kościół znajdował się w rękach Polaków, przez co narażony był na ataki i zniszczenia (szczególnie podczas bombardowań z 17 sierpnia 1944 roku, gdy zginęło 30 osób) podczas i po powstaniu, przetrwały jedynie mury budynku oraz piwnice, ale zniszczeniu uległo wyposażenie: ołtarze, obrazy oraz organy, oddane do użytku w latach 1898-1901.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Całość zniszczeń w czasie wojny określono na 65%. Kościół, etapami, odbudowywany był od początku lat sześćdziesiątych.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W latach 1960-1961 z pozostałości dawnej podłogi ułożono nową posadzkę, w latach 60. XX wieku odbudowano wieże, w latach 1977-1979 odtworzono dwupowłokową kopułę, której szczyt wieńczy latarnia ze złoconym krzyżem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 1965 roku kościół został wpisany na listę zabytków. 16 czerwca 1987 roku kościół odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed wejściem do świątyni umieszczonych jest szereg tablic upamiętniających pomordowanych w obozach, żołnierzy AK ze zgrupowań Gurt, Chrobry II, Rum, batalionu Kiliński oraz m.in. tablica upamiętniająca poległego w bitwie pod Jaktorowem mjr "Okonia":

Obrazek

"Okoń" był, w czasie powstania, dowódcą Grupy Kampinos powstałej z oddziałów 8. Rejonu VII Obwodu "Obroża" wspartych tuz przed powstaniem grupą ponad 900 żołnierzy dowodzonych przez porucznika Adolfa Pilcha ps. Dolina, którzy przedostali się z Wileńszczyzny do Warszawy z Puszczy Nalibockiej (patrz: zakłamany film o braciach Bielskich :evil: - tytułu nie pamiętam, ale - nie warto :/)

Właśnie oddziały "Okonia" rozbiły morderców z RONA stacjonujących w Truskawiu.

Ostatnio dowiedziałem się, gdzie pochowano to bydło.
Byłem, udokumentowałem, oczy nacieszyłem - wspominać nie będę, bo nie ma czego, ani miejsce nie na to.

Wracam na plac.

Obrazek

Obrazek

Aż się boję pomyśleć, jak to się wszytko skończy jak doprowadzą cały plac do porządku, odbudują, wykończą.

Obrazek

Jedno jest pewne - ten trójkątny układ, powstały ze skrzyżowania polnych dróg - pozostanie.

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 27.10.2011 09:10

mariusz-w napisał(a): 8O
Teraz się tego nie da ... zostawiam na wieczór ! :)


weldon napisał(a):
Bo tyle się ... :D

No tak ... dopiero co byłem na bieżąco ! ;) ... ale to już ponownie nieaktualne. :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2011 09:31

mariusz-w napisał(a): ... ale to już ponownie nieaktualne. :)


Obrazek

:lol:
Ostatnio edytowano 20.02.2012 11:55 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 27.10.2011 09:40

weldon napisał(a):...


To ja tak mam w pracy... jak się zaloguję na cropli.

:lool:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 27.10.2011 09:59

Dobra ...

... później przeczytam





:lol: :lol: :lol:
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 27.10.2011 10:01

Mam ten sam problem każdego ranka :oops:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2011 10:28

W ramach tykania miejsc dawnych ...

Katedra Floriańska na Pradze

To dawny spacer, z zimy, która odeszła ...

Trochę słońca wyszło, a ja wylądowałem na Pradze.
W sumie trochę bez planów jakichś specjalnych, ot, misie obejrzec i pospacerować, ale misi nie było.
No to, w końcu, poszedłem do praskiej katedry.

Zamknięta była, ledwo do przedsionka mnie wpuścili, ale ... o tym później.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Katedra była uszkodzona w '39, ale dopiero w '44, Niemcy, bestialsko rozprawili się z tymi murami, wysadzając je w powietrze. Ciekawostka jest fakt, że ostały się, niemal nie naruszone, dwie, przeciwległe ściany z figurami patronów świątyni, Św. Floriana i św. Michała Archanioła.
Mimo, że gruzy z kościoła sięgały niemal drugiego piętra, odbudowano go, a w stulecie konsekracji, katedra została podniesiona do godności Bazyliki Mniejszej, w związku z nowo powstałą diecezją warszawsko-praską.

Obrazek

Obrazek

I jeszcze najstarszy, zachowany, wizerunek katedry.

Obrazek

Do katedry wchodzimy bocznym wejściem. Ciemno, wręcz nic nie widać. Przeszklone drzwi na wprost wpuszczają niewiele światła.
Wrażenie ciemności potęguje jeszcze mocno oświetlona wnęka z Chrystusem na krzyżu. Przy drewnianej barierce stale ktoś się modli. Cisza, skupienie ...
Tabliczki wotywne przybite do barierki pokazują, że jest to często odwiedzane miejsce.

Obrazek

Oczy, przyzwyczajone do ciemności, pozwalają zauważyć potężną klamkę w drzwiach prowadzących do przedsionka głównego.Jeszcze tylko rzut oka na nawę boczną ...

Obrazek

I wchodzimy ...


cdn.
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 27.10.2011 10:31

Uwielbiam tę katedrę! Jest w niej moc. Wszyscy ciągną na Krakowskie do św. Anny a na Pradze jest taaaka perełka :roll:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2011 10:55

I to niejedna ;) Ale ciiii, jeszcze się tam zwalą tłumy i zadepczą :D

********************************

Wchodzimy, a tam ...

Ciemno jak w poprzedniej części, od nawy głównej zaś oddziela nas solidna krata.

Obrazek

Jakieś dwie dziewczyny dodatkowo komplikują mi sytuację, stojąc idealnie w osi kościoła.

Obrazek

Obrazek

Na małej ławeczce też ktoś siedzi. Nie chciałbym przeszkadzać.
Mimo wszystko, przez kraty, udaje mi się wykonać kilka zdjęć.

Obrazek

Szkoda, że nie można wejść do środka, ani zajrzeć na którąś z wież. Może w czasie mszy? Ale, z drugiej strony, łazić tu jak są ludzie? Też jakoś nie pasuje ...

Obrazek

No to tyle z części artystycznej, teraz historia ...

Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana, zwana potocznie kościołem św. Floriana, to kościół parafialny o randze bazyliki mniejszej i funkcji katedry diecezji warszawsko-praskiej

Przed kościołem stoi pomnik ks. Ignacego Skorupki, którego możecie poznać przy okazji "superprodukcji" Rok 1920 (mam nadzieję, że nie tylko z tego koszmarku?

:roll: ;))

Obrazek

Obrazek

Kościół budowano w latach 1888 - 1901.

Początkowo dwie, górujące nad Praga, wieże, miały po 75 metrów, ale po wybuchu składnicy amunicji na Cytadeli (wcale nie tak blisko), w 1923 roku, uległy one uszkodzeniu i trzeba je było obniżyć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed obniżeniem wieże miały konstrukcję ażurowa, zaś w listopadzie 1898 roku zawieszono dwa dzwony nazwane św. Jan oraz św. Florian.
Później zawisły jeszcze dzwony św. Wojciech oraz św. Stanisław.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 1939 roku świątynia została uszkodzona, to jednak szybko naprawiono. Kościół nie przetrwał jednak II wojny światowej, gdyż jeszcze podczas powstania warszawskiego został wysadzony przez Niemców, zagładę przetrwała jedynie część transeptu z dwiema figurami przedstawiającymi patronów kościoła - św. Michała Archanioła oraz św. Floriana oraz fragment prezbiterium z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Zniszczeniu uległo całe wyposażenie, w tym choćby polichromie mauretańskie na stropie wykonane przez braci Strzałeckich.

cdn.
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 27.10.2011 10:57

weldon napisał(a):
No to tyle z części artystycznej, teraz historia ...


Piękna ta część artystyczna...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2011 11:07

Powojenna odbudowa rozpoczęła się w 1947 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W latach 50. odtworzono korpus świątyni, w 1964 rozpoczęto odbudowywać fasadę, a w 1968 roku wieże. Prace rekonstrukcyjne trwały do 1972 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

25 marca 1992 roku wydzielono diecezję warszawsko-praską, a kościół uzyskał miano katedry tejże diecezji, natomiast w marcu 1997 roku otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. W 2004 roku do kościoła trafiły relikwie św. Floriana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Witraże w kościele powstały z inicjatywy Sławoja Leszka Głodzia, który zażyczył sobie, aby każdy dekanat w diecezji warszawsko-praskiej przygotował jeden z witraży dla kościoła katedralnego.

Na posadzce tuż za wejściem umieszczony jest herb abp. Głódzia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W kruchcie znajduje się natomiast krucyfiks, uważany przez mieszkańców Pragi za cudowny. Dwukrotnie stał się ofiarą szaleńców, m.in. jeden z 1986 roku rzucił się na niego z młotkiem wzywając szatana.

Niestety, wnętrze kościoła nie było wówczas dostępne.Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka ciekawostek:

Poświęcony 27 sierpnia 1897 roku o godzinie 7:30 dzwon dla kościoła, ważący blisko tonę, a nazwany św. Jan, został odlany w obecności ks. Ignacego Dudrewicza w pracowni Englisza na ul. Gęsiej z 40 kilogramów srebrnych przedmiotów i monet przekazanych przez ofiarodawców.

8 maja 1898 roku we wschodnią wieżę kościoła uderzył piorun, jednak dzięki wcześniejszemu założeniu piorunochronów budowla nie ucierpiała, ucierpieli jedynie dwaj fotografowie przebywający wówczas na wieży.

Obniżone w 1932 roku wieże kościoła przyczyniły się do popularnego nazywania go praskim Notre Dame, ze względu na podobieństwo do paryskiej świątyni.

Na potrzeby powojennej odbudowa kościoła utworzono specjalną cegielnię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak sobie myślę, że jak już na te Pragie polazłem, to trzeba coś o niej wspomnieć i pokazać ...

Obrazek

... ale to ... potem ;)




Pozdrawiam
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 27.10.2011 11:10

Koniecznie! Jest na topie od paru lat, z masą fajnych miejsc z klimatem dawnej Pragi. Warto, warto :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.10.2011 11:17

mahadarbi napisał(a):Piękna ta część artystyczna...

Dzięki :D

Tak się właśnie patrzę, jaki to jaki kiedyś zdolny byłem 8O


:lol:

mahadarbi napisał(a):Koniecznie! Jest na topie od paru lat, z masą fajnych miejsc z klimatem dawnej Pragi. Warto, warto :D


Tyle, że, coraz częściej, ten klimat przykrywa masa małych, białych kulek, malowanych potem na pastelowe kolory :(

Wytęż wzrok i znajdź różnicę, pomiędzy starą, a nową Pragą:

Obrazek

:wink: :lol:
mahadarbi
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2247
Dołączył(a): 31.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mahadarbi » 27.10.2011 11:21

weldon napisał(a):
mahadarbi napisał(a):Piękna ta część artystyczna...

Dzięki :D

Tak się właśnie patrzę, jaki to jaki kiedyś zdolny byłem 8O


:lol:


E tam, nie straciłeś nic z dawnej świetności :D

mahadarbi napisał(a):Koniecznie! Jest na topie od paru lat, z masą fajnych miejsc z klimatem dawnej Pragi. Warto, warto :D


Tyle, że, coraz częściej, ten klimat przykrywa masa małych, białych kulek, malowanych potem na pastelowe kolory :(

Wytęż wzrok i znajdź różnicę, pomiędzy starą, a nową Pragą:

Obrazek


No to jest dramat niestety :cry:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone