Lidia K napisał(a):Tyle zostało po Zamku Królewskim. Jedno okno na Zamku Królewskim powinno być autentyczne, z niego spoglądał Żeromski na Kolumnę Zygmunta.
Nie tylko.
Arkady Kubickiego, piwnice, spora część najstarszych murów, jedna z bram do zamku ...
Tutaj widać i Okno Żeromskiego i zachowaną Bramę.
Zresztą Starówki nie wpisali na listę UNESCO tylko dlatego, że została odbudowana, ale dlatego, że została zrekonstruowana, z wykorzystaniem wielu elementów odzyskanych z gruzów. Potem odtwarzano mury - ten most na placu zamkowym jest mostem gotyckim nad fosa, pozostałością po Bramie Krakowskiej.
Wcześniej wspominałem taką Warszawę przedwojenną, natomiast Starówka, mimo wszystko, jest oryginalna.
Nowomiejski kościół NMP jest najstarszym w Warszawie, baszta Gnojna, Dom Wójta, to wszystko "oryginały".
Bardzo oryginalne są Cytadela i w ogóle XIX-wieczny pierścień fortów opasujących Warszawę.
Na terenie Cytadeli, tak w ogóle można (to znaczy nie można, ale są
)
zobaczyć zachowane XVIII wieczne budynki, łącznie z pałacykiem Joli Bord.
Na Marymoncie stoi kościół, powstały z przekształcenia pałacyku Marie Mont, w Młocinach stoi Pałac Bruchla - czyli Wilanów Północy, zaniedbany i niedostępny, w Natolinie jest zespołu pałacowo-parkowego, niestety, dostępny tylko czasami, Arsenał i fragmenty ulicy Nalewki można obejrzeć na Muranowie.
Willa Pniewskiego koło Muzeum Ziemi PAN jest pięknie zachowaną przedwojenna willą, a w Ogrodzie Botanicznym są ślady niewybudowanej Świątyni Opatrzności Bożej.
Teraz, to już pokazywałem, można zobaczyć przedwojenną Warszawę przy okazji budowy metra w wykopach na Świętokrzyskiej, na tyłach Victorii prowadzone są prace wykopaliskowe, a wokół Grobu Nieznanego Żołnierz układ zieleni i form geometrycznych odtwarza przedwojenny układ placu.
Żoliborz, zwany Starym, a, tak naprawdę, zbudowany od podstaw w latach 20 ub. wieku zachowuje dość wiernie wszystkie, przedwojenne założenia.
Niedługo będzie spacer z przewodnikiem po Żoliborzu - 12 listopada bodajże - ciekawie się zapowiada.
Ufff ...