Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 24.10.2011 11:15

weldon napisał(a):
Obrazek

Tu znów pozwolę sobie na małą dygresję, bo, spacerując, często spotykam się z niewiedzą, ale tu akurat zdarzyło mi się spotkać ze ... znaczną niewiedzą.

Mianowicie, lepiej nie krzyczeć na widok pomnika Wysockiego:
Ty! Popatrz, on żył równo sto lat! 8O ... bo to ... głupio brzmi ;)

Tak, tak ... zdarzało się i nie mówiły tego dzieci :(


Głupio jest napisane na razie.
Ale za 19 lat jak dopisana zostanie kolejna setna rocznica 2030 nikt nie będzie mowił, że żył 100 lat.

weldon napisał(a):Listopad, to dla Polski niebezpieczna pora?

cdn.


Co sugerujesz :?:
Historia lubi się powtarzać czy nic nie zdarza się dwa razy :wink: W ostatnich 50 latach takim niebezpiecznym mi się wydaje grudzień. Jeszcze kilka miesięcy mamy już wykorzystane na wydarzenia.

Weldonie, wędruję po Twojej roztańczonej Mazowsza krainie chociaż nie wszędzie nadążam za Tobą, najbardziej interesują mnie spacery po Warszawie z wątkami historycznymi. Byłam kilka razy i zawsze po to by poznać kawałek miasta i pospacerować. Ale czas już powoli zaciera tamte wspomnienia :( więc dzięki Tobie mogę coś niecoś odświeżyć. :D :D :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 24.10.2011 12:00

weldon napisał(a):...Tak mnie naszło, bo za tydzień nie dam rady, to dziś wpadłem ...


Pozdrowienia od mojej mamy :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.10.2011 13:14

Lidia K napisał(a):Głupio jest napisane na razie.
Ale za 19 lat jak dopisana zostanie kolejna setna rocznica 2030 nikt nie będzie mowił, że żył 100 lat.

Ależ ten czas leci :D

Lidia K napisał(a):
weldon napisał(a):Listopad, to dla Polski niebezpieczna pora?

cdn.


Co sugerujesz :?:

To Słowacki nie ja :)

Lidia K napisał(a):Ale czas już powoli zaciera tamte wspomnienia :( więc dzięki Tobie mogę coś niecoś odświeżyć. :D :D :D

Wspomnienia to jedno, zmiany: drugie.

Czasami spieszyć się trzeba, bo tak szybko następują :(

longtom napisał(a):Pozdrowienia od mojej mamy :wink:


Dziękuje :)

Przekaz uszanowania :D

Pozdrawiam
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 24.10.2011 13:33

weldon napisał(a):Wspomnienia to jedno, zmiany: drugie.

Czasami spieszyć się trzeba, bo tak szybko następują :(


Te miejsca które jeszcze pamiętam mam nadzieję nie zostaną w brutalny sposób zniszczone.
Zmiany - muszą być. Życie toczy się dalej, nie można zatrzymać czasu i zrobić z miast tylko skansenów. Niestety niektórym "biznesmenom" puszczają nerwy i chcą szybko zarobić na gruncie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.10.2011 13:46

Wartość niektórych rzeczy jest niemierzalna.

Inna sprawa, że często to interesuje tylko kilku zapaleńców takich jak ja,
a reszta przechodzi obojętnie.

Najgorsze, że dla niektórych jest to tylko kwestia bilansu.

Żeby można było w jakiś sposób napiętnować ludzi, którzy na tym skorzystają, zamieszkają tu ...

No, ale to byłby terroryzm :/
Teraz to jest "zwykły" wandalizm i tyle.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 24.10.2011 14:29

weldon napisał(a):Wartość niektórych rzeczy jest niemierzalna.

Inna sprawa, że często to interesuje tylko kilku zapaleńców takich jak ja,
a reszta przechodzi obojętnie.


Wiesz, że się zgadzam z Tobą.

Dzięki zapaleńcom odkrywane są miejsca ciekawe, magiczne, historyczne. Odkrywcą wielu starożytnych ruin ( Troja, Mykeny) był zapaleniec amator Heinrich Schliemann.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5750
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 24.10.2011 14:55

Zobaczyłem ten pomnik Wysockiego i przyznam szczerze, że nie wiem, w którym miejscu dokładnie on jest. Możesz mnie weldonie oświecić?

A przy okazji ciekawe, czy wiecie, gdzie jest pochowany Wysocki :?: (Przepraszam, ale musiałem zadać to pytanie :oops: )
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.10.2011 14:59

W Warszawie tak głęboko nie trzeba kopać :)

Wystarczy, ot, łopatę wbić na środku ulicy (w tym przypadku to Świętokrzyska, przy budowie metra) i już, tuż pod powierzchnią, wyłania się stara, przedwojenna Warszawa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiedyś komuniści potrafili zburzyć takie budynki:

Obrazek

bo nie pasowały im do socrealistycznej koncepcji odbudowy, a co się udało zachować, zniszczy dziś biznes :(


@ Nefer - Wysocki zmarł w Warce, więc pewnie tam go pochowali.
Natomiast pomnik, w Łazienkach, postawiony jest z boku Podchorążówki. Zazwyczaj mija się ją od strony Kordegardy, a tu trzeba pójść w kierunku Pałacu Myśliwieckiego.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 20.02.2012 11:52 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5750
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 24.10.2011 19:10

Dzięki za info. Rzeczywiście to oczywiste miejsce, jak na pomnik Wysockiego.
A co do miejsca pochówku, to dobrze zgadłeś (bo chyba zgadywałeś) - jak najbardziej Wysocki leży na cmentarzu w Warce, jeden z najbardziej okazałych pomników tamże. Zresztą nie tylko zmarł w Warce, ale także się tam urodził - konkretnie we wsi Winiary, która obecnie jest częścią Warki.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 24.10.2011 22:21

Dzięki za dzisiejsze spotkanie :)
Było bardzo sympatycznie, następnym razem połączymy to ze zwiedzaniem Warszawy, bo potrafisz o niej opowiadać, oj potrafisz :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 24.10.2011 22:25

I ja dziękuje :D

Cała przyjemność po mojej stronie.

Zwiedzanie, jak zwiedzanie, ale spacer, to koniecznie.

Tylko, żeby słońce było :D

Pozdrawiam
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 24.10.2011 22:50

Piotrek, jesteś mistrzem.

Nawet z kładzenia rur ciekawostkę zrobisz .. 8)
Chyba się nie rozstajesz z aparatem foto ? hmmm ?

Może pokusiłbyś się kiedyś o rozpiskę - co wg Ciebie powinien zobaczyć turysta, który będzie 1. raz w Warszawie ?
W stylu:
1. dzień: Stare Miasto, Łazienki
2. dzień: ....
3. dzień: ....

Tak na chociaż kilka 3-4 dni.
Sam chętnie bym skorzystał.
Planuję kiedyś przyjechać na kilka dni ale nie mam pojęcia od czego zacząć .. :roll:
A byłem już tak dawno ... na Starym Mieście ... i zawsze tylko w stolicy służbowo.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.10.2011 07:36

Crayfish napisał(a):Piotrek, jesteś mistrzem.

:oops: :oops: :oops:

Dziękuję :D

Crayfish napisał(a):Może pokusiłbyś się kiedyś o rozpiskę - co wg Ciebie powinien zobaczyć turysta, który będzie 1. raz w Warszawie ?

To proste :D ...





... nie jest ;)

Nie dlatego, że się nie da, tylko dlatego, że lepiej poznać potrzeby turysty i wtedy planować.

Właśnie dlatego uważam wszelki przewodniki za ... durnowate :D

Przewodnik powinien obejmować potrzeby turysty, bo, na przykład, ja mogę, i to pewnie za mało by było, dzień spędzić na placu Defilad i wokół Pałacu Kultury:
- po pierwsze sam Pałac, po drugie pozostałości dawnej dzielnicy, Emilii Plater z jej nowoczesnymi biurowcami, plac Grzybowski z kościołem Wszystkich Świętych, Bagno, Próżna, Pałac Janaszów-Czackich, gmach i kamienica PAST-y, ściana wschodnia, plac Defilad, Rotunda, d. Forum, Hotel Polonia, kilka przedwojennych kamienic, pokazujących, jak cała Warszawa wyglądała przed wojną, fotoplastikon oczywiście, druga strona Emilii Plater, Dworzec Centralny, linia średnicowa, Złota ze Złotymi Tarasami ... Warszawa w pigułce.

Oczywiście szkoda by było nie skręcić gdzieś w bok i nie zerknąć kawałek dalej na Filtry, albo nie skoczyć i nie zobaczyć dworców Ochota, z genialnym, będącym przedmiotem kpin, dachem, Dworca Głównego z Muzeum Kolejnictwa, wracając obejrzeć Dawny Zakład Platerniczy Norblinów, pomnik granic getta, albo, spod Novotelu pójść Marszałkowską i obejrzeć kolejne, nieliczne kamienice odbudowane po wojnie, a potem plac Konstytucji, plac Zbawiciela, plac Unii Lubelskiej ...

Mało ten dzień ... To wszystko zależy, bo jak jesteś z dzieckiem, to trzeba bardziej o nim pomyśleć i poszukać jakiegoś placu zabaw, jakiejś lodziarni, więc Żoliborz, Park Żeromskiego z Fortem Sokolnickiego, Cytadelą i Parkiem w Fosie, jak wolisz zieleń i smak historii najbliższej, to można zacząć na Solcu, nad Wisłą i powędrować Parkiem Rydza-Śmigłego do Muzeum Ziemi PAN i zabytkowej willi Pniewskiego, wracając przez Muzeum Wojska Polskiego i most Poniatowskiego do bulwaru nad Wisłą, jak się robi zimno, to Kopernik, albo Muzeum PW.
W obydwu przypadkach - warto przejść się po ich okolicach.

No ... Banał :D

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.10.2011 08:04

Obrazek

Obrazek

Polska potężna i niepodległa była jedynym romansem mojej młodości.

Maurycy Mochnacki. Po upadku powstania listopadowego, był internowany i zmuszony do ciężkich prac na terenie ogrodu Belwederskiego.

Ciekawostka jest to, że popiersie Mochnackiego postawiono na postumencie, na którym pierwotnie, około 1822 r., umieszczono nie istniejące dzisiaj popiersie cara Rosji, Aleksandra I.

To akurat należy do kilku rzeczy,których zniknięcia jakoś się w Warszawie nie żałuje ...

Taka dygresja ... To też pooooooszło ...

Obrazek

I nikt nie żałuje :D

Wracam trochę śladami wczorajszego spaceru ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Tym razem dochodzę do Białego Domku od strony zbiornika wodnego, jedynej pozostałości po odwadniających kanałach, niegdyś go otaczających.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę liczyłem na to, że dziś uda mi się zwiedzić Stara Pomarańczarnię i pokazać ją od środka ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsce jest popularne, zarówno na wystawy, zwłaszcza kwiatów, rzeźb, ale też jako miejsce spotkań zamkniętych.
Trudno. Trochę mi rekompensuje ten fakt dość popularny tu, w pewnych okresach widok.

Obrazek

To kolejne, wdzięczne dla sesji fotograficznych miejsce ...

Obrazek

Obrazek

Herkules:

Obrazek

Ta osiemnastowieczna rzeźba, pozbawiona głowy, do niedawna była ukryta w krzakach w innej części ogrodu. Rekonstrukcji głowy dokonał artysta rzeźbiarz Wiesław Winkler (ten od Mochnackiego), za model posłużyła zaś głowa pracownika Łazienek Stanisława Kalinowskiego.

Dla mnie to niesamowite, że za kilkadziesiąt, może kilkaset lat, ktoś będzie przechodził i wspominał Pana Kalinowskiego, tak, jak my wspominamy dziś ...

Obrazek

Obrazek

... Króla Stasia ... Warto nadmienić, że w tym miejscu król zamierzał wystawić mauzoleum grobowe poświęcone swoim rodzicom i sobie.
Garść ziemi z krypty w Wołczynie, gdzie przed wojną przechowywana była trumna z prochami królewskimi, znajduje się pod pomniczkiem.

I znów jesteśmy nad stawem ...

Obrazek

Obrazek

Kordegarda po drugiej stronie ...

Obrazek

Pałac ...

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.10.2011 08:30

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj zawsze zbierają się największe tłumy. Jeżeli lubicie tłok i gromady brykających dzieciaków, to musicie tu przyjść.
Jeżeli nie lubicie ... to też musicie :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Spokojnie, da radę przeżyć :D Niedaleko stąd jest Nowa Kordegarda, w której możecie zjeść przepyszne lody, lub napić się kawy ( i siku zrobić ;)).
Możecie zwiedzić Pałac (tak mniej więcej czynny codziennie, oprócz poniedziałków, miedzy 9 a 16 - bilet 15/10 zł), możecie obejrzeć rzeźby dookoła Pałacu: alegorię Wisły i Bugu, przepiękną Bachantkę, Nimfę, Hermafrodytę, Tańczący Satyr ...

Możecie popływać po stawie ...

Moja ulubiona:

Obrazek

No dobrze, jedna z ulubionych :D Alegoria wody. Tylko uważajcie, bo stoi troszkę z boku. Można przegapić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Królewskie karpie:

Obrazek

Królewskie pawie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I to już koniec spaceru. Wracam tą samą droga, która przyszedłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyna różnica, że teraz stoi większa obstawa.

Obrazek

Obrazek
W niedzielę nie płacą za parking ;)

No tak, mecz na Legii ...

Obrazek

Nieistotne ... To jest ważne ... ;)

Obrazek

Obrazek

I to by było na tyle ... ~Jan Tadeusz Stanisławski


Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 38
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone