Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 19.10.2011 07:34

Ale mi się relacja przyda! :)
Od niedzieli do środy będę w Warszawie.... nieśmiało nawet zaproponuję, że można by jakieś cromaniackie spotkanie przy kawce zrobić ;)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2011 07:35

Otwartym na propozycje.

Może oprócz niedzieli, bo imprezuję wówczas i muszę ...
(Muszę ... ? Chyba jednak muszę ;)) małżonce w przygotowaniach pomóc,
ale w tygodniu jak najbardziej.

Gdzie będziesz stacjonować? No i co chcesz zobaczyć, bo to warunkuje miejsce spotkania.

Kawy, to, pewnie, wszędzie się można napić.
Rzadko jadam/pijam na mieście, więc znam tylko te Starbucks itp. kafeterie ...

Kto jeszcze chętny?


PS Jest jeszcze jakaś szansa ewentualnego przełożenia imprezy na sobotę,
więc może i niedziela by wypaliła, ale to tak ostrożnie, bo nie lubię na kacu za dużo jeździć :lol:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 20.10.2011 08:06

Noclegi mamy zamówione w hotelu Best Western Hotel Felix (ale nazwa 8O ) na ulicy Omulewskiej.
W ogóle nie orientuję się gdzie to jest, zdam się na cudowne urządzenie jakim jest GPS i jakoś dojadę :)

Co do kawy, to można wszędzie, Starbucksem też nie pogardzę, bo lubię ;)
Będę zmotoryzowana, więc dojazd gdziekolwiek, to nie będzie dla mnie problem.

A co do czasu, to mi jest wszystko jedno. Może być niedziela, poniedziałek albo wtorek :)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2011 08:15

Roxi napisał(a):Będę zmotoryzowana, więc dojazd gdziekolwiek, to nie będzie dla mnie problem.


Przemyśl jeszcze raz to zdanie ...

Ja bym napisał:
Będę zmotoryzowany, w związku z czym, muszę doliczyć czas na dojechanie, znalezienie miejsca parkingowego, dojście ... :lol:

Wpisz sobie w tego giepeesa, że przejazd jedynym, pustym, warszawskim mostem jest płatny.

Zdaje się, że taka "przyjemność" kosztuje 500 złotych :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 20.10.2011 08:28

:lol:

No zwał jak zwał, ale jakoś się dokulam, tam gdzie będzie potrzeba :)

Jedyne ograniczenie to takie, że w godzinach rannych musiałabym pokazać się na rozpoczęciu konferencji i później na zakończeniu tez wypadałoby być... no i w sumie na biesiadzie integracyjnej też :twisted:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.10.2011 10:24

weldon napisał(a):Otwartym na propozycje.


Szykuj Piotrek miejsce na karcie pamięci.
To może być ciekawa relacja.
pzdr :wink:
Dziadek Maciek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5013
Dołączył(a): 31.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dziadek Maciek » 20.10.2011 11:15

Roxi napisał(a):Noclegi mamy zamówione w hotelu Best Western Hotel Felix (ale nazwa 8O ) na ulicy Omulewskiej.
W ogóle nie orientuję się gdzie to jest, zdam się na cudowne urządzenie jakim jest GPS i jakoś dojadę :)

Co do kawy, to można wszędzie, Starbucksem też nie pogardzę, bo lubię ;)
Będę zmotoryzowana, więc dojazd gdziekolwiek, to nie będzie dla mnie problem.

A co do czasu, to mi jest wszystko jedno. Może być niedziela, poniedziałek albo wtorek :)


Omulewska--to moje strony, tzn mojego dzieciństwa, chociaż nadal mieszkam dosyć blisko.
Sobotę najbliższą mam zajętą, w pozostałe dni "jestem do dyspozycji" :wink:
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 20.10.2011 11:26

longtom napisał(a):Szykuj Piotrek miejsce na karcie pamięci.
To może być ciekawa relacja.


Nic nie powiemy, nic nie pokażemy :twisted:

Proponuję poniedziałek ok 16? Godzina jest całkowicie luźna, równie dobrze może być 10 rano lub 21 :lol:
A miejsce... wybierzcie Wy, bo ja to się nie znam ;)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2011 11:44

Roxi jest, zdaje się, od niedzieli.

W sumie, to zależy jak planuje spędzić czas.
Kawę to można na Francuskiej wypić :)


EDIT może być i poniedziałek. Jeszcze kombinuję, żeby obiad na sobotę przenieść, to będę i w niedzielę wolny.

Zdaje się, że będzie ładna pogoda.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2011 13:19

Jazdów


Krótki wstęp poczynię, bo miejscu temu to się należy ...

Obrazek

Mało kto wie, że Warszawa, swego czasu, miała dość niesamowite założenia urbanistyczne, zrealizowane za czasów naszych królów, jako dwie osie, wyznaczające założenia przestrzenne, które od XVIII wieku kształtowały Warszawę.

Jedna, Oś Saska, powszechnie znana zazwyczaj, założona przez Augusta II miała krzyżować się z drugą, wytyczoną za czasów Stanisława Augusta i tym samym stanowić kręgosłup stolicy.

Na rysunku zapożyczonym od Hrabiego_P (o pozwolenie nie pytałem ;)),
wygląda to tak:

Obrazek

Kręgosłup ten został Warszawie przetrącony (krótka, niebieska linia, to Os Saska, czerwone i żółte odcinki oznaczają Oś Stanisławowską - żółte to te, które się zachowały do dziś.)

To, od czego zaczynam dzisiejszy spacer to Jazdów z Zamkiem Ujazdowskim, a w zasadzie z jego kopią zwana Centrum Sztuki Współczesnej.

Kopią, ponieważ wypalone, ale dobrze zachowane mury zamku, w 1954 roku, facet mieniący się marszałkiem, Rokossowski go wołali, zadecydował o rozebraniu murów zamku. Po niedługim czasie z budowli zostały tylko piwnice, na których miał stanąć Teatr Domu Ludowego Wojska Polskiego i Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu.

Rozorali tez później ten teren Trasą Łazienkowską, potem zdecydowali o odbudowie ...

Kiedyś napisze o tym więcej, w końcu tu się wszystko zaczęło, ale dziś tylko kilka takich obrazków z zamku i okolicy będzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ponieważ na Agrykoli znów jakaś impreza się rozgrywała, boczkiem na górę się musiałem wdrapać, ale warto było.

Obrazek

Ten widok tłumaczy czemu .

Kanał Piaseczyński, zamek na skarpie, z której rozpościera się przepiękny widok na Wisłę z jej zakolem to początek dawnej Drogi Królewskiej, wiodącej aż na pola elekcyjne na Wolę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kanał powstał już za Augusta II Mocnego, zamek, na miejscu zamku książąt mazowieckich, powstał w roku 1624 na życzenie króla Zygmunta III Wazy. Zaprojektowany w stylu wczesnego baroku przez Matteo Castellego miał służyć jako podmiejska rezydencja króla z przestronnymi ogrodami oraz widokiem ze skarpy na Wisłę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 1766 roku zamek zakupił Stanisław August Poniatowski i urządził w nim swoją siedzibę. W 1784 zamek został przekazany na koszary Gwardii Pieszej Litewskiej i przebudowany w stylu klasycystycznym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

21 maja 1784 r. król Stanisław August odstąpił Zamek Ujazdowski na cele wojskowe miastu Starej Warszawy. Od 1809 r. znajdował się w nim szpital wojskowy. W 1920 r. Szpital Ujazdowski miał kilka pawilonów, w których mieściły się oddziały: wewnętrzny, neurologiczno-psychiatryczny, gruźliczy i laryngologiczny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W czasie II wojny światowej, a szczególnie podczas powstania warszawskiego, do szpitala napływało tylu rannych żołnierzy, że brakowało lekarzy i łóżek. Wielu z nich umierało z tego powodu. Ciała powstańców chowano na cmentarzu Obrońców Warszawy nieopodal Szpitala.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miałem się nie rozpisywać, ale jakoś tak ... Nie dało się ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale już, wracamy do spaceru i ...

Obrazek

... i do rzeczywistości :D

Obrazek

Jakaś partyja sobie namiocik na placu Na Rozdrożu rozbiła, zakłócając spokój i porządek ...

Niestety, zamiast spałować, telewizję im przysłali :D

Zaraz sobie pójdę dalej, a na razie ... cdn.

Slajdszoł z tymi zdjęciami, których nie pokazałem
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.10.2011 13:28

weldon napisał(a):... Teatr Domu Ludowego Wojska Polskiego i Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu.

Jak to ładnie brzmi :x :D

pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2011 14:23

Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Królów Polskich .. tez niewąsko ;)

Mówiłem - podróba :D

A teraz ... Pojadę na spacer w Aleje ...

Tak mi się ta piosenka Andy Kitschman przypomniała, bo w Alejach Ujazdowskich się znalazłem.

Nieprzypadkowo ... Lubię tu przychodzić i oglądać wystawy plenerowe.

Dziś ...

Obrazek

Obrazek

Sharon Bereket z Izraela:
"Cykl fotografii przedstawia głównie zdjęcia kobiet i dziewczynek, rodowitych Izraelek (tzw. Sabra), które urodziły się z jasnymi, miedzianymi lub rudymi włosami, jasną karnacją i niebieskimi oczami."

Obrazek

Obrazek

Ale dziś idę dalej. Jedna z budowli przecinających Oś Stanisławowską są filtry Lindleya.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lindleya spotykamy w całym, w granicach przedwojennych ma się rozumieć, mieście.

Obrazek

Obrazek

Wszak to on zaprojektował i wykonał, na zlecenie carskiego prezydenta Warszawy, jednego z niewielu, których ulica jest w Warszawie do dzisiaj, Starynkiewicza, zespół filtrów, wodociągów i kanałów w całym mieście.

Obrazek

Obrazek

Kanały pokazywałem przy okazji pobytu w Muzeum PW. Nie od rzeczy wspomnieć o tym, bo tuż obok jest miejsce, gdzie chłopaki z Agat-a wykończyli Kata Warszawy - Kutscherę.

Lot, Miś, Kruszynka, Bruno, Cichy, Kama, Hanka, Dewajtis, Ali ...

Juno i Cichy
, którzy wpadli w blokadę na Moście Kierbedzia.
Most już nie istnieje, ale jest tablica ...

To piękna akcja była, zakończona sukcesem.

Potem, już po śmierci, Kutschera ... ożenił się. Znacie to?
Trzeba będzie pojechać w Aleje, zrobić zdjęcia, opowiedzieć, ale dziś ...

Obrazek

Obrazek

Dziś cieszmy się słońcem. Możemy odetchnąć pełną piersią ...

Obrazek

No i "ku pokrzepieniu serc" obejrzeć ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ani się obejrzeliśmy, a jesteśmy w parku ...

Obrazek

Ale, nie w byle jakim ... Zgodnie z obietnicą, doszliśmy dziś do Łazienek.

Idziemy zwiedzać.

Obrazek

cdn.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.10.2011 14:59

weldon napisał(a):Obrazek
Lindleya spotykamy w całym, w granicach przedwojennych ma się rozumieć, mieście.
.


A to mój pradziadek:

Obrazek

był współpracownikiem Lindleya przy budowie warszawskich wodociągów. :)

pzdr :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 20.10.2011 15:19

Tomku, jestem z Ciebie dumny.


Poważnie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.10.2011 15:56

weldon napisał(a):Tomku, jestem z Ciebie dumny.

Wiadomo, zasługi dziadka spłytwają na wnuka. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone