Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59051
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.09.2011 14:57

weldon napisał(a):Obrazek

Z takich skakaliśmy w czasie jazdy. Taki sport.
Tylko za pierwszym razem wylądowałem na plecach na bruku. Potem już było OK. Tylko trzeba się było wstrzelić między samochody na jezdni. Ale też wtedy ruch był znacznie mniejszy niż dziś...

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.09.2011 15:01

One miały jeszcze wzdłuż całego boku takie drewniane deski i strasznie były obwieszone ludźmi.

Ale to, chyba, bardziej ze zdjęć pamiętam, niż z autopsji.
Chociaż, kto wie ...
Dałbym sobie głowę uciąć, że jeździłem takimi stojąc na haku z tyłu,
więc możliwe, że pamiętam też tych ludzi.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59051
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.09.2011 15:12

weldon napisał(a):Dałbym sobie głowę uciąć, że jeździłem takimi stojąc na haku z tyłu

Na Śląsku różnie z tym bywało - zależnie od linii oraz pory dnia.

Ale jeszcze na studiach, w drugiej polowie lat siedemdziesiątych (czyli - niemalże wczoraj ;)) często odjeżdżałem autobusem z przystanku w Gliwicach wisząc na drzwiach. Po kilku minutach jazdy na ogół udawalo się wepchnąć do środka i zamknąć drzwi. Nie było źle. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.09.2011 15:28

Dziś się do tego używa programu kompresującego o nazwie BusRar ;)

:)

A co moi tam ...
Transport, za przeproszeniem, Publiczny, już był, to teraz coś dla ludzi ... :lol:

Skromnie ...

s1
Obrazek

Mniej skromnie ...

s2
Obrazek

s3
Obrazek

Szczegół ...

s4
Obrazek

... i drugi szczegół ...

s5
Obrazek

... i trzeci szczegół ...

s6
Obrazek

Młodzież się uczy zachowań po stłuczce ...

s7
Obrazek
... z autoportretem nawet.

Szczegół (trudne słówko :roll: ) again ...

s8
Obrazek

... and again
.

s9
Obrazek

Klasyka ...

s10
Obrazek

s11
Obrazek

Pozdrawiam :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.09.2011 15:38

weldon napisał(a):Skromnie ...

Obrazek

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59051
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.09.2011 15:38

weldon napisał(a):Obrazek

Świetne te odblaski. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 19.09.2011 20:41

weldon napisał(a): ... Tam jest fajna ścieżka wokół Długiego Bagna, są piaszczyste wydmy, górki, a, za cmentarzem, dla odmiany jest płasko.

I cicho. ...


Zapamiętam ... na następny raz :)
... bo z muzeum "ścieżka" powiodła nas prosto do ... Modlina :lol:

Pozdraviam "z doskoku"
(bo powinnam ostatnio coś innego robić, niż na cro zaglądać)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 19.09.2011 20:52

Franz napisał(a):Świetne te odblaski. :P

To, podobno, jakiś poważny błąd fotograficzny i zaszumione, ale ... mi się też podobało :D
longtom napisał(a):(...)

Mam, jeszcze z wiosny, wystawę starych samochodów z Muzeum Narodowego do opowiedzenia, ale to już chyba nie dam rady ... :)
a to ja napisał(a):... "ścieżka" powiodła nas prosto do ... Modlina :lol:

A w Modlinie co? Brama Ostrołęcka? Koszary?

Mam, na razie, trzy relacje z Modlina w przygotowaniu i opowieść, jak nas z dzieckiem, w listopadzie, na Wieży Tatarskiej zamknęli, ale ...
Poznałem właśnie autora książki o Nowogieorgijewsku i zamiast pisać - czytam :D

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.09.2011 13:40

Jak Modlin, to ... Modlin :)

Akurat, ostatnio i niedawno, bo 10 września, organizowali tam inscenizacje obrony Modlina z czasów wojen napoleońskich.

Niestety, zazębiło się to z inscenizacjami Bitwy pod Łomiankami, więc podjechałem tylko ogólnie zerknąć jak wyglądają przygotowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rekonstrukcja odbyła się obok Reduty Napoleona.
Mało widziałem, w zasadzie trochę przygotowań, ale kilka zdjęć zrobiłem,
więc postaram się trochę o samej twierdzy, przy okazji napisać, a, w zasadzie, zacytować słowo pisane z informatora o Twierdzy Modlin.

Obrazek

Położenie Modlina, u zbiegu rzek Wisły, Narwi i Wkry nadawało temu miejscu wybitne walory obronne. Znaczenie tego miejsca docenił również król szwedzki Karol Gustaw, zakładając tu obóz warowny o narysie gwiazdy czteroramiennej tzw. "Bugskansen", który przetrwał aż do 1660r. W 1806r. Napoleon, dążąc do rozciągnięcia swych wpływów na wschodzie Europy, tworzy Księstwo Warszawskie. Rozpoczyna budowę na terytorium Księstwa szeregu twierdz. Wstępną decyzję o budowie twierdzy w Modlinie, podejmuje Napoleon, w grudniu 1806r. w czasie pobytu w Poznaniu.

W myśl jego wskazówek powstaje obwód wewnętrzny dzisiejszej cytadeli, zaprojektowany przez Szefa inżynierii napoleońskiej, gen. Francois de Chasselop -Laubat, a w 1809r. przy współudziale płk Jana Malleta, szefa Korpusu Wojsk Inżynieryjnych Księstwa Warszawskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wykorzystując naturalne warunki terenu, zbudowano wówczas na prawym brzegu Wisły ziemno-drewnianną twierdzę o narysie półowalu, z pięcioma bastionami, otwartą od strony rzeki. Szańce przedmostowe w Kazuniu na lewym brzegu Wisły oraz przy Nowym Dworze Mazowieckim utworzyły zespól warowny zamykający węzeł komunikacyjny wideł Wisły i Narwi. Po klęsce Napoleona w 1812r., przekreślającej istnienie Księstwa Warszawskiego w rękach polskich. W 1813r., pod wodzą holenderskiego generała Dandelsa, oblegana przez Rosjan, kapituluje 1 grudnia 1813r. 4 grudnia 1830r. stała się główna bazą wojsk powstańczych. W 1831r. załoga oblegana przez wojska rosyjskie kapituluje 9 października 1831r. Pod panowaniem rosyjskim Modlin, w 1834r. przemianowano na Nowogieorgiewsk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nazwa ta, traktowana jako urzędowa przetrwała do 1915r. W oparciu o stare korony o narysie bastionowym, powstał obwód zewnętrzny twierdzy, składający się sześciu frontów. Budowę kompleksu koszarowego o długości 2250m rozpoczęto w 1832r, a zakończono w 1864r. Cytadela i obwód zewnętrzny zostały otoczone murem zwanym Carnota.

Obrazek

Obrazek

W 1873r. rząd carski podjął decyzję otoczenia twierdzy łańcuchem fortów, a ich realizację rozpoczęto 10 lat później. W odległości 2-6 km od fortecy, zbudowano pierwszy pierścień 8 ceglano-ziemnych fortów, o łącznej długości 30 km. Kolejną modernizację przeprowadzono w latach 1912-1914. Wykonano wtedy 10 fortów betonowych w odległości 5-10 km od cytadeli, stanowiących drugi pierścień fortów, z zastosowaniem osłon żelbetonowych i stalowych wieżyczek pancernych. W I wojnie światowej, po 10 dniach walki z Niemcami kapituluje 20.08.1915r. Do listopada 1918r. twierdza obsadzona przez załogę niemiecką. W grudniu 1918r. władzę w twierdzy po upływie 87 lat przejęło Wojsko Polskie.


cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.09.2011 13:51

W okresie międzywojennym na terenie Modlina stacjonował Korpus Kadetów. Istniało również Centrum Wyszkolenia Broni Pancernych, ze Szkołą Podchorążych (ofic.) i Szkołą Podoficerską, oraz Centrum Wyszkolenia Saperów. Miało tu swoją siedzibę dowództwo 8 DP i jej 32 pp; 1 pac, 8 bat.sap.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

We wrześniu 1939r. po napaści Niemiec hitlerowskich, od 5.09 w pogotowiu.
Od 11 września, przez 18 dni żołnierze walczą w osamotnieniu, dając tym samym przykład wielkiego męstwa. Kapituluje, głównie z powodu wyczerpania się amunicji,medykamentów i żywności. W obronie Modlina straciło życie ponad 2000 żołnierzy polskich. W dalszej fazie II wojny światowej, została wyzwolona przez wojska radzieckie 18 stycznia 1945r. Wkrótce potem polskie władze wojskowe przejęły twierdzę ponownie. Prze jednostki stacjonujące w Modlinie przewinęło się tysiące żołnierzy zawodowych i kilkanaście tysięcy żołnierzy służby zasadniczej. Świadek wielkich wydarzeń stoi i czeka na lepsze czasy. Jeszcze można go podziwiać, ale jak długo?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ten przydługi wstęp, chciałem potraktować jako przybliżenie areny, która dnia drugiego stała się miejscem drugiej inscenizacji, tym razem września 1939 roku, której to już odpuścić sobie nie mogłem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do twierdzy, jej historii i obiektów chętnie wracam.
Jeszcze nie udało mi się zobaczyć jej w całości nigdy, raz udało mi się obejść na raz koszary, ale teraz skupię się i przytoczę opowieść o obronie Twierdzy w czasie kampanii wrześniowej.

Ale to zapraszam ... wkrótce ;)

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.09.2011 08:52

Obrona Modlina

Miło mi będzie zaprosić was na pewne przedstawienie, którego świadkiem zdarzyło mi się być.

Wrzesień to czas sprzyjający takim rekonstrukcjom i w tym roku również w nie obrodziło, a że chce się przespacerować w końcu po tej, położonej niedaleko mnie twierdzy, to, oprócz ogólnej historii jej powstania skorzystam z okazji i opowiem o ludziach którzy tu, niedawno tak, tworzyli historię.

Przygotowania

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wybitny, rosyjski, fortyfikator, Konstanty Wieliczko, powiedział:

"siła twierdzy zależy nie od siły dział i fortów, lecz od ducha załogi i wartości komendanta twierdzy"

Zdanie te, co prawda, słyszałem w kontekście Warszawy, która wielokrotnie dowiodła
- szczególnie w 1794 i 1939 roku - kiedy to doraźnie zorganizowana obrona we wrześniu 1939 roku, wytrzymała niemieckie oblężenie przez trzy tygodnie, dla odmiany zaś natomiast Rosjanie, w sierpniu 1915 roku oddali potężną twierdzę "Warszawa" praktycznie bez wystrzału, ale jakoś trudno nie pomyśleć o nim w kontekście twierdzy Modlin.

Zwłaszcza w kontekście rekonstruowanych wydarzeń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Publiczność zebrała się licznie, główni aktorzy i rekwizyty (razem z moim ukochanym TK-3) zajmują wyznaczone stanowiska, narrator przebiega wzrokiem ostatnie, naniesione, poprawki ...

Obrazek

Obrazek

Niektórzy rozłożyli się na wierzchu Bramy Poniatowskiego i ...

Obrazek

... nieświadomie, wzięli udział w pierwszej odsłonie widowiska, kiedy to tuż pod ich stopami,

nagle ...

Obrazek

Jebło!

Tak rozpoczął się akt I przedstawienia ... :)

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.09.2011 10:14

Akt pierwszy to prozaiczna, choć heroiczna, obrona Składnicy uzbrojenia w Palmirach ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bez zapasów tej amunicji oraz organizowania transportów do Warszawy, do Modlina, niemożliwa by była tak długa obrona zarówno stolicy, jak i twierdzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sama obrona twierdzy nabrała tempa, zaraz po bitwie nad Bzura, kiedy przybyła tu grupa operacyjna „Piotrków” z Armii „Łódź”, pod dowództwem gen. bryg. Wiktora Thomme.
Marszałek Rydz-Śmigły mianuje go dowódcą obrony Obozu Warownego Modlin z zadaniem angażowania jak największych sił niemieckich, które mogłyby być użyte przez Niemców w walkach o Warszawę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mając do dyspozycji około 20 tysięcy żołnierzy, generał zadanie wypełnił
- Wermacht przez 18 dni angażował pod Modlinem 70 tys. żołnierzy, 800 dział i 80 czołgów,
a także znaczną ilość samolotów (w największym nalocie na twierdzę brało ich udział 109).
Siły te nie mogły być w tym czasie rzucone przeciwko Warszawie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gen. Thomme zorganizował obronę okrężną twierdzy na linii starych fortów pierwszego pierścienia, nie mogąc wykorzystać w miarę nowoczesnych fortów z początku XX w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Największym zmartwieniem dowództwa była dostawa amunicji ze Składnicy Amunicji w Palmirach
oraz los rannych ze względu na szczątkowe zaplecze sanitarne.

Gdy 22 września Palmiry wpadły w ręce Niemców i przerwana została dostawa amunicji dla walczących wojsk,
sytuacja zaczęła stawać się krytyczna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo to wszystkie uporczywe próby wojsk niemieckich zdobycia twierdzy kończyły się ich klęską.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chlubną kartę w obronie twierdzy zapisały również oddziały kawalerii, wspierające w walce oddziały artylerii i piechoty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Narrator oraz autor książki o Modlinie - Piotr Oleńczak
Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.09.2011 10:31

Akt II - obrona Twierdzy

Po upadku Palmir, sytuacja stawała się coraz bardziej krytyczna ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomimo, że do twierdzy docierały nowe jednostki, nie docierała amunicja, ani pomoc sanitarna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niemcy zamknęli okrążenie twierdzy i postawili, mając sporą przewagę w ludziach i sprzęcie, na zmasowany atak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak to się toczyło aż do 28 września, kiedy o godzinie 7.30 tego dnia nastąpiło zawieszenie broni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ten oto sposób, powoli, zbliżyliśmy się do aktu trzeciego ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 27.09.2011 10:43

nie dostałeś ? ... :D
- niezła jatka -
- no i fajnie .. "jebło" :twisted: -
Dobra taktyka Niemców - zacząć od składu amunicji.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 27.09.2011 10:46

Akt III - kapitulacja

Gdy Warszawa skapitulowała, a w twierdzy brakowało wszystkiego, nie było sensu przedłużać oporu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dlatego też gen. Thomme, kierując się przede wszystkim losem swych żołnierzy, postanowił twierdzę oddać na honorowych warunkach. Formalny akt kapitulacji podpisano 29 września na drodze z Nowego Dworu do Jabłonny koło Sochocina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osoby o słabych nerwach proszę o pominiecie tego fragmentu

W czasie wkraczania Niemców do twierdzy tego dnia miała miejsce zbrodnia wojenna
dokonana na obrońcach fortu nr 1 w Zakroczmiu.
500 żołnierzy i 100 osób cywilnych zostało rozstrzelanych po wzięciu do niewoli w fosie fortu
w akcie zemsty za uporczywą obronę i ogromne straty, jakie zadali obrońcy napastnikom w czasie walk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W obronie Twierdzy Modlin poległo ok. 1300 żołnierzy, w tym 50 oficerów i podchorążych (według innego źródła łączne straty wyniosły 1907 zabitych i 4000 rannych).

Po kapitulacji Niemcy zwolnili szeregowych, oficerów zaś przewieźli do obozu jenieckiego Soldau (KL) w Działdowie, gdzie wkrótce także ich uwolnili.

Jednakże po kilku tygodniach wyłapali ich i odesłali do oflagów na terenie Niemiec.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 30
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone