Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.08.2011 22:57

Fatamorgana napisał(a):Ta półeczka...hmmm... prawie jakbym widział El Camino del Rey w El Chorro.

Nieee, no. El Chorro przyprawia jednak o skok adrenaliny. Wiele lat temu wycofałem się stamtąd, gdyż szedłem z dzieciakami. A tam dziury w betonie wielkości metra...

Fatamorgana napisał(a):Natomiast podwójne super za Kręgle....

Cieszę się. :) Już myślałem, że tylko mnie jednemu się one podobają.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.08.2011 16:34

Zajeżdżamy na kemping, załatwiamy formalności i rozstawiamy namiot. Miejsca - jak na większości tutejszych kempingów - w bród. Mamy widok na oblane purpurą zachodzącego słońca "kręgle". La hora magica...

Obrazek

Kolacyjka, piwko, a w Riglos u stóp Los Mallos zapalają się światełka domostw.
Zaś nad szosą, którą tu dotarliśmy, rozbłysnęło jedno, ale potężne żółto-czerwone światło. To kościół wioski Murillo de Gallego.

Obrazek

Obrazek

Ciekawie to wygląda - ten imponująco podświetlony kościół na tle prawie ciemnej wioski. Hmm... A może by tak podejść bliżej?
Wychodzimy zatem z kempingu w stronę wioski, potem przekraczamy szosę i po chwili wspinamy się równiutko wybrukowanymi uliczkami Murillo.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wioska wydaje się tkwić w głębokim śnie. Nigdzie żywej duszy. Nasze kroki odbijają się zwielokrotnionym echem od przylegających ściśle do siebie ścian kamieniczek.
Dopiero pod samym kościołem spotykamy nieliczną gromadkę rozbawionych dzieci.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To już wszystko, co możemy tu zobaczyć. Wracamy na kemping, na zasłużony odpoczynek po tym pierwszym dniu spędzonym poza górami. Odprowadza nas niesamowicie lśniący pośród czerni nocy blask kościoła maleńkiej wioski.

Obrazek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 08.08.2011 17:17

Te "Kręgle" niesamowite,
ale te puste uliczki też swój klimacik mają... 8)

I to zdjęcie kumpla sępa :wink: też mi się bardzo spodobało! :) - wygląda jakby atak na Ciebie planował. :lol:

Pozdrawiam!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2011 10:54

Kręgle - coś mi przypominają.... :roll:
Tylko monastyrów na szczytach się nie doszukałem :wink:

Pozdrawiam
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 09.08.2011 11:02

Joanka23 napisał(a):Te "Kręgle" niesamowite,
ale te puste uliczki też swój klimacik mają... 8)


Prawda ... mnie też się podobają ! 8)

kulka53 napisał(a):...
... już w domu ! :roll:

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.08.2011 11:13

mariusz-w napisał(a):
kulka53 napisał(a):...
... już w domu ! :roll:


Już.... na chwilę :wink:
Co również w "Małych i dużych..." oznajmiłem :D
M coś tam zdjęciowego szykuje a ja do wstępu się przymierzam :oops:

Pzdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 09.08.2011 18:41

Joanka23 napisał(a):I to zdjęcie kumpla sępa :wink: też mi się bardzo spodobało! :) - wygląda jakby atak na Ciebie planował. :lol:

W tamtym rejonie było tych sępów zatrzęsienie. Rzeczywiście, można było z obawą na nie spoglądać. Ale do ataku nie doszlo. 8)

kulka53 napisał(a):Kręgle - coś mi przypominają.... :roll:
Tylko monastyrów na szczytach się nie doszukałem :wink:

Dokładnie tak. :)
Początkowo chciałem coś w tym zakresie wspomnieć, ale się wstrzymałem. Byłem ciekaw, czy komuś się skojarzą. :)

mariusz-w napisał(a):
Joanka23 napisał(a):Te "Kręgle" niesamowite,
ale te puste uliczki też swój klimacik mają... 8)

Prawda ... mnie też się podobają ! 8)

A już myślałem, że Los Mallos tylko Fatamorganie i mnie przypadły do gustu. :lol:

Co do pustych uliczek Murillo - za dnia pewnie bym nawet tam nie zajrzał. W wieczornym oświetleniu wszystko wygląda atrakcyjniej.

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 10.08.2011 10:48

Franz napisał(a):
A już myślałem, że Los Mallos tylko Fatamorganie i mnie przypadły do gustu. :lol:


... ależ gdzie tam ! 8)

Ja to praktycznie wszędzie na Twoim tropie jestem (i innych też) ... choć nie zawsze "pysk odezwę" ! :lol:
Ostatnio tak bardziej w "robakaczkowie" siedzę !
Ale jeszcze trochę i też wyruszymy ! 8)

Na razie to takie pięć turni spotkałem ... ale to chyba nie pienińskie "Trzy Korony" ! ;)

Obrazek

Pozdrawiam. 8) :lol:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 10.08.2011 17:06

Franz napisał(a):Obrazek


Kręgle "w porzo".
A mi ten malutki zegar z boczku się spodobał.
pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.08.2011 13:35

mariusz-w napisał(a):Ostatnio tak bardziej w "robakaczkowie" siedzę !

Tiaaa... wiem. Ale to nie moja domena. Przełączam szybko program, kiedy mi w TV robale zaczynają pokazywać. :lol:

Na Korsyce wyniknął problem florystyczny. Nie chciałbyś się wiedzą wykazać? ;)

mariusz-w napisał(a):Na razie to takie pięć turni spotkałem ... ale to chyba nie pienińskie "Trzy Korony" ! ;)

Ale tego przypadkiem nie usuwaj! Turnie wyglądają ciekawie. Pewnych szczegółów staram się nie dostrzegać. ;)

mariusz-w napisał(a):Ale jeszcze trochę i też wyruszymy ! 8)

Trzymam kciuki za pogodę. 8)

longtom napisał(a):Kręgle "w porzo".

Nawet im tego nie powtórzę. :lol:

longtom napisał(a):A mi ten malutki zegar z boczku się spodobał.

Zaś ja nie zwróciłem na niego uwagi. Każdemu co innego w oko wpadnie. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 11.08.2011 14:07

Franz napisał(a):Na Korsyce wyniknął problem florystyczny.

... melduję zadanie wykonane !

... tak myślę ! 8)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.08.2011 19:18

mariusz-w napisał(a):... melduję zadanie wykonane !

Dziękuję bardzo. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.08.2011 15:23

Oto mapka przejazdów do ostatnio zamieszczonych odcinków.

Obrazek

A - Berdun
B - Murillo de Gallego, a tuż powyżej zaznaczone Riglos, leżące u stóp Los Mallos.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2011 14:14

O poranku zwijamy się z kempingu. Poprzedni dzień kończyliśmy widokami na "kręgle", stanowiące część Sierry de Loarre. Ten zaczniemy od zamku, położonego na stokach tegoż łańcucha. Przejeżdżamy więc u jego południowego podnóża, kierując się po chwili w stronę gór. Pierwszy przystanek jeszcze zanim zacznie się podjazd, gdyż urzeka nas widok zamku ponad gajem oliwnym.

Obrazek

Castillo de Loarre. W XI wieku Sancho Ramirez przesunął granicę Aragonu na południe, odbijając od emiratu Saragossy ziemie aż po krawędź nizin na południe od Pirenejów. Aby zabezpieczyć przed atakami muzułmanów teren wzięty świeżo we władanie szybko rozpoczął budowę zamku na stokach Sierry de Loarre. Ówczesna fortyfikacja nie prezentowała się jeszcze tak okazale, jak to obecnie widać, posiadała już jednak obie, zachowane do dziś wieże wewnątrz murów - Torre de Homenaje oraz Torre de la Reina.

Widoczna poniżej glównej bryły mniejsza wieża, to dodana później torre albarrana, z francuskiego zwnana również cavalier. Służyła do rażenia tyłów wroga, napierającego na zamek. U nas odpowiednikiem takiej wieży bywał barbakan.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szosa zaprowadza nas na parking po drugiej stronie dobrze zachowanych ruin, gdzie zostawiamy wóz. Ze skał, na których wznosi się fortyfikacja, mamy rozległy widok na okolicę, w tym na leżącą w dole wioskę Loarre.

Z wewnętrznych murów mamy dobry wgląd na torre albarrana. Następnie wchodzimy do środka, zadzierając głowę w górę, na obie wysokie wieże - Torre de la Reina (Wieża Królowej) z charakterystycznymi, bliźniaczymi otworami okiennymi, zamkniętymi łukami opartymi na środkowej kolumnie oraz Torre de Homenaje (Wieża Hołdownicza), która zwykle bywała ostatnim bastionem obrony, kiedy wszystko inne już zostało zdobyte przez wroga.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.08.2011 14:15

Castillo de Loarre stanowiło również główną bazę w wyprawie, którą Sancho Ramirez przygotował na rok 1094. Celem była Huesca - drugie, co do wielkości, miasto Aragonii.

Zaglądamy najpierw do trzykondygnacyjnej Wieży Królowej - przez bliźniacze okna widok na kościół San Pedro z charakterystyczną, bardzo wysoką absydą, sięgającą niemal wysokości kościelnej wieży. Taki układ wymuszało wbudowanie bryły kościoła w obręb murów. Potem zaglądamy do najwyższej, pięciokondygnacyjnej Wiezy Hołdowniczej z zachowanymi kominkami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Castillo de Loarre zostało ujęte w filmie Ridleya Scotta "Królestwo Niebieskie". Tam panowały akurat warunki zimowe - my zaś rozkoszujemy się urokami gorącego lata.

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów - strona 38
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone