Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 15.06.2011 10:36

longtom napisał(a):Bardzo jesteś pracowity tej wiosny :!:


Oj tak !
A ile czasu ma chłopisko.
Ale to dobrze, NALEŻY SIĘ.
Mnie się bardzo podoba to mazowieckie wędrowanie i zwiedzanie.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 10:47

Elewacja Pałacu od strony parku prezentuje się dużo lepiej, niż od strony podjazdu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogród barokowy w stylu regularnym (francuskim) w Nieborowie zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po stronie wschodniej ogrodu zabudowania gospodarcze, zbudowane w końcu XVIII wieku: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie wszędzie udaje mi się zajrzeć. Omijam Stajnie i wybieg dla koni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiosna, a więc drzewa i krzewy rozkwitają dużą ilością kwiatów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niektóre części ogrodu są zamknięte. Przechodzimy do głównej alei parku, stanowiącej jego oś, na końcu której znajduje się plac przed Pałacem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj znajduje się różne obeliski, ustawione jeszcze za czasów pierwszych właścicieli. W ogóle w parku sporo rzeźb, ławek i innych elementów przypominających księżnę Helenę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj też znajdują się, wspominane przy okazji opisu Arkadii, cztery rzeźby "Bab nieborowskich", wykonane w zbitym piaskowcu karpackim.

Są to kultowe rzeźby Połowców, pochodzące z XII-XIII wieku i sprowadzone przez księżnę do Nieborowa ok. 1815 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Początkowo pełniły role rzeźb ogrodowych w Parku Arkadii, nieustannie wzbogacanym przez Księżnę kolejnymi nabytkami.
W 1893 roku, kiedy to Michał Piotr Radziwiłł odkupił ogród w Arkadii od rodziny Adlerbergów, przewiózł większość ocalałych rzeźb, w tym "Baby nieborowskie" do Parku w Nieborowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 11:24

A tam, pracowity ... Samo się pisze ;)

Zresztą z czasem też krucho, bo niewiele zwiedziliśmy wtedy. Nie planowałem tego Nieborowa i trafiliśmy tam zamiast do skansenu pod Łowiczem.
Okazało się, ze to błąd, że nie poświęciliśmy mu więcej czasu, ale ...

Namawiam małżonkę, żeby na Boże Ciało wyskoczyć do Łowicza, to pewnie byśmy uzupełnili braki ;)

*******************************************

Wracamy w kierunku Pałacu, gdzie rozkładają się wspaniałe klomby oraz, wspominane już kolejne rzeźby i obeliski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj też znajduje się jeden z dwóch najstarszych, a prawdopodobnie najstarszy, z rosnących w Polsce platanów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez chwile czujemy się jak w Breli

Obrazek

Przed nami otwierają się kolejne części ogrodu, wraz ze wspaniałym stawem, ale dziewczyny są już zmęczone.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To miał być krótki wypad, odpoczynek po pracy i w czasie sesji, a zrobiła się potężna eskapada.
Rezygnujemy z dalszego zwiedzania i zaczynamy powrót.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac obeszliśmy dookoła i znów spotykamy się z lwami stojącymi przy podjedzeni. Akurat kwitły magnolie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budynek, który mijaliśmy wchodząc na teren parku, a teraz go opuszczając, to założona przez Michał Piotra manufaktura mebli i majoliki, zatrudniająca okolicznych rzemieślników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Produkowano ozdobne kafle piecowe i kominkowe, wazony, żardiniery, wazy i talerze.
Asortyment wyrobów był bardzo szeroki, opublikowany w 1885 r. katalog firmowy obejmował ponad 200 wzorów.
Projektowaniem, a dorywczo nawet zdobieniem wyrobów zajmował się sam książę, a także dyrektor manufaktury Stanisław Thiele oraz malarze - uczniowie Matejki i Gersona.
Ceramikę wyrabiano z miejscowej glinki. Formy i motywy dekoracyjne początkowo wzorowane były na majolikach włoskich, francuskich czy holenderskich.

Wyroby można było kupić w sklepie firmowym przy ulicy Berga 5 (obecnie Traugutta) w Warszawie oraz w wielu miastach Królestwa Polskiego i poza jego granicami.
Ich oryginalny, łatwo rozpoznawalny styl zjednał sobie liczną klientelę. W latach 1903-06 działalność manufaktury wznowił znany rzeźbiarz i ceramik Stanisław Jagmin, który produkował ceramikę opartą na wykopaliskowych formach celtyckich i prasłowiańskich, a później nowoczesną ceramikę secesyjną.

W 1981 r., w stulecie powstania manufaktury wznowiono jej działalność.

Naczynia dekorowane są naszkliwnymi farbami, a nie jak dawniej tlenkami metali, i wypalane we współczesnych piecach elektrycznych, ale są na nich te same co niegdyś nieborowskie motywy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bramą, obok kordegardy, pełniącej rolę kasy, wychodzimy na zewnątrz. Chłopak w ludowym, łowickim stroju, zaprasza na atrakcje, które będą się odbywać w Łowiczu i okolicach w ramach Bożego Ciała. Pewnie przyjedziemy.

Na straganie przed brama zaopatrujemy się w jakieś koronki, czy inne serwetki oraz siejące spustoszenie w naszych organizmach lokalne krówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pewno tu wrócimy, tak jak wspomniałem, z kocykiem i wałówką.
Pewnie w czerwcu sobie majówkę zrobimy, tym bardziej, że w pobliżu zachęca do odwiedzenia jeszcze jedna lokalna atrakcja, a mianowicie ...

Obrazek :wink:

Pozdrawiam
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 15.06.2011 12:52

Zapalniczkę ktoś zapomniał.


400 ruchomych rzeźb 8O












:wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 13:15

Jacek S napisał(a):400 ruchomych rzeźb 8O

Jak zwał, tak zwał, obejrzałbym ... ;)
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 15.06.2011 13:23

weldon napisał(a):
Jacek S napisał(a):400 ruchomych rzeźb 8O

Jak zwał, tak zwał, obejrzałbym ... ;)

Zrób dokumentację fotograficzną 8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 13:29

Arek napisał(a):Zrób dokumentację fotograficzną 8)

Jak mi dadzą, to nawet poruszam, porzeźbię ... :wink:

:D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 16.06.2011 22:25

Kiedyś, na większości porządnych, warszawskich balkonów, to zobaczyć można było kurki, kaczkę, kogut zrywał do pracy w Hucie.
Wanny były przeznaczone dla karpi, albo dla świnek, wróble ćwierkały w krzakach, a psy rozwłóczały resztki jedzenia z otwartych śmietników i zsypów, a dziś ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wiocha, ale poziom trzyma ... :wink:
Ostatnio edytowano 20.02.2012 11:10 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.06.2011 10:45

weldon napisał(a):Obrazek

W końcu odmarzła :!: :wink:

Obrazek

pzdr
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 17.06.2011 12:58

weldon napisał(a):Gdzieś tu, o czym nie wiedziałem, ale może była wówczas w niedostępnej części budynku, znajduje się słynna, wykonana z białego marmuru głowa Niobe


Powinna stać w sieni na gdańskim stole. Jak tam wrócisz, to ją obfotografuj, bo to dla mnie absolutnie najważniejszy kawałek Nieborowa. Mam do niej stosunek emocjonalny z powodu mojego ulubionego mistrza Ildefonsa.
Niobe z Nieborowa...
Tego się warto nauczyć na pamięć. :D
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 17.06.2011 17:19

longtom napisał(a):W końcu odmarzła :!: :wink:


... jak w pianie
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 17.06.2011 20:24

Crayfish napisał(a):
longtom napisał(a):W końcu odmarzła :!: :wink:


... jak w pianie
Albo pod tężniami za długo stała :)

Z Niobe się zastanowię.
Tam strasznie ciemno było, a zagadałem się jeszcze ze strażnikiem i mi taka parę podtrzymującą sklepienie pokazywał ... Nie wiedziałem wtedy o Niobe.

Pewnie, że jak teraz będę, to polecę.
Najgorzej, że, jak wszędzie, światłem zastanym trzeba focić.

Tu mam, chyba, kawałek, ale pewny nie jestem

Obrazek
Ostatnio edytowano 20.02.2012 11:10 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.06.2011 07:33

I jest.

Oficiał:

Tango Apaszowskie

Obrazek :D
Ostatnio edytowano 20.02.2012 11:10 przez weldon, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 21.06.2011 09:40

Żoliborz

Miałem opowiedzieć o najdłuższym drewnianym moście w Europie, ale pewne trzy ciocie skłoniły mnie do zarajenia opowieści o pewnej, niezbyt starej, ale sympatycznej i mocno doświadczonej warszawskiej dzielnicy ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krasińskiego.

Lubię tę ulicę.
Tędy można dojść nad Wisłę, kiedyś spotykaliśmy się w "Spotkaniu",
mało kto wie, że właśnie tu padły pierwsze strzały Powstania Warszawskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ulica bardzo jest zróżnicowana i pokazuje żoliborski charakter.
Znajdziemy tu i budowane wraz z placem Wilsona bloki i zieleń Żoliborza "zielonego" i nowe bloki Żoliborza "pieprzonego" i spotkamy ślady ludzi, którzy tu mieszkali i żyli.

Zaruski, Kuroń, Wajda ...

Już same nazwy: Żoliborz Oficerski, Żoliborz Dziennikarski, Żoliborz Urzędniczy, Żoliborz Inteligencki ale też Zdobycz Robotnicza, Sady Żoliborskie, plac Inwalidów, pokazują, że dzielnica była zawsze zróżnicowana i nietypowa na tle Warszawy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak na prawdę, to dzieje Żoliborza związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku, ale historia tej dzielnicy sięga lat znacznie dawniejszych.

Nazwa "Żoliborz" w każdym budzi jakieś skojarzenia, ale oprócz podstawowych faktów budujących żoliborską tradycję i tożsamość, chciałbym opisać kilka szczegółów pokazujących historię tego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Miejsca, w którym łączy się historia najdawniejsza z tradycją spółdzielczości mieszkaniowej, piękno architektury z bohaterami Powstania Warszawskiego, ludzie współcześni i ci, którzy przyczynili się do odrodzenia tej zrównanej niegdyś z ziemią dzielnicy, odciętej od reszty Warszawy, pozostawionej na uboczu, ale powstałej na nowo.

Obrazek

To się nie da na raz, ale będę szukał i opisywał po trochu ślady, jakie tu znajduję, bo często tu wracam i często znajduje nowe-stare rzeczy.

I pozdrawiam ciocie, bo na pewno nasze ścieżki nie raz krzyżowały się w czasie mych spacerów ;)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 21.06.2011 10:28

A wycieczka nad Wisłę i przęsło była?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone