Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

... po roztańczonej Mazowsza krainie ...

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.06.2011 13:44

mariusz-w napisał(a):Bardzo interesujące miejsce(a) !

I, w sumie, tak nie daleko, a tak nie blisko.

Kiedyś odkładałem wyprawę tutaj, bo wydawało mi się, że zimą, czy latem nie ma się tu po co wybierać, więc czekałem na wiosnę.

Teraz, nie wiem, czy latem, ale z pewnością muszę tu przyjechać w jakiś słoneczny jesienny i taki sam zimowy dzień, bo powinno być równie zajmująco jak teraz.

*******************************

Świątynia Diany

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest ona centralną budowlą kompozycji parkowej.
Wzniesiono ją nad stawem do którego prowadzą w dół schody aż do samego lustra wody.
Po obu stronach schodów umieszczono kamienne rzeźby: lwa i sfinksa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze świątyni podzielono na kilka pomieszczeń z których największa jest kwadratowa sala główna z czterema półkolistymi wnękami z parą kolumn korynckich i dwiema urnami po bokach.
We wnękach umieszczono lustra. Ściany tej sali wykonano z białego stiuku, kolumny są barwy żółtej, a podłoga w szachownicę.
Ozdobą sali jest plafon autorstwa J.P. Norblina Jutrzenka wyprowadzająca rumaki Apollina.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za salą główną po lewej znajduje się sześcioboczny Gabinet Etruski z zachowaną na ścianach i suficie polichromią o motywach antycznych i gotyckich.
Pełnił on rolę muzeum. Po prawej znajduje się okrągła salka do której od zewnątrz przylega tzw. Przybytek Pana - bożka pasterzy, trzód i pastwisk ozdobiony jego atrybutami: fujarką i fletem.
W części pd-wsch znajduje się okrągły przedsionek z drzwiami prowadzącymi na zewnątrz. Część dawnego wyposażenia świątyni jak słynna rzeźba głowy Niobe, biurko z lirami, mahoniowy tron z płaskorzeźbą orła rzymskiego na oparciu czy imitacje greckiej ceramiki znajdują się obecnie w pałacu w Nieborowie.

Nie wszystkie części Świątyni są dostępne, ale chciałbym nawiazac słowem do wymienionego tu muzeum.

Mianowicie, Helena Radziwiłłowa zgromadziła w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej oraz rzeźb antykizujących i kopii dzieł antycznych, a także ,,starożytności'' średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła swoiste muzeum w Świątyni Diany.
Znalazły się w nim wspominana Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, grecko-rzymskie stele, sarkofagi i urny grobowe, ozdoby ogrodowe, architektoniczne elementy lapidariane oraz obiekty antykizujące, jak rzeźba Śpiącej Ariadny, popiersie Meleagra, młodego Rzyminina, Trójnóg Stanisława Augusta, a także manierystyczny Maszkaron Guglielmo della Porta i hermy dłuta Michałowicza z Urzędowa.
Podobny charakter mają dzieła sztuki wykonane na zamówienie księżny, jak Św. Cecylia dłuta Pietro Staggiego i Geniusz Śmierci Iwana Martosa.

Osobliwością kolekcji są sprowadzone przez księżnę z Podola ,,baby'', kultowe rzeźby połowieckie z XII-XIII wieku, ale do tych wrócimy przy okazji odwiedzin zupełnie innego przybytku.

Na razie wychodzimy na zewnątrz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pod tympanonem widnieje napis w języku włoskim "Dove pace trovai d'ogni mia guerra" - cytat z sonetu Petrarki - Tutaj odnalazłem spokój po każdej mojej walce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostało nam już tylko wrócić do Akweduktu i obejść dookoła Wielki Staw.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 10.06.2011 13:47

weldon napisał(a):W 1864 roku, wspominany już Zygmunt Radziwiłł, rozebrał i sprzedał jako materiał budowlany kilka obiektów - w tym właśnie akwedukt.

Wandal!

Pozdrawiam,
Wojtek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.06.2011 13:57

Daj spokój Piotrowi...






:wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.06.2011 14:04

Franz napisał(a):Wandal!

Szczerze mówiąc, to trochę tak, jakbyś dziś rozebrał jakąś ruderkę wybudowaną w latach pięćdziesiątych ...
W dodatku stojąca w jakichś chaszczach.

Pałac Kultury na przykład, albo Dom Partii ... :lol:


Niemniej fakt, że akurat Zygmunt Radziwiłł słynął z hulaszczego trybu życia i rozsprzedawał rodzinne dobra, nie tylko zresztą włości, ale również olbrzymią, zgromadzoną przez babkę, kolekcję dzieł sztuki, w tym obrazy oraz około 3 tysięcy pozycji z bogatego księgozbioru z pobliskiego Nieborowa.

**********************************************************

Powróćmy do Akweduktu.

Jeszcze rzut oka na łąkę ...

Obrazek

Obrazek
(strasznie mi się spodobała :D)

... i przechodzimy przez mostek na drugi brzeg rzeczki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I ruszamy brzegiem rzeczki do jeszcze jednego, wartego odwiedzin, miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 10.06.2011 14:18

weldon napisał(a): z bogatego księgozbioru z pobliskiego Nieborowa.


...chyba Koborowa...












:wink: :lol:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.06.2011 14:19

Jacek S napisał(a):Daj spokój Piotrowi...

:mrgreen:

*******************************************

A więc doszliśmy na zachodni brzeg stawu, gdzie leżą pozostałości po klasycystycznej Bramie Czasu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pierwotnie brama ta znajdowała się na terenie cyrku, a później na Wyspie Uczuć, gdzie na ołtarzach Nadziei, Przyjaźni, Miłości, Wdzięczności i Wspomnień składano kwiaty.

Dziś rozpościera się stąd widok na Wielki Staw oraz położoną nad nim Świątynię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To już ostatni z punktów spaceru, Pozostało nam jeszcze przejść przez brzegiem rzeki i, przez las, skierować się do bramy wejściowej.

Zatoczyliśmy spore koło.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 10.06.2011 14:38

Jacek S napisał(a):
weldon napisał(a): z bogatego księgozbioru z pobliskiego Nieborowa.


...chyba Koborowa...

Aż sobie w Wiki sprawdziłem :lol:

Nie, Zygmuś był ziemianinem, ale z pewnością nie Ministrem ;)

******************************************************

Zapraszam jeszcze na spacer brzegiem uroczej Skierniewki.

Obrazek

Obrazek

Wielki Staw

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znów Skierniewka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Park

Obrazek

Arkadia, jak mówiła Olka, a co widoczek taki potwierdza, jest popularnym miejscem fotografowania się młodych par.

Obrazek

Odnoga Skierniewki wraz z okalającym Park ogrodzeniem

Obrazek

Prace renowacyjne oraz zabezpieczenia obiektów Arkadii prowadzone były w roku 1930, następnie, już po przejęciu Parku przez Muzeum Narodowe w latach 1950 - 52 (wtedy nastąpiła właśnie odbudowa Akweduktu), 1967 - 69 oraz od 1987 roku, kiedy to rozpoczęto trwające do dziś prace nad kapitalna restauracją Arkadii.
W 1995 roku, udostępniono zwiedzającym Świątynie Diany, w 2003 - Przybytek Arcykapłana.

Obecnie park w Arkadii zajmuje obszar 14 ha położony między drogą Łowicz - Skierniewice a rzeką Skierniewką.
Mimo licznych zmian jakie zaszły przez ponad dwa wieki jego istnienia jest jedynym w Polsce zabytkiem architektury ogrodowej w Polsce,
który zachował pierwotną koncepcję przestrzenną z końca XVIII wieku. Jest unikatowym zabytkiem klasy "0".

Na pożegnanie jeszcze kilka zdjęć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dziękuję za odwiedziny.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 11.06.2011 21:00

Nostalgicznie ...


Długo się zbierałem, żeby jakoś poważniej się przyjrzeć temu miejscu,
tym bardziej że i historię powstania i rozwoju poznałem i, jakby nie patrzeć,
z moim Żoliborzem związane, ale okazji, mimo, że setki razy tam przejeżdżałem, nie było.

W końcu, dziś, nie wiem, czy to przez te Zielone Swiątki, czy jak, zdecydowałem się na rekonesans.

No i wpadłem ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zazwyczaj to przy jakiejś przykrej okazji się tu wpadało, to i czasu na zwiedzanie nie było
i dziś też nie planowałem dłuższego pobytu, ale, tak przy okazji zwiedzania pola elekcyjnego na Woli,
skoro pogoda nie dopisała, stwierdziłem, że zajrzę, zorientuję się, co i jak.

Pusto było ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przywitał mnie kościół św. Boromeusza, którego historia będzie wymagała odrębnego opisu,
potem brama św. Honoraty, także samo warta wspominki odrębnej,
a potem ...

Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu,
Wóz nurza się w zieloność i jak łódka brodzi,
Śród fali łąk szumiących, śród kwiatów powodzi,
Omijam koralowe ostrowy burzanu


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Też zanurzyłem się pomiędzy historie, pomiędzy ludzi, których znałem, ludzi, których nie znałem,
pomniki kamienne, tablice żeliwne, Polaków, Rosjan ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czasu za dużo nie przeznaczyłem na ten wypad i już żałowałem.
Ale to dobrze, bo jutro tam wracam. Lepiej się przygotuję.
Trasę jakąś zaplanuję ... I to nie jedną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na zakończenie jeszcze brama św. Honoraty, od której moja przygoda dzisiejsza się zaczęła
i na której skończyła dzisiejsza eskapada.

Jutro - poprawiny.

Gdy gaśnie pamięć ludzka,
dalej mówią kamienie ...

kard. S. Wyszyński

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59042
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.06.2011 08:58

Nostalgicznie...

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 08:26

Nieborów

Arkadia, stworzona staraniem Heleny z Przeździeckich, Radziwiłł, powstała w pobliżu Pałacu będącego w posiadaniu jej męża - Michała Hieronima Radziwiłła - syna Marcina Mikołaja Radziwiłła i Marty z Trembickich. Brata Józefa Mikołaja Radziwiłła.

Facet o tyle ciekawy, że jako dziecko pozostawał zaniedbany aż do ubezwłasnowolnienia chorego umysłowo ojca w roku 1748.
Otrzymał staranne wykształcenie. Ożenił się ze wspomnianą Heleną Przeździecką, znaną między innymi z powodu romansu z królem Stanisławem Augustem.
Osiedli w Nieborowie, kupionym za pieniądze otrzymane za składanie podpisów na dokumentach sankcjonujących rozbiory: w 1773 na pierwszym oraz w 1793 na ostatnim sejmie rozbiorowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomimo, że Julian Ursyn Niemcewicz napisał o nim, że był to "w ostatnim sposobie samolub, zły obywatel, nieuczynny", trzeba oddac sprawiedliwości, że jednocześnie zasłynął jako dobry gospodarz.
Za jego rządów stawy w położonych k. Ostrowa Wielkopolskiego dobrach przygodzickich stały się jednymi z najznaczniejszych w Polsce i w Europie (ich powierzchnia wynosiła wówczas ok. 700 ha tj. była porównywalna z obecną). W Nieborowie zgromadził pokaźny zbiór dzieł sztuki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Michał Hieronim Radziwiłł zmarł w Warszawie w wieku 87 lat. Pochowano go w Nieborowie. Był najprawodopodobniej ostatnim żyjącym senatorem świeckim Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Pozostawił po sobie pięciu synów, w tym Antoniego Henryka Radziwiłła i Michała Gedeona Radziwiłła, oraz trzy córki, co przyczyniło się do tego, że dobra nieborowskie podupadły, a pałac uległ zaniedbaniu. Spadkobiercy przez długie lata prowadzili spór o ogromną sukcesję po zmarłym, położoną na terenie Cesarstwa Rosyjskiego, Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
Część dóbr, położona w Królestwie Polskim, a w niej Nieborów, przypadły w spadku w 1841 roku synowi Michała Hieronima - Michałowi Gedeonowi Radziwiłłowi, generałowi wojsk polskich, jednemu z głównodowodzących powstaniem listopadowym 1831 roku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poświęćmy teraz chwilę samemu majątkowi.
Początki Nieborowa sięgają końca XII wieku, kiedy powstał tu przysiółek, a następnie wieś, z kościołem erygowanym w 1314 roku i drewnianym dworem.
Na początku XVI wieku wzniesiono w Nieborowie gotycko-renesansowy dwór, który przetrwał do końca wieku XVII.
Dobra nieborowskie stanowiły wówczas własność rodu Nieborowskich herbu Prawda.

Nazwa Nieborów (w brzmieniu Nyeborowo lub Nyeborow) pojawia się w źródłach historycznych po raz pierwszy w dokumentach kościelnych XIV w. wykazujących sumy pobierane w diecezji tytułem świętopietrza. Nazwa Nieborów jest nazwą dzierżawczą, założycielem jej mógł być zatem bliżej nieznany Niebor, którego imię jest zaświadczoną w źródłach formą antroponimiczną, co jest często spotykaną wówczas forma nazywania miejscowości, o czym świadczy choćby nazwa grodu Warsza, dziś znanego jako ... ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W 1694 r. kardynał Michał Stefan Radziejowski kupił od Nieborowskich dobra wraz z dworem i na jego zrębach wzniósł barokowy pałac według projektu architekta Tylmana z Gameren. Pałac zmieniał przez lata właścicieli aż w 1774 r. właścicielem Nieborowa został książę Michał Hieronim Radziwiłł, późniejszy wojewoda wileński i jeden z najbogatszych magnatów polsko-wileńskich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak wspomniałem, dobra położone w Królestwie Polskim, w wyniku porozumień, czy raczej nieporozumień, spadkowych, przypadły Michałowi Gedeonowi Radziwiłłowi, zaś, po jego śmierci, synowi - Zygmuntowi Radziwiłłowi.

Zygmunt okazał się utracjuszem i doprowadził do ruiny dobra swoich przodków. Sprzedał na licytacji w Paryżu najlepszą część galerii obrazów i biblioteki, zgromadzonych przez wielkiego dziada, i odsprzedał w obce ręce Arkadię z całym jej unikatowym wyposażeniem. Na szczęście w 1879 r. odstąpił Nieborów swemu bratankowi Michałowi Piotrowi Radziwiłłowi i przeniósł się na stałe do Francji.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nowy właściciel Nieborowa podniósł z ruiny zaniedbane dobra, odkupił Arkadię, założył przy pałacu manufakturę mebli i majoliki, uzupełnił uszczuplone wyposażenie wnętrz i wyposażył na nowo bibliotekę pałacową. Zmarł bezpotomnie w 1903 r., a wdowa po nim sprzedała w trzy lata później dobra nieborowskie wraz z pałacem dalekiemu kuzynowi męża Januszowi Radziwiłłowi, ordynatowi ołyckiemu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Janusz Radziwiłł był znanym działaczem politycznym i gospodarczym okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Dokonał w latach 1922-1929 przebudowy wnętrz pałacu w Nieborowie, m.in. Sali Weneckiej i Palarni (arch. Kazimierz Skórewicz), nadbudowy drugiego piętra (arch. Romuald Gutt) i uczynił z Nieborowa głośną podwarszawską rezydencję, odwiedzaną przez znanych polityków i inne osobistości życia publicznego w Polsce.

W dramatycznym okresie okupacji hitlerowskiej prowadził działalność konspiracyjną o charakterze politycznym. W tym czasie jego syn Edmund Radziwiłł zarządzał dobrami nieborowskimi, działając jednocześnie, razem z małżonką Izabelą, w ruchu oporu w szeregach łowickiego okręgu Armii Krajowej.
Janusz Radziwiłł dwukrotnie, w 1939 roku i w latach 1945-1947, więziony był przez sowieckie służby NKWD na terenie Związku Radzieckiego, a po powstaniu warszawskim, do grudnia 1944 roku przetrzymywany był przez hitlerowców w więzieniu berlińskim.
W 1947 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie zmarł w 1967 roku. Małżonka Janusza Anna z Lubomirskich Radziwiłłowa zmarła w 1947 roku w Krasnogorsku.

Wówczas właśnie ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je niezwłocznie w skład warszawskiego Muzeum Narodowego, jako jego oddział.
To uratowało pałac i jego zbiory przed dewastacją i rozproszeniem w najgorszym okresie ortodoksyjnego stalinizmu.

W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX w., oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 08:47

Do Pałacu wchodzimy bocznym wejściem i, po zakupieniu biletów, przechodzimy do Sieni Głównej (ale o tym zaraz) i wchodzimy na I piętro pokazana już Główną Klatką Schodową.

Główna klatka schodowa, wybudowana przez Michała Kazimierza Ogińskiego w latach 1766-1768, pokryta jest kobaltowymi płytkami ceramicznymi holenderskimi z około 1700 roku, wyprodukowanymi w manufakturze w Harlingen, filii Delff.

Na piętrze przechodzimy przez kolejne pomieszczenia, poczynając od Sali Białej,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gabinetu Żółtego,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

skąd przechodzimy do Sypialni Wojewody

Obrazek

Obrazek

oraz Gabinetu Zielonego

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracamy przez Gabinet Żółty

Obrazek

Obrazek

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 08:58

W poprzek całego budynku znajduje się biblioteka, zawierająca w sobie pozostałości księgozbioru, którego wspomniany utracjusz nie dał rady sprzedać, a kolejni właściciele starali się uzupełnić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Olbrzymia biblioteka wyekwipowana jest w 13 mahoniowych szaf sprzed 1817 r.
W nich kilka tysięcy starodruków ze wszystkich oficyn europejskich - od Madrytu po Wilno.
Jest tu najstarszy druk polski - "Statuta Łaskiego", wydane w Krakowie w 1506 r., które zawierają tekst "Bogurodzicy".
Ze zbiorów można korzystać (niecodzienną przyjemnością jest poszukiwanie fiszek w katalogu, którego szufladki obciągnięte są złoconą skórą).

Obrazek

Nad szafami bibliotecznymi wisi galeria portretów władców europejskich z XVIII w.
Z pozłacanych ram spoglądają: Ludwik XV, Fryderyk Wilhelm II, Karol III, Jerzy III, car Paweł I, caryca Katarzyna II, Stanisław August Poniatowski...
No i jeszcze słynne, olbrzymie weneckie globusy z końca XVII w. - jeden z mapą Ziemi, drugi - Nieba.

Obrazek

Obrazek

Przez bibliotekę nie przejdziemy, ale za to można rzucić na nią okiem przechodząc korytarzem zarówno z jednej, jak i z drugiej strony budynku.

Obrazek

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 09:33

Drugie skrzydło budynku to kolejne atrakcje, poczynając od Małej Jadalni z portretem króla Stanisława Augusta

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejne pomieszczenie, to słynny Gabinet Czerwony, gdzie warto przystanąć przed portretem Anny Orzelskiej, ukochanej naturalnej córki Augusta II Mocnego, uznawanej za najurodziwszą Polkę doby baroku.
Podobno przy blasku księżyca duch pięknej Anusi przechadza się czasem po komnatach, a towarzyszy jej piesek (czy też raczej zjawa na czterech łapkach), z którym uwieczniono ją na portrecie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W ogóle nieborowska rezydencja ma inne tajemnice - podobno nocami po salach, korytarzach i ogrodowych alejkach spacerują zjawy z innych portretów...

Sypialnia Księstwa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oraz buduar

Obrazek

Obrazek

prowadzą nas z powrotem do biblioteki,

Obrazek

oraz na Główną klatkę schodową

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy na parter. Kolej na Sień Główną, jedyne zachowane do dzisiaj wnętrze dawnego dworu Nieborowskich.

Obrazek

cdn.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 15.06.2011 10:02

Nie da się ukryć, że wredność Radziwiłła była wielka i pieniądze, za jakie kupił Nieborów, judaszowe, ale zarówno on, jak i jego żona Helena z Przeździeckich interesowali się sztuką, kolekcjonowali obrazy, książki, ryciny, stare monety.
Za ich czasów pałac rozkwitał. Wnętrza ozdobiły angielskie i francuskie meble, srebra, porcelana, tkaniny i dzieła europejskich mistrzów malarstwa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdzieś tu, o czym nie wiedziałem, ale może była wówczas w niedostępnej części budynku, znajduje się słynna, wykonana z białego marmuru głowa Niobe pochodząca z rzymskich wykopalisk - symbol Muzeum w Nieborowie.

Wracamy przez Korytarz Rzymski

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i wychodzimy z budynku tym samym, bocznym wejściem, od którego zaczęliśmy zwiedzanie

Obrazek

Przed nami ogród. W geometrycznym stylu francuskim zaprojektował go warszawski architekt Szymon Bogumił Zug. Do dzisiaj klomby otaczają labirynty z bukszpanu, przepięknie wyglądają strzyżone szpalery grabów i lip oraz szeroka aleja lipowa wytyczona na osi pałacu.

Obrazek

Poprzednie atrakcje, Arkadia, Pałac, zajęły tyle czasu, że na pełne zwiedzenie ogrodu (mapkę pokazywałem wcześniej, więc widać ile tam jeszcze atrakcji) czasu i sił już nie starczyło, ale kilka migawek, zachęcających do poświecenia więcej czasu na tę atrakcje, pokażę.

Swoją drogą widziałem sporo osób, które podążały tam z kocykami i koszami, sugerującymi, że można tam zrobić sobie majówkę gdzieś w cieniu drzew lub nad brzegiem parkowego stawu.

cdn.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.06.2011 10:27

Bardzo jesteś pracowity tej wiosny :!:
Z korzyścią dla nas.
Ciągi dalsze mile
widziane
pzdr
:wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
... po roztańczonej Mazowsza krainie ... - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone