Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.03.2011 17:12

Franz napisał(a): Pełna chronologia jest zachowana. :)
Ostatnia z zamieszczonych fotek jest zrobiona w 21 minut po poprzedniej, już na zejściu spod Równicy.


Tak, wiem. Od razu wyraziłem samokrytykę :) . To tak się dzieje, gdy się forum w pracy podgląda.
:oops:

Franz napisał(a):
Wkrótce dorzucę Ci coś jeszcze. A może byś tak ten spis treści zrobił?.. ;)


Obiecać mogę, ale terminu nie podam, gdyż go nie dotrzymam.
Pozdrowienia.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.03.2011 19:34

Wojtku, bardzo fajna wycieczka. W dodatku w znanym mi terenie :wink:

Widzę, że garbusik na Trzech Kopcach stoi :D "Knajpka" obok była czynna? (Trzeba przywalić w patelnię przy okienku i ktoś się pojawia, ale pewnie to wiesz :D)

Interseal napisał(a):Świniorka rządzi! :wink:

Ma w sobie to "coś". Przyciąga jak magnes :wink: :D

Pozdrawiam :papa:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 15.03.2011 20:22

Franz napisał(a):........ zadzieram głowę w górę - na korony buków ponad tabliczkami szlaków.

Lubię buki !
... i te "gołe" połyskujące "srebrną gładką skórą" ... jak i czerwień jesiennych koron ... których tyle w Twoich relacjach mogę podziwiać.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano 17.03.2011 10:41 przez mariusz-w, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.03.2011 00:29

maslinka napisał(a):Ma w sobie to "coś". Przyciąga jak magnes :wink: :D


O ile w moim przypadku można uznać to przyciąganie za normalne, bo w końcu to kraina mojego dzieciństwa i miejsce niezliczonych wspomnień (do najbardziej oryginalnych muszę zaliczyć odsłuchanie ze Śp. wujem z Ostravy, na przenośnym magnetofonie szpulowym, późnym wieczorem utworu "Echoes" Pink Floyd), to w Twoim przypadku zakrawa to już na jakiś tajemniczy fenomen tej niepozornej Góry. :wink:


mariusz-w napisał(a):Lubię buki !
... i te "gołe" połyskujące "srebrną gładką skórę" ... jak i czerwień jesiennych koron ...


Buki są piękne o każdej porze, to fakt.
Już niedługo i z pąków rozwiną się delikatne, jasno zielone, pomarszczone liście. Ładnie odcinają się wtedy na stokach górskich od ich najliczniejszych w Beskidach towarzyszy, czyli świerków.
Niestety malutko już zostało tych starych, mocno rozkonarzonych, z małymi listkami , z dziuplami, i duużą ilością nasionek, które skrzętnie zbieraliśmy, by zarobić swoje pierwsze w życiu pieniądze.
Gdy skończył się skup nasion, prażyliśmy je na ognisku - to byłe nasze pierwsze prażone orzeszki :wink: ... ot takie wspomnienia... z Beskidu Śląskiego.

Pozdrawiam
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 16.03.2011 00:53

Pięknie tam Mariuszu w Twoich stronach i to niezależnie od pory roku :D
Szkoda tylko , że odległośc od nas spora i na jednodniowy wypad dla mnie , z dreptaniem po górkach włącznie sie nie nadaje :? Chyba , że nam zmontuję jakąś autostradę :wink:
Jedyne wyjście , to kilkudniowy wyjazd , na który w najbliższym czasie nie mogę liczyc , ale lato zbliża się wielkimi krokami :D


Pozdrawiam
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.03.2011 01:06

piotrf napisał(a):Szkoda tylko , że odległośc od nas spora i na jednodniowy wypad dla mnie , z dreptaniem po górkach włącznie sie nie nadaje :? Chyba , że nam zmontuję jakąś autostradę :wink:


Znam ten ból. :) Każdego roku jedziemy na jeden weekend do Jasła. Obecnie już samochodem. Kiedyś autobusem Cieszyn - Krosno, to dopiero była przygoda :wink: .
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 16.03.2011 15:31

Interseal napisał(a):
O ile w moim przypadku można uznać to przyciąganie za normalne, bo w końcu to kraina mojego dzieciństwa i miejsce niezliczonych wspomnień (do najbardziej oryginalnych muszę zaliczyć odsłuchanie ze Śp. wujem z Ostravy, na przenośnym magnetofonie szpulowym, późnym wieczorem utworu "Echoes" Pink Floyd), to w Twoim przypadku zakrawa to już na jakiś tajemniczy fenomen tej niepozornej Góry. :wink:


Wiesz...są i tacy, co jeszcze tam nie byli a już ta Świniorka ich przyciąga.
To też dość tajemnicze... :lol: :wink:

Nawiasem mówiąc, Maslinka ma dar przyciągania ludzi w pewne miejsca i do pewnych rzeczy. ("Zatrzymać przeznaczenie", Świniorki, Peljesac, niektóre campy w CRO itd.).
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.03.2011 15:44

maslinka napisał(a):Wojtku, bardzo fajna wycieczka. W dodatku w znanym mi terenie :wink:

Zwłaszcza ta zwiastująca koniec zimy aura mi się podobała. :)

maslinka napisał(a):Widzę, że garbusik na Trzech Kopcach stoi :D "Knajpka" obok była czynna? (Trzeba przywalić w patelnię przy okienku i ktoś się pojawia, ale pewnie to wiesz :D)

Garbusik stał, bo siostrzyczki zaparkowały i na chwilę wyszły się poopalać. Załapałem się na ten moment zanim wsiadły i odjechały. ;)

Nie wiem, czy knajpka była czynna. Zwykle nie odczuwam potrzeby zaglądnięcia do środka.

maslinka napisał(a):
Interseal napisał(a):Świniorka rządzi! :wink:

Ma w sobie to "coś". Przyciąga jak magnes :wink: :D

Mnie Świniarka jakoś nie pociąga. :lol:
Generalnie, nie przepadam za Beskidem Śląskim - głównie z uwagi na zadeptanie. Wyskakuję tam tylko w takich momentach, kiedy mam w zasadzie gwarancje pustych szlaków. W tym rejonie byłem ostatnio jakieś dziesięć lat temu, więc skorzystałem z okazji, by sobie odświezyć. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 17.03.2011 10:40

Interseal napisał(a):Buki są piękne o każdej porze, to fakt.
...............................
Gdy skończył się skup nasion, prażyliśmy je na ognisku - to byłe nasze pierwsze prażone orzeszki :wink: ... ot takie wspomnienia...
Pozdrawiam

Mnie do dzisiaj zdarza się je podjadać ! :lol:

Pozdrawiam.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12168
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.03.2011 10:56

Interseal napisał(a):Buki są piękne o każdej porze, to fakt.
Już niedługo i z pąków rozwiną się delikatne, jasno zielone, pomarszczone liście. Ładnie odcinają się wtedy na stokach górskich od ich najliczniejszych w Beskidach towarzyszy, czyli świerków.


W Karkonoszach podobnie :D
A z Poznania trochę bliżej.

Obrazek

pzdr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2011 10:10

Piotrek musiał w marcu wziąć zaległy urlop, więc zadzwonił do mnie i mówi:
- Jedziemy w góry. W środku tygodnia. Pasuje?
- Pewnie, że pasuje. Dokąd chcesz się wybrać?
- Byle w góry. Ty decyduj.

Długo się nie zastanawiałem. Padło na Beskid Śląsko-Morawski, przedłużenie Beskidu Śląskiego za czeską granicą. Czyli - trasa na Cieszyn, skąd kierujemy się na Frydlant i wjeżdżamy w góry doliną Ostravicy. Końcowy odcinek dojazdu wypada wzdłuż jeziora zaporowego Sance i zjeżdżamy w boczną dróżkę, zgodnie z przebiegiem żółtego szlaku.

Tu zostaje samochód, a my wyruszamy w trasę. Tyle, że nie szlakiem podążającym nadal doliną, tylko ruszamy na północ. Wkrótce łapiemy na polanach niebieski szlak i teraz już nim w pbliże najwyższego punktu trasy. Po prawej Lysa Hora ponad doliną Ostravicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Otwiera się widok na zachód, a po chwili stajemy nad stromą północną ścianą Beskidu. Za nią nie ma już nic. Na wschodzie wciąż towarzyszy nam Łysa Góra.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2011 10:10

Tuż przed szczytem odwiedzamy symboliczny grób Johna Lennona i zaraz stajemy na wierzchołku. Smrk zdobyty.

Obrazek

Obrazek

Kontynuując trasę - teraz już czerwonym szlakiem - mijamy w pobliżu skalnego ostańca symboliczny grób Jana Palacha, studenta filozofii, który dokonał samospalenia na znak protestu przeciwko wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji.
Szlak obiera kierunek południowy i przecina stary wiatrołom. Wkrótce mijamy domek myśliwski.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osiągamy Podolanky, skąd drogą jezdną schodzimy do doliny Celadenki. Teraz wzdłuż potoku w górę.

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.04.2011 11:52

Witam.

Więc mapa, którą kupiłeś lata temu w końcu została rozłożona :wink: .

Z rzeczy, które znam w tamtym rejonie pozostał mi w pamięci Jaworowy, Radhoszcz i Łysa Góra. Było to jednak laaata temu w ówczesnej Czechosłowacji.
Dokładnie musiał być to 1991 rok, gdyż w jakimś schronisku z satelity na MTV puszczono ówczesną nowość - "Enter Sandman" Metalliki. :wink:

Jedni muszą wykorzystać urlop, inni go nie dostają... :?

Pozdrawiam
Interseal M.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2011 12:18

Interseal napisał(a):Więc mapa, którą kupiłeś lata temu w końcu została rozłożona :wink: .

Wreszcie zaczyna sie amortyzować. :)

Interseal napisał(a):Jedni muszą wykorzystać urlop, inni go nie dostają... :?

Każdemu według zasług. ;)

Za chwilę dokończenie wycieczki. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.04.2011 12:27

Tu jeszcze zima w pełni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Słońce, przedzierając się przez gałęzie, rzuca snopy światła na wybrane przez siebie obiekty.

Obrazek

Obrazek

Za rozdrożem przy Lhotskiej trasa staje się na sporych odcinkach lodowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 18
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone