Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Longtomem po kraju: 25. Między Śremem a Przemyślem.

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.04.2011 16:10

Podróż metafizyczno-militarna

Na razie nikt się jeszcze nie zdradził, że wie jakiego kwiatka sfotografowałem.
Czekając na eksperta ruszamy na kolejną wycieczkę. Do przejechania będzie ponad 200 km, ale prawie połowa po autostradzie. Będziemy w Raju, odwiedzimy nietoperze, zamek Kazimierza Wielkiego i muzeum portretów trumiennych. 8O

Z Poznania wyruszamy autostradą na zachód. Jedziemy do jej końca... a co dalej to już na mapce widać.

Obrazek

A jak ktoś nie lubi płatnych autostrad może za darmo dojechać przez Pniewy, Lwówek i Bolewice.
Ostatnio edytowano 11.05.2011 12:56 przez longtom, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 04.04.2011 16:19

Raja to sobie chętnie przypomnę ...
Chociaż, to trochę górnolotnie powiedziane, bo byłem tam jakieś ... 30-35 lat temu :lol:

Ale pamiętam coś z pocztówek, które sobie stamtąd przywiozłem.

Natomiast takim tytułem: Podróż matafizyczno-militarna, to możesz sobie zniechęcić do oglądania,
nie będę palcem pokazywał kogo, ale to małżeństwo z Wrocławia to nie będzie chętne tu zaglądać ... :lol:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.04.2011 16:31

weldon napisał(a):Raja to sobie chętnie przypomnę ...
Chociaż, to trochę górnolotnie powiedziane, bo byłem tam jakieś ... 30-35 lat temu :lol:

Ale pamiętam coś z pocztówek, które sobie stamtąd przywiozłem.

Natomiast takim tytułem: Podróż matafizyczno-militarna, to możesz sobie zniechęcić do oglądania,
nie będę palcem pokazywał kogo, ale to małżeństwo z Wrocławia to nie będzie chętne tu zaglądać ... :lol:


U mnie będzie tylko jeden bunkier.
Choć może trochę większy,
.
.
.
od tych albańskich. :D
Mam nadzieję, że dadzą radę :wink:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 04.04.2011 17:48

A ta pętla jest mi nie obca :D

Natomiast ta Wolszyńska - i owszem. Przyznam się, że my się do tego Wolsztyna jak te sójki za morze... Tyko, że w panach teoretycznie mamy całodzienny wyjazd pociągowy: Poznań - Wolsztyn - Poznań, i pewnie dlatego wybrać się nie możemy. Więc może jednak łatwiej samochodem się wybrać :wink:


pozdrawiam
:D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.04.2011 18:04

U ujścia Paklicy do Obry osadnictwo istniało już około V w. ne. Około wieku IX powstało tam drewniane grodzisko obronne. A pierwsza oficjalna i zachowana do czasów obecnych wzmianka o grodzie międzyrzeckim pochodzi z 1005 roku

Obrazek

I ów gród drewniany stał do czasu króla, który zastał drewnianą a zostawił murowaną...
Polskę oczywiście.
Kazimierz Wielki wybudował w Międzyrzeczu zamek murowany, którego ruiny przetrwały do dziś.

Obrazek


...Zamek jest jednym z najciekawszych zabytków Międzyrzecza. Ruiny zamku otacza fosa, wzdłuż której biegnie zachowany wał zewnętrzny dawnego podgrodzia....

Obrazek

Zamek był siedzibą kasztelanów i starostów międzyrzeckich. W 1520 roku został on poważnie uszkodzony przez wojska brandenbuskie ciągnące na pomoc Krzyżakom. W ciągu XVI wieku poddawany był pracom renowacyjnym, których śladem są zachowane dwie artyleryjskie basteje. W czasie wojen szwedzkich w XVII wieku międzyrzeckie fortalicjum uległo dewastacji...

Obrazek


Nam do środka nie udało się dostać.

Obrazek

Obeszliśmy za to zamek dookoła.

Obrazek

Zwiedzanie zamku zajęło nam jakieś 30 minut spaceru, wliczając w to sesje fotograficzną.

Obrazek

Przy założeniu, że spacer wokół zamku był "częścią militarną" zwiedzania Miedzyrzecza, nadszedł czas na część metafizyczną. Budynek międzyrzeckiego muzeum wygląda niepozornie,

Obrazek
fot. z netu

ale zawiera najbogatsze w Polsce zbiory portretów trumiennych, 8O
które malowane na blasze stanowiły najważniejszy element dekoracji pogrzebowej. Portrety trumienne przedstawiają szlachtę polską i napływową szlachtę niemiecką zamieszkałą w okolicy Międzyrzecza w XVII i XVIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Pozostałe zdjęcia portretów trumiennych pokaże Wam jutro. :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.04.2011 18:20

Longtom, świetnie Ci te podróże (i ich opisywanie) wychodzą.
Mimo że to dosyć odległe ode mnie strony, mam nadzieję, że kiedyś skorzystam z Twojego przewodnika.

A w Międzyrzeczu to nawet byłam, na weselu koleżanki (która zresztą pochodzi z Trzciela, a ten też znalazł się na Twojej mapce :)). Tylko niestety nie było czasu na zwiedzanie. Moja wizyta w tej miejscowości ograniczyła się do spaceru po centrum Międzyrzecza.

Mam nadzieję, że kiedyś tam wrócę, bo to ciekawe i malownicze tereny.

Czekam na więcej i życzę dalszych owocnych podróży :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 04.04.2011 19:06

maslinka napisał(a):Czekam na więcej i życzę dalszych owocnych podróży :D


Miło, że odkryłaś te wielkopolskie wycieczki. :!:

Będę się starał, aby stopniowo ich przybywało. Może nawet gdzieś bliżej Ciebie się wybierzemy :?: 8O :D

pozdrowienia z Poznania

Tymona napisał(a):A ta pętla jest mi nie obca :D

Natomiast ta Wolszyńska - i owszem. Przyznam się, że my się do tego Wolsztyna jak te sójki za morze... Tyko, że w panach teoretycznie mamy całodzienny wyjazd pociągowy: Poznań - Wolsztyn - Poznań, i pewnie dlatego wybrać się nie możemy. Więc może jednak łatwiej samochodem się wybrać :wink:


pozdrawiam
:D


Jadąc samochodem można zaliczyć Rakoniewice, aleee

z drugiej strony, w dzisiejszych czasach
podróż pociągiem to też atrakcja.

Ja na szczęście, ten problem, mam już z głowy. :wink: :D

Ale takim pociągiem na parę bym się przejechał :lol:

szkoda, że u Joszka się rozminęliśmy :(

pozdrowienia.
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 04.04.2011 20:03

longtom napisał(a): Taki mały kącik botaniczny nam się utworzył, więc i tu obiecana Joli zagadka.

Aleś zagadkę wymyślił!!! 8O :wink:
Idę do wiosennego wątku, żeby powiedzieć, że nie mam zielonego pojęcia co to. :lol: Ale ładne jest! :D

Pozdrawiam
Jola
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.04.2011 00:26

Z ciekawością tu do Ciebie zaglądam , bo jakoś słabo znam tamte tereny :oops: Pora najwyższa , żeby to naprawic :)

A tą "militarną" częścią zainterespwałeś mnie szczególnie

:D



Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.04.2011 08:38

Międzyrzecki Rejon Umocniony.... Byliśmy tam dawno temu, chyba wkrótce po tym, jak otwarto podziemną trasę turystyczną.
Ciekawe, jak się miewają obecni "rezydenci" korytarzy - nietoperki?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 05.04.2011 09:29

longtom napisał(a):...................
U mnie będzie tylko jeden bunkier.
Choć może trochę większy,
.
.
.
od tych albańskich. :D
Mam nadzieję, że dadzą radę :wink:


Wczoraj nie dali rady ......:(
I to z powodów niezależnych od tytułu. W domowym słabym łączu z fmixa otwierają się połówki zdjęć i żadne odświeżanie tego nie polepsza. Trzeba zaglądnąć z lepszego miejsca.
Ale nic nas nie zniechęci bo wiemy, że na autora można liczyć i te militaria nie będą tylko pokazem osiągnięć współczesnego sołdata i w relacji znajdzie się taki rodzynek jak ....... zdjęcie bociana :wink:

longtom napisał(a):Nam do środka nie udało się dostać.

Obeszliśmy za to zamek dookoła.


Czy zamek można zwiedzać, czy jest zamknięty na 4 spusty i nie ma żadnej informacji cokolwiek tłumaczącej ?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.04.2011 11:58

Jolanta M napisał(a):
longtom napisał(a): Taki mały kącik botaniczny nam się utworzył, więc i tu obiecana Joli zagadka.

Aleś zagadkę wymyślił!!! 8O :wink:
Idę do wiosennego wątku, żeby powiedzieć, że nie mam zielonego pojęcia co to. :lol: Ale ładne jest! :D

Pozdrawiam
Jola


Podpowiedź jest tu

Pomocna :?:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 05.04.2011 12:35

longtom napisał(a):Obeszliśmy za to zamek dookoła.

Obrazek

W tej fosie zapewne czasem coś kumka. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.04.2011 14:30

piotrf napisał(a):A tą "militarną" częścią zainterespwałeś mnie szczególnie
Pozdrawiam
Piotr


dangol napisał(a):Ciekawe, jak się miewają obecni "rezydenci" korytarzy - nietoperki?


Już za chwileczkę, już za momencik

pzdr :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 05.04.2011 14:59

Lidia K napisał(a):
Wczoraj nie dali rady ....
I to z powodów niezależnych od tytułu.


Pamiętam nasze, zeszłoroczne, dyskusje o pingach. :wink:

Lidia K napisał(a):
Czy zamek można zwiedzać, czy jest zamknięty na 4 spusty i nie ma żadnej informacji cokolwiek tłumaczącej ?


Jak my byliśmy było zamknięte, źródła internetowe są sprzeczne. (z przewagą info, że jednak zamknięte z powodu zbyt zniszczonych murów)

Za to muzeum jest obok i otwarte na pewno.
:D

pzdr


Franz napisał(a):W tej fosie zapewne czasem coś kumka. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek


Wszystko zależy od tego po której stronie łazi ten:

Obrazek

:wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Z Longtomem po kraju: 25. Między Śremem a Przemyślem. - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone