Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.02.2011 15:37

Mariusz, fajna wycieczka.
Też nigdy tam nie byłam. Mało tego, muszę się przyznać, że nigdy nie słyszałam o istnieniu takiej góry jak Tuł :oops:

Zdjęcia to już wczesnowiosenne bardziej niż zimowe... A my na nartki chcieliśmy jechać. Wiem, że się narażę niektórym :wink:, ale mam nadzieję, że zima jeszcze wróci :P

Widzę, że nie oszczędzałeś specjalnie swojego kręgosłupa :P Ale może to i dobry sposób, żeby go "rozruszać".

Pozdrawiam :papa:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 13.02.2011 15:39

Przynajmniej teraz wiem, jak wygląda jedyne oprócz Stecówki schronisko beskidzkie, którego jeszcze nie widziałem... :)

Dzięki Mariusz.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.02.2011 15:46

maslinka napisał(a):Mariusz, fajna wycieczka.
Też nigdy tam nie byłam. Mało tego, muszę się przyznać, że nigdy nie słyszałam o istnieniu takiej góry jak Tuł :oops:


Ja wiedziałem, gdyż mój wujek przez lata mieszkał pod Tułem - jednak nigdy nie udałem się tam na świadomą wycieczkę.
Jest to dość osobliwe miejsce dla botaników i dendrologów.

maslinka napisał(a):Zdjęcia to już wczesnowiosenne bardziej niż zimowe... A my na nartki chcieliśmy jechać. Wiem, że się narażę niektórym :wink:, ale mam nadzieję, że zima jeszcze wróci :P


Mam tą samą nadzieję. Masz pełne poparcie. Ponarażajmy się razem. Zresztą jak jest zima to ma być zima! :)

maslinka napisał(a):Widzę, że nie oszczędzałeś specjalnie swojego kręgosłupa :P Ale może to i dobry sposób, żeby go "rozruszać".


Oj nie wiem. Wczoraj po tym wyjściu niby było już OK. Rano jednak okazało się że jest źle.
Reszta rodziny właśnie przechodzi z Szyndzielni na Klimczok... a ja.... przed TV i przed komputerem.
Jutro umawiam się do lekarza w tej sprawie.

Pozdrawiam.
Mariusz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.02.2011 15:49

Fatamorgana napisał(a):Przynajmniej teraz wiem, jak wygląda jedyne oprócz Stecówki schronisko beskidzkie, którego jeszcze nie widziałem... :)

Dzięki Mariusz.


Ha! Nie ma za co.
Na Koziej Górce byłeś? Dla mnie istnienie tamtejszego schroniska było zaskoczeniem.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 13.02.2011 15:56

Interseal napisał(a):Oj nie wiem. Wczoraj po tym wyjściu niby było już OK. Rano jednak okazało się że jest źle.
Reszta rodziny właśnie przechodzi z Szyndzielni na Klimczok... a ja.... przed TV i przed komputerem.
Jutro umawiam się do lekarza w tej sprawie.

No ładnie...
A wszystko przez nasz "wyskok" :wink:
Wracaj do zdrowia!
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.02.2011 16:20

W rezerwacie cisów pod Tułem byłem... jakies 40 lat temu. :lol: Już nawet za bardzo nie pamiętam, jak tam było, ale w schronisku coś tam jedliśmy wtedy.

Na Koziej Górze byłem ostatnio nawet w czasach nowożytnych. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 13.02.2011 16:34

maslinka napisał(a):No ładnie...
A wszystko przez nasz "wyskok" :wink:


Nie, to przez jego "zeskok na stok"... :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2011 12:25

Samochodem dojeżdżam do Brennej. Skręcam w prawo na Leśnicę i parkuję pod ośrodkiem zdrowia. Wyruszam czarnym szlakiem na Stary Groń.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam Matkę Boską Brzozową, zostawiając w dole po obu stronach Brenną. Wędruję grzbietem między Leśnicą a Hołcyną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po prawej mam pasmo od Czantorii po Stożek i Kiczorę, poza którym dają się dostrzec grzbiety czeskiej części Beskidu Śląskeigo.
A całkiem blisko - słynna już Świniorka. ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2011 12:26

Mijam Stary Groń i ożywają wspomnienia. Tędy prowadziłem swój pierwszy rajd studencki. Czterodniowa trasa Rajdu Primaaprilisowego. Łezka się w oku kręci...
Robię przybliżenie w stronę Czantorii a potem w lewo przez las na grzbiet Kotarza, skąd już widać Skrzyczne na wyciągnięcie ręki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przechodzę przez Przełęcz Salmopolską - kilka osób zjeżdża tu na nartach, korzystając z czynnego wyciągu - i kieruję się żółtym szlakiem na Trzy Kopce.
Trochę w dół a potem podejście na Jaworzynę, którą na mapie mam nazwaną: Jawierzyny. Po lewej szeroki widok na Baranią Górę i cały grzbiet łączący ją ze Skrzycznem.
Zaczynają się zagęszczać lodowe odcinki drogi.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.03.2011 13:53

Witam.

Pięknie udała Ci się ta wycieczka.

Zdjęcie ze Skrzycznym wyłaniającym się zza Kotarza potwierdza złudzenie, które często myli poczatkujących turystów, czyli że to nie jedno i to samo pasmo. Pomiędzy jedną a drugą górą jest głeboka dolina Szczyrku.
Podobne złudzenie widoczne jest także ze skrzyżowania tuż przed ośrodkiem zdrowia w Brennej.

Z miejsca skąd tak ładnie patrzysz na Wisłę, widać przy lepszej widoczności Małą Fatrę. Jeszcze lepiej i więcej z Trzech Kopców.

Na razie jesteś na Suchowiance, czekam na ciąg dalszy.

Pozdrawiam. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2011 14:06

Interseal napisał(a):Pięknie udała Ci się ta wycieczka.

Fotek mam znacznie więcej, ale próbuję zachować jaki taki umiar. ;)

Interseal napisał(a):Z miejsca skąd tak ładnie patrzysz na Wisłę, widać przy lepszej widoczności Małą Fatrę. Jeszcze lepiej i więcej z Trzech Kopców.

O tej porze dnia miałem ją dokładnie pod słońce. Tiaaa...

Interseal napisał(a):Na razie jesteś na Suchowiance, czekam na ciąg dalszy.

Już nad nim pracuję. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2011 16:06

Teraz już kierunek Trzy Kopce.
Śniegu znikoma ilość, czuje się przedwiośnie - serce we mnie rośnie. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Siostrzyczki zajechały swoją limuzyną i biorą kąpiel słoneczną. A ja mijam Trzy Kopce i ześlizguję się na własne stanowisko do opalania. Zapraszają tu na kufelek, niestety - kelnereczki nie uświadczysz. Pozostaje posiedzieć o suchym pysku...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ruszam w dalszą drogę. Po lewej Czantoria, ze Świniarki zaglądam do Brennej-Leśnicy, zadzieram głowę w górę - na korony buków ponad tabliczkami szlaków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2011 16:07

Za Orłową strome zejście na przełęcz - czepiam się gałęzi, by nie pojechać po lodzie - dalej znów pięknie. Z Beskidka widać już schronisko na Równicy, a na fotce Czantoria.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mijam rozstaje, gdzie w prawo odchodzi mój szlak i idę jeszcze w stronę Równicy. Potem jednak zmieniam zdanie i wracam do rozgałęzienia szlaków. Teraz już zielonym w dół do Brennej, gdzie czeka samochód.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To był piękny, przedwiosenny dzień. Oby zima już nie wróciła...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.03.2011 16:21

Przed samymi Trzema Kopcami stoi opuszczony murowany dom, nie pokazałeś go na zdjęciach. Mieszkał tam niegdyś mój szkolny kolega i codziennie chodził pieszo do szkoły w Leśnicy. Lato, jesień, zima, wiosna... szkołę widać natomiast przez moment ze szlaku pomiędzy Świniorką a Orłową - to tak dla zobrazowania ile się chłopak nadeptał :)

Widzę, że opalałeś się na tarasie Złotego Bażanta. Stamtąd do mojej ojcowizny jest w dół nie więcej niż 10 minut. :)

Ostatnia fotka, to aby pokazać przedwiośnie? Gdyż chronologicznie to tak myślę że zrobiona po pół godzinie marszu... :wink: (swoją drogą fajny widok z Maliny roztacza się na Błatnią i Trzy Kopce (Bielskie))

edit: pomyliłem oczywiste widoki!!!! To widok z tzw. Kryścionki!!! Sorry Wojtek!!!

Dzięki za ten bardzo mi bliski odcinek.
Świniorka rządzi! :wink:

Pozdrawiam.
Mariusz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.03.2011 16:31

Interseal napisał(a):Ostatnia fotka, to aby pokazać przedwiośnie? Gdyż chronologicznie to tak myślę że zrobiona po pół godzinie marszu... :wink:

Pełna chronologia jest zachowana. :)
Ostatnia z zamieszczonych fotek jest zrobiona w 21 minut po poprzedniej, już na zejściu spod Równicy.
W ogóle, na trasie pstryknąłem 209 fotek.

Interseal napisał(a):(swoją drogą fajny widok z Maliny roztacza się na Błatnią i Trzy Kopce (Bielskie))

:D

Interseal napisał(a):Dzięki za ten bardzo mi bliski odcinek.

Masz ze specjalną dedykacją. 8)

Wkrótce dorzucę Ci coś jeszcze. A może byś tak ten spis treści zrobił?.. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone