Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.02.2011 10:08

Piękny wybór górskich tras zawiera czerwony przewodniczek Rothera. Chociaż jest w nim mniej zdjęć, niż u mnie. ;)

Jeszcze do tego przejazdu proponuję coś dla ucha: I Muvrini - Amori

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.02.2011 12:42

Korsykański świat o kolejnym poranku wygląda tak.

Obrazek

Obrazek

Po zwinięciu namiotu i wykwaterowaniu się z kempingu podjeżdżamy z powrotem tych parę serpentyn na Col de Bavella. Słońce jeszcze jest dosyć nisko i po południowo-zachodniej stronie Igły Bavelli rzucają swoje cienie na zalesione zbocza, opadające z grzbietu Monte Incudine.

Zaś na drugą stronę... morze chmur pod nami. Spienione bałwany, niczym wezbrane - ponad miarę i wyobraźnię - fale Morza Śródziemnego uderzają o górskie granie.

Obrazek

Obrazek

Zostawiamy wóz na przełęczy, zakładamy plecaki i w drogę!
Mijamy posążek Notre-Dame-des-Neiges (Matki Boskiej Śnieżnej) i ruszamy w ostatnią górską trasę: Aguilles de Bavella.

Obrazek

Obrazek

Chmury zaczynają się podnosić. Przed nami po prawej nieco się zakotłowalo - oby tylko się z tego jakowaś mokrość nie wykroiła...
Bardziej z tyłu spienione morze chmur nie wygląda już tak groźnie.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.02.2011 12:43

Zostawiamy północne stoki grzbietu i skręcamy w lewo. Tutaj ani śladu chociażby jednego obłoku. Nad centrum wyspy panuje niepodzielnie błękitne niebo.

Obrazek

Obrazek

Ścieżka pnie się teraz stromo w górę, a wkrótce trzeba już i ręce zaangażować do utrzymania równowagi. Nie można jeszcze jednak nazwać tego wspinaczką.
Tuż nad naszymi glowami wzbijają się w niebo ostre wieże.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze jedno spojrzenie przez wcięcie w grani - zaczyna się zacierać granica pomiędzy morzem obłoków, a bladym niebem ponad nim.

Obrazek

Ścieżka ponownie odbija w lewo i kieruje nas do zawężającego się, trawiastego żlebu, ograniczonego z obu stron skalnymi turniami.

Obrazek

Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.02.2011 15:27

Te turnie nad morzem chmur 8O jak z opowiadań celtyckich
Tylko druida mi tam brak :wink:


Podobnie jak janusz.w wydrukuję to sobie w formie przewodnika


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.02.2011 00:19

piotrf napisał(a):Te turnie nad morzem chmur 8O jak z opowiadań celtyckich

Wprawdzie czuję niejasne pokrewieństwo z celtami, ale jakoś tych obłoków z nimi nie wiązałem. ;)
Niemniej, morze chmur w dole zawsze budzi jakieś radosno-mistyczne uniesienia...

piotrf napisał(a):Tylko druida mi tam brak :wink:

Moja córka mi kiedyś z jakichś wróżb wyliczyła, że w poprzednim życiu byłem irlandzkim druidem... 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.02.2011 02:33

Franz napisał(a):Moja córka mi kiedyś z jakichś wróżb wyliczyła, że w poprzednim życiu byłem irlandzkim druidem... 8)


Czyli wszystko jasne i . . . już mi niczego w tym obrazie nie brakuje :lol:


Pozdrawiam
Piotr
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 22.02.2011 12:28

piotrf napisał(a):Czyli wszystko jasne i . . . już mi niczego w tym obrazie nie brakuje :lol:

Najfajniejsze jest to, że nawet niedowiarek z natury czuje jakieś ciepło, jeśli wróżby czy inne czary-mary otrą się blisko o intymną sferę upodobań. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.02.2011 18:46

Jeszcze kilka dodatkowych fotek do poprzedniego odcinka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.02.2011 13:47

Jeszcze zanim osiągniemy właściwe miejsce w grani, gdzie będziemy mogli przejść ponownie na północno-wschodnią stronę, mamy okazję spojrzeć na morze obłoków. Przed nami jeszcze stromy odcinek mało wygodną ścieżką, pnącą się pomiędzy ciasno ustawionymi, kamiennymi kolumnami.
Pozdrawiamy skalnego misia z tornistrem na plecach i spoglądamy przez małe okienko widoczne opodal w wąskiej szczelinie.

Obrazek

Obrazek

Wreszcie docieramy na Przełęcz Ptaka - Col de l'Oiseau. Rozglądam się po okolicznych turniach, szukając tego ptaka, ale nic z tego. Albo mam zbyt małą wyobraźnię, albo to tylko Ptasia Przełęcz.

Obrazek

Obrazek

Teraz odrobinę w dół. Najpierw zakos cofa nas nieznacznie, by potem obrać właściwy kierunek. Przechodzimy pod turniczkami, z których najwyższa doczekała się nazwy - Punta di l'Acellu. Ale oprócz nazw, tutejszym turniom przypisano również numerację. Punta di l'Acellu nosi numer jeden.

Obrazek

Obrazek

Po prawej ręce mamy nieustający widok na chmurzaste fale niebiańskiego oceanu, zaś przed nami - znacznie bogatszy od nieco rachitycznych drzew - las turniczek.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.02.2011 13:48

Ścieżka przedziera się u stóp skalnych ścian, klucząc między głazami i kępami traw.
Krótki odcinek mniej więcej po równym i zaczyna się podejście. Najpierw jeszcze zwykłe, ale już po chwili trzeba wyjąć ręce z kieszeni.

Obrazek

Obrazek

Łatwą wspinaczką kierujemy się do małego zacięcia pod lekko przewieszoną ścianą. Następnie trafiamy pod wystający okap i wychodzimy na skalną półeczkę.

Obrazek

Obrazek

Ścieżka trawersuje pod przełęczą, nie wyprowadzając na samo siodło. Ale my dojrzeliśmy już do śniadania, więc taka przełęcz będzie w sam raz dla nas. Już po chwili rozkładamy na niej graty i robimy śniadanie we wspaniałej, górskiej scenerii.

Obrazek

Obrazek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 28.02.2011 14:27

Tak przeglądałem jeszcze raz te piękne fotki z Korsyki.
Zaintrygowała mnie ta góra:
Obrazek

To "Język Trola" w Norwegii
Niesamowita bywa ta przyroda.

Sorki za OT. PZDR.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58800
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.02.2011 22:24

Dzięki takiemu OT wiem przynajmniej, że ktoś tu nadal jeszcze zagląda. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 01.03.2011 08:08

Miałeś jakieś nieprzyjemne spotkania z mieszkańcami Korsyki ?
Podobno jacyś separatyści tam urzędują czy jakoś tak.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.03.2011 08:14

Franz napisał(a):Dzięki takiemu OT wiem przynajmniej, że ktoś tu nadal jeszcze zagląda. :)

Oj tam, oj tam ... liczniki są przecież :lol:

To jak OT, to ja wrzucę swoje:

Podobno "każdy by chciał osiągnąć szczyt, najlepiej idąc cały czas z górki ..."
Patrząc na twoje opowieści dochodzę do wniosku, że nie każdy ... :wink:
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 01.03.2011 08:15

Crayfish napisał(a):Miałeś jakieś nieprzyjemne spotkania z mieszkańcami Korsyki ?
Podobno jacyś separatyści tam urzędują czy jakoś tak.


A kto by z nich wchodził ponad morze chmur... tam gdzie "Wojtki" ! ;) :)

Pozdrawiam.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
Korsyka: góry, wąwozy, klify, megality - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone