Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.11.2010 17:34

Krótki spacer w październikowe przedpołudnie.
Pojechałem do Wieprza. Stamtąd już tylko rzut beretem do doliny Bystej, gdzie zostawiłem auto. Postanowiłem obejść dolinę otaczającymi ją grzbietami.

Obrazek

Najpierw jakąś dróżką w prawo w las. Wkrótce przeszła w ścieżkę, by dalej zagubić się zupełnie. A więc - wyszukuję przejścia pomiędzy gęstszymi zbiorowiskami roślinności.

Obrazek

Tylko z rzadka chaszczując docieram na polany, gdzie już łapię drogę.
Widoki głównie na Beskid Mały z Leskowcem na północy i na Babią Górę na wschodzie.

Obrazek

Obrazek

Wychodzę na grzbiet Kiczory
Ponad Żywcem widoczny Beskid Mały z Magurką i Czuplem. A po chwili za mną po lewej pokazuje się Skrzyczne i Klimczok z Magurką w Śląskim.

Obrazek

Obrazek

Przyjemną drogą grzbietową wędruję w kierunku południowo-wschodnim.
Jakaż to nazwa kolejnej napotkanej po drodze góry? Aha, taka rzadko występująca w Beskidach - Magurka. ;)

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.11.2010 17:36

Docieram do zwornika. Na niektórych mapach nazywa się Tajch, na innych oznaczony jako Skała.
Ponad grzbietem Abrahamowa widoczny Prusów.

Obrazek

Obrazek

Zapuszczam się w kilka dróżek w jedną czy drugą stronę. Śniegu jest około 30cm.

Obrazek

Obrazek

Następnie kieruję się drogą na północny-wschód i na Lachowych Młakach spotykam szlaki. Przecinam niebieski z Bystrej na Romankę i zabieram się razem z żółtym w stronę Juszczynki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.11.2010 14:58

Zostawiam po prawej majestatyczny masyw Romanki, a wkrótce mijam bacówkę w dobrym stanie. Na stryszku dałoby się wygodnie spać i jest nawet wygódka z sedesem.

Obrazek

Obrazek

Teraz mocno przypudrowanym, ale wciąż jednak jesiennym lasem.

Obrazek

Obrazek

Po chwili droga wyprowadza znów na bardziej otwarte tereny.

Obrazek

Obrazek

Po zmrożonych kałużach z lodem grubości jednego centymetra przechodzę w pobliżu szczytu Przypór.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.11.2010 14:59

Kiedy żółty szlak skręca w kierunku północnym, ja spoglądam na polany opadające na stronę doliny Bystrej.

Obrazek

Obrazek

Czasem za nogi szarpią ukryte w śniegu witki jeżyn, potem trochę kluczę stromym lasem, by w końcu natknąć się na całkiem fajną drogę.

Obrazek

Obrazek

Teraz już wygodnie schodzę do doliny.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze około półtora kilometra drogą biegnącą jej dnem i docieram do samochodu.
Spacer był krótki, ale dostarczył mnóstwa miłych wrażeń. Bywajcie Beskidy - do następnego razu...

Obrazek
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 08.11.2010 16:17

Ostatnie zdjęcie z klimatem 8O :!:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 08.11.2010 19:16

Wiosna, lato, zima - każdy z tych okresów ma swój klimat.
Jednak najpiękniejsze kolory są jesienią...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.11.2010 01:36

Witam.

Franz napisał(a):Najpierw postulat do autora wątku: Mariusz, może zrobiłbyś spis treści?


Nie widzę przeszkód. Kiedyś się zbiorę w sobie i zabiorę za spis.

Sporo przedreptaliście po Beskidach tej jesieni. Pięknie.
Zawsze miło zobaczyć też rodzinne strony.

Na Cieńkowie - wyciąg już prawie gotów, coś długo się z zaplataniem liny zbierają.

Na Świniorce krzesła nie ma i tak sobie myślę - niech nie będzie.

Tunel z Brennej...? Hmmm... mówi się o tym od czasów, kiedy ja jeszcze ni słowa nie mówiłem.

Był też pomysł budowy kolejki gondolowej z Węgierskiego na Hyrcę i z Hyrcy do Szczyrku Salmopola.

Był też pomysł połączenia doliny Brennej Leśnicy z drogą na Biały Krzyż.
Skończyło się na pomysłach.

Na razie miejscowości połaczyły się formalnie - w tak zwaną Beskidzką Piątkę. Na fizyczne przyjdzie jeszcze chyba sporo poczekać.

Myślę jeszcze w tym roku o Luboniu Wielkim. Jeżeli się uda, to dołączę do tytułu tematu "...i Wyspowy".
Jeżeli temat tak będzie się rozrastał, to kiedyś może trzeba będzie go podzielić...

Pozdrawiam
Interseal
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.11.2010 14:09

Interseal napisał(a):Na Cieńkowie - wyciąg już prawie gotów, coś długo się z zaplataniem liny zbierają.

Tak, widzieliśmy w ostatni czwartek, jadąc z Wisły do Szczyrku :D Ale z tej wyprawy relacji nie będzie, bo była "rozrywkowo-konsumpcyjna" :wink:

Interseal napisał(a):Na Świniorce krzesła nie ma i tak sobie myślę - niech nie będzie.

Jak się nad tym zastanowię to... popieram :D

Interseal napisał(a):Był też pomysł budowy kolejki gondolowej z Węgierskiego na Hyrcę i z Hyrcy do Szczyrku Salmopola.

A to ciekawy pomysł...
Bardzo podobała mi się czerwono-czarna trasa z Hyrcy do Węgierskiego. (Chociaż podejście pod wyciągiem do najłatwiejszych nie należało:wink: Ale wymyśliliśmy, żeby nie iść szlakiem, tylko przyjrzeć się bliżej trasie :D)

Szkoda, żeby się taki stok marnował. W ubiegłym sezonie wyciąg był bodajże nieczynny (?)
Orczyk wygląda jak wygląda, ale lepiej jak pracuje, mimo wszystko.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.11.2010 14:58

Interseal napisał(a):Witam.

Nareszcie!
W końcu to Twój wątek. :)

Miło, że znowu jesteś. Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.11.2010 18:23

maslinka napisał(a):... widzieliśmy w ostatni czwartek, jadąc z Wisły do Szczyrku :D Ale z tej wyprawy relacji nie będzie, bo była "rozrywkowo-konsumpcyjna" :wink:


Więc tradycyjnie rozminęliśmy się o 100 metrów. Ja bowiem byłem w pracy w Szczyrku właśnie, a budowa jest jakieś 100 metrów od drogi Szczyrk - Wisła.

maslinka napisał(a):...
Jak się nad tym zastanowię to... popieram :D


... czujesz klimat... :wink:

maslinka napisał(a):Szkoda, żeby się taki stok marnował. W ubiegłym sezonie wyciąg był bodajże nieczynny (?)
Orczyk wygląda jak wygląda, ale lepiej jak pracuje, mimo wszystko.


Chyba był nieczynny. W zasadzie to ja nie pamiętam czasów, kiedy był na ruchu. Jest to na pewno najtrudniejszy fragment trasy w Brennej. Niewykorzystany.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.11.2010 18:25

Franz napisał(a):
Interseal napisał(a):Witam.

Nareszcie!

Miło, że znowu jesteś. Pozdrawiam,
Wojtek


Mnie też jest miło.
Słowotoku, a raczej postotoku jednak nie obiecuję. :)

Pozdrawiam.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 01.02.2011 03:19

Najlepszy dowód, że Beskidy zimą są grzechu warte.
Skrzyczne jest jednak świetnym punktem widokowym.
A jak jeszcze są wyśmienite warunki pogodowe.... 8O
Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.02.2011 08:01

Witam

Widoki ze Skrzycznego piękne. Obecnie pasmo od Skrzycznego poprzez Małe Skrzyczne i Kopę Skrzyczeńską aż do Malinowskiej Skały to wielki wiatrołom i widoki w dwie strony są wyśmienite. Pamiętam jeszcze końcówką lat osiemdziesiątych był tam ciemny las, potem przetrzebione grupy drzew, a teraz zostały pnie.

Kilka lat temu idealnie widać było na 360 stopni z Malinowa, teraz młode, gęste świerki skutecznie ograniczają już widoki.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, mianowicie duża ilość kosodrzewiny w rejonie Malinowa i Malinowskiej Skały. Nasadzenia?

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.02.2011 14:21

Witam.

Wczoraj zrobiliśmy sobie krótki popołudniowy spacerek pod górę Tuł w rejonie Lesznej Górnej i Dzięgielowa. Jest to chyba ostatnia znacząca górka w zachodnim pasmie Beskidu Śląskiego.
Nigdy wcześniej tam nie byłem i szczerze mówiąc zaskoczyła mnie inna niż wszędzie rośliność (duża ilość cisów) oraz przestrzenie łąk i pastwisk na których do dziś wypasane są owce (choć już pod nadzorem EU)

W załaczeniu kila zdjęć:

Szlak (czarny)zaczyna się w Goleszowie, my podjechaliśmy do Dzięgielowa i zostawiliśmy samochód na skrzyżowaniu z drogą do kamieniołomu.
Jest tam tablica informacyjna.

Obrazek

Wyznaczono tutaj w okolicy dwa rezerwaty, być może dlatego drzewa mają jeszcze tak piękne naturalne konary.

Obrazek

choć pasożyty też mają się dobrze,,,
Obrazek

Są tu i takie atrakcje :wink: :
Obrazek

Obrazek

ścieżka przyjemnie prowadzi nas na granicy lasu i łąk
Obrazek

I tablica informująca o projekcie pt. "Owca Plus" :wink:
Obrazek

Obrazek

Szlak się wypłaszcza nad nami porośnięte pasmo Tułu, widać już Małą Czantorię a schronoska nie ma...? :)

Obrazek

Utytłami od rozmazłego w słońcu błota idziemy jeszcze kawałek, już wiemy że spóźnimy się na spotkanie u znajomych.
Zawraca nas mieszkająca przy szlaku starsza Pani. Schronisko jakieś kilometr za nami 8O .
Nie chciałem fotografować rozypującego się domku... ale zdjęcie studni przedstawia obraz całego gospodarstwa.

Obrazek

Obrazek

Rzeczywiście szlak idzie już płasko pod Tułem w kierunku Małej Czantorii, na miękkiej ziemi żadnych śladów innych stóp. Mało osób tędy chodzi.

Obrazek

Zawracamy. Na skróty nieoznakowaną ścieżką, gdzie spotykamy tablice rezerwatu.

Obrazek

Jest i "schronisko". Niestety do środka nie wejdziemy. Choć mogło być ciekawie, bo w środku właśnie odbywało się ... wesele.

Obrazek

Pół godzinki potrzeba na powrót do samochodu.
Spacerek zaliczony. Kiedyś tu wrócimy latem. Chcę bardzo zobaczyć akcję "Owca Plus" na żywo. Sentyment z dzieciństwa.

Pozdrawiam.
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 13.02.2011 14:30

Przyjemna okolica na spacery.
Pogoda także dopisała.
Buki co prawda nie tak dekoracyjne jak jesienią ... ale za to stalaktyty były.
;) :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone