Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.10.2010 13:58

Początkowo towarzyszy mi żółty szlak, który wkrótce skręca w lewo, a ja - wolny od wszelkich znaków ;) - wędruję trawiastym grzbietem.

Obrazek

Obrazek

Polany urozmaicone są w wielu miejscach drzewami - rosnącymi pojedynczo lub w małych, zwartych grupach.
W dali, na południu grzbiet Polic i Babiej Góry. A cóż tam majaczy nad Krowiarkami?..

Obrazek

Obrazek

No tak - Tatry!
Za to w bezpośredniej bliskości - namacalna jesień.

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.10.2010 13:59

Za bocznymi grzbietami, na północy - Żabi Kraj.
A przede mną, na wyciągnięcie ręki - Czarny Groń.

Obrazek

Obrazek

Wita mnie rogata gospodyni, a ja zaczynam się obniżać w kierunku doliny.

Obrazek

Obrazek

Po jej drugiej stronie widać mój pierwszy dzisiejszy szczyt - Gancarz - a ja natrafiam na szeroką drogę.

Obrazek

Obrazek

Teraz skrót w kierunku samochodu. Żegnaj Beskidzie Mały - do kolejnego spotkania...

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 23.10.2010 14:02

Franz napisał(a):Moim zdaniem, w Twoim spisie by wystarczył odnośnik z informacją, że tu Śląski Żywiecki i Mały. Szczegóły mogłyby się znaleźć w drobiazgowym spisie już w tym wątku. Ale może się mylę...

Przy okazji - masz tam literówkę w miejscu Wielkiej Raczy. ;)


To odnośnik już (chyba?) jest. Jakby co, to czekam na sugestie.

Idę tą Wiejską ... nie, Wielską poprawić :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.10.2010 18:18

Piękna jesień na Twoich zdjęciach, Wojtku :D

Ja też wrzucę trochę swojej jesieni.

23.10.2010 (sobota): Ustroń Jaszowiec - Palenica (672 m) - Orłowa (813 m) - Świniorka (700 m) i z powrotem oraz kiełbaski na Równicy :D

Część pierwsza.

Aż żal byłoby nie skorzystać z wczorajszej pięknej pogody. Wybraliśmy się więc w Beskid Śląski na mały jesienny spacer. Przyjechaliśmy do Ustronia Jaszowca, gdzie zaczęliśmy naszą lajtową trasę od... wjazdu kolejką :oops:
Nogi trzeba oszczędzać tam, gdzie jest to możliwe, więc właściwie nie ma się czego wstydzić.

Skorzystaliśmy z wyciągu krzesełkowego na Palenicę. Kupiliśmy bilety w jedną stronę (po 6 zł od osoby), z powrotem już się przejdziemy i przy okazji zobaczymy z bliska, jak wygląda tutejsza trasa narciarska :D

Obrazek

Sympatyczny pan uruchomił kolejkę specjalnie dla nas :D

Ruszyliśmy w górę, przypatrując się stokowi pod naszymi stopami:

Obrazek

i czasami rzucając okiem za siebie, na domy wczasowe w dolinie potoku Jaszowiec:

Obrazek

Wraz z wysokością pojawiały się śladowe ilości śniegu. Na szczycie Palenicy (672 m), na który z górnej stacji kolejki prowadziła wąska ścieżka, było go jeszcze więcej :wink::

Obrazek

Chłód też dawał się tu we znaki, mimo że było już południe. Słońce dopiero zaczynało nieśmiało przebijać się zza chmur. Ale jak już się pokazało, od razu zrobiło się piękniej. Jesień w górach jest prześliczna!

Przebiliśmy się do zielonego szlaku, którym poszliśmy na Orłową.

Obrazek

Obrazek

Na szlaku widać goprowca, którego potem spotkaliśmy przy Chacie na Orłowej. Powiedział, że sprytnie tam dotarliśmy, bo nie każdy zna "myk" z przejściem przez Palenicę. Sprytne było chyba zwłaszcza to, że wjechaliśmy kolejką :lol:

Złota Polska Jesień malowała dla nas dzisiaj piękne kolory:

Obrazek

Obrazek

Potem zaczęło się podejście, ale krótkie i lajtowe, jak cała dzisiejsza trasa :D
Bardzo szybko znaleźliśmy się przy Chacie na Orłowej:

Obrazek

Usiedliśmy obok na ławeczce, wyciągnęliśmy z plecaka czekoladę Studencką :D i herbatę w termosie. Chwilo trwaj! Siedzieliśmy i napawaliśmy się pięknem przyrody.

Obrazek

Po chwili przyszedł do mnie wyjątkowo uroczy kotek. Miał piękne, długie wąsiska. Zaczął się łasić i przymilać:

Obrazek

Był tak słodki, że chętnie wzięłabym go do domu, ale miał już właściciela...

Posililiśmy się nieco, pobawiłam się z kotem... Trzeba było ruszać w dalszą drogę. Zostawiliśmy Chatę na Orłowej za sobą:

Obrazek

Niebieski szlak na szczyt Orłowej był bardzo malowniczy:

Obrazek

Obrazek

Widać już Brenną i Dolinę Leśnicy:

Obrazek

Szczyt Orłowej (813 m):

Obrazek

Dalej niebieskim szlakiem zmierzaliśmy w stronę Świniorki. Ale o tym w następnej odsłonie.

Jak Mariusz, na widok Świniorki, nie wyjdzie ze swojego "matecznika" :wink:, to chyba już nic go stamtąd nie wyciągnie :wink:

:papa:
Ostatnio edytowano 23.02.2012 20:09 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.10.2010 19:48

Ooo... jak ładnie. :D

maslinka napisał(a):Jak Mariusz, na widok Świniorki, nie wyjdzie ze swojego "matecznika" , to chyba już nic go stamtąd nie wyciągnie

Może ten "zmasowany" atak odniesie jakiś skutek. :lol:

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.10.2010 10:58

Franz napisał(a):Ooo... jak ładnie. :D

:D

Franz napisał(a):
maslinka napisał(a):Jak Mariusz, na widok Świniorki, nie wyjdzie ze swojego "matecznika" , to chyba już nic go stamtąd nie wyciągnie

Może ten "zmasowany" atak odniesie jakiś skutek. :lol:

Jak to nie podziała, to już nie wiem, co... :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.10.2010 19:38

23.10.2010 (sobota): Ustroń Jaszowiec - Palenica (672 m) - Orłowa (813 m) - Świniorka (700 m) i z powrotem oraz kiełbaski na Równicy :D

Część druga.

W drodze na Świniorkę cały czas towarzyszą nam piękne krajobrazy i barwy prawdziwej Złotej Polskiej Jesieni:

Obrazek

Obrazek

Polana tuż pod szczytem. Całkiem sporo śniegu się ostało :wink::

Obrazek

A na polanie stadko owieczek:

Obrazek

Obrazek

Jednym z powodów naszej wycieczki na Świniorkę była chęć zobaczenia, jak idzie budowa wyciągu krzesełkowego. Wiedzieliśmy, że były takie plany i mieliśmy nadzieję, że w nowym sezonie będzie tu "krzesło". Niestety o żadnej budowie nawet nie ma mowy. Okolice szczytu wyglądają tak samo jak w maju, kiedy byliśmy tu poprzednim razem (wtedy też łudziliśmy się, że zaczęli budować wyciąg :wink:)

No cóż, w nowym sezonie będziemy nadal jeździć na orczykach, w tym na jednym "szalonym" :wink:
Ale plus jest taki, że nie będzie tłumów narciarzy chcących zobaczyć nowy wyciąg. My tu na pewno przyjedziemy, bo lubimy ten ośrodek.

Kilka zdjęć ze szczytu Świniorki (700 m):

Obrazek

Obrazek

Zaraz Cię uduszę :lol::

Obrazek

Fragment trasy narciarskiej przy najnowszym orczyku. W dole Dolina Leśnicy i Brenna:

Obrazek

Znowu sięgamy po termos i spędzamy na szczycie parę chwil. A potem ruszamy z powrotem, niestety tędy samędy :wink:

Po drodze focimy jeszcze Panią Jesień:

Obrazek

Niebieskim, a później zielonym, szlakiem docieramy do dzisiejszego punktu wyjścia, czyli na szczyt Palenicy. Krzesełka już nie jeżdżą. Pusto i głucho. A jest dopiero 15:30, a kolejka podobno, teoretycznie, czynna do 17:00 :wink:
Nie ma turystów, zamknęli interes. W sumie trudno im się dziwić.

Jako że dzisiejsza wycieczka ma na celu bliższe przyjrzenie się trasom narciarskim, schodzimy do Ustronia Jaszowca wzdłuż wyciągu, patrząc uważnie pod nogi :wink:

Obrazek

Obrazek

W dole Hotel Jawor i ośrodek wczasowy Barbara:

Obrazek

Jest dosyć wcześnie, za wcześnie na powrót do Gliwic! Robimy się głodni... Szybka decyzja: jedziemy na Równicę.

I tak z mało uczęszczanego szlaku trafiamy wprost w turystyczny kocioł. Czego oni tu ostatnio nie zbudowali... 8O
Jest planetarium i kino 4D (czym się różni od 3D, nie wiem :lol:). Jest też tor saneczkowy i park linowy. Wszędzie wdziera się komercha. Wjeżdżając na teren tych wszystkich "atrakcji" trzeba uiścić opłatę parkingową w wysokości 5 zł. I cały dzień można się bawić :wink:

I mi się marzyła tylko kiełbaska i piwko... :roll:
Nie rezygnuję z marzeń, ale póki co, idziemy w stronę nowego budynku stojącego pod szczytem Równicy. Hotel jakiś czy cóś.

Obrazek

Obrazek

Wygląda na wykończoną (przynajmniej z zewnątrz), ale jest zamknięta.

Wracamy. Mijamy schronisko PTTK:

Obrazek

Tutaj porcja kiełbasy (z frytkami 8O) kosztuje 20 zł. Lekka przesada!

Ale kawałek dalej jest knajpka, przed którą grillują się różne smakołyki:

Obrazek

Zamawiamy kiełbaski i piwo (dla mnie; dobrze jest nie być kierowcą :D)

Obrazek

I tym miłym akcentem kończę opis sobotniego górskiego spaceru.

Pikne nasze polskie góry, hej! :D :D :D

:papa:
Ostatnio edytowano 23.02.2012 20:11 przez maslinka, łącznie edytowano 2 razy
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 25.10.2010 19:43

HEJ :hut: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.10.2010 20:04

Pięknie. :)

Zdrowie! 8)
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 26.10.2010 07:33

Dobrze tam macie na tym południu ... jesienne góry na weekend tak blisko.

Od nas to już cała wyprawa.

Pozdrawiam.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.10.2010 12:15

mariusz-w napisał(a):Dobrze tam macie na tym południu ... jesienne góry na weekend tak blisko.

Od nas to już cała wyprawa.

To prawda. Położenie Gliwic jest niezłe :D
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.10.2010 12:21

mariusz-w napisał(a):Dobrze tam macie na tym południu ...

... powiedział Mariusz po powrocie z sześciogodzinnego spaceru po lesie ... :D

A ja też się w sobotę na owieczki natknąłem.
Tylko moje, tak jakby, bardziej na płaskim stały ... :wink:

No i takich pięknych widoków nie miałem.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 26.10.2010 14:26

maslinka napisał(a):.........


A domek świętego na Równicy już był? :lol:

Obrazek
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 26.10.2010 15:51

Świetna wyprawa. Widzę, że masz słabość do tego zakątka (okolic Orłowej i Równicy). Gratuluję.
pozdrawiam serdecznie.
grek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.10.2010 20:04

weldon napisał(a):A ja też się w sobotę na owieczki natknąłem.
Tylko moje, tak jakby, bardziej na płaskim stały ... :wink:

:wink:

Roxi, domku Mikołaja nie było. Jeszcze nie czas na Świętego :wink:

grek napisał(a):Świetna wyprawa. Widzę, że masz słabość do tego zakątka (okolic Orłowej i Równicy). Gratuluję.

Taaak? 8O

Raczej do Świniorki, bo tam dobrze mi się jeździ na nartach :D
Na Orłowej byłam pierwszy raz w życiu; na Równicy bywałam, ale nie mam sentymentu do tego miejsca (zbyt duże tłumy).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone