Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Koko, koko, Hvar jest spoko. Snoorkowania sezon III

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jolamik
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 980
Dołączył(a): 25.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jolamik » 25.08.2010 10:54

longtom napisał(a):
jolamik napisał(a):ltam z Wami była 8) - w niektórych miejscach rzeczywiście bylismy ale o wielu bym nawet nie pomyslała gdyby nie ta relacja :D

pozdrav


cześć jolamik
Każdy coś zobaczy, a coś innego przegapi. My np. byliśmy w Vrbniku, a "najwęższej uliczki świata" nie widzieliśmy. A ty widziałaś :!: :wink:


nie wiem czy zauważyłabym ją bez przewodniczki :lol:
jeszcze raz wielki szacun longtom :D
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.08.2010 11:48

jolamik napisał(a):nie wiem czy zauważyłabym ją bez przewodniczki :lol:
jeszcze raz wielki szacun longtom :D

:oops:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.08.2010 14:33

Środa 14 lipca

Na tą część wycieczki cieszyliśmy się najbardziej. I nie zawiedliśmy się :!:
Kto może, a ma płetwy i maskę, to musi tam być obowiązkowo :!:
Definitywnie żegnamy się z wyspą Rab, szczyty Velebitu zbliżają się z każdą chwilą.

Obrazek

Na stateczku atmosfera plażowa.

Obrazek

Wpływamy do zatoki Zavratnica

Obrazek

Zatoczka jest około kilometra długa, i wąska (50 do 100m szerokości)

Obrazek

Charakterem jest nieco podobna do fiordu. Geomorfologicznie jest jednak efektem erozji wgłębnej.

Obrazek

Ściany skalne wznoszą się stromo.

Obrazek

A dno opada szybko.

Obrazek

Cykady są w dobrej formie. W wąskiej dolinie powietrze aż drży od ich grania i z gorąca.

Obrazek

Zatoczka jest piękna, ale dla nas, główną atrakcją jest:

Obrazek

W niektórych przewodnikach jest napisane, że to łódź podwodna. Widać jednak, że to barka transportowa. Wszyscy są jednak zgodni, że jest niemiecka i że została zatopiona w czasie II wojny światowej.
Zatopiono by ją kilka metrów bliżej środka zatoczki, a dostępna by była tylko dla prawdziwych nurków. A tu przyjemność mają nawet początkujący "snurkowacze"

Obrazek

Na Angelinie maski i płetwy miało z 10 osób, z tego szóstka Polaków :wink:

Obrazek

Kilka osób pluskało się na końcu zatoczki, większość snuła się po brzegu zmęczona upałem.

Obrazek

My byśmy mogli długo

Obrazek

eksplorować wrak.

Obrazek

Zauważamy, nowy dla nas, gatunek ryb. Nazywają się crnej.

Obrazek

Obrazek

Fauna jest zresztą bogata.

Obrazek

Obrazek

Ale wróćmy do żelastwa :wink: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A to zdjęcie płynnie zmienia temat. Przerzucamy się na ukwiały.

Obrazek

Oczków nie mają, uszków też nie, a strachliwe są bardzo.

Obrazek

Ale wystarczy powisieć nad nimi kilka minut,

Obrazek

i wysuwają swoje "czułkołapki".

Obrazek

I trochę mądrości z wikipedii. "Rozmnażają się płciowo lub bezpłciowo. W większości są rozdzielnopłciowe lub dwupłciowe. Partenogeneza występuje rzadko; tak rozmnaża się np. ukwiał koński (Actinia equina). Rozmnażanie płciowe z zapłodnienie zewnętrznym lub wewnętrznym. Jak u wszystkich koralowców, również u ukwiałów nie występuje stadium meduzy. W rozwoju występuje kilka stadiów larwalnych: planula, larwa typu edwardsia i halcampula. Rozmnażanie bezpłciowe poprzez podział podłużny, podział poprzeczny, lacerację (te posiadają znaczne zdolności regeneracyjne) lub wyjątkowo przez pączkowanie. Niektóre gatunki opiekują się potomstwem; ich młode przez pewien czas przebywają na ciele matki."
Cóż Kamasutra może się schować. :!:

Sto osób niecierpliwi się na brzegu, trzeba się wynurzyć :cry: .

Obrazek

Żegnamy się z Zavratnicą.

Obrazek

cdn
Ostatnio edytowano 25.08.2010 16:25 przez longtom, łącznie edytowano 1 raz
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 25.08.2010 14:41

Muszę mężowi pokazać ten wrak. On uwielbia takie kliamty ;)
Ryby rybami, ale jakby się nam w okolicy taki statek trafil, to mam problem, bo z wody nie wyjdzie tylko będzie oglądał i oglądał :twisted:
Gdzieś przy Istrii podobno można pozwiedzać wrak, na ktorym ostały się nawet jakieś wozy pancenre i karabiny- cel na za rok :lol:
viggen_wawa
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 252
Dołączył(a): 16.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) viggen_wawa » 25.08.2010 14:48

Wrak fajny. Ale przy zabawach podwodnych proponuję pamiętać o rękawicach (ja używam Maresa 3/2). Tanie, a nigdy nie wiadomo co za badziew jest pod wodą :wink: :D :D :D
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 25.08.2010 14:57

longtom napisał(a):Na tą część wycieczki cieszyliśmy się najbardziej. I nie zawiedliśmy się :!:
Kto może, a ma płetwy i maskę, to musi tam być obowiązkowo :!:

Następnym razem - pierwszy camping gdzieś pod Velebitem i Zavratnica, tak jak piszesz, obowiązkowo!

Cudo po prostu! :hearts: Brak słów...

No i ta barka, nawet w moim zasięgu jest, bo jestem raczej "snurkowaczem", nie wiem, czy początkującym :wink: ale nie nurkuję głębiej :D

Ooo, i "czarne ryby" (czyli crnej :D) :wink: się pojawiły! Super! :D

A takich ukwiałów z czułkołapkami to strasznie zazdraszczam. Niesamowite są! Nigdzie czegoś takiego nie widziałam!

Dużo wykrzykników w mojej wypowiedzi, ale to dlatego, że to świetny odcinek :D Piękny! Gratuluję :D
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 25.08.2010 15:00

Oooo, ja też tam chcę, pod wodę, do wraku :) Namówiłam już męża na aparat (zresztą długo nie musiałam, zdjęcia wystarczyły) teraz muszę namówić na Zavratnice.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.08.2010 18:31

viggen_wawa napisał(a):Wrak fajny. Ale przy zabawach podwodnych proponuję pamiętać o rękawicach (ja używam Maresa 3/2). Tanie, a nigdy nie wiadomo co za badziew jest pod wodą :wink: :D :D :D


"Dobre rady zawsze w cenie" :wink:
pzdr

Roxi napisał(a):Gdzieś przy Istrii podobno można pozwiedzać wrak, na ktorym ostały się nawet jakieś wozy pancenre i karabiny- cel na za rok :lol:

Ale to pewnie dla nurków, a nie dla "snurkowaczy" :cry:
Jakbyś miała jakiegoś linka to się polecam :wink:
pzdr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 25.08.2010 18:38

Aldonka napisał(a):Oooo, ja też tam chcę, pod wodę, do wraku :) Namówiłam już męża na aparat (zresztą długo nie musiałam, zdjęcia wystarczyły) teraz muszę namówić na Zavratnice.


Chcieć to móc. Sukcesów w namawianiu. :wink: :wink: :wink:

maslinka napisał(a):Następnym razem - pierwszy camping gdzieś pod Velebitem i Zavratnica, tak jak piszesz, obowiązkowo!


Aż się prosi bazę na Rabie sobie zrobić.

maslinka napisał(a):
Dużo wykrzykników w mojej wypowiedzi, ale to dlatego, że to świetny odcinek :D Piękny! Gratuluję :D


:oops:
Mam z kogo brać dobry przykład :wink:
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 25.08.2010 19:23

longtom napisał(a):
mkm napisał(a):Rab to klasa sama w sobie ... Ovo je biser Jadrana :D
Jeśli ktoś poważnie myśli o wyspie ... to warto zaplanować tak pobyt, aby zobaczyć średniowieczny Rab :D
... Korcula ze swoimi moreskami i maskarami , może się schować :wink:

cześć mkm
Nasz pobyt na Rabie to takie rozpoznanie, wszystko jeszcze przed nami.
:wink: :wink: :wink:
pzdr


Jestem nawet skłonny zaliczyć wam to rozpoznanie :wink:
pepe75
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 31
Dołączył(a): 14.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pepe75 » 26.08.2010 10:20

relacja cudowna, podłączyłem się ostatni ale wszystko mam od razu, tylko
szkoda mi sie zrobiło bo po trzech wakacjach w Cro w przyszłym roku na 95% nie dam rady tam pojechać, ale jest jeszcze te 5% i już knuje jak namówić żonkę na wyjazd w pażdzierniku lub listopadzie.
pozdrawiam
na szczęście przeczytałem tę opowieść przed praca ia jakośmi rażniej będzie
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2010 11:45

mkm napisał(a):
longtom napisał(a):
mkm napisał(a):Rab to klasa sama w sobie ... Ovo je biser Jadrana :D
Jeśli ktoś poważnie myśli o wyspie ... to warto zaplanować tak pobyt, aby zobaczyć średniowieczny Rab :D
... Korcula ze swoimi moreskami i maskarami , może się schować :wink:

cześć mkm
Nasz pobyt na Rabie to takie rozpoznanie, wszystko jeszcze przed nami.
:wink: :wink: :wink:
pzdr


Jestem nawet skłonny zaliczyć wam to rozpoznanie :wink:


Dla eksperta od Rabu, jedno zdjęcie gratis :wink: :wink: :wink:

Obrazek

pzdr
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2010 11:49

pepe75 napisał(a):relacja cudowna, podłączyłem się ostatni ale wszystko mam od razu, tylko
szkoda mi sie zrobiło bo po trzech wakacjach w Cro w przyszłym roku na 95% nie dam rady tam pojechać, ale jest jeszcze te 5% i już knuje jak namówić żonkę na wyjazd w pażdzierniku lub listopadzie.
pozdrawiam
na szczęście przeczytałem tę opowieść przed praca ia jakośmi rażniej będzie


cześć pepe75
Zajrzyj za jakiś czas z rana, coś tu jeszcze przybędzie. :wink: :wink: :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 26.08.2010 12:08

Sama nie wiem od czego zacząć, tyle zaległości się mi narobiło. Ale tej Twojej cudownej relacji nie mogłabym zostawić na kiedyś, na potem, bo mam tu świat nieznany ten spod wody, mam tu nasze ślady, mam tu mój ulubiony świat kwiatuszków, roślin i zwierząt. I najpiękniejszą zatokę - fiord Zawratnicę. Jakże inna jest niż mi pozostała w pamięci. Jeszcze w uszach słyszę pisk jakiegoś jedynego ptaszka, który nam gdzieś nad głową raz przeleciał i słyszę CISZĘ i pamiętam niezwykły spokój z tego miejsca. Bo myśmy byli tam samiuteńcy a pan który pobierał opłatę porozkładał swoje wędki i wrócił na początek zatoki.
Myślę, że i tak byłeś w doskonałej sytuacji "schodząc" pod wodę a tam poza bąbelkami i szumem w uszach tych 100 wycieczkowiczów nie słyszałeś i nie widziałeś.

Tyle wspólnych ścieżek rozpoznaję. I Cres i Rab a teraz Zawratnica.

Pozdrawiam Lidia
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 26.08.2010 12:53

Lidia K napisał(a):...świat nieznany ten spod wody, ...

Tyle wspólnych ścieżek rozpoznaję. I Cres i Rab a teraz Zawratnica.

Pozdrawiam Lidia


Ile razy przejeżdżaliśmy przez Osor patrzałem na "waszą" Televrinę, przez nas niestety niezdobytą. Ale i u nas "górska" wycieczka będzie. Na sam koniec.
Na razie jeszcze 2 podwodne "kwiatki".

Obrazek

Obrazek

Pozdrowienia i udanego ciągu dalszego wakacji.
tomek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Koko, koko, Hvar jest spoko. Snoorkowania sezon III - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone