Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.06.2010 00:07

Interseal napisał(a):1. Około 13:45 wyjeżdżałem z lasu szlakiem zielonym na Trzy Kopce i zabierałem do samochodu czekającą na mnie na parkingu przy wyciągu grupkę osób. Gdybym zauważył srebrną skodę na gliwickich numerach pewnie bym wyskoczył sprawdzić - kto to... ale chyba jeszcze Was nie było. :)

Podjechaliśmy dokładnie o 13:48 (właśnie sprawdziłam na zdjęciach). Dosłownie minęliśmy się. Szkoda...

Interseal napisał(a):2. kiedy zjeżdżałem DZIŚ! samochodem wczesnym wieczorem ze ŚWINIORKI! (odwożąc tym razem wspomniane osoby) w dolinę Leśnicy, a resztki promieni słonecznych, które przedarły się przez chmury oświetliły przeciwległe stoki Starego Gronia, westchnąłem sobie i pomyślałem "Kolejny stracony dzień i weekend. Nie idę w góry. Ciekawe natomiast, gdzie tym razem udała się Agnieszka..."
:)

Hehe, pewnie właśnie wyjeżdżała z Brennej. Staliśmy trochę na ruchu wahadłowym, bo ludzie, jadąc jednocześnie z obu stron (niektórzy na czerwonym), zakorkowali się w samym środku wąskiej drogi. Przed 18:00 wyjechaliśmy z Brennej.

Interseal napisał(a):Nasze szlaki przecięły się więc jeżeli chodzi o trasę, jeżeli chodzi czas rozminęliśmy się najpierw o kilka minut a później o kilka godzin :wink:

To niespotykane, żeby aż tak się mijać! Już tak kiedyś zresztą było :D

Może następnym razem, jak będę się wybierała w Twoje strony, odezwę się (dzisiaj to był całkowity spontan :wink:)

Pozdrawiam serdecznie :)
Ostatnio edytowano 21.08.2010 23:08 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.06.2010 08:35

Witam.

Agnieszko, chciałbym - o ile to możliwe - upomnieć się o mały suplement do wczorajszej wycieczki. :wink:

Piszesz, że z Trzech Kopców schodziliście do Leśnicy zielonym szlakiem. Przechodziliście więc przez dwie duże, urokliwe polany na Groniku.
Czy masz może jakieś zdjęcia z tych miejsc? :)

Pozdrawiam
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 20.06.2010 10:23

maslinka napisał(a):
Ze Świniorki niebieskim szlakiem zmierzamy w stronę Trzech Kopców Wiślańskich. 40-minutowy spacerek i jesteśmy na miejscu (840 m.n.p.m.):

:D

810 m.n.p.m :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.06.2010 11:35

Interseal napisał(a):Agnieszko, chciałbym - o ile to możliwe - upomnieć się o mały suplement do wczorajszej wycieczki. :wink:

Mariuszu, będzie suplement, ale nie wiem, czy taki, o jaki chodziło :wink:

Dlatego, że nie wiem, czy to, co sfociłam, to polana na Groniku :oops:

Obrazek

Kiepskie zdjęcie (focus na nie wiadomo co :wink:):

Obrazek

Obrazek

Piszesz o dwóch polanach na Groniku, więc może to jest ta pierwsza... ?

Na drugiej (no dobra, przyznam się :wink:), na szlaku, stał sobie pies i dziwnie na nas spoglądał :lol: Więc okrążyliśmy go dużym łukiem i nie w głowie mi było robienie zdjęć...

Czyżby jakiś sentyment z dzieciństwa do Gronika? :wink:
Ja już mam duży sentyment do Świniorki :D Na pewno będę tam wracać i to pewnie nie tylko zimą.

AndrzejJ. napisał(a):
maslinka napisał(a):
Ze Świniorki niebieskim szlakiem zmierzamy w stronę Trzech Kopców Wiślańskich. 40-minutowy spacerek i jesteśmy na miejscu (840 m.n.p.m.):

:D

810 m.n.p.m :wink:

Faktycznie! Patrzę jeszcze raz na mapę i chyba źle z moim wzrokiem (to od cro.pli :wink:) Jedynym wytłumaczeniem :wink: może być to, że poziomica "przecięła" jedynkę i "zamknęła" ją w czwórkę :lol: :D

Pozdrawiam serdecznie uważnego Czytelnika :)
Ostatnio edytowano 23.02.2012 20:07 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.06.2010 12:20

Tak, dokładnie o to miejsce mi chodziło.
Uważny czytelnik, może się dopatrzeć, że Gronik (662 m.n.p.m.) jest trochę dalej, ale tak zwykło się nazywać też i to miejsce. :)

Ta na zdjęciach, to pierwsza od strony Trzech Kopców, a ta gdzie był pies to rzeczywiście druga.
Pies? Wrrrr... podaj rysopis, będę wiedział kogo ochrzanić :wink:

Ciekawe co mają oznaczać te paliki i sznurek. Mam nadzieję że to tylko pozostałość po niedawnym rowerowym rajdzie górskim, a nie pomysł by zaznaczyć w TAKIM miejscu swoją własność ziemską...

Obie polany najładniej wyglądają jesienią, gdy niekoszona trawa usycha i złotożółtym kolorem faluje na wietrze w zachodzącym słońcu. Gdzieś miałem zdjęcia, jeżeli znajdę, to wkleję.

Przechodziliście też obok dawnej bacówki, naprzeciw której widoczne są być może jeszcze ruiny fundamentów wielkiej szopy. Przywożono tutaj i wypasano w sezonie owce. My jako dzieci biegaliśmy tam kilka razy w tygodniu po ser. :wink:

Sentyment rzeczywiście z dzieciństwa i także z lat późniejszych... nie do opisania... przynajmniej teraz i tutaj :)

Co do Świniorki, mam podobnie jak Ty. :wink:
Zazwyczaj odbywa się to tak: Wychodzę na szlak niebieski w rejonie bufetu Złoty Bażant (musieliście obok niego przechodzić) i potem zapada decyzja: w prawo lub lewo. Cele obu kierunków wiadome. :wink:

Dziękuję za suplement i pozdrawiam. :papa:
Ostatnio edytowano 20.06.2010 16:21 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.06.2010 14:44

Jeszcze rzeczone kilka fotek:

Polana nr 2 :wink: :
Obrazek

Obrazek

Obrazek

"Złoty Bażant" widziany Breńskiej Malinki
Obrazek

Świniorka z Gronika
Obrazek

Szczyt Świniorki wczesną jesienią.
Obrazek

Obrazek

Moja osobista... :wink:
Obrazek

:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14795
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 20.06.2010 22:55

Cześć :D
Uff, jestem wreszcie. Cały dzień nad papierami, mam dość! Jeszcze tylko tydzień... :D

Teraz sobie siedzę z Budweiserem i chętnie odpiszę na parę kwestii :)

Interseal napisał(a):Pies? Wrrrr... podaj rysopis, będę wiedział kogo ochrzanić :wink:

Dosyć spory, czarny kundelek... :wink:

Interseal napisał(a):Ciekawe co mają oznaczać te paliki i sznurek. Mam nadzieję że to tylko pozostałość po niedawnym rowerowym rajdzie górskim, a nie pomysł by zaznaczyć w TAKIM miejscu swoją własność ziemską...

Pogrodzone to jest dopiero na Świniorce :wink: Mieliśmy problemy z przejściem i muszę się przyznać (nie wiem, czy mnie tu zaraz nie zlinczujesz :wink:), że przechodziliśmy nawet przez płot. Priorytetem było przejście zboczem Świniorki i zobaczenie stoku narciarskiego latem, więc nie mogliśmy inaczej...

Interseal napisał(a):Sentyment rzeczywiście z dzieciństwa i także z lat późniejszych... nie do opisania... przynajmniej teraz i tutaj :)

Taaa... rozumiem, o czym mówisz :D Trochę zazdroszczę takiej scenerii :) Ja jestem paskudnym mieszczuchem :wink: i na randki na łonie natury mogłam co najwyżej biegać do parku...

Interseal napisał(a):Zazwyczaj odbywa się to tak: Wychodzę na szlak niebieski w rejonie bufetu Złoty Bażant (musieliście obok niego przechodzić)

Jasne, że przechodziliśmy. Szkoda, że był zamknięty :wink:

Zdjęcia piękne, takie romantyczne...
Mówisz, że to wczesna jesień jest. To kiedy najlepiej przyjechać na Świniorkę? :D Na początku października?

:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.06.2010 12:27

maslinka napisał(a): Dosyć spory, czarny kundelek... :wink:


Aaaaa... haaaaa... ok! Już wiem :wink:

maslinka napisał(a):
Pogrodzone to jest dopiero na Świniorce :wink: Mieliśmy problemy z przejściem i muszę się przyznać (nie wiem, czy mnie tu zaraz nie zlinczujesz :wink:), że przechodziliśmy nawet przez płot.


Dziki i jelenie nie skaczą bo wysoko, a Ty tak? A niech to, kto jak kto, ale tam powinni wiedzieć jak się ostrokół robi :wink:

maslinka napisał(a):
Mówisz, że to wczesna jesień jest. To kiedy najlepiej przyjechać na Świniorkę? :D Na początku października?


Już nie pamiętam dokładnie z jakich miesięcy te zdjęcia, chyba koło końcówki września. W zasadzie każda pora roku dobra, byle sucho i słonecznie było.

Pozdrawiam.
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 22.06.2010 01:36

maslinka napisał(a): (focus na nie wiadomo co :wink:):


Wiadomo. Na... Rybnik. :lol: :wink:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 04.07.2010 08:34

Mariusz pewnie znowu był w Beskidach... tylko nie ma czasu napisać. :)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2010 19:52

Fatamorgana napisał(a):Mariusz pewnie znowu był w Beskidach... tylko nie ma czasu napisać. :)


Owszem, byłem i jestem tam codziennie :wink: . Dziś był krótki niedzielny spacerek z Doliny Pilarzy Potok na Trzy Kopce.

Nie zawsze trzeba szlakiem... :)
Obrazek

... na skróty na polanę Gronika. Z lewej Świniorka z prawej Horzelice. Z tyłu Zebrzydka i Łazek.
Obrazek

Na zielonym szlaku
Obrazek

Odpoczynek na Trzech Kopcach
Obrazek

Obrazek

i mały posiłek :wink:
Obrazek

Skrzyczne z Trzech Kopców
Obrazek

Kamieniołom "Głębiec" w Brennej
Obrazek

Powrót niebiesim w kierunku Równicy. Na Zokrzasku odbicie w las i zejście do Pilarzego Potoku.

Pozdrawiam.
Interseal M.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.07.2010 05:00

W ostatni weekend czerwca (25-27) wybrałem się do Szczyrku. To była moja pierwsza wizyta w tym mieście a druga w tej beskidzkiej okolicy.

Pogoda niestety nieszczególnie dopisała, piątek i sobota były pochmurne i mgliste, z siąpiącą mżawką, dlatego o jakichkolwiek górach mowy być nie mogło. Dopiero w niedzielę zrobiła się piękna pogoda :D

W piątek pozwiedzałem Szczyrk

W planie był wjazd kolejką na Skrzyczne

Obrazek

Jednak puste krzesełka wyciągu świadczyły o tym, że nie tylko ja zrezygnowałem z tego zamiaru....

Obrazek

Odwiedziłem oczywiście skocznię, przy której trwały jakieś prace wykończeniowe

Obrazek

Kolejny dzień nie przyniósł większych zmian w pogodzie :( , dlatego najpierw, wcześnie rano udałem się na zwiedzanie Bielska Białej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie trasą przez przełęcz Przegibek.......

Obrazek

Obrazek

....przejechałem do Międzybrodzia. Bardzo podobały mi się okolice zalewu,nawet przy tak niesprzyjającej aurze......

Obrazek

Obrazek

Wjechałem na zamgloną górę Żar, to widok z trasy na nią na Międzybrodzie

Obrazek

Zapora w Tresnej

Obrazek

Obrazek

I na koniec kilka fotek z Żywca, gdzie byłem już po raz drugi.

Rynek

Obrazek

Kościół NMP

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałac Habsburgów i park

Obrazek

Obrazek

Kościół św Krzyża

Obrazek

.........
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.07.2010 19:52

Niedziela przywitała mnie piękną pogodą 8O :D

Widok w okolicy kwatery w Szczyrku

Obrazek

Najpierw podjechałem pod sanktuarium "Na Górce" w Szczyrku Biłej

Obrazek

Stamtąd ładnie widać Skrzyczne

Obrazek

Obrazek

No a potem udałem się już przez Żywiec i Rajczę w kierunku Rycerki Górnej skąd prowadzi popularny żółty szlak na Wielką Raczę :D

Wystartowałem punktualnie o 7.00

Obrazek

Na szlaku o tej porze nie spotkałem nikogo.
A już półtorej godziny później mogłem podziwiać widoki ze szczytu 8)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To była moja druga wizyta na Wielkiej Raczy, poprzednio byliśmy tam z Lidią K w czerwcu 2005 i zapamiętaliśmy ten szczyt jako bardzo atrakcyjny. Ta opinia potwierdziła się, choć świerki okołoszczytowe jakby trochę urosły :roll: :wink:

Po zejściu ze szczytu udałem się w kierunku Wisły, w tym rejonie jeszcze nigdy nie byłem :? . A szkoda, bo tereny te bardzo mi się spodobały...... lepiej więc późno niż wcale :D

Okolice Koniakowa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pałacyk Prezydencki w Wiśle

Obrazek

Zapora i jezioro w Wiśle Czarnym

Obrazek

Skocznia im Adama Małysza w Wiśle Malince

Obrazek

I tak skończył się ten przedłużony beskidzki weekend...... okolice Wisły, jak będzie okazja, zdecydowanie do powtórki :D
Ostatnio edytowano 14.07.2010 09:37 przez kulka53, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.07.2010 21:49

Ładna wycieczka!

Odwiedziłeś 90% miejsc, w których bywam niemal codziennie służbowo.

Na skoczni "Skalite", a w zasadzie na jej budowie zostawiłem dwa lata życia i trochę zdrowia. Powstał według mnie (choć ostatnio już beze mnie) najlepszy kompleks treningowy w Polsce.

Do skoczni w Malince też dołożyłem jeden grosik :) .

Ostatnio wróciłem do Szczyrku i próbujemy zrobić tym razem co nieco dla narciarzy biegowych.

Z miejsc, które pokazałeś, zdecydowany prym wiedzie u mnie Szczyrk. Wąska głęboka dolina, skupiona zabudowa, strome wolne od domów aż do granicy lasu łaki i powyżej strome, zarośnięte stoki Skrzycznego i Hyrcy, czy Beskidka po drugiej stronie.

Trójwieś Beskidzka (Istebna, Koniaków, Jaworzynka) jest taka trochę endemiczna pod każdym względem. Warto się tam zatrzymać na dłużej.

Wisła mniej mi się podoba. Trochę rozlazła i brzydkie centrum z torami kolejowymi, rozsypującymi się skoczniami i zabudową targowiska... feee :wink: . Pozatym nie jest źle. 8)

Wielką Raczę chcieliśmy zaliczyć w ubiegły weekend. Jednak kiedy wysypaliśmy się w Rajczy z pociągu z dzieciakami, okazało się że z rynku kompletnie nic nie jedzie w żadnym kierunku przez najbliższe dwie godziny. Ni bus ni autobus. Cóż zostało? Pomaszerowaliśmy w dół asfaltem i odbiliśmy niebieskim na Suchą Górę a później Halę Boraczą i po siedmiu godzinkach doczołgaliśmy się do dworca PKP w Milówce.
Pomimo ukropu i koszmarnego asfaltowania w Milówce, chłopaki trzymały się dziarsko. :)
Kiedy uporam się ze zdjęciami, wkleję kilka.

Dzięki Kulka, fajny odcinek.
Pozdrawiam
Interseal M.

P.S. Zbiornik wody w Wiśle Czarnym lub Czarnem lub Czornym - w zależności od dialektu :wink: . Z bólem serca zgodzę się na Czerniańskie :wink:
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 13.07.2010 23:06

Interseal napisał(a):Ładna wycieczka!

Odwiedziłeś 90% miejsc, w których bywam niemal codziennie służbowo.


Też się uśmiechnęłam - bo ja może nie codziennie, ale też służbowo i też baaardzo często we wszystkich tych miejscach :)

A co do miejsc jeszcze, to zdecydowanie mam większą słabość do Beskidu Żywieckiego niż Śląskiego. Mimo powszechnego zatłoczenia i tak wydaje mi się nieco mniej zagęszczony :wink: :lol:

Interseal napisał(a):Wielką Raczę chcieliśmy zaliczyć w ubiegły weekend. Jednak kiedy wysypaliśmy się w Rajczy z pociągu z dzieciakami, okazało się że z rynku kompletnie nic nie jedzie w żadnym kierunku przez najbliższe dwie godziny. Ni bus ni autobus. Cóż zostało? Pomaszerowaliśmy w dół asfaltem i odbiliśmy niebieskim na Suchą Górę a później Halę Boraczą i po siedmiu godzinkach doczołgaliśmy się do dworca PKP w Milówce.
Pomimo ukropu i koszmarnego asfaltowania w Milówce, chłopaki trzymały się dziarsko. :)
Kiedy uporam się ze zdjęciami, wkleję kilka.


No proszę... Czyli z Wami o mało co się nie spotkałam :) Gratulacje dla chłopaków zwłaszcza!!!
Aha - z BB z dworca PKS-u jeździ codziennie autobus do Rycerki o 7.10. Tak około 9.30 (bo stoi w Żywcu dłużej) jest na miejscu i spokojnie można sobie urządzić miły spacer na Raczę i nie tylko :) . Zgadzam się z Kulką - świerki to tam rooooosną :) I już nie tylko "góry zasłaniaja widoki" :lol: :lol: :lol:

A jak już tak opowiadam to dla odmiany tydzień wcześniej odbyłam uroczy popołudniowy spacer z Soblówki na Rycerzową, bo się zamarzyły fotki wschodu słońca. Wschód był, ale nie powalający niestety. Choć fotki faaajne ;) Za to zdziwiłam się jak strasznie zarósł szlak czerwony - ten do Rajczy! Nawet przy moim nikczemnawym wzroście musiałam się tam czołgać pod gałęziami :D
Aha - Rycerzową odwiedziłam jeszcze 3 tygodnie wcześniej też, więc jeszcze dwa słowa - szlak czarny z Soblowki - błoto po kostki i po zrywkach baaardzo zmasakrowany teren. Żółty - jak to zawsze - "niewinna, upierdliwa trasa", lekko pnąca się, bez jakichkolwiek utrudnień :)

Całusy dla Was! A gdzie teraz? Hmmm. Jak się uda, to to będzie decyzja chwili :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone