Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.12.2009 19:50

Franz napisał(a):Mariusz, nie wiem, z jakiego źródła korzystałeś, ale - obawiam się, że nie jest ono w pełni wiarygodne.


Wiedziałem, że tak będzie :) , że się odezwiesz.
Przekleiłem tę bzdurę z pewnego miejsca w sieci (miejsce pierwsze w google po oddaniu strzału "młada hora") i specjalnie nie komentowałem.

Dzięki za wyjaśnienie.


Pozdrawiam
Interseal M.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.12.2009 20:37

Franz napisał(a):...
A teraz przechodząc już na nasze podwórko - dużo lasu rośnie na Babiej Górze? ;) Na dole owszem - tak to na ogół bywa na nizinach i w terenie niezbyt wysoko położonym, ale czy to byłoby uzasadnieniem nazwania bezleśnej góry słowem oznaczającym las?? Idźmy dalej - Łysa Góra. Łysy las?
A "góral" - to ktoś żyjący w lesie? Słowa "wzgórze", "pagórek" - mniejsze lasy? Kierunek "do góry" też nie oznacza - "pomiędzy drzewa". ;)

Niestety, ktoś zupełnie poplątał wszystko. To trochę jak z tym, przytaczanym już kiedyś, przykładem "Zugspitze" - Góra Kolejek. :lol: ...

Z tym, że poplątali się zgadzam. Weźmy: leży w deskach :?: DESZCZYK :?: ...strzyka z nieba :?: NIEBOSZCZYK :!: ...a nazwali na odwrót :lool: :lool:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.12.2009 19:57

Interseal napisał(a):Przekleiłem tę bzdurę z pewnego miejsca w sieci (miejsce pierwsze w google po oddaniu strzału "młada hora") i specjalnie nie komentowałem.

Znalazłem to sobie. Z jednej strony szkoda, że ktoś z PTT to firmuje, z drugiej nie można każdego miłośnika działalności górskiej zmuszać do znajomości językoznawstwa. A w internecie można się na różne absurdalne stwierdzenia natknąć. Nikt tego nie kontroluje.

Gorzej, bo w poważnej literaturze też można niesamowite rzeczy wyczytać. Mam książkę "Mezopotamia", dofinansowaną przez polskie Ministerstwo Edukacji Narodowej, objętą programem wspieranym przez MSZ Francji, Ambasadę i Instytut Francuski. Ktoś ją pisze, ktoś inny wykonuje korektę, następnie ktoś to tłumaczy na język polski i co można wyczytać?
Otóż, "Tygrys i Eufrat biorą początek w Armenii, pierwsza z rzek na południe od jeziora Wan". Dobrze by było, gdyby ktoś zechciał rzucić okiem na mapę przed wypisywaniem takich bzdur...

slapol napisał(a):Weźmy: leży w deskach DESZCZYK ...strzyka z nieba NIEBOSZCZYK ...a nazwali na odwrót

Interesujący ciąg skojarzeniowy. :)

A teraz w drogę. Najpierw przez lodowe mozaiki.

Obrazek

Muńcuł się wypogodził.

Obrazek

Opuszczamy zagubioną w górach cywilizację.

Obrazek

I zanurzamy się w leśny gąszcz.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.12.2009 17:03

Z lewej pokazał się Rachowiec.

Obrazek

Potem znów trochę przez las.

Obrazek

I z prawej pokazuje się Lipowska.

Obrazek

A jak przyzoomujemy źrenicę, to i Pilsko.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2009 13:28

W dolinach pierwsze oznaki przedwiośnia. W Rycerce śniegu już nie ma.

Obrazek

Ale w górach wciąż zima. A my zdążamy do Rajczy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.12.2009 10:42

Franz napisał(a):Opuszczamy zagubioną w górach cywilizację.

Obrazek


Ja szedłem w drugą stronę i bardzo duże zdziwienie po ponad dwóch godzinach marszu z Rajczy wywołała u mnie Młada Hora.
Zerknąłem w dół na budynki i pomyślałem: "Taaa... dwie godziny tyrania w błocie, a za chwilę podjedzie tu pewnie autobus" :)

... a ,mnie się wydawało, że gdy mieszkałem 25 lat pod Trzema Kopcami, to było to daleko i wysoko...

Pozdrawiam
Interseal M.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.12.2009 19:56

Interseal napisał(a):Zerknąłem w dół na budynki i pomyślałem: "Taaa... dwie godziny tyrania w błocie, a za chwilę podjedzie tu pewnie autobus" :)

Tiaaa... a tam tylko przystanek tramwajowy. ;)
Młada Hora ma faktycznie świetne położenie. Nawet idąc doliną - czy to Danielki, czy Rycerek - wędrujesz długo przez lasy, by w końcu trafić do tego przysiółka. Obecne schronisko PTT zajmuje budynek niegdysiejszej szkoły podstawowej. Ale wtedy jeszcze bus nie był w stanie tam dotrzeć, by dowozić dzieciaki do szkoły w Ujsołach.

A nad Ujsołami Krawców Wierch.

Obrazek

Żegnamy już definitywnie Muńcuł.

Obrazek

Schodzimy stokami Hutyrowa.

Obrazek

Przed nami Rajcza. Ponad nią Sucha Góra, zza której wyziera Prusów.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.12.2009 11:01

Czas powrotu w doliny.

Obrazek

Bez szlaku, na skróty.

Obrazek

Przekraczamy Sołę.

Obrazek

Ruszamy w podróż powrotną.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.03.2010 16:20

Dawno tu się nic nie ukazało. To może dorzucę jedną włóczęgę. Będzie w dwóch odsłonach, a miała miejsce w halloween pewnej pięknej jesieni.
Trasa w Beskidzie Żywieckim: Żabnica - Prusów - Lipowska - Słowianka - Abrahamów - Żabnica. Oto pierwsza odsłona:

Na pierwszym podejściu oglądam się za siebie, a w Beskidze Śląskim, zza Magurki Radziechowskiej i Glinnego, Skrzyczne życzy mi dobrego dnia.

Obrazek

Podchodzę wyżej i z dali, po lewej, pozdrawia mnie unoszący się ponad porannymi mgłami Beskid Mały.

Obrazek

Na Prusowie wita się ze mną słońce.

Obrazek

Również mieszkańcy tłumnie wylegli na moje powitanie.

Obrazek

Ponad Halą Boraczą uśmiecha się do mnie Romanka.

Obrazek

Wchodząc w las, w kierunku Boraczego Wierchu, oglądam się za siebie.
(A w tym roku, w tym samym miejscu już nawet śladu po tym lesie nie było...)

Obrazek

Teraz Mała Fatra wita mnie przyjaźnie.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.03.2010 16:22

Na zachodzie zostają Muńcuł, Będoszka, Praszywka i Wielka Racza.

Obrazek

Pod Rycerzowymi i Muńcułem dymy unoszą się nad Soblówką i Ujsołami.

Obrazek

Główny szlak na Lipowską.

Obrazek

W dali Tatry.

Obrazek

Docieram na Halę Rysiankę. Przede mną Pilsko w roli głównej.

Obrazek

Babia Góra, a po lewej Police.

Obrazek

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.03.2010 11:31

Ruszam w drogę powrotną. Przede mną Romanka ponad Halą Pawlusią.

Obrazek

Widok z Hali Pawlusiej na zachód. Na horyzoncie Beskid Śląski.

Obrazek

Czerwonym szlakiem zagłębiam się w las na stokach Romanki.

Obrazek

Jedne z nielicznych łańcuchów, zamocowanych w Beskidach.

Obrazek

Urocze źródełko.

Obrazek

Docieram na Słowiankę.

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.03.2010 11:32

Po lewej mam Lipowską.

Obrazek

Teraz trawers Tajchu, zwanego też Skałą.

Obrazek

Zabudowania na Abrahamowie.

Obrazek

Uwielbiam włóczyć się tym grzbietem.

Obrazek

Jest niezbyt wysoki, ale roztaczają z niego piękne widoki.

Obrazek

Każda wędrówka kiedyś jednak się kończy.

Obrazek

Zapada zmrok. Czas schodzić w doliny.

Obrazek

Pozdrawiam.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.03.2010 14:30

Witam!

Wydaje mi się tylko, czy też jest to jedna z Twoich ulubionych tras w Beskidach? :)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58951
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.03.2010 14:46

Interseal napisał(a):Witam!

Hejjj!
Miło Cię widzieć (czytać) ponownie. :)

Interseal napisał(a):Wydaje mi się tylko, czy też jest to jedna z Twoich ulubionych tras w Beskidach? :)


Nie wydaje Ci się. :)
Mam dwa ulubione rejony w naszych Beskidach - Worek Raczański oraz grupę Lipowskiej i Romanki. Ten drugi daje niemal nieograniczone możliwości dostosowywania trasy do długości dnia, a ponadto punkty brzegowe leżą przy linii kolejowej, bądź w jej pobliżu. A więc - można trasę przyprawić do smaku. ;)

Poza tym - Romanka jest jedną z dwóch moich ulubionych gór. Drugą jest Jałowiec. Ale nie pytaj, dlaczego. Nie mam pojęcia. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14750
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 03.05.2010 19:40

3.05.2010 - Wisła Głębce - Kiczory - Stożek - Wisła Łabajów - Wisła Głębce

Pierwszy w tym roku nasz nienarciarski wyjazd w góry. "Sezon łazikowy" w pełni, więc ruszyliśmy na szlak.

Początki zwykle są trudne, zatem zaplanowaliśmy sobie niezbyt forsowną pętelkę rozpoczynającą się przy stacji PKP Wisła Głębce. Stamtąd niebieskim szlakiem, przez Mraźnicę, ruszyliśmy na Kiczory (989 m.n.p.m.)

Pogoda średnio nam się udała. Cały czas było ciepło, na początku pochmurno, podczas podejścia na Kiczory zaczął padać deszcz, a na szczyt dotarliśmy we mgle... Szkoda, bo na Kiczorach właśnie spodziewałam się najładniejszych widoków. (Niby w górach liczy się droga... Ale ja uwielbiam widoki i nic na to nie poradzę :))

Potem jeszcze pół godziny na Stożek (978 m.). W schronisku trochę się zagrzaliśmy, wypiliśmy herbatę z cytryną i zjedliśmy kiełbaskę.
Gdy wyszliśmy (około 15:00) już nie padało :) i tak było do końca.

Zeszliśmy zielonym szlakiem do Łabajowa i "zamknęliśmy" pętelkę.

Dla ubarwienia wrzucę oczywiście kilka zdjęć ze szlaku :)

Podczas podejścia na Kiczory, widok na Stożek:

Obrazek

Najwyżej położone boisko z Polsce :wink::

Obrazek

Na szlaku można też spotkać "niespodzianki":

Obrazek

Podeszłam bliżej i :

Obrazek

8O

Nie wiem, czy to wilcza, czy może psia. Dziwny pomysł nabijanie tego na kij przy szlaku. Może to takie ostrzeżenie: "Uważaj na wilki, man" :wink: (Górniczo-hutnicza orkiestra dęta - gdyby ktoś nie kojarzył :)).

Przepraszam za taką drastyczną fotkę (jeśli kogoś to zniesmaczyło), potraktujcie to jako ciekawostkę. Więcej już takich nie będzie.

Wiosennie zielony (choć tak naprawdę niebieski) szlak na Kiczory:

Obrazek

Kiczory - szczyt:

Obrazek

Jak widać, nic nie widać :wink: Ale wiadomo, że jesteśmy w Czechach :)

Schronisko na Stożku (ponoć najstarsze w Beskidach):

Obrazek

Milka znacznie nowsza od schroniska :wink:

Zejście ze Stożka, zielony szlak do Wisły Łabajów:

Obrazek

Skocznie narciarskie w Wiśle Łabajów - K65 i K35:

Obrazek

Podobno tą większą do treningów wykorzystuje czasami sam Adam Małysz :)

Wiadukt kolejowy - Wisła Głębce:

Obrazek

Za Wikipedią:

Ten betonowy most kolejowy o długości 122 metrów i wysokości 25 metrów został wybudowany w latach 1931 - 1933 nad potokiem Łabajów. Planowano przedłużenie linii kolejowej z Głębiec do Zwardonia, jednak prace przerwała II wojna światowa, a w kolejnych latach projekt zarzucono.

Wiadukt robi duże wrażenie:

Obrazek

Nie mogłam się oprzeć i stanęłam na tym cudzie przedwojennego budownictwa:

Obrazek

Wycieczka bardzo udana, mimo nie najlepszej pogody. Mam nadzieję, że następnym razem będzie bardziej owocna widokowo :)

Pozdrawiam wszystkich wędrowców, piechurów i łazików :)
Ostatnio edytowano 23.02.2012 19:05 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone