Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zima naszym okiem

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.11.2009 15:40

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.11.2009 15:37

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
wiolak3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 808
Dołączył(a): 28.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolak3 » 29.11.2009 17:09

Tak sobie patrzę i myślę, kiedy spali się matryca.... :?: :?: :lool: Robienie zdjęć pod słońce niszczy matrycę a zdarza się, ,że i wzrok...Poza tym powstają flary a słońce ma bardzo ostre "kolory"...śnieg robi się nieco niebieski. Przy robieniu zdjęć krajobrazów istnieje taka fajna zasada: jeśli dajesz radę patrzeć gołym okiem bezpośrednio w słońce, dasz również radę je sfotografować. Wynika stąd, że najlepiej fotografować słońce w "złotych" godzinach, gdy jest blisko horyzontu lub gdy jest przesłonięte np. przez chmury. To tyle, jeśli to wątek FOTO CRO KLUBU- dyskusja :wink: :wink:
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 29.11.2009 18:09

Widok na Tatry.
Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 29.11.2009 20:06

wiolak3 napisał(a):Tak sobie patrzę i myślę, kiedy spali się matryca.... :?: :?: :lool:

Popróbujemy, zobaczymy. Dam Ci znać, kiedy to się uda. ;)
Mam sporo fotek ze słońcem w swoich zbiorach.

wiolak3 napisał(a):Poza tym powstają flary

Jako, iż ze mnie jest zupełny laik fotograficzny, musiałem poszperać nieco i poczytać o tych flarach, bo pojęcie było mi obce.
Teraz już wiem, co to jest za efekt i w jaki sposób można go osiągnąć. Są mechanizmy w programach do obróbki zdjęć, dzięki którym można utworzyć takie flary, jeśli ich nie ma na oryginalnym zdjęciu. Na moich fotkach to są akurat naturalne flary. Owszem, zgadzam się - urozmaicają zdjęcie, ale osobiście nie jestem aż takim wielkim fanem, bym je chciał sztucznie dodawać.
Cóż - kwestia gustu. ;) Ale - dzięki Tobie już poszerzyłem swoją niewielką wiedzę fotograficzną. :idea:

wiolak3 napisał(a):śnieg robi się nieco niebieski.

Zgadza się. :) Za śniegiem w ogóle nie przepadam, nawet on potrafi jednak być czasem fajny. Jego kolor zmienia się w zależności od oświetlenia - od niebieskiego aż po czerwony. Taki wpadający w czerwień najbardziej mi się podoba (chociaż to też tylko kwestia gustu), ale częściej zdarza się śnieg w niebieskawym odcieniu.
Dzięki temu nawet zimowe pejzaże mogą być całkiem ładne.

wiolak3 napisał(a):Przy robieniu zdjęć krajobrazów istnieje taka fajna zasada: jeśli dajesz radę patrzeć gołym okiem bezpośrednio w słońce, dasz również radę je sfotografować.

Często mi się zdarza, że w śnieżnych warunkach w ogóle nie mogę patrzeć bez okularów słonecznych. A zimowe słońce przez wiele godzin i tak jest nisko nad horyzontem, nie ma więc dużych problemów z robieniem fotek krajobrazów ze słoneczkiem. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 29.11.2009 20:38

Franz napisał(a):Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek Franz


Berner Oberland czy gdzies w okolicy, bo wygląda mi to na te okolice tak jakoś z widokiem na olbrzymy w stronę francuską...? :roll:

Uhuhu... ale robią wrażenie te foty... jak jeszcze raz będziesz wciskał kit, że taki z Ciebie laik, to nie uwierzę w żadne Twoje tłumaczenia, bo Ty całkiem dobrze wiesz, co chcesz sfotografować i co warte jest uwiecznienia, a to w fotografii krajobrazu juz bardzo dużo. :)
LRobert
Cromaniak
Posty: 4130
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 29.11.2009 21:39

Wojtek jak zaczniesz umieszczać zdjęcia z tegorocznym sniegiem to daj znać bo nie mogę się doczekać. :D Co do zasad to są podobno po to by je łamać, jeśli oczywiście robisz to z premedytacją a nie wyszło niechcący. :wink: Aparat jak nie wytrzyma to zamienisz na lepszy. :roll: O oczy dbaj. Sam dużą kolekcję zdjęć zrobionych pod słońce.
wiolak3
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 808
Dołączył(a): 28.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolak3 » 30.11.2009 07:56

Właśnie chodzi mi o to, że FLARY są brzydkie i psują zdjęcia :devil:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.11.2009 12:23

wiolak3 napisał(a):Właśnie chodzi mi o to, że FLARY są brzydkie i psują zdjęcia :devil:

Tak jak napisałem wcześniej, nie jestem ich fanem, ale też mi bardzo nie przeszkadzają. Musi być sporo zwolenników tych flar, skoro w programach graficznych są narzędzia umożliwiające ich dodawanie.
Cenię sobie jednak Twoje zdanie i wezmę je pod uwagę przy pstrykaniu kolejnych fotek. :)

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.11.2009 13:39

wiolak3 napisał(a):Właśnie chodzi mi o to, że FLARY są brzydkie i psują zdjęcia :devil:


Zrobiłem kiedyś zdjęcia pewnego obiektu sportowego pod słońce. Same zaflarowane zdjęcia :wink: . Robiłem niby dla siebie, ale na życzenie Inwestora przesłałem mu kilka na maila.
Po zakończeniu wszystkich prac na obiekcie, zlecono agencji reklamowej wykonanie prospektu.
Jakież było moje zdziwienie, gdy w środku rozkładówki zobaczyłem moje zdjęcie z flarami.
Komuś się spodobało. :wink: Choć sobiście uważam, że były do d.... niczego.

Tak to jest, ze "sztuką" uzytkową. Pewnie tamten fotograf też się krzywił. :) Nie dziwie się.

Podobnie jest z efektem winiety, dla fotografów wada, dla zwykłych oglądaczy super efekt.

Pozdrawiam
Interseal M.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.11.2009 14:17

Interseal napisał(a):...Jakież było moje zdziwienie, gdy w środku rozkładówki zobaczyłem moje zdjęcie z flarami.
Komuś się spodobało. :wink: Choć sobiście uważam, że były do d.... niczego...

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=25304

Pozdrawiam
:lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.11.2009 15:17

JacYamaha napisał(a):
Interseal napisał(a):...Jakież było moje zdziwienie, gdy w środku rozkładówki zobaczyłem moje zdjęcie z flarami.
Komuś się spodobało. :wink: Choć sobiście uważam, że były do d.... niczego...

http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=25304

Pozdrawiam
:lol:


Jacku, gdyby nie ta jedna zielona na molo, to zdjęcie zaliczyłbym do normalnych i udanych. Jako laik rzecz jasna.

Pozdrawiam.
Interseal M.
Ostatnio edytowano 30.11.2009 15:20 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.11.2009 15:17

Interseal napisał(a):Jakież było moje zdziwienie, gdy w środku rozkładówki zobaczyłem moje zdjęcie z flarami.
Komuś się spodobało.

Ale zdziwiony byłeś, że się podobało czy, że wykorzystali?
Bo istnieje cóś takiego, jak, cholernie przestrzegane w mojej branży,
prawa autorskie, a za przekazanie takowych,
zwłaszcza "jeżeli się komuś podoba" - należy się gratyfikacja.

pzdr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.11.2009 15:38

weldon napisał(a): Ale zdziwiony byłeś, że się podobało czy, że wykorzystali?


I jedno i drugie.

weldon napisał(a):
Bo istnieje cóś takiego, jak, cholernie przestrzegane w mojej branży,
prawa autorskie, a za przekazanie takowych,
zwłaszcza "jeżeli się komuś podoba" - należy się gratyfikacja.


Tia... słyszałem o czymś takim, tyle że dla mnie na tym poziomie nie ma to aż takiego znaczenia, nie jestem z branży i samo zamieszczenie tam zdjęcia sprawiło mi zwykłą przyjemność.

Kiedyś zamieszczono na jednym z portali moje nocne zdjęcia tego samego obiektu i upomniałem się, by podpisać mnie jako autora. Tylko tyle.

Robi się tutaj mały OT, ale obiekt o którym wspominam też związany jest zimą: Skocznia "Skalite". :wink:

Pozdrawiam
Interseal M.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.11.2009 16:03

Fatamorgana napisał(a):Berner Oberland czy gdzies w okolicy, bo wygląda mi to na te okolice tak jakoś z widokiem na olbrzymy w stronę francuską...? :roll:

Nie. Stubaier Alpen. To akurat widok z Laengentaler Weisser Kogel na południe.

Fatamorgana napisał(a):Uhuhu... ale robią wrażenie te foty... jak jeszcze raz będziesz wciskał kit, że taki z Ciebie laik, to nie uwierzę w żadne Twoje tłumaczenia, bo Ty całkiem dobrze wiesz, co chcesz sfotografować i co warte jest uwiecznienia, a to w fotografii krajobrazu juz bardzo dużo. :)

Laik, laik. Może akurat w kwestii kompozycji trochę mi się poprawiło wyczucie w ciągu ostatnich paru lat, ale to bardziej kwestia intuicji, niż jakiejś fachowej wiedzy. Kiedyś się wezmę... ;)

LRobert napisał(a):Wojtek jak zaczniesz umieszczać zdjęcia z tegorocznym sniegiem to daj znać bo nie mogę się doczekać.

Dobrze. :) Aczkolwiek, ja za śniegiem nie przepadam i mam nadzieję, że on jeszcze poczeka z tymi opadami. Chociaż - w Babiogórskim Halloween już go trochę było. ;)

A teraz wracam do tych dwóch, którzy się kierowali w stronę Laengentaljoch. Już są prawie na przełęczy:

Obrazek

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Zima naszym okiem - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone