Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Beskidy.

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.11.2009 22:22

Skrzyczne. Ostatni dzień września 2007.

Kolejna weekendowa wycieczka. Samochód zostawiamy na parkingu przy hotelu Meta, kolejką na Skrzyczne i dalej szlakiem przez Małe Skrzyczne, Malinowską Skałę, Malinów do Przełęczy Salmopolskiej, skąd autobusem do Szczyrku po zaparkowany samochód.

kilka zdjęć z trasy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pozdrawiam
Interseal M.
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 26.11.2009 23:25

janusz.w. napisał(a):
Fatamorgana napisał(a):Ale się porobiło...
Górą teraz nasi górale, bo ich wątki pączkują z godziny na godzinę! :) :D


I to mnie baaardzo cieszy :D

Fatamorgana napisał(a):P.S. Coraz wyraźniej krystalizuje mi się w głowie pomysł wybrania się na jakąś ciekawą wycieczkę w grupie górali CROmaniaków.
Co wy na to? W końcu jest nas juz trochę...i łączy nas to samo. :) :D :wink:


:arrow: temat wart omówienia :!:

pozdr


Proszę pamietać i o mnie. :)

Pozdrowienia
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 27.11.2009 01:54

Będzie mały problem.... :roll:
Jak tu namówić W. Franza, bo przecież on właściwie wszędzie już był! :) :wink:

Ale w tej sprawie zdam się na niezawodnego Interseala, który poznał sposób... sposób na Wojtka. :lol: :wink:

No Mariusz... może rozpocznij już zawczasu wstępne negocjacje. :)

Btw.
Interseal napisał(a): Skrzyczne. Ostatni dzień września 2007.


8O 8O 8O
Wyobraź sobie, że tego dnia szedłem dokładnie tą samą trasą, ale w drugą stronę poniekąd, bo z Salmopolskiej na M. Skałę i M. Skrzyczne i zuruck...
Całkiem mozliwe, że się gdzieś widzieliśmy nic o tym nie wiedząc... 8O :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 08:03

Fatamorgana napisał(a): 8O 8O 8O
Wyobraź sobie, że tego dnia szedłem dokładnie tą samą trasą, ale w drugą stronę poniekąd, bo z Salmopolskiej na M. Skałę i M. Skrzyczne i zuruck...
Całkiem mozliwe, że się gdzieś widzieliśmy nic o tym nie wiedząc... 8O :lol:


Ooo! Muszę zerknąć na wszystkie zdjęcia z tej trasy i porównać z avatarem :wink:

Franz napisał(a):Mnie łatwiej się wyrwać w weekmiddle niż w weekend. Ale jak coś ustalicie, a będę mógł - to się dołączę. :)


Negocjacje nie są konieczne. :) Trzeba tylko coś godnego wymyslić.
Nie wiem czy w tym roku jeszcze się uda.

Pozdrawiam
Interseal M.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2009 12:40

Fatamorgana napisał(a):Jak tu namówić W. Franza, bo przecież on właściwie wszędzie już był! :) :wink:

Ale ja w Beskidy jeżdżę nie po to, by poznać coś nowego. ;)

A teraz krótki, kolejny fragment wycieczki na Raczę i Rycerzową, z którego trzy fotki umieściłem już poprzednio. Zaczynam schodzić ze szczytu i znęcam się nad Małą Fatrą - zarówno częścią Krywańską, jak i Klaczańską.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A w zimowych pejzażach umieściłem lekki najazd na Martińskie hole.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.11.2009 14:48

Wojtku, piękne zimowe krajobrazy! Świetne foty, jak zwykle :D

Była mowa o Hali Boraczej... Wkleję parę zdjęć z październikowej wycieczki.

Na szlak ruszyliśmy z Żabnicy; niebieskim szlakiem przez Borucz, Prusów (1010 m. n. p. m.) na Halę Boraczą (858 m.n. p.). Miły spacerek, uniknęliśmy "asfaltowania", przynajmniej w jedną stronę :wink:

Wycieczka była planowana po części jako grzybobranie. Niestety udało nam się znaleźć tylko jednego grzyba, ale za to był to dużych rozmiarów podgrzybek :D

Widok na Węgierską Górkę i Żywiec w oddali:

Obrazek

Tabliczki przypominające o tym, żeby nie śmiecić :D:

Obrazek

Szlak wiodący przez Prusów:

Obrazek

Zaczynamy schodzić w kierunku Boraczej:

Obrazek

Obrazek

Już widać zabudowania:

Obrazek

Obrazek

Na Hali Boraczej sporo ludzi, co szybko i skutecznie przegoniło nas stamtąd.

Widok w kierunku Rysianki:

Obrazek

Schodziliśmy czarnym szlakiem do Żabnicy Skałki i dalej do "centrum" miejscowości:

Obrazek

Sympatyczny spacer. Ale następnym razem wybierzemy się dalej, na Halę Lipowską lub Rysiankę. Może warto trochę podjechać autem (na Boraczą), po to, żeby pójść dalej (i wyżej!). Już niedługo będą dłuższe dni i będzie można planować wycieczki, które nie muszą się kończyć przed 16:00 :lol:

Pozdrawiam :)
Ostatnio edytowano 23.02.2012 20:03 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.11.2009 15:34

maslinka napisał(a):Wojtku, piękne zimowe krajobrazy! Świetne foty, jak zwykle :D

Dziękuję. :) Tak sobie pomyślałem, że zimowe fotki będą tu w mniejszości, dlatego je tak eksponuję. ;) Zresztą, kiedy byłem znacznie częściej letnim gościem w Beskidach, to jeszcze fotek nie pstrykałem.
Ale czasem to i owo bez śniegu też tu dorzucę.

maslinka napisał(a):Sympatyczny spacer. Ale następnym razem wybierzemy się dalej, na Halę Lipowską lub Rysiankę. Może warto trochę podjechać autem (na Boraczą), po to, żeby pójść dalej (i wyżej!).

Autem - na Boraczą? ;)
Kilka razy zrobiłem pętelkę z Węgierskiej Górki przez Prusów, Lipowską, Romankę i Abrahamów - piękne rejony! Również z wariantami - start z Milówki, bądź Rajczy przez Suchą Górę lub dolinę Nickuliny; z kolei powrót przez Magurę i Kiczorę do Cięciny.

Wiem, trasy całodniowe. Ale możecie podjechać do Żabnicy Skałki i stamtąd zrobić pętelkę przez Boraczą, Lipowską, Romankę (lub bez niej), Słowiankę i zejście do Skałki.

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 15:42

Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia postanowiliśmy spędzić poza domem. Padło na gospodarstwo agroturystyczne w Wiśle - Malince :lol: Zamierzamy jeden dzień poświęcić na górki ( a konkretniej na jedną - "Baranią" :lol: ) Jaką trasę byście nam polecili :?:
Pozdrawiamy
Nata i Sławek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 19:06

slapol napisał(a):Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia postanowiliśmy spędzić poza domem. Padło na gospodarstwo agroturystyczne w Wiśle - Malince :lol: Zamierzamy jeden dzień poświęcić na górki ( a konkretniej na jedną - "Baranią" :lol: ) Jaką trasę byście nam polecili :?:
Pozdrawiamy
Nata i Sławek


A gdzie w Malince? Przed skocznią "Małysza", czy w głębi Malinki za skrętem do Wisły Czarne i za skocznią?

Pytam, gdyż szlaków jest kilka, tyle, że na przykład czarny z Wisły Czarnego to kilka kilometrów "asfaltowania" w zasadzie do schroniska na Przysłop. Samochodem nie podjedziesz, gdyż jest tam dość solidnie egzekwowany przez LP zakaz wjazdu. Ja mam pozowlenie na wjazd i jechałem tam kilka godzin temu. Szlak jest zasyfiony ponad kostki błotem (zrywka drewna).

Podobnie ma się sprawa z niebieskim szlakiem z Wisły Czarnego, dużo asfaltowania i niemożliwe błoto (zrywka drewna) przy zejściu z asfaltu, ale w zamian niezłe wodospady na Białej Wisełce "Kaskady Rodła" i dojście do źródeł rzeki Wisły i omija się bunkier schroniska na Przysłopie.

Z Przełęczy Kubalonka idzie szlak czerwony przez Stecówkę...i znowuż dużo asfaltowania tym razem nie dolinami potoków a szczytami...i znowuż na tzw. Szarculi zakaz wjazdu i jak nic trzy kilometry po asfalcie, szlak skręca w las i spotyka się ze wspomnianym czarnym w dolinie Czarnej Wisełki. Jest to szlak na którym trenują na rolkach nasi biegacze. Dziś szlak był czysty i troche ludzi z kijami spacerowało.

Najbardziej widokowe są szlaki prowadzące z drugiej strony z głębi Wisły Malinki (żółty) oraz z Przełeczy Salmopolskiej (czerwony/zielony). Typowe i nieasfaltowe i "nierozbebłane" szlaki jednak czas przejścia dłuższy.

Jest też bardzo atrakcyjnie poprowadzona i widokowa stokówka zrywkowa z Przełeczy Salmopolskiej pod pasmo Baraniej Góry. Oczywiście nieoznaczona. Zimą organizowane są na niej komercyjne przejazdy skuterami. Start na Przełeczy Salmopolskiej.

Oczywiście w czasie Świąt trzeba liczyć na śnieg i brak błota. To jest stan szlaków sprzed kilku godzin.

Ja poleciłbym osobiście szlak niebieski doliną Białej Wisełki - jeżeli wychodzić z Wisły Czarne.

Nie wiem co na to inni :wink:

Pozdrawiam
Interseal M.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 23:21

Interseal napisał(a):....

Najbardziej widokowe są szlaki prowadzące z drugiej strony z głębi Wisły Malinki (żółty) oraz z Przełeczy Salmopolskiej (czerwony/zielony). Typowe i nieasfaltowe i "nierozbebłane" szlaki jednak czas przejścia dłuższy.
....

Dzięki za info Interseal, właśnie myślałem o wejściu żółtym. Będziemy stacjonować za skocznią w stronę Szczyrku po lewej stronie, ale to nie problem, pójdzie się z buta w dół do żółtego, albo jakoś na skróty :lol: ...no chyba, że będzie 1,5 m śniegu na trasie i ścieżka nie przetarta. Wtedy wciągnę kilka piw na miejscu i pooglądam Baranią z netu... :lool:
Pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2009 23:33

A tak na marginesie, zobaczcie na poniższą stronkę. Mapki turystyczne,cyfrowe kompatybilne z nawigacją.

http://www.palmtopy.pl/Oprogramowanie/K ... ileos.html

Jest ponad 120 KaMap do wyboru z różnych części Polski. Jeśli ktoś używa nawigacji palmtopowej lub telefonicznej - myślę niezła zabawka. Oczywiście nie do korzystania ciągłego np. "skręć w lewo przed jodłą i zapierdzielaj 700 m, potem skręć w prawo"... :wink: :lol: Za to do sprawdzenia co jakiś czas ile zostało do celu, czy pomoc w przypadku totalnej mgły i trudności ze zlokalizowaniem szlaku, czy inne poruszania się po dużych kompleksach leśnych podczas grzybobrania itp...
Ściągnąłem kilka mapek na PC w wersji demo i nieźle to wygląda, nie wiem, jak sprawuje sie na małym wyświetlaczu, ale jak jedna zadziała, to może skuszę się na inne :lol:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2009 00:20

Żółty ma początek w Wiśle Czarnym przy PTTK.
Moja rada: Podjechać kolejką krzesełkową obsługującą skocznię (5 zł za osobę :evil: ), zrobić sus przez płot na górze i jesteś na żółtym... :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2009 14:48

Interseal napisał(a):Żółty ma początek w Wiśle Czarnym przy PTTK.
Moja rada: Podjechać kolejką krzesełkową obsługującą skocznię (5 zł za osobę :evil: ), zrobić sus przez płot na górze i jesteś na żółtym... :wink:

Jeszcze raz dzięki :lol: Dopiero dzisiaj wziąłem do łap mapę i przepatrzyłem dokładnie to, o czym pisałeś wcześniej. Mapa pt. "Ustroń Wisła Szczyrk" Copernicusa (teren 1:25 000) z końca 2003 roku - kupiona przed I Zlotem w Brennej :lol: , ale mam nadzieję, że kolory szlaków i odległości się nie pozmieniały :wink: :lol:
Jeśli warunki pozwolą myślimy wejść z Wisły Czarnego niebieskim, a zejść zielonym i potem żółtym. Może za Cieńkowem Wysznim uda się skrót drogą w kierunku Czerchli. A z Malinki do Czarnego przeskoczymy górkę z buta lub przy lekkiej pomocy kolejki (ale nie sądzę, by hulała w Święta). Jak strzelę jakieś fotki to postaram się tutaj wkleić.
Pozdrav
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.11.2009 15:20

Przez tą odkurzoną mapkę wzięło mnie na wspomnienia :wink: :lol:, bo I Galicyjski Zlot cro.pl odbył się w październiku 2004 roku, ale pomysły spotkania zrodziły się nieco wcześniej. Właśnie w maju 2004 w Brennej - Leśnicy (w tym samym miejscu, co późniejszy I Zlot) spotkało się kilkunastu "crowariatów" :wink: Jednego z pomysłodawców i prekursorów widać na załączonym zdjęciu, podczas małej trasy z centrum Brennej (szlak zielony) w kierunku Horzelicy i Starego Gronia (czarny i zielony).

Obrazek

Facet ten kiedyś był starszy i nosił wąsy :wink: :lol:

A tutaj przy zejściu zielonym w stronę Brennej - Leśnicy

Obrazek

Pozdrav
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 28.11.2009 16:04

slapol napisał(a):Jaką trasę byście nam polecili :?:

Wszystko zależy od warunków śniegowych. ;)

Kilka (a może już kilkanaście) lat temu wybrałem się w pierwszy styczniowy weekend na jednodniowy wypad na Baranią. Przez tydzień wcześniej sypało śniegiem i nie byłem pewien, czy uda mi się na pewno dotrzeć na szczyt. Cóż, najwyżej dojdę do schroniska na Przysłopie i stamtąd wrócę - pomyślałem sobie.

W pociągu do Wisły Głębce spotkałem drugiego takiego wariata, który wybierał się na Stożek. Pogadaliśmy i postanowił przyłączyć się do mojej koncepcji. Już zdobycie Kubalonki okazało się poważnym przedsięwzięciem, ale utytłani w śniegu dotarliśmy na nią. Dalej bylo nieco łatwiej, gdyż było trochę przedeptane między chałupami i do Stecówki dało się sprawnie dojść. Natomiast, później... :)

Walczyliśmy o każdy metr, próbując posuwać się czerwonym szlakiem. Zdarzało się, że stojąc pół metra od siebie, zajmowaliśmy dwa piętra - jeden miał głowę na wysokości stóp drugiego, bo akurat wpadł w miękki śnieg. Po kilku godzinach dotarliśmy do baru Gumiś i stwierdziliśmy, że to wszystko, co tego dnia daje się osiągnąć. Od schroniska na Przysłopie - w tych warunkach - dzielił nas jeszcze kolejny dzień białej walki.
W drodze powrotnej - z analogicznymi przygodami, jak wcześniej - przecięliśmy do doliny Czarnej Wisełki, skąd już odśnieżoną drogą zeszliśmy do Wisły.

Kiedy później opowiadałem o tej przygodzie, podsumowałem ją hasłem: "Podniosłem bar Gumiś do rangi celu". Przyjęło się w środowisku to powiedzenie. ;)

A teraz kilka kolejnych fotek z trasy Wlk. Racza - Wlk. Rycerzowa:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Interseal zapewne rozpozna swojego ulubieńca. :P

Pozdrawiam,
Wojtek Franz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Beskidy. - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone