Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja.

Największym miastem Turcji jest Stambuł - miasto o dużej wadze historycznej (niegdyś znany był pod innymi nazwami: Bizancjum i Konstantynopol). Ciekawostką jest, że w Stambule zmarł Adam Mickiewicz – wybitny polski poeta epoki romantyzmu. W jego niegdysiejszym domu mieści się dziś Muzeum Adama Mieckiewicza, gdzie znajduje się ekspozycja poświęcona pamięci artysty. Turcja jest jednym z niewielu państw na świecie, które są całkowicie samowystarczalne pod względem produkowanej żywności.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 15078
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 29.08.2009 21:46

Dzięki za zaproszenie na zakupy, Januszu :D Wybrałam sobie fioletową skórzaną torebkę i srebrną biżuterię :D

Fajne nakrycie głowy :D Widzę, że świetnie się bawiliście podczas targowania.

Moja mama w latach 80-tych XX wieku też była raz w Turcji, w "celach biznesowych". Pamiętam, że piękne ciuchy wtedy przywiozła :)

Już się nie mogę doczekać tej obiecanej Kapadocji :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108172
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.08.2009 21:58

maslinka napisał(a):Już się nie mogę doczekać tej obiecanej Kapadocji :D


Tekst częściowo napisany, teraz trzeba wybrać zdjęcia z dwóch aparatów (a jest ich ok.700) i wgrać na serwer, więc proszę o trochę cierpliwości :wink: :D

PS

maslinka napisał(a):Janusz, trenujesz naszą cierpliwość.


Masliko, nauczyłem się tego od Ciebie w "szutrowej" relacji :wink: :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.08.2009 08:28

Janusz Bajcer napisał(a):....teraz trzeba wybrać zdjęcia z dwóch aparatów (a jest ich ok.700) i wgrać na serwer, więc proszę o trochę cierpliwości :wink: :D.....

Za ten tekst rozgrzeszam Cię - znam ten ból :mrgreen:
LRobert
Cromaniak
Posty: 4129
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 30.08.2009 09:44

Janusz tylko 700 ? :lol: Co powiesz na 3500 :? :roll: :twisted:
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 30.08.2009 09:53

Ja także czekam na Kapadocję ale w oczekiwaniu delektuję się wirtualnymi zakupami w Turcji. ;)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18689
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.08.2009 10:02

Wyjazdy " biznesowe " . . . :lol:
Wspomnień czar :lol: :lol: :lol:
Bywało - do Budapesztu przez Lwów . . . 8) :lol:
Pozdrawiam serdecznie i czekam na Kapadocję
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108172
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.08.2009 17:16

LRobert napisał(a):Janusz tylko 700 ? :lol: Co powiesz na 3500 :? :roll: :twisted:


Wg mnie ponad 700 to już za dużo :wink: a 3500 :roll: kiedy to wszystko później oglądać :?:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108172
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.08.2009 17:20

piotrf napisał(a):Pozdrawiam serdecznie i czekam na Kapadocję


Witam :D

Jak nic nie przeszkodzi, to może jeszcze dziś wstęp się urodzi :wink: :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108172
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.08.2009 17:22

Kevlar napisał(a):Ja także czekam na Kapadocję ale w oczekiwaniu delektuję się wirtualnymi zakupami w Turcji. ;)


Maslinka wybrała fioletową torebkę i coś ze srebra, a Ty co sobie zakupiłeś :wink: :?:
LRobert
Cromaniak
Posty: 4129
Dołączył(a): 09.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) LRobert » 30.08.2009 19:29

Masz rację za dużo :lol: tak ze 2500 do odstrzału, ale niestety trzeba je przebrać :lol: :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108172
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.08.2009 22:21

WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale, Kapadocja.

12. KAPADOCJA- kolebka cywilizacji tytułem wstępu.

Z tym odcinkiem relacji miałem najwięcej problemu jak go zacząć, :wink: bo Kapadocja to bardzo rozległa kraina położona na Wyżynie Anatolijskiej, między Morzem Czarnym a górami Taurus,
a nazwa "Kapadocja" nie figuruje na oficjalnych mapach drogowych :wink:

Granice tej krainy wyznaczają następujące miasta:
Kayseri na wschodzie, Aksaray na zachodzie, Hacibektas na północy i Nigde na południu.

Obrazek

W związku z powyższym zanim do niej pojedziemy, pozwolę sobie napisać kilka zdań tytułem wstępu, zaczerpniętych książki wydanej w 2009 r. , zakupionej w podczas wycieczki.
Książkę z licznymi informacjami i zilustrowaną pięknymi zdjęciami, przetłumaczoną na język polski napisał Omer Demir, badacz Kapadocji od 1968 roku.

Oddajmy mu głos:

Przed milionami lat miała miejsce erupcja dwóch wulkanów

Erciyes Dagi (3917 m n.p.m.) na wschodzie

Obrazek

Hasan Dagi (3253 m n.p.m.} na zachodzie

Obrazek

W czasie erupcji lawa z tych wulkanów pokryła powierzchnię ok. 20.000 km2. Po ich wygaśnięciu region ten był poddawany bardzo długiemu działaniu erozyjnemu słońca, huraganów i deszczy, w czasie którego wykształciły się przeróżne skalne twory, które dzisiaj podziwiamy zwiedzając Kapadocję

Obrazek

Obrazek

Historia Kapadocji rozpoczęła się przed tysiącami lat, kiedy ludzie po raz pierwszy postawili stopę na powierzchni pokrytej warstwą popiołów wulkanicznych
W północnych rejonach gór Taurus, w Catalhoyuk (region Konya) odnaleziono neolityczna osadę sprzed 9-10 tysięcy lat. Została odkryta w 1958 r. i odkopana w 1965 r. w wykopaliskach tych odnaleziono m.in. figurkę Otyłej kobiety (Wielka Macierz, bogini Kybele.


W innych licznych wykopaliskach na terenie Kapadocji m.in. w Toprakli Hoyugu zostały wydobyte przedmioty z gliny i kawałki kości z okresu 3500 lat p.n.e., w okolicy Avanos naczynia pochodzące ze wczesnej epoki brązu (3500-3000 p.n.e.) oraz fragmenty warsztatów tkackich (krosna). W epoce brązu przywiązywano dużą wagę do wyrobu naczyń.

(W Avanos do dzisiaj miejscowa ludność kontynuuje garncarstwo, jedną z takich fabryk odwiedziliśmy w czasie wycieczki)

Pierwsze silne Państwo Hetyckie ze stolicą w Hattutas na terenie ówczesnej Anatolii stworzyli ProtoHetycci łącząc się z plemionami nesyckimi. Państwo to istniało do 1200 r. p.n.e. , a następnie po fali najazdów pobite i

przestało istnieć. Po jego upadku Anatolia została na długo ziemią niczyją, powstawały na niej tylko niewielkie księstwa.


W VIII wieku p.n.e. władzę na tych terenach objęli Frygowie, słynni z hodowli koni. Nie wiele o nich wiadomo: gdzie się osiedlili, w jaki sposób stworzyli silne państwo, wiadomo tylko, że do Anatolii przeniknęli z Europy przez cieśniny i byli nazywani w niej przez Herodota- Brygowie albo Brygesowie.

Po Frygach Anatolię na krótko opanowali Medowie, jednak w połowie VI wieku p.n.e. ich imperium niespodziewanie upadło i w roku 547 p.n.e. cała Anatolia została włączona do monarchii perskiej. Nazwa nadana terenom dzisiejszej Kapadocji przez Persów brzmiała Katpatukya, co w języku perskim oznaczało - Kraina Pięknych Koni

Obrazek

W roku 333 p.n.e. tereny Kapadocji zajął Aleksander Wielki, co było początkiem powstania kultury hellenistycznej w tym regionie. Po śmierci Aleksandra Wielkiego Kapadocja przechodziła wiele konfliktów wywołanych przez dowódców jego armii, w kolejnych latach przechodziła z rąk do rąk i zaczęła ulegać wpływom Rzymu aż ostatecznie w roku 17 p.n.e. stała się prowincją rzymską.

Za czasów rzymskich i po śmierci Pana Jezusa na terenie Kapadocji datuje się powstanie chrześcijaństwa, kiedy jego uczniowie rozeszli się z Palestyny na różne strony, głosząc ludziom Jego naukę.
Szczególnie szybko zaczęło się ono rozwijać za czasów urodzonych w regionie Kapadocji wybitnych teologów św. Grzegorza z Nyssy i św. Bazylego. W okresie tym szczególną uwagę poświęcano budowie kościołów i klasztorów. Pierwsze powstałe świątynie budowane były najczęściej na wzór kaplic , a dokładniej były to małe pustelnie. Nie posiadały godnej uwagi struktury architektonicznej, powstawały najczęściej w wąwozach, w pobliżu rzek lub w trudno dostępnych miejscach, ponieważ jako nauka, chrześcijaństwo było wówczas zakazane.
Dopiero w 313 roku w Rzymie, za czasów panowania Konstantyna zostało ono jako wolne wyznanie i zalegalizowane. Spowodowało to jego burzliwy rozwój w Kapadocji, powstały kolejne nowe kościoły, klasztory, monastyry zdobione malowidłami i ikonami.


Po rozpadzie Cesarstwa Rzymskiego Kapadocja dostała się pod wpływy Imperium Bizantyjskiego, które w czasie VII wieku stanowiło scenę, na której toczyły się ważne wydarzenia.
W tym czasie narodziło się Arabistanie wyznanie islamskie i w toku rozwoju zaczęło wkradać się w granice Bizancjum. Jednocześnie nasiliło się dążenie zakonników do prawie bałwochwalczego czczenia ikon, co wywołało reakcję cesarz Leona III, który w roku 726 wprowadził zakaz ich wykonywania i rozpoczęła się tzw. epoka ikonoklastyczna, trwająca ponad 100 lat i przełamująca władzę kościoła i klasztoru. Dopiero cesarzowa Teodora w 843 roku zniosła zakaz wykonywania ikon i wtedy zaczęły ponownie powstawać nowe, najpiękniejsze, bogato zdobione freskami kościoły m.in. w wąwozach Goreme, Ihlara i Soganli. Ich budowa była kontynuowana do XIII wieku.
Określenie dokładnej liczby kościołów, kaplic i domów zakonnych zbudowanych w Kapadocji jest niemożliwe, szacuje się ją na ponad 400.

Po przejściu Kapadocji w ręce Turków Seldżuckich w roku 1071 zezwolono na praktyki religijne nie naruszające wyznań religijnych Bizantyjczyków. Kościoły i meczety wybudowane w tym regionie w tych samych miejscach i w tym samym czasie świadczą o tym jak tolerancyjnie w stosunku do siebie były nastawione obie społeczności , jednakże znaczenie tych kościołów w podziemnych jaskiniach jako miejsce kultu religijnego umożliwiającego chrześcijanom swobodę wyznaniową straciło swą wagę.

Po rozpadzie Imperium Seldżuckiego w Anatolii rozpoczął się okres Imperium Osmańskiego, miasta Kapadocji przechodziły z rąk do rąk różnych władców, Również w tym czasie nie ingerowano w przekonania religijne chrześcijan.
W wyniku przesiedleń ludności w roku 1924, po ustanowieniu Republiki Tureckiej społeczność chrześcijańska zdecydowanie straciła na liczebności.


Podsumowanie

W rezultacie splatających się działań natury, człowieka i historii, na terenie Kapadocji powstało wiele form o niezwykłym pięknie.
Miejsca, które z chęcią i zainteresowaniem zwiedzane są przez turystów przybywających do regionu z różnych stron świata można sklasyfikować w trzech kategoriach:

1.Unikalne w skali światowej cuda natury: tufy wulkaniczne, wąwozy i czarodziejskie kominy skalne.

Obrazek

Obrazek

2.Kościoły wydrążone w skałach z freskami przedstawiających Chrystusa, Maryję, Świętych oraz sceny biblijne.

Obrazek

Obrazek

3.Określane mianem 8-go cudu świata miasta podziemne (znaleziono ich 36), które przypuszczalnie wybudowano przed Chrystusem, a w późniejszym okresie poszerzono i przystosowano do użytku zarówno jako miejsce schronienia jak i tajne miejsce wykonywania praktyk religijnych.

Obrazek

Obrazek

CD. Wycieczka do Kapadocji - dzień pierwszy. :wink:
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 31.08.2009 09:22

Janusz Bajcer napisał(a):
Kevlar napisał(a):Ja także czekam na Kapadocję ale w oczekiwaniu delektuję się wirtualnymi zakupami w Turcji. ;)


Maslinka wybrała fioletową torebkę i coś ze srebra, a Ty co sobie zakupiłeś :wink: :?:

Piwo Efes, trajkę i fajkę wodną. ;)

Niesamowite są te podziemne miasta. Będą jakieś fotki z niższych pięter?
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 31.08.2009 09:24

Ciekawe, że u siebie Turkom nie przeszkadzały te kapadockie chrześcijańskie świątynie.

Kapadocja jest niezwykle piękna. Tyle atrakcji w jednym miejscu.
Turcja jeszcze będzie musiała poczekać. Praktyczny przewodnik po Grecji już kupiony. Nie może się zdezaktualizować. Turcja jest w planach w następnym dziesięcioleciu.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13022
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 31.08.2009 09:41

Janusz Bajcer napisał(a): 1.Unikalne w skali światowej cuda natury: tufy wulkaniczne, wąwozy i czarodziejskie kominy skalne.


A my spacerując po naszych lasach możemy mieć co najwyżej mniej trwałą namiastkę :wink: skalistych tworów Kapadocji.
Oczywiście mam na myśli sromotnika :lol: Obrazek

A teraz wracam do ostatniego odcinka i ponownie rozkoszuję się widokami cudów natury w Kapadocji 8)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 108172
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.08.2009 17:13

dangol napisał(a):A teraz wracam do ostatniego odcinka i ponownie rozkoszuję się widokami cudów natury w Kapadocji 8)


Oglądając te cuda, męska część widowni może dostać kompleksów :wink:

Lidia K napisał(a):Kapadocja jest niezwykle piękna. Tyle atrakcji w jednym miejscu.


Faktycznie to bardzo bogata w atrakcje kraina, dwa dni to mało na jej spenetrowanie.
Chętnie bym tam jeszcze raz pojechał, pod warunkiem, że na następnej wycieczce byłyby do zobaczenia inne miejsca.

Kevlar napisał(a):Niesamowite są te podziemne miasta. Będą jakieś fotki z niższych pięter?


Będzie opis ty miast i kilka fotek w następnym odcinku :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Turcja - Türkiye

cron
WAKACJE 2009 - Turcja, Kemer, Pamukkale Kapadocja. - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone