Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Co przywozicie z Cro?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 16.12.2008 15:02

jorgus111 napisał(a):
Kevlar napisał(a):A ja przywożę kraby, ślimaki i jeżowce (do akwarium oczywiście).


Do akwarium morskiego się nie nadają :wink: , do słodkowodnego też...


Chyba, że się ma wodę jak w Adriatyku :wink: , albo służą jako "ozdoba" w zwykłym akwarium.
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 17.12.2008 06:45

stola1 napisał(a):
jorgus111 napisał(a):
Kevlar napisał(a):A ja przywożę kraby, ślimaki i jeżowce (do akwarium oczywiście).


Do akwarium morskiego się nie nadają :wink: , do słodkowodnego też...


Chyba, że się ma wodę jak w Adriatyku :wink: , albo służą jako "ozdoba" w zwykłym akwarium.


A dlaczego się do morskiego nie nadają?
U mnie w morskim (a dokładniej rafowym) część śmiga od lipca 2007 (jeżowce i kraby) a część od lipca 2008 (kraby i ślimaki) i jakoś nie widać że im źle. Mogły się tylko trochę zdziwić na widok błazenków i indonezyjskiego jeżowca :D bo zapewne ich wcześniej nie widziały. Poza tym wszystko cacy. :D

A tutaj link do opisu i fotek krabików na innym forum (post pisany w listopadzi 2007 i zapewniam że kraby żyją nadal):
http://mojeakwarium.phorum.pl/viewtopic.php?t=719
a tutaj jeżowce:
http://mojeakwarium.phorum.pl/viewtopic.php?t=631
Też się mają dobrze :)
Pzdr
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107708
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.12.2008 08:31

Kevlar napisał(a):A tutaj link do opisu i fotek krabików na innym forum (post pisany w listopadzi 2007 i zapewniam że kraby żyją nadal):
http://mojeakwarium.phorum.pl/viewtopic.php?t=719
a tutaj jeżowce:
http://mojeakwarium.phorum.pl/viewtopic.php?t=631
Też się mają dobrze :)
Pzdr


Chciałem zobaczyć , ale po kliknięciu linków trzeba się zalogować na forum.
Nie mam ochoty na logowanie się do kolejnego forum. aby zobaczyć dwa zdjęcia, :wink:
Można prosić o bezpośredni link do zdjęć , lub o zamieszczenie je w poście.
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 17.12.2008 18:58

Przepraszam! Nie pomyślałem o tym że trzeba się logować już wrzucam posty (w całości). Mam nadzieję że mi wybaczycie że trochę przydługie i off topic.

1/ Kraby w akwarium słonowodnym

Krab pustelnik CLIBANARIUS ERYTHROPUS

Występuje także pod nazwą: Clibanarius misanthropus (clibanarius mizantrop)

Pochodzenie: Morze Śródziemne i Adriatyckie
Wymagania: temperatura 18-28 st. C, wielkość zbiornika >10 litrów
Odżywianie: glony, artemia, kryl itd.

Kraby te posiadam od lipca 2007. Pochodzą z naturalnego zbiornika tzn. Adriatyku. Nie są wymagające a wręcz bardzo łatwe w hodowli. Wystarczy im niewielki zbiornik. Dobre do rozpoczęcia przygody z akwarystyką morską w niewielkim zbiorniku. Bez problemu przetrwały trudy podróży i aklimatyzację w nowym zbiorniku. Do wzrostu potrzebują muszli o odpowiednim (większym) rozmiarze. W sumie posiadam pięć tych krabów. Cztery sztuki z całej gromady noszą muszelki z Adriatyku bo jakoś nie odpowiadają im muszle które czekają na zagospodarowanie :) a jeden z tej piątki zechciał spróbować zamieszkać w muszli przywiezionej z Tunezji co wyszło mu raczej na dobre bo szybko urósł. Jest teraz kilkakrotnie większy od swoich kompanów. Nowe muszle są już w drodze do mnie i powinny niebawem trafić do akwarium (jak poczta nie nawali ;) ). Może się któraś z nich spodoba. Będę szukał im nowych "domków" aż je zaadoptują.
Kraby te spełniają w moim akwarium pożyteczną funkcję czyszcząc je z glonów oraz przekopując powierzchnię piasku. Poza tym są w miarę ruchliwe więc są nawet ciekawym obiektem do obserwacji.

Kilka fotek

Z naturalną muszlą:

Obrazek
Obrazek

Żeby go bardziej pokazać przewróciłem muszlę otworem do powierzchni akwarium. Żeby mógł sobie pójść musi się wysunąć z muszli :)
To ten krab, który zaadoptował muszlę z Tunezji.

Obrazek
Kto by pomyślał że jeszcze cztery miesiące temu był tej samej wielkości co jego ziomek poniżej włażący na jego muszlę
Obrazek
Obrazek
No to wstanę "na nogi - odnóża" :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W końcu "na nogach".
Obrazek

Po co on tak nosi tą muszlę?
Kraby pustelniki mają miękki odwłok więc chowają go w twardą skorupę muszli.

2/ Jeżowce w akwarium słonowodnym

Paracentrotus lividus - najeżyk skalny vel jeżowiec skalny
Rodzina: Echinidae
Rozmiar: do ok. 12 cm
Parametry wody: temp. 23-25 st. C (znosi także wyższe temperatury), gęstość powyżej 1,025 (ale znosi także poniżej tej wartości).
Wygląd: kolor ciemnobrązowy (prawie czarny :) ). Ciało najeżykowców o okrągłym kształcie pokryte wokół licznymi kolcami wychodzącymi ze szkieletu wewnętrznego. Między kolcami znajdują się pedicelaria. Pedicelaria służą najeżykowi do usuwania zanieczyszczeń. Jeżowce posiadają również służące do poruszania się nóżki ambulaklarne.
Od dołu znajduje się otwór gębowy a po przeciwnej stronie otwór wydalniczy.
Pochodzenie: wody Adriatyku i część Morza Śródziemnego.
Odżywianie: glony
Nie wiele niestety mogę napisać na temat tego szkarłupnia gdyż mam go dopiero od ok. 1,5 miesiąca. Wygląda że jest wytrzymały i nadaje się także dla początkujących akwarystów. Świetnie radzi sobie z glonami w akwarium.
Jeżowce zostały przywiezione prosto z ich naturalnego zbiornika którym jest Morze Adriatyckie w dużych pojemnikach z wodą morską.
(dla policji i służb granicznych - żartowałem :) kupiłem na giełdzie akwarystycznej. Już nie pamiętam od kogo)
Ogólnie na własną rękę nie wolno wywozić ich z Chorwacji ani wwozić do Polski co wiązać się może dużymi karami. Ja zauważyłem że turyści są rzadko kontrolowani ale czasami jednak są.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
stola1
Croentuzjasta
Posty: 223
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) stola1 » 17.12.2008 19:09

Czyli krótko mówiąc masz akwarium morskie z warunkami takimi jak w Adriatyku czy Morzu Śródziemnym, a to już inna bajka i nie powiem bardzo mi się podoba.
Nie mogę uwierzyć, że jeżowiec tylko "glonuje"
:wink:
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 17.12.2008 19:57

stola1 napisał(a):Czyli krótko mówiąc masz akwarium morskie z warunkami takimi jak w Adriatyku czy Morzu Śródziemnym, a to już inna bajka i nie powiem bardzo mi się podoba.
Nie mogę uwierzyć, że jeżowiec tylko "glonuje"
:wink:


Parametry lekko odbiegają od tych w Adriatyku ale są w granicach normy. Wypośrodkowane dla wszystkich mieszkańców mojej mini rafy.

to kolega z Indonezji:

Obrazek

a to inni współlokatorzy czyli błazenki (potocznie: nemo):

Obrazek

Obrazek
Czeki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 110
Dołączył(a): 17.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czeki » 25.07.2013 01:07

A kupie w Chorwacji oryginalną VEGETE ? to mnie na razie najbardziej ciekawi. Prosze o informacje.
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 25.07.2013 07:47

Czeki napisał(a):A kupie w Chorwacji oryginalną VEGETE ? to mnie na razie najbardziej ciekawi. Prosze o informacje.

A jak myślisz?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 25.07.2013 07:58

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Czeki napisał(a):A kupie w Chorwacji oryginalną VEGETE ? to mnie na razie najbardziej ciekawi. Prosze o informacje.

A jak myślisz?

Ją myślę że w życiu nie kupi się w Cro chorwackiego produktu rodzimej chorwackiej firmy... Poza tym można taką Vegete kupić w PL.
Czeki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 110
Dołączył(a): 17.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czeki » 25.07.2013 08:04

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Czeki napisał(a):A kupie w Chorwacji oryginalną VEGETE ? to mnie na razie najbardziej ciekawi. Prosze o informacje.

A jak myślisz?


W Polsce 0,5 kog Vegety kupię za 8-10 złotych, a jakie ceny w Cro ?
Pasuje też wymienić puszke metalową przywiezioną z Słowacji ...
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 25.07.2013 08:12

Czeki napisał(a):
Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
Czeki napisał(a):A kupie w Chorwacji oryginalną VEGETE ? to mnie na razie najbardziej ciekawi. Prosze o informacje.

A jak myślisz?
W Polsce 0,5 kog Vegety kupię za 8-10 złotych, a jakie ceny w Cro ?
Pasuje też wymienić puszke metalową przywiezioną z Słowacji ...

klik
forumka.nika
Odkrywca
Posty: 103
Dołączył(a): 06.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) forumka.nika » 25.07.2013 09:39

na pewno Ajwar i oliwe z oliwek grecka.
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 25.07.2013 09:43

forumka.nika napisał(a):na pewno Ajwar i oliwe z oliwek grecka.

Przywozisz z Cro grecką oliwę?
forumka.nika
Odkrywca
Posty: 103
Dołączył(a): 06.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) forumka.nika » 25.07.2013 09:44

Bocian napisał(a):
forumka.nika napisał(a):na pewno Ajwar i oliwe z oliwek grecka.

Przywozisz z Cro grecką oliwę?

dokladnie :D
poprzednim razem tak kupowalam
moze teraz chorwacka, ale ta grecka mi smakowała
Czeki
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 110
Dołączył(a): 17.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Czeki » 25.07.2013 09:50

klik[/quote]

Czyli napewno przywioze, dzięki.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Co przywozicie z Cro? - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone