Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W poszukiwaniu wąskich uliczek, czyli Chorwacja 2007 :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 28.11.2008 18:56

Januszku... Przejechałem od Thessalonik po Peloponez do Nemei.... za Korynt. Nie widziałem takiego nieba jak w Cro :D
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 28.11.2008 19:09

Kolorami nieba rządzi niepodzielnie '' Pan Niebieskie Niebo '' :wink: ... widocznie dla Cro pozostawił najlepsze odcienie :D
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.11.2008 20:08

maslinka napisał(a): .... Laku noć :papa:


Klapa Maslina - more ludo :wink: :lol:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 28.11.2008 21:28

Janusz Bajcer napisał(a):
maslinka napisał(a): .... Laku noć :papa:


Klapa Maslina - more ludo :wink: :lol:


Nin jest piękny o każdej porze roku, nawet w jesienno-zimowej scenerii :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 29.11.2008 11:42

maslinka napisał(a):Obrazek

:D
madzia1981
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1901
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) madzia1981 » 29.11.2008 15:59

maslinka napisał(a):






Obrazek





Nie mogę się oprzeć i stanę z boku Maslinko :wink:
Nin 2003 rok. (skan zdjęcia)

Obrazek
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107564
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 29.11.2008 18:12

Po tych zdjęciach nie mogłem się oprzeć :lol:

Brunetki, Blondynki

:hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: :papa:
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 29.11.2008 18:47

Za oknem szaro, buro i zimno a u maslinki ciepło, słonecznie i pięknie....nic więcej nie trzeba....no oprócz ciągu dalszego oczywiście.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.11.2008 01:10

Madziu, fajnie, że wrzuciłaś swoje zdjęcie z kościołem, mamy teraz ujęcie z innej strony :) Może ktoś ma z jeszcze innej? :)

Yskyerko, fajnie, że jesteś :) Ciąg dalszy nastąpi niedługo, jak tylko się wyśpię po Andrzejkach :wink:
Ale to forum wciąga, nie mogłam się oprzeć i jeszcze o tej porze włączyłam komputer. Bez sprawdzenia cro.pli nie zasnę :wink:
Laku noć :papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.11.2008 14:11

07.07 (sobota)

Spakowaliśmy się i około 11.00 pożegnaliśmy się z panem Ivo, gospodarzem campingu.
Plan jest taki: zwiedzanie Zadaru, a potem przejazd Jadranką do Żivogoscie Blato.

Tuż za Ninem zatrzymujemy się w miejscowości Prahulje przy kościele św. Mikołaja pochodzącym z XI w. - malowniczo stojącym na wzgórzu z jedną pinią obok. Widok niezwykły, "pocztówkowy":

Obrazek

Jest to budowla o nietypowej formie architektonicznej - wieża z blankami na planie koniczyny, która w okresie wojen z Turkami pełniła funkcje obronne. Według legendy, w Ninie koronowanych było siedmiu królów Chorwacji, którzy po koronacji przyjeżdżali do kościoła św. Mikołaja, by ukazać się poddanym i wznieść swój miecz w kierunku czterech stron świata.

Niestety, jak do większości kościołów w Chorwacji, i w tym przypadku nie da się wejść do środka. Kontemplujemy więc ten piękny obrazek i jedziemy dalej, do Zadaru.

W Zadarze pojawia się problem ze znalezieniem miejsc parkingowych, jeździmy więc w kółko. Ale już wkrótce mój sokoli wzrok :wink: wypatruje parking, w dodatku darmowy (co ma również swoje minusy, bo niestrzeżony) i jeszcze położony bardzo blisko centrum.
Wchodzimy do miasta przez Bramę Lądową, która ma formę łuku triumfalnego:

Obrazek

Udajemy się w stronę największych atrakcji Zadaru, czyli rzymskiego forum, a właściwie tego, co z niego zostało, czyli samotnie stojącej 14-metrowej kolumny. Największe wrażenie robi kościół św. Trójcy (z IX w.) znany pod nazwą kościół św. Donata:

Obrazek

Obok niego, na zdjęciu widoczna z prawej, romańska kampanilla kościoła Najświętszej Marii Panny (przełom XI- XII wieku).

Naprzeciwko, po drugiej stronie placu, znajduje się romańska katedra św. Anastazji (zwana lokalnie katedrala sv. Stošije) budowana w XII-XIII w. Jest ona największą katedrą w Dalmacji. Ma ładny późnoromański fronton, wewnątrz piękne weneckie stalle z XV w. Przez cały czas są w niej przechowywane w marmurowym sarkofagu relikwie świętej Anastazji:

Obrazek

Niestety brakuje nam czasu na wejście do środka tych kościołów. Jesteśmy tu tylko przejazdem, a mój mąż i tak denerwuje się, że załadowany samochód stoi na parkingu niestrzeżonym.

Spacerując wąskimi uliczkami Zadaru, natrafiamy na kolejny ciekawy kościół - romańską świątynię św. Krszewana z X wieku, dawną część klasztoru Benedyktynów.
Kościół widziany z tyłu:

Obrazek

i od frontu:

Obrazek

I znowu tylko podziwiamy piękno budowli z zewnątrz.
Na koniec proza życia - trzeba znaleźć bankomat. Zawsze korzystamy w Chorwacji z tej opcji, opłaca się bardziej niż wymiana w kantorze, tym bardziej, że nasze banki szczęśliwie nie pobierają od tego prowizji :)

Nasz błyskawiczny spacer po Zadarze dobiega końca. Właściwie to tylko "liznęliśmy" tego miasta, trzeba tu będzie wrócić koniecznie! Nawet nie dotarliśmy do słynnych morskich organów :oops:
Ale przed nami jeszcze daleka droga.

Jadranką udajemy się w stronę Makarskiej Riviery, podziwiając widoki:

Obrazek

Obrazek

Dojeżdżamy do Żivogoscie Blato i campingu "Male Ciste". Chcielibyśmy się tu zatrzymać, tak jak w ubiegłym roku. Na szczęście są miejsca i możemy zacząć rozbijać namioty. Tak prezentują się nasze namioty (dwa takie same :P) na tle gór, rezerwatu Biokovo:

Obrazek

A z drugiej strony naszego obozowiska (trzy namioty to już spory obóz!), tuż, tuż, zejście do morza :D Żyć, nie umierać!

Obrazek

Uwielbiam to miejsce.
Obecnie, po trzykrotnym pobycie na tym campingu, mogę stwierdzić, że jest to chyba moje ulubione miejsce w Cro, takie, do którego się wraca. Tu czuję się naprawdę szczęśliwa :)
Idziemy przywitać się z Jadranem, potem kolacja, winko i spać :)
Ostatnio edytowano 31.03.2012 11:49 przez maslinka, łącznie edytowano 3 razy
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 30.11.2008 15:22

Ehhh te znajome krajobrazy :roll:
Tęskno bardzo do słońca i cudownego koloru Jadranu... :cry:
Male Ciste jest miejscem, do którego za rok też na pewno zawitamy - po raz 3 pod "naszymi" maslinami :D
Ewa 40
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 312
Dołączył(a): 10.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa 40 » 30.11.2008 15:39

Ach maslinko,jak miło było zajrzeć do Twojej relacji :D
Aż ciepło się robi na sercu-oglądając Twoje zdjęcia w tak brzydkie niedzielne popołudnie.
Czekam na dalszą cześć opowiadania :D
darek1
zbanowany
Posty: 9346
Dołączył(a): 27.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) darek1 » 30.11.2008 16:19

Bardzo ładnie położony Camping. Pomimo, że nie lubię spędzać czasu pod namiotem to ten Camping mi się podoba. Widok na góry i zejscie do morza - Super. Piękny rejon koleżanko Maslinko.
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 30.11.2008 17:01

Ja też nie jestem zwolenniczka spędzania wakacji pod namiotem, ale miejsce rzeczywiście ładne..
Widzę, że także nawiązałaś do historii Zadaru, bardzo ciekawie :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14731
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.11.2008 17:21

Camping "Male Ciste" jest naprawdę godny polecenia:
http://www.maleciste.com/indexe.html

Oprócz wspaniałego położenia "u stóp" Biokova i dwa kroki od morza, jest kameralny, bardzo czysty i ma niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą właściciele - Sanji z żoną.

Ewo, cieszę się, że dostarczyłam Ci miłych wrażeń w pochmurny dzień.
Darku, witam i Ciebie i zapraszam do wspólnej podróży :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
W poszukiwaniu wąskich uliczek, czyli Chorwacja 2007 :) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone