Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

wjazd na dowód i ubezpieczenie

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
karina_wroc
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 22.08.2008
wjazd na dowód i ubezpieczenie

Nieprzeczytany postnapisał(a) karina_wroc » 22.08.2008 12:26

Witam. mam pytanie dotyczace ubezpieczenia. Czy jeśli przekrocze granice chorwacką na dowodzie osobistym a nie paszporcie(bo stracił ważność i nie zdąrzyłam jej przedłużyć), to czy nadal obowiązuje mnie polisa biura podróży? a jesli nie to czy po wykupieniu polisy euro 26 student world, mam szanse w razie czego na jakakolwiek pomoc i ewentualne odszkodowanie? boje sie że nawet jesli wykupię tą polise i cos sie stanie to nie bedzie mi udzielona pomoc ani odszkodowanie bo nie mam paszportu.

pozdrawiam
fider
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 11.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fider » 26.08.2008 23:08

Witam, podpinam się pod to pytanie także. Czy mając Euro 26 i brak paszpotru pomoc zostanie udzielona??
M.Smoczkiewicz
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smoczkiewicz » 27.08.2008 10:02

NFZ - wydaje europejskie karty ubezpieczenia zdrowotnego - nie obejmują one jednak Chorwacji - brak podpisanej umowy - konieczne zawarcie dodatkowego ubezpieczenia. Lepiej dmuchać na zimne...... :wink: Brak paszportu może skutkować innymi problemami, pomoc zawsze zostanie udzielona, , kwestia w pokryciu nalezności.... :!: Pozdrawiam - Marek
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 27.08.2008 11:33

M.Smoczkiewicz napisał(a):NFZ - wydaje europejskie karty ubezpieczenia zdrowotnego - nie obejmują one jednak Chorwacji - brak podpisanej umowy - konieczne zawarcie dodatkowego ubezpieczenia. Lepiej dmuchać na zimne...... :wink: Brak paszportu może skutkować innymi problemami, pomoc zawsze zostanie udzielona, , kwestia w pokryciu nalezności.... :!: Pozdrawiam - Marek

Wprowadzasz w błąd!
Karty EKUZ nie obowiązują na terenie Chorwacji nie z powodu braku umowy ale dlatego że kraj ten nie należy do UE. Karta EKUZ to dokument potwierdzający ubezpieczenie na terenie UE. Odnośnie uzyskania pomocy lekarskiej w publicznych szpitalach, przychodniach w Chorwacji jest ona dla obywateli Polski bezpłatna!!! Właśnie Polska ma podpisana umowę międzypaństwową w tej kwestii. Podczas porady pokazujesz paszport i sprawa załatwiona. Co do braku paszportu i okazaniu dowodu osobistego nie jestem przekonany. Na DO można przekroczyć granicę a skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej nie wiem. Wydaje mi sie że na 90% powinno sie udać. Na stronach MSZ uparcie piszą że dokumentem podróży w Chorwacji jest paszport. Tu na forum było juz wiele sporów odnośnie dowód osobisty paszport.
M.Smoczkiewicz
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smoczkiewicz » 27.08.2008 13:56

Napisał Pablo:"Karta EKUZ to dokument potwierdzający ubezpieczenie na terenie UE. Odnośnie uzyskania pomocy lekarskiej w publicznych szpitalach, przychodniach w Chorwacji jest ona dla obywateli Polski bezpłatna!!! Właśnie Polska ma podpisana umowę międzypaństwową w tej kwestii."
Pani w NFZ, w trakcie rozmowy o tej karcie podkreśliła brak umowy z Chorwacja - jakby nie było - obysmy zdrowi byli - pozdrawiam - Marek
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 27.08.2008 14:21

Fakt jest taki Chorwacja nie ma podpisanych Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej na podstawie których obowiązuje EKUZ. Natomiast Polska i Chorwacja mają podpisana umowę o leczeniu obywateli jednego kraju na terenie drugiego.
M.Smoczkiewicz
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smoczkiewicz » 27.08.2008 14:44

Nie chciałem nikogo wprowadzać w błąd, sympatyczna Pani przedstawiła sprawę jak ją zrelacjonowałem, ale nasuwa się pytanie - jeśli jest tak jak mówisz to kto płaci za usługi medyczne świadczone polskim obywatelom na terenie Chorwacji (i vice versa)? Przecież należało by sądzić że też NFZ!!!
Czyzby czyżyk...???
fider
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 11.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fider » 27.08.2008 19:50

Jedziemy z dziewczyną do chorwacji. Ja mam paszport i dowód i kartę EKUZ i kartę Euro26 SPORT, dziewczyna bedzie mieć dowód osobisty EKUZ, kartę Euro26 World i ubezpieczenie które proponuje Bank Pekao SA swoim klientom. Mam nadzieję iż jeśli odpukać coś by się wydarzyło ktoś poza nami oczywiście poniesie koszty. Ubezpieczeń u nas dostatek. Jak myślicie.... wystarczy??

fider
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 28.08.2008 08:14

M.Smoczkiewicz napisał(a):Nie chciałem nikogo wprowadzać w błąd, sympatyczna Pani przedstawiła sprawę jak ją zrelacjonowałem, ale nasuwa się pytanie - jeśli jest tak jak mówisz to kto płaci za usługi medyczne świadczone polskim obywatelom na terenie Chorwacji (i vice versa)? Przecież należało by sądzić że też NFZ!!!
Czyzby czyżyk...???

A co to ma za znaczenie kto płaci? Najważniejszy jest fakt, że korzystając z usługi medycznej w publicznej jednostce w Chorwacji pokazujesz paszport i dziękuję. Żadnych rozliczeń nie widzisz. A czy płaci NFZ czy Ministerstwo Zdrowia czy Finansów..
M.Smoczkiewicz
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smoczkiewicz » 28.08.2008 10:19

No nie mów że nie ważne kto płaci - Ty z Wielkopolski, ja z Krakowa ...... :D
pablo2222
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 849
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablo2222 » 28.08.2008 10:52

:lol:

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
wjazd na dowód i ubezpieczenie
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone