Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Łowienie ryb na wędkę

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariusz nowak
Croentuzjasta
Posty: 168
Dołączył(a): 22.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz nowak » 14.07.2008 09:37

nie potrafię powiedzieć na jakie kolory łowią chorwaci,ja łowiłem na
wszystko co możliwe ale efekty miałem tylko na woblerki do 8 cm o
kolorze niebieskim/kupiłem na miejscu/.w polsce łowię na obrotowki
więc zabrałem ze sto i nawet pobicia.po paru dniach zostalo mi ok.20 szt.
i dałem sobie spokój.
proponuje na miejscu kupić/nie są drogie/,,woblery,, na ośmiornice,pod
wieczór są efekty,nocą trzeba mieć podwodne żródło światła i zestaw
miejscowy do łowienia ośmiornic /fajna zabawa/.
pozdrawiam i życzę połamania kija.
mariusz.
DarioG
Croentuzjasta
Posty: 134
Dołączył(a): 13.02.2008
Aaa właśnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarioG » 19.07.2008 18:34

z tą licencją, to trzeba czy nie przy połowach z brzegu ? To takie powtórzenie pytania Pana Janusza ... NIe miałem zamiaru zabierać sprzętu ale teraz się przekonałem, pozostał problem legalnej, bezstresowej zabawy, pozdrawiam
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Aaa właśnie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 19.07.2008 23:54

DarioG napisał(a):z tą licencją, to trzeba czy nie przy połowach z brzegu ? To takie powtórzenie pytania Pana Janusza ... NIe miałem zamiaru zabierać sprzętu ale teraz się przekonałem, pozostał problem legalnej, bezstresowej zabawy, pozdrawiam


DarioG, wędkowałem zawsze z brzegu przy kempingach, nikt nigdy nie sprawdzał ani mnie, ani innych wędkujących - czy posiadamy licencje.
Zabieram wędkę w tym roku ponownie, nawet jak nic nie złapię na patelnię, to czas spędzany na plaży nie będzie monotonny.
Popływam, ponurkuję, poczytam książkę, popiję piwko - może dwa :wink:, posłucham muzyki i zabawię się w RIBARI
Ostatnio edytowano 28.12.2008 01:25 przez Janusz Bajcer, łącznie edytowano 1 raz
robertwl
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 25.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertwl » 29.07.2008 09:29

Janusz Bajcer napisał(a):[quote="iZi [POZ]"]Witam,
jadę na Kyrk z rodzinką pod namiot. Do ławienia z gruntu wezmę federka a czy warto brać 7m kij do spławika czy wystarczy 4m do łowienia z brzegu?
Pozdrawiam


A znaki widział :wink: o łowieniu z gruntu na Krk (a nie na Kyrk) :wink: zapomnij.[/quote]

Byłem kilka razy na Krku (przejazdem), ale nie zwróciłem uwagi na jakiekolwiek znaki. W zwiazku z tym proszę o podpowiedź;
1. Czy wolno łowić ryby z brzegu tylko na spławik?
2. Czy dozwolony jest spinning?
3. Czy łowienie metodą gruntową jest zabronione?
orfik11
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 28.07.2008
Wędkowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) orfik11 » 29.07.2008 23:36

Mój chorwacki przyjaciel Zoran mówi mi że nie ma żadnej potrzeby posiadania licencji na wędkowanie z brzegu, na spining. Ja bawię się w spining w porcie i nigdy nie miałem problemów. A mogę powiedzieć, że mam raczej słabe wyniki, udało sie na gumę białą gumę -dużą złapać LUBINA 40 cm. Ładna sztuka powiedział mi Zoran. Ponadto wypływam z nim w Morze i tam na głębokości 30 metrów łapiemy z dna ładne sztuki. Pagary i inne. Oczywiście zestaw na palcu i łapanie na rączkę. Polecam.
Pozdrawiam Cromaniaków.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Wędkowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 28.12.2008 01:44

orfik11 napisał(a):Mój chorwacki przyjaciel Zoran mówi mi że nie ma żadnej potrzeby posiadania licencji na wędkowanie z brzegu


Tylko jak to powiedzieć chorwackiej policji :?:

Niestety w tym roku na Istrii spotkała mnie przykra niespodzianka,
pierwszy raz miałem kontrolę , policja podpłynęła na motorówce do brzegu , zażądała okazania pozwolenia.
Ponieważ nie posiadałem, mówili coś o karze pieniężnej i zażądali paszportu, którego nie miałem przy sobie, policjanci kazali iść po paszport na kemping, poszedłem ale nad brzeg już nie wróciłem.
Kemping był duży - ok. pięć tysięcy ludzi, mogli szukać igły w stogu siana.
Dalego nie szukali :lol: odpłynęli lecz zabrali - na szczęście - starą wędkę z kołowrotkiem i kilka haczyków w pudełku.
(A więc strata nie była wielka , nie licząc pozbawienia przyjemności wędkowania)
Po tym zdarzeniu to sam już nie wiem czy pozwolenie jest potrzebne czy nie.
Jednak chyba tak 8O - a może miałem w tym roku pecha a chorwaccy policjanci mieli mało roboty i szukali "kłusowników" łowiących belony.
(bo jedną dzień przed kontrolą udało mi się złapać) :lol:
pasażer
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3391
Dołączył(a): 07.07.2008
Re: Wędkowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasażer » 28.12.2008 16:24

Janusz Bajcer napisał(a):Tylko jak to powiedzieć chorwackiej policji :?:

Niestety w tym roku na Istrii spotkała mnie przykra niespodzianka,
pierwszy raz miałem kontrolę , policja podpłynęła na motorówce do brzegu , zażądała okazania pozwolenia.
Ponieważ nie posiadałem, mówili coś o karze pieniężnej i zażądali paszportu, którego nie miałem przy sobie, policjanci kazali iść po paszport na kemping, poszedłem ale nad brzeg już nie wróciłem.
Kemping był duży - ok. pięć tysięcy ludzi, mogli szukać igły w stogu siana.
Dalego nie szukali :lol: odpłynęli lecz zabrali - na szczęście - starą wędkę z kołowrotkiem i kilka haczyków w pudełku.
(A więc strata nie była wielka , nie licząc pozbawienia przyjemności wędkowania)
Po tym zdarzeniu to sam już nie wiem czy pozwolenie jest potrzebne czy nie.
Jednak chyba tak 8O - a może miałem w tym roku pecha a chorwaccy policjanci mieli mało roboty i szukali "kłusowników" łowiących belony.
(bo jedną dzień przed kontrolą udało mi się złapać) :lol:

No ładny przykład Belonovy kłusowniku :lol:
W końcu widzę tą opowieść oficjalnie, wiec koszmar chyba już minie :wink:
Ząbki w namiocie drżały Obrazek
Oby i im ta wędka przyniosła szczęście!
darko
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 31.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) darko » 30.12.2008 10:47

Witam . Wracam do tematu przynęt na spining . W tym roku na przełomie kwietnia i maja , łowiłem ryby w okolicach miejscowości Omiś i Mimice , przynętą były twisterki kolor w zasadzie nie miał żadnego znaczenia , jedyna ważna rzecz to, by oderwać od niego ogonek ponieważ ryby w Adriatyku są bardzo szybkie i zanim poczujesz branie masz po ogonku , a atakują każdą poruszającą się rzecz. Niestety nie udało mi się złowić okazów mimo to zabawa była przednia . Po wizycie na targu rybnym okazało się że ryby które łapię są tej samej wielkości jak te którymi handlują rybacy.
Moja preferowana metoda połowu to boczny trok z dość długim przyponem mały haczyk i tułów od twisterka takiego około 2 cm . Życzę przyjemności. Co do zezwoleń to jeśli istnieją to do tej pory nie miałem o nich pojęcia , z tego co się orientuję to łowienie w morzu było darmowe .
Pozdrav
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 30.12.2008 11:20

darko , poprawiłem Ci kilka "byków" w poście :wink:
Też to tego roku myślałem , że pozwolenie nie na łowienie z brzegu nie jest potrzebne :roll:
Powiem tak - nie jest potrzebne, dopóki kogoś nie skontrolują. :lol:
darko
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 352
Dołączył(a): 31.10.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) darko » 30.12.2008 11:29

Dzięki Kolego za poprawienie byków cieszę się , że ktoś tego pilnuje . Teraz pytanie jak z tymi zezwoleniami . Może by ktoś stamtąd się wypowiedział może kolega Leon ? Bo miejscowi kiedy łowiłem w tym roku nic nie mówili .Pozdrav
dagiesza
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 14.05.2008
Re: Wędkowanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagiesza » 02.01.2009 21:05

Janusz Bajcer napisał(a):
orfik11 napisał(a):Mój chorwacki przyjaciel Zoran mówi mi że nie ma żadnej potrzeby posiadania licencji na wędkowanie z brzegu


Tylko jak to powiedzieć chorwackiej policji :?:

Niestety w tym roku na Istrii spotkała mnie przykra niespodzianka,
pierwszy raz miałem kontrolę , policja podpłynęła na motorówce do brzegu , zażądała okazania pozwolenia.
Ponieważ nie posiadałem, mówili coś o karze pieniężnej i zażądali paszportu, którego nie miałem przy sobie, policjanci kazali iść po paszport na kemping, poszedłem ale nad brzeg już nie wróciłem.
Kemping był duży - ok. pięć tysięcy ludzi, mogli szukać igły w stogu siana.
Dalego nie szukali :lol: odpłynęli lecz zabrali - na szczęście - starą wędkę z kołowrotkiem i kilka haczyków w pudełku.
(A więc strata nie była wielka , nie licząc pozbawienia przyjemności wędkowania)
Po tym zdarzeniu to sam już nie wiem czy pozwolenie jest potrzebne czy nie.
Jednak chyba tak 8O - a może miałem w tym roku pecha a chorwaccy policjanci mieli mało roboty i szukali "kłusowników" łowiących belony.
(bo jedną dzień przed kontrolą udało mi się złapać) :lol:


O wędkowaniu w CRO myślałem podobnie jak Ty Januszu :wink: . Ostatnio w sierpniu, tylko dzięki przypadkowi, udało mi się uniknąć podobnej wpadki jak Twoja :!: . Dlatego też czytając forum postanowiłem zasięgnąć info u źródła. Zapytałem w ambasadzie RCH w Warszawie i ambasadzie RP w Zagrzebiu. Oto odpowiedź z ambasady RCH:
:? Szanowny Panie,
w odpowiedzi na Pana zapytanie uprzejmie informujemy ze, zgodnie z obowiazujacymi przepisami w RCH wedkowanie w Chorwacji wymaga zezwolenia.
Zezwolenie mozna wykupic we wszystkich organizacjach lub klubach na brzegu adriatyckim, a wydane moze byc na 1, 3, 7, 30 dni lub na jeden rok.
Dodatkowe informacje mozna znalesc na stronie internetowej: www.hssrm.hr.
Z powazaniem,
Ivo Draganjac,
Wydzial Konsularny Ambasady :roll:

Na podanej stronie jest rozporządzenie dotyczące rekreacyjnego wędkowania. Myślę, że to jest to. Pozostało tłumaczenie. I dalsza analiza co z wędkowaniem z brzegu :?: :lol:
dagiesza
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 14.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagiesza » 02.01.2009 21:22

... trochę tłumaczyłem rozporządzenie, jednak mam wątpliwości czy forma - na morzu - dotyczy również wędkowania z brzegu. Będę dalej drążył temat 8)
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 02.01.2009 22:24

Może to pomoże:
rekreacyjne zezwolenie

:?
dagiesza
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 14.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagiesza » 02.01.2009 22:39

mirko napisał(a):Może to pomoże:
rekreacyjne zezwolenie

:?

:lol: Dzięki, ale też użyłem tłumacza i dalej mam wątpliwości czy dotyczy to łowienia -na morzu- tzn: np. z łodzi czy jest równoznaczne z łowieniem z brzegu :?: Mirko, jeżeli możesz postaraj się to wyjaśnić na miejscu :P :idea: :?: :?:
Pozdrawiam i Samego Dobrego w Nowym Roku
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107660
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.01.2009 22:58

Też jestem zainteresowany dokładnym wyjaśnieniem formy połowu "na morzu" i z brzegu". Czy na obie formy trzeba mieć pozwolenie.

Jak sobie analizuję mój przypadek, to nie wiem czy czasem skontrolowanie mnie przez Policję nie było na podstawie donosu.
Przypominam sobie , że przed tą kontrola jakiś starszy pan pływający rano w morzu zapytał mnie po chorwacku czy mam pozwolenie , a ja zamiast milczeć lub powiedzieć, że mam - powiedziałem , że nie jest potrzebne.
I za jakieś 15 -20 minut po tej wymianie zdań przypłynęła motorówka z policjantami :cry:
Ale może to tylko zbieg okoliczności, pewności nie mam czy ten ktoś zadzwonił po Policję :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone