Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

bogactwo fauny w Cro

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mariano74
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 12.07.2005
bogactwo fauny w Cro

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariano74 » 16.11.2005 10:42

witam
chciałbym zaproponować topik , na którym forumowicze wypowiadali by się o swoich wspomnieniach związanych z najciekawszymi przedstawicielami świata zwierząt, z którymi dane było Wam się spotkac w Cro.
Ja z mojej ostatniej wizyty w Cro zapamiętałem : małego białego węża wodnego (w parku KRka), około 30 cm zieloną jaszczurkę na którą natknąłem sie pod Bratusiem, mnóstwo kolorowych rybek nie odstępujących mnie podczas pływanka w Adriatyku, takie różowe gąbki przyczepione do przybrzeżnych skał
ciekawe stworzenie widziałem podczas mojej pieszej wycieczki z Omisu do Radmanowych Mlinic, widziałem to coś (podobne do lisa, tylko wyższe) z odległości ok 100 m , najpierw dość długi czas nam się przyglądało , po czym czmychnęło w lasek
Na forumowym galeriach z fotkami widziałem też że robili Państwu zdjęcia ośmiornicom, krabom, krewetkom itp , mnie nie dane było ich spotkać, ciekawy jestem czy chodzi że w okolicach Makarskiej one nie wystepują , czy tez po prostu nie miałem farta
no w każdym razie podczas następnego mojego pobytu w Cro, pragnę poświęcić więcej czasu właśnie na poszukiwanie osobliwości świata przyrody
pozdr
mariano
magdzio
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) magdzio » 16.11.2005 13:40

Na Rabie widziałam:
- mnóstwo jaszczurek (dużych, średnich, małych);
- kraby i krabiki;
- skorpionka (bardzo małego);
- prawie metrowego węża;
- (o jeżowcach nie wspomnę, były prawie wszędzie).
No i mnóstwo kotów :D
water
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 16.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) water » 16.11.2005 17:43

Witajcie, przy okazji bo to moj pierwszy występ publiczny.
W tym roku byłem pierwszy raz w Chorwacji i zaskoczony byłem cykadami a zwlaszcza ich dźwiekami. Tam wszystko było nowe. Nie wiem, czy czerwone ukwiały to flora, czy już fauna, bo strzykwy to już raczej fauna. Ze zwierząt lądowych to ciekawe jest, że w Chorwacji jest znacznie mniej psów i ptaków niż u nas, może gorzej znoszą upały ?
Niewymienione wcześniej zwierzaki to jeszcze mnóstwo mrówek różnego rozmiaru (chyba owady to też fauna), kilka osiołków, czarne i białe owce.
Waldek
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 16.11.2005 20:04

Witam kochanih Polakow,
Mariano, to czerwone co ma wigland i na dotik przipomina gabke jest ukwial. Otwiera sie rano i w noci. Jak jest odpliv jest zamknienti.
Ten duzi "lis" jest czagalj (čagalj), maly wylk, kuzin amerikanskiego kojota. fauna morska to moja praca :D :D i z nia jestem na codzien.
Pozdrawiam serdecznie Leon Grubišić
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 16.11.2005 21:04

Kilka fotek różnego rodzaju zwierzaków zamieściłem w mojej galeryjce: forum/album_personal.php?user_id=31

Natomiast Leonie! Co TO jest?

Obrazek
Obrazek

Ma to ponad 30 cm, waży ponad kilogram (wiem, bo złapałem) i pływa jak płaszczka. Ciemnoczerwony, przepiękny?!...

PozdraV
J.
mariano74
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 12.07.2005
do Leona

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariano74 » 16.11.2005 21:30

witam Leonie
a więc jak to jest? czy wzdłuż wybrzeża chorwackiego można wyróżnić rejonizacje występowania pewnych okazów fauny?
czy to że przy Makarskiej nie widziałem żadmych krabów, ośmiornic , rozgwiazd to reguła czy pech z mojej strony
pozdr
mariano
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 16.11.2005 22:14

Jacunio napisał(a):Kilka fotek różnego rodzaju zwierzaków zamieściłem w mojej galeryjce: forum/album_personal.php?user_id=31

Natomiast Leonie! Co TO jest?

Obrazek
Obrazek

Ma to ponad 30 cm, waży ponad kilogram (wiem, bo złapałem) i pływa jak płaszczka. Ciemnoczerwony, przepiękny?!...

PozdraV
J.




Jest to slimak bezmuszlowy. ale jaka jest nazwa niewiem.
aneta_jacek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1065
Dołączył(a): 05.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) aneta_jacek » 16.11.2005 23:25

Płynąc na Cres mieliśmy okazję zobaczyc DELFINY :)
Niestety nie mam fotki bo plusneły , wyskoczyły raz i tyle było ich widać :)

Sa wycieczki z Istrii "w poszukiwaniu Delfina".
Jest nawet "swieto Delfina" na Cresie , w sierpniu podobno :)
slawek66
Cromaniak
Posty: 1521
Dołączył(a): 24.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) slawek66 » 17.11.2005 10:30

petris napisał(a):
Jacunio napisał(a):Kilka fotek różnego rodzaju zwierzaków zamieściłem w mojej galeryjce: forum/album_personal.php?user_id=31

Natomiast Leonie! Co TO jest?

Obrazek
Obrazek

Ma to ponad 30 cm, waży ponad kilogram (wiem, bo złapałem) i pływa jak płaszczka. Ciemnoczerwony, przepiękny?!...

PozdraV
J.




Jest to slimak bezmuszlowy. ale jaka jest nazwa niewiem.


na cos podobnego tubylce mowili morska krowa, widzialem to na ciovo ale mniejsze bylo o polowe
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 17.11.2005 13:42

petris napisał(a):Jest to slimak bezmuszlowy. ale jaka jest nazwa niewiem.


Polska poprawna nazwa to chyba ślimak nagoskrzelny a nazwa jest z tąd że na końcu tułowia od góry ślimak posiada nagie, niczym nie osłonięte skrzela przez które sobie oddycha. Skrzela te może wsunąć w głąb ciała. I wtedy się nie udusi bo tak naprawdę oddycha całym ciałem. Na bokach płaszcza (Leonie mam nadzieję że dobrze nazywam) ten gatunek ma wykształcone płaskie fałdy którymi ruszając pływa sobie w toni. Zazwyczaj ślimaki nagoskrzelne żywią się glonami i tym co znajdą na dnie. Zazwyczaj są silnie trujące ale jak się ich nie je to dla człowieka są całkowice bezpieczne. I nie wszystkie tak pieknie pływają.
Piękny okaz i ciekawy gatunek. Ja w tym roku widziałem 2 gatunki z czego jeden dość podobny, ale mniejszy - jakieś 20cm długości, wielkości małej cukini lub wielkiego ogórka. Było ich w pewnym miejscu całe stadko, 6 sztuk.

Obrazek
tak sobie płynął ślimaczek

Obrazek
portrecik

Obrazek
całe ciało - dobry ogórek

Obrazek
oko w oko


Kawałek dalej były przedstawiciele innego gatuneku:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tu lepiej widać te nagie skrzela i pochewkę do ich chowania



W Hr żyją przynajmniej 4 gatunki. (ja w każym razie tyle widziałem ;-))
Ślimaki nagoskrzelne to po angielsku Nudibranch
W śieci są tysiące zdjeć tych ślimaków - przybierają przepiękne, niezwykłe kszałty. Można je zobaczyć choćby tu:
http://www.webshots.com/search?new=1&so ... nudibranch

Kilka przykładów:
http://community.webshots.com/photo/217 ... 4425TpaJEe
http://community.webshots.com/photo/217 ... 4541fLsZij
http://community.webshots.com/photo/217 ... 4875vbvLIJ
http://community.webshots.com/photo/407 ... 7513qQNHBR
http://community.webshots.com/photo/201 ... USPuczsMyQ
http://community.webshots.com/photo/411 ... 9866MOPPpc
Ostatnio edytowano 21.11.2005 16:37 przez Kir, łącznie edytowano 1 raz
Jacunio
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1645
Dołączył(a): 13.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacunio » 17.11.2005 17:15

Przepiękne!! 8O 8O 8O Zwłaszcza te przykłady na dole!!!

A ja jeszcze znalazłem taką dziwną rozgwiazdę (chyba?):

Obrazek

Normalnie rozgwiazda prawie się nie rusza, ale toto było całkiem ruchliwe!

PozdraV
J.
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 17.11.2005 17:25

Kir super zdjęcia. Gdzie je zrobiłeś?

Pozdrawiam :wink:
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 17.11.2005 17:45

Jacunio napisał(a):A ja jeszcze znalazłem taką dziwną rozgwiazdę (chyba?):
Normalnie rozgwiazda prawie się nie rusza, ale toto było całkiem ruchliwe!


Bo to nie jest rozgwiazda tylko wężowidło (Ophiuroidea). Tylko wygląda jak rozgwiazda, prowadzą inny tryb życia.
Wężowidła w dzień zakopują sie w piachu, w nocy wychodzą i szukają na dnie resztek. Rozgwiadzy są drapieżnikami, zjadają małże.

Zdjęcia moich ślimaków zrobiłem koło Dubrownika. W wodzie dość płytkiej
na głębokości 1-1.5m. Widizłem też ślimaki nagoskrzelne ale inne gatunki na Korczuli i w Lokwie koło Makarskiej
a to ja
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4755
Dołączył(a): 18.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) a to ja » 17.11.2005 20:19

Kir napisał(a):Zdjęcia moich ślimaków zrobiłem koło Dubrownika. W wodzie dość płytkiej
na głębokości 1-1.5m. Widizłem też ślimaki nagoskrzelne ale inne gatunki na Korczuli i w Lokwie koło Makarskiej

Zdjęcia są tak wyraźne i tak "bliskie" :wink: że po ich obejrzeniu sądziłam , iż wkleiłeś je z netu :D
Masz coś jeszcze?
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 21.11.2005 16:33

a to ja napisał(a):Zdjęcia są tak wyraźne i tak "bliskie" :wink: że po ich obejrzeniu sądziłam , iż wkleiłeś je z netu :D
Masz coś jeszcze?


Zdjęć podwodnych? Mam ich dziesiątki jak nie setki ;-)
Szykuję się powoli z postem pod Leona - może on by coś rozpoznał bo w sieci nie za bardzo moge namierzyć stronę która by pomogła przy identyfikacji zyjątek. Na razie może by Loen na te ślimaki rzucił okiem fachowca i oświecił nas co do nazwy gatunkowej?
Następna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone